Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Chirie apartament: cat de repede se poate inchiria?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Gravitas

Gravitas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2012
Am si eu o dilema pe care nu am cu cine so dezbat. Am crescut in strainatate de mic si acum doresc sa ma mut inapoi in Romania (in Satu Mare specific). Am buletin curent de domiciuliu, dar din cauza unei altercatii personale nu am unde sa stau intre timp ce imi caut chirie. Nu vreau sa stric bani prea multi pe motel, deci intreabarea este cat de repede pot inchiria un apartament daca vin cu banii in mana (chirie + depozit)? se poate rezolva treaba asta in aceeasi zi? Ma gandesc sa iau o camera pentru 2-3 zile, ce parere aveti?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
În România nu-s la modă motelurile, ci mai degrabă pensiunile.

Cu banii în mână se rezolvă absolut tot, pe loc (cu sau fără contract). Sunați la proprietar și sigur rezolvați treaba într-o singură zi.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Iei olx-ul si suni la chirii, intrebi ce ne intrebi pe noi.
Se poate, da.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Gravitas, on 24 aprilie 2018 - 17:49, said:

Ma gandesc sa iau o camera pentru 2-3 zile, ce parere aveti?
Pentru inchiriere pe cateva zile, incearca sa gasesti pe airbnb.

Edited by pasilla, 24 April 2018 - 18:06.


#5
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Du-te la agentii ca gasesti SIGUR, chiar din aceiasi zi sa inchiriezi daca te vede proprietarul om SERIOS, altfel nu gasesti. Trebuie sa ai buletin valabil si TOTI banii ( 1 luna + garantie sau 2 luni + garantie) plus comisionul agentului (negociabil) in momentul cand mergi sa inchiriezi.

Edited by cald, 24 April 2018 - 18:22.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa cauti anunturi pe siteuri specializate, de regula din SM, vezi ce-ti convine, apoi suni proprietarul, sa te intelegi cu el.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Gravitas, on 24 aprilie 2018 - 17:49, said:

Am si eu o dilema pe care nu am cu cine so dezbat. Am crescut in strainatate de mic si acum doresc sa ma mut inapoi in Romania (in Satu Mare specific). Am buletin curent de domiciuliu, dar din cauza unei altercatii personale nu am unde sa stau intre timp ce imi caut chirie. Nu vreau sa stric bani prea multi pe motel, deci intreabarea este cat de repede pot inchiria un apartament daca vin cu banii in mana (chirie + depozit)? se poate rezolva treaba asta in aceeasi zi? Ma gandesc sa iau o camera pentru 2-3 zile, ce parere aveti?

Binentele ca, daca ai bani totul se rezolva in aceeasi zi, dar e bine sa ai totusi si o solutie de backup, cateva zile... ca poate nu-ti place ce gasesti si vrei sa mai umbli.
Mergi cu incredere la agentie dar, daca nu iti place ce gasesti, mai cauta cateva zile.. E important sa alegi cum trebuie, nu in graba.

Edited by rosix, 24 April 2018 - 18:53.


#8
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Fugi de AGENTII, ca dai banii degeaba PARAZITILOR. Cauta direct pe anunturile date de PROPRIETARI.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cate apartamente ai inchiriat, in ambele variante, de le stii pe toate?
La agentii ai mai multe oferte, ai de unde alege, la particulari, umblii aiurea dupa fiecare dintre ei. Diferenta e ca la agentie se plateste un comision, cei care nu vor sa apeleze la agentii, vor sa incaseze ei acel comision, suma finala fiind aceiasi. Agentiile cunosc piata, stiu la ce suma se poate inchiria ceva in zona, stau de vorba cu proprietarul, il conving sa ceara suma reala, daca vrea sa gaseasca client. Particularul nu prea e in ton cu preturile la zi, se uita peste anunturi, vede ca unul cere o suma exorbitanta, apoi cere si el una si mai mare. Rezultatul: Raman cu casele goale, ca nu gasesc clienti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate