Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Kaufland, promisiuni desarte?...

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Bun, eu ti-am spus ce se intampla acum. Vino cu o solutie concreta legata de cum pot fi obligati sa ridice nivelul salariilor sau sa dea faliment.
Cata vreme or sa fie oameni disperati ca nu au ce sa puna maine pe masa, nu o sa fie loc de negociere. E do or die.
iar falimentarea unor companii de genul asta inseamna, printre altele, mai putini bani la buget si multi someri care vor ingreuna sistemul deja sufocat.

E usor sa zici ce ai zis cand nu ai grija zilei de maine, cand nu trebuie sa iti dramuiesti fiecare ban sau sa alegi intre oua si lapte, ca nu ti le permiti pe ambele.

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

 rosix, on 25 aprilie 2018 - 15:08, said:


Trebuie fortate prin cerere si oferta sa dea faliment sau sa urce nivelul salariilor. Nu e vorba de tineri la inceput. Salariile in Romania sunt derizorii de mici, chiar si la oamenii cu ceva vechime si experienta.
De aceea companiile care nu au crescut nivelul trebuie ajutate prin toate mijloacele sa falimenteze decent.  Asa e demn in economia de piata- nu ai bani de salarii, poate vrei sa te reprofilezi.
esti un pic rupt de realitate daca nu realizezi ca situatia de acum e pur si simplu tocmai rezultatul cererii si ofertei.  de aceea in bucuresti pe acelasi post e alt salariu decat in vaslui, de aceea in it, petrol, e un salariu, la kaufland altul.

#39
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 rosix, on 25 aprilie 2018 - 15:08, said:


Trebuie fortate prin cerere si oferta sa dea faliment sau sa urce nivelul salariilor. Nu e vorba de tineri la inceput. Salariile in Romania sunt derizorii de mici, chiar si la oamenii cu ceva vechime si experienta.
De aceea companiile care nu au crescut nivelul trebuie ajutate prin toate mijloacele sa falimenteze decent.  Asa e demn in economia de piata- nu ai bani de salarii, poate vrei sa te reprofilezi.

Pai tocmai asta e si problema, ca cererea si ofera nu le poti forta atat de simplu. Demisii in serie si/sau boicot sunt idei fanteziste.

#40
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Soulstream, on 25 aprilie 2018 - 19:44, said:

Demisii in serie si/sau boicot sunt idei fanteziste.
Ideile fanteziste aduc salvarea unui popor. Cu mentalitati dinastea ca "las-o ca merge si asa" sau "decat nimic este bun si salariu ala" salariile or sa creasca NUMAI cand o sa-i oblige  Guvernul pe angajatori sa mareasca salariu minim pe economie. ATAT. Ca sa ajungi cineva in viata mai intai invata o meserie, lasa la o parte facultatile facute de gura lu' mata si lu' tacto ca "ai sa ramai singurul prost din neam care n-are facultate". Daca ai invatat o meserie cum trebuie nu-ti mai trebuie job la patron.
Chestia cu cererea si oferta pica din start, oferta nu exista decat pentru jobburile slab platite ca cele bune se dau pe relatii (si credeti-ma ca, am vazut cu ochii mei, cu cat esti mai prost si pupincurist cu atat avansezi in astfel de companii... nici vorba sa te angajezi de jos sa vii cu ceva NOU in companie ca te-au luat la ochi si te trimit acasa)... iar cererea unde sa fie din moment forta de munca calificata s-a carat de mult din Romania si unii au inceput chiar sa aduca alti romani in alte tari ca si-au deschis acolo afaceri din cauza birocratiei din Romania.
O sa se ajunga in situatia, deja au aparut primele semne, sa se aduca forta de munca din Tanzanica si Botswana ca romanii cu meseria in mana ori se descurca singuri ori sunt angajati pe bani frumosi in afara. Nu cred ca exista 5% din totalu companiilor inregistrate in Romania care sa puna planu de afaceri si angajatul pe primul loc. Restul merg pe brodeala, combinatii la limita legii si prosteala la greu a angajatorului la adresa angajatului. PUNCT.

Edited by pascali_daniel, 26 April 2018 - 06:26.


#41
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 06:17, said:

Ideile fanteziste aduc salvarea unui popor. Cu mentalitati dinastea ca "las-o ca merge si asa" sau "decat nimic este bun si salariu ala" salariile or sa creasca NUMAI cand o sa-i oblige  Guvernul pe angajatori sa mareasca salariu minim pe economie. ATAT. Ca sa ajungi cineva in viata mai intai invata o meserie, lasa la o parte facultatile facute de gura lu' mata si lu' tacto ca "ai sa ramai singurul prost din neam care n-are facultate". Daca ai invatat o meserie cum trebuie nu-ti mai trebuie job la patron.
Chestia cu cererea si oferta pica din start, oferta nu exista decat pentru jobburile slab platite ca cele bune se dau pe relatii (si credeti-ma ca, am vazut cu ochii mei, cu cat esti mai prost si pupincurist cu atat avansezi in astfel de companii... nici vorba sa te angajezi de jos sa vii cu ceva NOU in companie ca te-au luat la ochi si te trimit acasa)... iar cererea unde sa fie din moment forta de munca calificata s-a carat de mult din Romania si unii au inceput chiar sa aduca alti romani in alte tari ca si-au deschis acolo afaceri din cauza birocratiei din Romania.
O sa se ajunga in situatia, deja au aparut primele semne, sa se aduca forta de munca din Tanzanica si Botswana ca romanii cu meseria in mana ori se descurca singuri ori sunt angajati pe bani frumosi in afara. Nu cred ca exista 5% din totalu companiilor inregistrate in Romania care sa puna planu de afaceri si angajatul pe primul loc. Restul merg pe brodeala, combinatii la limita legii si prosteala la greu a angajatorului la adresa angajatului. PUNCT.

Problemele exista (nu neaga nimeni asta), dar e foarte foarte greu sa convingi atatia oameni din atatea domenii diferite sa faca greva. Si daca e o greva atat de mare, presupun ca orice mariri obtinute vor fi anulate de inflatie si criza economic create tocmai de acea greva.

Si totusi si in Romania, meseriile specializate au salarii mai mari. In IT salariul mediu net pe la 6500 lei, iar in Dacia pe la 3500 din ce imi amintesc. Tu nu crezi ca firmele nu ar vrea sa plateasca un IT-ist cu 1500 lei + bonuri? Dar nu poate, pentru ca totusi cererea si oferta functioneaza (nu perfect, dar functioneaza) si nu ar angaja pe nimeni niciodata. Cererea si oferta nu functioneaza la nivel de individ ci la nivel de piata. Eu pot sa ma duc la interviuri pentru casier la supermarket si sa cer 1000 euro salariu net, dar daca Gigi si Cornel care vin dupa mine la interviu accepta 1100 lei, pot eu sa cer 1000 euro pana la adanci batraneti, ca nimeni nu o sa imi dea pentru acea pozitie.

Problemele sunt cu meseriile "generice" pe care le poate face oricine, gen cele din comert. Oricine poate face meseriile de supermarket-uri, nu ai nevoie de o pregatire sau training-uri speciale. Iar aceste meserii generice sunt predominante in foarte multe judete, pe cand cele specializate doar in cateva centre urbane mari.

#42
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 Bogotta, on 24 aprilie 2018 - 21:14, said:

Pentru ca 5000 castiga un inginer si are facultate pentru asta. Un arhitect dintr-un birou anonim de arhitectura cam tot atat. Nu mi s-ar parea normal ca un absolvent e 12 clase sa aiba salariu egal cu unul care a stat si a invatat ani de zile anumite lucruri.  Sau daca angajatul de la Kauf are 5000, atunci ceilalti sa aiba 7000+ . Ca sa fie toata lumea multumita
Asa si problema fiind care? Faptul ca ai o stampila pe o foaie gata te face mai presus decat un cantaret cu 4 clase sau un pictor cu 8 clase?

 pascali_daniel, on 25 aprilie 2018 - 06:22, said:

Sa lucrezi in Romania, pe un salariu sub 500 de euro inseamna masochism  cu viata si corpul tau. Daca ditamai compania, cu o cifra de afaceri mare, nu-si permite sa dea in Romania un salariu net 500 euro (adica nici de 25% cat este in vest) ... ce pretentii sa mai am la un SRL de 2 lei? Jobburile astea sunt bune doar sa nu zica lumea ca stai acasa sau n-ai nici o meserie in mana (sa-ti scoti banul tau din comenzi) preferand sa te slugareasca unii prin marketul ala. Pana si un taran la sat, fara scoala multa, muncind la camp scoate lejer la zi 100 de lei, adica undeva la 2700-3000 lei/luna. Mai bine stai cu curu pe un scaun, mancand mere si citind carti/presa sau stand pe net pe telefon...  ca pasnic si tot esti mai avantajat, stii ca la minimu pe economie munca depusa iti este respectata.
De ce? Simplu, sa vezi ce frumos este cand iti vin facturile de gaz, electricitate, apa calda si rata la banca dar tu esti somer pentru ca nu ti-a placut acel 1500 de lei + bonuri... uneori trebuie sa o mai si sugi nu doar sa dai...

 Soulstream, on 26 aprilie 2018 - 07:55, said:

Problemele exista (nu neaga nimeni asta), dar e foarte foarte greu sa convingi atatia oameni din atatea domenii diferite sa faca greva. Si daca e o greva atat de mare, presupun ca orice mariri obtinute vor fi anulate de inflatie si criza economic create tocmai de acea greva.
Si totusi si in Romania, meseriile specializate au salarii mai mari. In IT salariul mediu net pe la 6500 lei, iar in Dacia pe la 3500 din ce imi amintesc. Tu nu crezi ca firmele nu ar vrea sa plateasca un IT-ist cu 1500 lei + bonuri? Dar nu poate, pentru ca totusi cererea si oferta functioneaza (nu perfect, dar functioneaza) si nu ar angaja pe nimeni niciodata. Cererea si oferta nu functioneaza la nivel de individ ci la nivel de piata. Eu pot sa ma duc la interviuri pentru casier la supermarket si sa cer 1000 euro salariu net, dar daca Gigi si Cornel care vin dupa mine la interviu accepta 1100 lei, pot eu sa cer 1000 euro pana la adanci batraneti, ca nimeni nu o sa imi dea pentru acea pozitie.
Problemele sunt cu meseriile "generice" pe care le poate face oricine, gen cele din comert. Oricine poate face meseriile de supermarket-uri, nu ai nevoie de o pregatire sau training-uri speciale. Iar aceste meserii generice sunt predominante in foarte multe judete, pe cand cele specializate doar in cateva centre urbane mari.
Oh da? IT? Ia sa plateasca impozite si alte taxe sa vezi ce frumos scad salariile... cu ce este mai presus un IT-st decat un cercetator dintr-o unitate privata sau doctor? Este simplu, cand nu platesti taxe si toata lumea stie asta, nu iti va veni nimeni pentru sume mici... am fost in italia in concediu. Am schimbat o vorba cu un neamt in concediu. Ghici ce? Tipul era IT-ist si castiga 3500 de euro... diferenta este ca se platesc taxe comparativ cu Romania unde nu se platesc taxe.

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Despre asta este vorba - muncesti ca sa ce... ???


România este ţara cu cea mai mare rată a angajaţilor aflaţi în risc de sărăcie din Uniunea Europeană. Cu alte cuvinte, după plata datoriilor, oamenilor le mai rămân puţini bani din salariile înghiţite de inflaţie.

https://www.digi24.r...i-saraci-922370

Recunosc ca am fost un elev silitor la scoala, muncitor si cu initiativa in viata profesionala, cand eram mai tanar si am ajuns pe la 40 de ani sa cred ca munca e pentru negri si tractoristi si ca, in Romania, frecand duda o duci usor mai prost decat casrromd prin munca un salariu de mizerie.

Edited by rosix, 02 May 2018 - 19:02.


#44
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Ceva normal. Un vmg, un ajutor pentru incalzire, un social daca este cazul, mai o alocatie, mai un complementar/monoparental si usor usor cu 2 copii ajungi catre 1000 de lei lunar... daca te duce capul mai faci sa zicem un 200-300 de lei lunar ciubuc la taiat de lemne si uite bine mersi ai frecat duda 15 zile pe luna dar castigi cat ratatul ce trage 8 ore in picioare pe banda...

#45
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 ammaus, on 02 mai 2018 - 16:37, said:

Oh da? IT? Ia sa plateasca impozite si alte taxe sa vezi ce frumos scad salariile... cu ce este mai presus un IT-st decat un cercetator dintr-o unitate privata sau doctor? Este simplu, cand nu platesti taxe si toata lumea stie asta, nu iti va veni nimeni pentru sume mici... am fost in italia in concediu. Am schimbat o vorba cu un neamt in concediu. Ghici ce? Tipul era IT-ist si castiga 3500 de euro... diferenta este ca se platesc taxe comparativ cu Romania unde nu se platesc taxe.

Singurul lucru de care sunt scutiti e impozitul pe venit adica 10%. In rest, platesc si ei 25% pensii si 10% asigurari medicale. Deci daca de maine se scoate scutirea de impozit, salariile ar scade cu 10% si tot ar fi mult, mult peste nivelul mediu  din Romania.

#46
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Vezi ca aia 10% din impozit nu inseamna doar 10% in salar... it-istii platesc impozit pe salar? din cate stiu eu ei sunt scutiti...

#47
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 ammaus, on 03 mai 2018 - 20:24, said:

Vezi ca aia 10% din impozit nu inseamna doar 10% in salar... it-istii platesc impozit pe salar? din cate stiu eu ei sunt scutiti...

Impozitul pe venit este aplicat la suma ramasa dupa plata celorlalte contributii sociale. Sa luam un exemplu practic cu un salariu brut de 10000 lei
- in mod normal din salariul aceste se platesc 25% contributii sociale si 10% asigurare de sanantate => 35% impozit => 6500 lei venit impozabil. La acest venit impozabil se aplica impozitul pe venit de 10% => un salariu net de 5850 lei.
- la cei scutiti de impozitul pe venit se platesc 25% contributii sociale si 10% asigurare de sanantate => 35% impozit => 6500 lei venit impozabil. La acest venit impozabil se aplica 0% impozit pe venit (adica e scutit) => salariu net de 6500 lei.

Deci diferenta e fix de 10% (cat e impozitul pe venit).

#48
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

 Bogotta, on 24 aprilie 2018 - 21:14, said:

Pentru ca 5000 castiga un inginer si are facultate pentru asta. Un arhitect dintr-un birou anonim de arhitectura cam tot atat. Nu mi s-ar parea normal ca un absolvent e 12 clase sa aiba salariu egal cu unul care a stat si a invatat ani de zile anumite lucruri.  Sau daca angajatul de la Kauf are 5000, atunci ceilalti sa aiba 7000+ . Ca sa fie toata lumea multumita
Am lucrat în supermarket, și am făcut 3 ani de profesionala pentru asta, și nu se rezuma a aduce marfa din depozit.

Edited by Anonymous1986, 13 May 2018 - 22:40.


#49
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Totusi la kaufland sunt salarii mari daca pentru ei 1leu nu reprezinta nimic.
Am luat ieri un produs si la raft era afisat cu  1 leu mai ieftin decat mi-a aparut pe bon.
M-am dus la informatii si dupa ce initial a refuzat pe motiv ca nu ma crede, mi l-a aruncat in scarba pe pult reprosindu-mi ca pentru 1 leu ma agit.

#50
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 pascali_daniel, on 26 aprilie 2018 - 06:17, said:

Ideile fanteziste aduc salvarea unui popor. Cu mentalitati dinastea ca "las-o ca merge si asa" sau "decat nimic este bun si salariu ala" salariile or sa creasca NUMAI cand o sa-i oblige  Guvernul pe angajatori sa mareasca salariu minim pe economie. ATAT. Ca sa ajungi cineva in viata mai intai invata o meserie, lasa la o parte facultatile facute de gura lu' mata si lu' tacto ca "ai sa ramai singurul prost din neam care n-are facultate". Daca ai invatat o meserie cum trebuie nu-ti mai trebuie job la patron.
Chestia cu cererea si oferta pica din start, oferta nu exista decat pentru jobburile slab platite ca cele bune se dau pe relatii (si credeti-ma ca, am vazut cu ochii mei, cu cat esti mai prost si pupincurist cu atat avansezi in astfel de companii... nici vorba sa te angajezi de jos sa vii cu ceva NOU in companie ca te-au luat la ochi si te trimit acasa)... iar cererea unde sa fie din moment forta de munca calificata s-a carat de mult din Romania si unii au inceput chiar sa aduca alti romani in alte tari ca si-au deschis acolo afaceri din cauza birocratiei din Romania.
O sa se ajunga in situatia, deja au aparut primele semne, sa se aduca forta de munca din Tanzanica si Botswana ca romanii cu meseria in mana ori se descurca singuri ori sunt angajati pe bani frumosi in afara. Nu cred ca exista 5% din totalu companiilor inregistrate in Romania care sa puna planu de afaceri si angajatul pe primul loc. Restul merg pe brodeala, combinatii la limita legii si prosteala la greu a angajatorului la adresa angajatului. PUNCT.


Tu esti tare destept colegule, se vede ca nu ai prestat pe piata muncii libera niciodata,ca liber profesionist, nu cred ca ai avut vreo firma, pentru ca ai fi stiut ca degeaba te obliga guvernul sa maresti salariile, daca nu ai de unde, nici Dumnezeu nu cere, eu zic ca trebuie sa te apuci de afacerea ta, sa angajezi vreo 10 20 de oameni apoi o sa ai o revelatie

P.s. In urma cu 15 ani gandeam ca tine, identic, dupa care mi-am dat seama ca greseam amarnic.

 Soulstream, on 03 mai 2018 - 20:54, said:


Impozitul pe venit este aplicat la suma ramasa dupa plata celorlalte contributii sociale. Sa luam un exemplu practic cu un salariu brut de 10000 lei
- in mod normal din salariul aceste se platesc 25% contributii sociale si 10% asigurare de sanantate => 35% impozit => 6500 lei venit impozabil. La acest venit impozabil se aplica impozitul pe venit de 10% => un salariu net de 5850 lei.
- la cei scutiti de impozitul pe venit se platesc 25% contributii sociale si 10% asigurare de sanantate => 35% impozit => 6500 lei venit impozabil. La acest venit impozabil se aplica 0% impozit pe venit (adica e scutit) => salariu net de 6500 lei.

Deci diferenta e fix de 10% (cat e impozitul pe venit).


Vezi ca esti intr-o mica eroare, la 10.000 de lei brut salariul tau net este 5850 de lei

#51
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu cred ca ai dreptate. La 10000 brut e peste 6500 netul.

 rosix, on 24 aprilie 2018 - 21:49, said:

Partea buna e ca din ce in ce mai multi tineri au inceput sa intrebe cat e malaiul, dupa care se ridica, multumesc politicos de discutie si pleaca.
Asta inseamna piata muncii libera.

Multumesc Kaufland, petru aceasta oportunitate de a lucra la raft, la care nici nu am visat, dar ma duca sa mai explorez si alte variante.

Partea nebuna e ca din ce in ce mai multi tineri au inceput sa intrebe cat e malaiul, inainte de a spune ce stiu sa faca.

#52
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 denky, on 09 septembrie 2018 - 20:52, said:

Nu cred ca ai dreptate. La 10000 brut e peste 6500 netul.



Partea nebuna e ca din ce in ce mai multi tineri au inceput sa intrebe cat e malaiul, inainte de a spune ce stiu sa faca.
Crezi sau nu e așa:
1000 brut
2500 CAS,
1000 CASS,
650 impozit
Net 5850.
Dacă ești scutit de impozit din anumite motive atunci net 6500.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate