Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Program calcul dobanda

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E prima mea intrebare aici si nu stiu cum se procedeaza. Asa ca intreb direct. Stie cineva daca exista pe undeva sau daca se poate face un program care sa calculeze dobanda finala pe care o are de incasat cineva, in conditiile de mai jos:

Suma initiala e sa zicem 10 mii lei. In fiecare zi primeste 0.02% din aceasta suma, timp de 9 ani. Deci in prima zi primeste 2 lei, in a doua zi primeste 0.02% din 10.002 lei si asa mai departe, timp de 9 ani. Cat primeste la final in total ?

Exista un program in care sa bagi doar suma initiala, dobanda zilnica si durata in zile si calculatorul sa calculeze cat e dobanda totala ? Eu am cautat pe google, dar nu am gasit.

Merci.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E o capitalizare zilnica, practic. Se poate face in Excel.. Ce, ti-e lene, sau ce?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Asta cauti?

Attached File  formula.png   6.26K   183 downloads

Calculezi si cu calculatorul de masa odata ce stii formula. Desigur, conteaza cate zile consideri ca sunt intr-un an.

Edited by dani.user, 24 April 2018 - 22:38.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
PS: grija la exprimare. E o diferenta intre "In fiecare zi primeste 0.02% din aceasta suma" (10000 lei) si 0.02% din totalul disponibil.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrosix, on 24 aprilie 2018 - 22:23, said:

E o capitalizare zilnica, practic. Se poate face in Excel.. Ce, ti-e lene, sau ce?

Nu mi-e lene, nu stiu. :)

View Postdani.user, on 24 aprilie 2018 - 22:35, said:

Asta cauti?

Attachment formula.png

Calculezi si cu calculatorul de masa odata ce stii formula. Desigur, conteaza cate zile consideri ca sunt intr-un an.

Asta e doar dobanda ? Merci mult !

View Postdani.user, on 24 aprilie 2018 - 22:56, said:

PS: grija la exprimare. E o diferenta intre "In fiecare zi primeste 0.02% din aceasta suma" (10000 lei) si 0.02% din totalul disponibil.

Din totalul disponibil.

Nu e niciun mister. E vorba de dobanda oferita la restituirea taxei auto.

#6
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postdani.user, on 24 aprilie 2018 - 22:35, said:

Asta cauti?

Attachment formula.png

Calculezi si cu calculatorul de masa odata ce stii formula. Desigur, conteaza cate zile consideri ca sunt intr-un an.
Formula e un pic incorecta pentru ca in 9 ani mai apar si cativa bisecti :D

#7
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 24 aprilie 2018 - 22:10, said:

Suma initiala e sa zicem 10 mii lei. In fiecare zi primeste 0.02% din aceasta suma, timp de 9 ani. Deci in prima zi primeste 2 lei, in a doua zi primeste 0.02% din 10.002 lei si asa mai departe, timp de 9 ani. Cat primeste la final in total ?
Dar de ce adaugi dobanda la creditul initial ?

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Din pacate nu cred ca asa se calculeaza pentru restituirea taxei, adica nu e cu capitalizare si nici macar nu e 0.02%/zi (poate doar dupa un proces)

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
daca ar fi asa formula de calcul ne putem trezi ca mai toti au de luat,precum retrocedarile din anii precedenti,toti s-au trezit ca aveau terenuri si cladiri in buricu targului

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Dobanda e de 0,02% pe zi dar NU este cu capitalizare (de nici un fel - nici zilnica, nici lunara, nici macar anuala). Procedura de calcul este data de punctul 4.2 din anexa la ORDINUL 1488/3198/2017, vezi ce am scris aici (doar ca acolo in text, dar nu si in citat unde e corect, am scris gresit 4.1 in loc de 4.2) cu link-uri catre documentele oficiale.

Edited by sags, 25 April 2018 - 09:51.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
OK, merci. Inteleg ca aceasta "capitalizare" (am invatat un termen nou azi) e doar atunci cand tu, cetatean, ai de dat. Cand ai de luat, ciu-ciu, tine cat iti dam noi.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu, nu e nici cand tu ca cetatean ai de dat. Nu se aplica penalizari/majorari/dobanzi la penalizari/majorari/dobanzi…

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu. In urma cu 10 ani, ING asa dadea dobanda la depuneri. 12% pe an, cumulativ zilnic. Cand am iesit prin 98 de la zapp, asa au calculat dobanda la intarzieri. Si nici nu m-au anuntat.

Edited by Ion_de_la_Raion, 25 April 2018 - 20:07.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
A primit cineva de aici banii ? Daca da, cam in cat timp de la depunerea cererii ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate