Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Te-ai ingrasat dupa ce ai cumparat friteuza?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postceanu1980, on 25 aprilie 2018 - 11:05, said:

lumineaza-ma de o reteta cu,carne fiarta,sper ca nu o dai in ciorbe

Varza cu ciolan ai mancat vreodata? Sau fasole cu ciolan? Ei bine, ciolanul ala e fiert.

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
ori tigaie, ori friteuza e cam tot pe acolo in privinta grasimilor ingerate. m-as risca sa afirm: cartofii prajiti la friteuza si scursi bine contin mai putin ulei decat cei facuti la tigaie la foc mic, moi si mustind de ulei. la friteuza sa folositi ulei cu punct de fum inalt, gen ulei de palmier (n-are absolut nici un gust, decat daca aveti pitici pe creier). nu lasati friteuza sa mearga in gol.

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008

View Postgiuliani, on 25 aprilie 2018 - 11:29, said:


Varza cu ciolan ai mancat vreodata? Sau fasole cu ciolan? Ei bine, ciolanul ala e fiert.
mie imi place la cuptor varza cu afumatura
fasolea la mine se face cu jumari facute de mine din piept (bacon)

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postceanu1980, on 25 aprilie 2018 - 12:44, said:

mie imi place la cuptor varza cu afumatura
fasolea la mine se face cu jumari facute de mine din piept (bacon)

nu conteaza ce iti place tie, eu am dat doar niste exemple de retete conform cerintei :)

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

View Postceanu1980, on 25 aprilie 2018 - 11:05, said:

lumineaza-ma de o reteta cu,carne fiarta,sper ca nu o dai in ciorbe
pai orice carne se fierbe cu legume și condimente, ca sa aibă gust.
Deci rasol de vita, cu hrean de exemplu :)

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdem3ntor, on 24 aprilie 2018 - 19:34, said:

Salut!
Eu vreau sa cumpar o friteuza!
Consumam moderat: cartofi pai, piftele, snitele, peste prajit, ocazional golosi (nici nu stiu daca merg la friteuza)
DAR,


Chiftele Posted Image

View Postceanu1980, on 25 aprilie 2018 - 10:04, said:

carnea fiartadaca pot spune e cea mai negustoasa metoda de a o gati
decat sa fierbi mai bine bagi la cuptor
nu folosesc asa ceva la prajit
oare mege sa bagi in ea untura
eu cartofii-i fac cu untura luata din prajeala(tochitura)

Inseamna ca nu ai gasit inca gospodina potrivitaPosted ImageSau chefa,sa fiu in "trendul" zilelor noastre,unde bucatar sau bucatareasa suna degradant si injositor.
Rasol de vita (fiert) + sos (de preferat de casa) de rosii (gros) + piure de cartofi.Combinatia mortala.
Iar in zeama care a fiert carnea la foc molcom,adaugi galuste de gris,sau taitei subtiri de casa (fidea).
ps.
Pentru un plus de savoare si sanatate,in zeama se adauga si unu-doua oase cu maduva.Cunoscatorii deja saliveaa,cu siguranta.

Edited by adisz, 25 April 2018 - 14:32.


#43
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Te-ai ingrasat dupa ce ai cumparat friteuza?

Asta-i ca si cum as intreba daca a slabit cineva dupa ce si-a luat oala de fiert legume. :D

#44
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 25 aprilie 2018 - 06:17, said:

Sa-l vad eu p-ala Posted Image
Grasime, amidon, sare, greu de gasit o combinatie mai proasta pentru sanatate.

Să știi că nu.
Eu de exemplu sunt genul care a fost obișnuită încă din tinerețe cu mâncare sănătoasă.
Nu o frunză și o roșie,
ci ingrediente preparate cât mai natural și condimentate ușor,
ca să nu mai zic fără lucruri deep-fried & co.

Mie dacă îmi dai o porție de cartofi făcută la friteuză, nu ți-o mănânc nici jumate.
La chipsuri nici nu mă bag din start.
Dar eu încă nu sunt nimic față de unii pe care îi știu, un amic de-al meu a băgat un cartof prăjit în gură și a zis ”brrr, cum pot mânca oamenii asta ?!”
și a gustat din jumeri la care a zis ”de ce se consumă asta ? asta nu e mâncare” Posted Image

Așa că nu subestimați puterea obișnuinței.
Și creierul ăla e făcut ca să perceapă ”normal” ceva la care s-a adaptat.
Ce e normal la noi nu e deloc normal altundeva.
Te duci în Japonia și când ăia văd cum mănânci într-o zi obișnuită, vor crede că tu ești o friteuză.

Edited by Daredevil666, 25 April 2018 - 16:38.


#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016
Da-i dracu p-aia ca trăiesc dublu decit noi :)

#46
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Vreți să vă spun secretul cum să aveți un corp sănătos și okay chiar dacă mânci des cartofi prăjiți? Păi folosești mai multe calorii decât mânci și uite așa slăbești, incredibil dar merge chestia asta, este testată de oameni de când lumea și pământul.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
A fi slab, nu e automat echivalent cu a fi sănătos.
Poate pare incredibil, dar exista foarte mulți oameni slabi cu steatoza hepatica și colesterol mult peste limita.
Deci nu, mâncatul zilnic (sau foarte des) al prăjelillor prost făcute, nu Ok chiar dacă aportul caloric e mai mic decât consumul.
Zic prăjeli prost făcute, pentru ca de fapt acolo e buba, nu la prăjeala in sine. Popoarele orientale prăjesc aproape orice și oamenii sunt mult mai sănătoși decât noi.
Dar știu cum sa o facă....și in sensul asta, prajitul in friteuza este de preferat celui in tigaie, chiar dacă aparent e pe dos.
Secretul prajirii sanatoase, este ca uleiul sa fie bine încins și sa nu își schimbe temperatura in momentul adăugării ingredientelor in el. Ca la fierbere de altfel :)
De aceea e important sa folosim o cantitate mare de ulei, ochimetric cam de minim 3-4 ori volumul ingredientelor prăjite. Dacă facem asta, imediat ce cufundam chestiile in ulei, se formează instant un strat protector, care nu permite pătrunderea uleiului in profunzime. In tigaie, cu un deget de ulei, asta e imposibil.
Eu nu am friteuza, însă când prăjesc ceva, o fac in baie de ulei, minim 2 litri. Și îl încing bine bine înainte.
Friteuza face automat asta, deci dacă alegeți sa prăjiți ceva, e instrumentul ideal.

#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016

View PostVelaxa, on 27 aprilie 2018 - 13:35, said:

Vreți să vă spun secretul cum să aveți un corp sănătos și okay chiar dacă mânci des cartofi prăjiți? Păi folosești mai multe calorii decât mânci și uite așa slăbești, incredibil dar merge chestia asta, este testată de oameni de când lumea și pământul.

E ca si cum ai spune ca daca maninci 2000 d ecalorii de zahar pe zi si atit esti sanatos daca nu consumi mai mult.
La greutate da, dar mincarea are - sau nu are in cazul asta - valoare nutritionala. Prajitul genereaza chestii toxice pentru celule.

#49
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 27 aprilie 2018 - 20:12, said:


E ca si cum ai spune ca daca maninci 2000 d ecalorii de zahar pe zi si atit esti sanatos daca nu consumi mai mult.
La greutate da, dar mincarea are - sau nu are in cazul asta - valoare nutritionala. Prajitul genereaza chestii toxice pentru celule.

Îmi amintesc un doctor care îmi zicea:
”Este mai greu de vorbit cu cei slabi decât cu cei grași,
pentru că cei slabi au impresia că nu pot avea nicio problemă.”

#50
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 27 aprilie 2018 - 20:12, said:

E ca si cum ai spune ca daca maninci 2000 d ecalorii de zahar pe zi si atit esti sanatos daca nu consumi mai mult.
La greutate da, dar mincarea are - sau nu are in cazul asta - valoare nutritionala. Prajitul genereaza chestii toxice pentru celule.

Păi omul întreba de îngrășat nu de sănătate. Cu sănătatea am exagerat, dar oricum, ăsta e secretul slăbitului sau menținerii fizice, să faci mișcare. Chestie neînțeleasă de majoritatea oamenilor care vor să slăbească

Edited by Velaxa, 28 April 2018 - 11:32.


#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Dar tu ai făcut legătura între un corp sănătos și slăbit :)

#52
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Păi da, am recunoscut că am exagerat

#53
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postceanu1980, on 25 aprilie 2018 - 11:05, said:

lumineaza-ma de o reteta cu,carne fiarta,sper ca nu o dai in ciorbe
Tocanita/gulas - se pot face niste grozavenii de abia te opresti din mancat(eu nu mai fac ca mancam ca spartul cate trei portii mari odata, pana ma durea burta :) )
Varza calita cu carne - ceva simplut, dar poate iesi foarte, foarte bun
"Friptura" fiarta - pui carnea cu condimente pentru carne si ceva legume, gen ceapa tocata, usturoi, morcov + un pic ulei, apa, si o fierbi - iese ceva super bun daca nimeresti condimente bune

De fapt si "prajitul" carnii in general, facut cum trebuie, de catre cunoscatori, e mai degraba un mix intre fiert si prajit(aprox. praijit usor si innabusit - vorbind de bucatile mai mari de carne, de ex. o bucata de cotlet nefeliat)

#54
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Nu are legatura,ori in tigaie ori in friteuza tot aia e,uleiul nu ate ce cauta pe masa,100ml ulei=900kcal. Carnea merge dar slaba si nu prajita

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate