Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Transplant de penis.....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Va salut,

Acuma eu nu stiu daca am postat corect, in sectiunea corecta dar chiar nu stiu unde sa incadrez acest subiect...
Este vorba despre primul transplant de penis din lume.

https://www.realitat...ot_2145367.html

Cat despre omul care l-a primit, sigur ca da, tot respectul, mai ales ca a fost ranit in razboi , ii doresc recuperare rapida si cat mai buna, sa isi reia toate functiile si sa traiasca fericit pana la capat alaturi de sotia lui, insa, asta imi aduce aminte de un banc pe care l-am auzit demult de tot la un vecin mult mai in varsta , banc care se potriveste perfect cu cazul de fatza:

- un soldat, a fost ranit in razboi, si-a pierdut p--a iar apoi, ca si in cazul de fatza, a fost supus unui transplant, reusit dealtfel. Dupa cateva luni, omul nostru s-a dus la control:

-asadar, cum va simtiti cu noua dumneavoastra p--a?
-Domnule doctor, va pun sincer, sunt foarte incantat atat eu cat , mai ales, sotia mea. Parca este si mai mare , si mai tare decat ce am avut inainte insa...........am si o problema......., de cate ori fac dragoste cu sotia mea, ma doare tare in piept.
- ..............eeee, apai domnule draga, eu zic ca e normal sa te doara inima cand iti futi nevasta cu pu-a altuia, nu?


............. Posted Image

Edited by invest20042001, 24 April 2018 - 11:25.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Acuma o sa fie o gramada de romani cu penis de negrii Posted Image

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Macar de-i puneau un penis de caine, ca ala are si os in interior. :)

Pe bune, fara gluma.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
scrot cu tot cu oua sau doar pilea?

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
"Pacientul nu a primit și testicule de la donatorul său, pentru a evita problemele etice care ar putea apărea dacă ar avea mai târziu copii. Motivul, explicat de unul dintre chirurgi: "testiculele ar fi conținut sperma de la donatorul recent decedat"."

wtf:|

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Deci practic, s-a făcut primul transplant de creier.

#7
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Nici eu nu inteleg de ce nu i-au transplantat si testiculele tinand cont de amploarea interventiei ca banuiesc ca ale lui oricum nu mai erau intregi.
Asa operatia e doar un "full phaloplasty" mai evoluat. Si nu inteleg cum va avea erectie, doar din testosteron de substitutie? Probabil ca vor urma alte articole cu clarificari.
Oricum e un pas in plus in chirurgia zonei genitale. Iarasi ce nu stiu este daca organul este acceptat de corp sau trebuie tratament cu imunosupresoare.

#8
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
M-am documentat. De fapt nu e chiar primul, e primul de o mai mare complexitate:
"Primul transplant de penis din SUA a avut loc în 2016, la Spitalul General din Massachusetts, Boston, iar în 2014 chirurgii din Africa de Sud au efectuat primul transplant de penis din lume. Însă reușita medicilor de la Johns Hopkins constă în transplantarea atât a penisului, cât și a scrotului și a unei părți din peretele abdominal, care vor permite recuperarea funcției sexuale și urinare a soldatului rănit."
https://www.digi24.r...din-lume-917956
Si din pacate trebuie si tratament cu imunosupresoare:
https://www.vice.com...le-de-penis-221

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Ce naspa cred ca e sa fii in pielea sarmanului ranit.

Niste statistici au prezentat progresele mari din medicina reparatorie, din ultimii ani, inregistrate in lume cu ocazia razboaielor recente. Se spunea ca astazi supravietuiesc ranitii de pe front cu niste rani , de la care in urma cu 3-5 ani se murea.  
Daca saracu' soldat a ramas fara pix si bilute, precis mai are si alte rani urate,  si cicatrici.  Probabil ca acestor nenorociti le plateste armata interventiile chirurgicale, ca altfel in SUA tot ce se deconteaza prin asigurari este absurd de scump. La ei chirurgii chiar pot ajunge milionari in dolari.

Edited by tfmercedez, 24 April 2018 - 12:24.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Nu stiu cat de fun este sa fii ranit (chiar si in razboi) si sa-ti pierzi anumite organe,ulterior urmand sa fie "inlocuite".
Insa gluma poate fi incadrata la fun Posted Image

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Oricand ramane "varianta Nastase"...
Dragoste pe usa din dos... fara sa fi nevoit sa accepti
un "tunning"...

#12
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Un tip îşi pierde scula într-un accident. Merge la doctor să-i facă şi lui ceva. Doctorul zice:
- Stăm cam prost cu donatorii acum, aşa că nu am decât o trompă de la un pui de elefant.
Zis şi făcut. Vine omul la control peste o lună. Totul era în regulă, mai crescuse niţel, nevasta era mulţumită. La fel şi în luna următoare. Vine omul în a treia lună la doctor, necăjit:
- Domnu’ doctor, am o mică problemă. O crescut acuma de-o târâi după mine. Asta nu ar fi o problemă aşa de mare, dar, când merg prin piaţă, fură mere de pe tarabe şi mi le bagă în fund.

#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cel mai bun chirurg la capitolul "penisuri" este dl. dr. Naum Ciomu ! ...
nr de tel la care va puteti face programare este 666.666.666 !
bafta

Edited by realduc, 24 April 2018 - 16:46.


#14
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
stirea e falsa. primul transplant de penis a fost realizat chiar aici in tara de catre medicii romani, pacientul e Codrin Stefanescu.

Attached File  codrin.jpg   23.42K   39 downloads

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrealduc, on 24 aprilie 2018 - 16:45, said:

cel mai bun chirurg la capitolul "penisuri" este dl. dr. Naum Ciomu ! ...
nr de tel la care va puteti face programare este 666.666.666 !
bafta

e profesor la medicina omul:))..

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Posttfmercedez, on 24 aprilie 2018 - 12:22, said:

Ce naspa cred ca e sa fii in pielea sarmanului ranit.

Niste statistici au prezentat progresele mari din medicina reparatorie, din ultimii ani, inregistrate in lume cu ocazia razboaielor recente. Se spunea ca astazi supravietuiesc ranitii de pe front cu niste rani , de la care in urma cu 3-5 ani se murea.  
Daca saracu' soldat a ramas fara pix si bilute, precis mai are si alte rani urate,  si cicatrici.  Probabil ca acestor nenorociti le plateste armata interventiile chirurgicale, ca altfel in SUA tot ce se deconteaza prin asigurari este absurd de scump. La ei chirurgii chiar pot ajunge milionari in dolari.

și la noi ajung milionari unii

Edited by EMPP, 24 April 2018 - 17:09.


#17
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostTruculMagic, on 24 aprilie 2018 - 11:30, said:

Acuma o sa fie o gramada de romani cu penis de negrii Posted Image
Mi-ai adus aminte de vremurile de glorie ale DC++ - ului: "cea mai tare comedie cu negrii".

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Dar dupa niste exersat cu noua scula instalata,  nu se golea sperma fostului detinator? Sau oricum glandele produc  cu ADN ul din care sunt constituite, si nu mai conteaza noul detinator?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate