Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#55
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

View Postrosix, on 03 mai 2018 - 13:06, said:

Da, dar la prostii care lucreaza la privat nu prea au crescut - stiu lume, in 2018, cu salariile din 2008.
Situatia nu e grava, doar ca mananci mai putin si platesti mai mult.  Oamenii se deprima cand stiu ca sunt ciuguliti de la luna la luna cu 10-20 lei in plus.
Aproape ca as baga mana in foc ca e imposibil ca cineva de la privat sa nu aiba nicio marire timp de 10 ani.

Naiba vorbim de un salariu mediu net in 2008 de 1200 lei iar acum este de 2500 lei!

O femeie de serviciu sau o casiera, lucrator comercial  la Carrefour avea 8-10-12-14 milioane in 2008 iar acum a ajuns la cel putin  20 si ceva, nici femeia de serviciu neavand mult sub 20. Vorbesc de salarii nete. Dau ca exemplu meseriile de jos, cele necalificate pentru ca in cazul celor calificate chiar nu cred ca incape indoiala despre maririle care au tot existat si exista in mediul privat.

Parerea mea este ca in Romania se traieste (mult)mai bine decat acum 10 ani. Daca acum 10 ani doi tineri necalificati nici nu visau sa isi cumpere o locuinta proprie, astazi si daca sunt 2 care lucreaza la Carrefour le cam ajung banii de rata ptr  un 2 camere la 45-50.000 de euro pret de achizitie.

Pe asta se bazeaza si cererea mare imobiliara, daca in anii 2005-2010 trebuia sa fii  cineva smecher (ca salariu) sa iti iei un apartament, in ultimii ani isi pot cumpara si cei cu salarii mai mici.

Edited by bossake, 03 May 2018 - 17:44.


#56
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Le cam ajung banii la limita, in conditiile in care nu apar situatii neprevazute, si din cate se poate vedea viata se scumpeste. Pe de alta parte cand iti faci un credit de genul o calculezi pe perioada lunga si foarte lunga, daca n-ai facut-o...nasol.

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbossake, on 03 mai 2018 - 17:42, said:

Pe asta se bazeaza si cererea mare imobiliara, daca in anii 2005-2010 trebuia sa fii  cineva smecher (ca salariu) sa iti iei un apartament, in ultimii ani isi pot cumpara si cei cu salarii mai mici.
Pentru ca dobanzile actuale sunt oricum foarte mici ... acum 10-12 ani plateam dobanda aproape tripla, in valuta. Adica dincolo de veniturile mult mai mici, erau si dobanzile mult mai mari.

#58
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbossake, on 03 mai 2018 - 17:42, said:


O femeie de serviciu sau o casiera, lucrator comercial  la Carrefour avea 8-10-12-14 milioane in 2008 iar acum a ajuns la cel putin  20 si ceva, nici femeia de serviciu neavand mult sub 20. Vorbesc de salarii nete. Dau ca exemplu meseriile de jos, cele necalificate pentru ca in cazul celor calificate chiar nu cred ca incape indoiala despre maririle care au tot existat si exista in mediul privat.
Parerea mea este ca in Romania se traieste (mult)mai bine decat acum 10 ani. Daca acum 10 ani doi tineri necalificati nici nu visau sa isi cumpere o locuinta proprie, astazi si daca sunt 2 care lucreaza la Carrefour le cam ajung banii de rata ptr  un 2 camere la 45-50.000 de euro pret de achizitie.

Nu castiga nimeni in Carrefour mai mult de 1600 lei pe luna, te asigur...  Cu banii astia, nu cumperi nici o casuta din lemn.

#59
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postjm2010, on 03 mai 2018 - 13:47, said:

De curiozitate, ce vei face in acest caz?

Ma uit cu tristete la cum ma fura banca. O sa ma gandesc serios daca mai merita sa muncesc in Ro sau sa plec afara. Apartamentul il pot inchiria oricand cu 300-350 euro/luna, daca va fi cazul.
PS: Daca te gandesc ca as muri de foame, nu-i cazul. Doar ca nu-mi place sa dau bancii inapoi 3 sferturi dobanda si 1 sfert imprumutul efectiv. Mi-am facut bine calculele astfel incat sa fiu acoperit pe urmatorii 10 ani. :)

Edited by paso87, 04 May 2018 - 11:33.


#60
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpaso87, on 04 mai 2018 - 11:31, said:

Ma uit cu tristete la cum ma fura banca. O sa ma gandesc serios daca mai merita sa muncesc in Ro sau sa plec afara. Apartamentul il pot inchiria oricand cu 300-350 euro/luna, daca va fi cazul.
PS: Daca te gandesc ca as muri de foame, nu-i cazul. Doar ca nu-mi place sa dau bancii inapoi 3 sferturi dobanda si 1 sfert imprumutul efectiv. Mi-am facut bine calculele astfel incat sa fiu acoperit pe urmatorii 10 ani. Posted Image
Nu a fost o intrebare ironica. Doar ziceam. Pentru ca nu se prea pot face multe atata timp cat exista un contract semnat cu banca in care a fost acceptata chestia cu ROBOR-ul. Oricum, acesta este destul de mic tinand cont de cum merg lucrurile in tara, cred ca e tinut artificial in frau de BNR. Pentru cat timp, vom vedea.

#61
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsonnydellmarco, on 24 aprilie 2018 - 15:47, said:


De ce? Pentru ca este jobul lor sa iasa in fata si sa traga de urechi pe cei care se joaca cu economia tarii. De aia!
Tot isarescu e de vina ca ai luat dobanda variabila in loc de fixa? Ce naiba, trebuia sa vina in clasa intai sa explice mai clar ce inseamna variabil?

#62
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

View Postpaso87, on 03 mai 2018 - 13:30, said:

Mie mi-a crescut rata la PC de la 1150 (pana in Dec 2017) la 1350 (pana in martie 2018) si acum e undeva la 1340 (pana in iunie). Fiecare procent de Robor3M aduce aproximativ 100 de lei la rata in plus in fiecare luna. Cel putin asa am aproximat eu.
Nu e chiar o fericire pentru mine dar n-am ce face. Inca sunt in zona de siguranta. Daca se duce totusi la 1600 ron/luna ... mi-a sarit siguranta !
Buna ziua tuturor!
Eu am credit in franci. A crescut rata de la 950 lei, acum la 1450 lei. Deci 500 lei in 12 ani, cu acel impact de acum 2-3 ani. Probabil platesc apartamentul de 2 ori,nici nu m-am chinuit sa calculez. Asa a fost sa fie. Acum deoarece veniturile noastre cresc constant ( nu suntem bugetari, dar daca te incurci, te si descurci) diferenta nu mi se mai pare asa mare. Probabil la fel va fi si la creditele in lei. Vor merge in pas cu inflatia. Unde s-a vazut sa dai mai putin decat ai luat?
Cine face un credit isi asuma acest risc.
Eu daca vand acum probabil scot bani bagati, avansul si cat am platit, dar nu raman cu nimic. Dar daca stateam cu chirie cu ce ramaneam in 12 ani?
Asa si cu francul, a fost la minim istoric, a crescut, cu euro la fel, acum 12 ani era 3,3 lei euro. Cat au crescut ratele la euro? Si chiriile cresc.....
Nu prea ai de ales,daca nu ai bani cash si/sau nu vrei chirie.
Indiferent de moneda, vor creste ratele, mai mult,sau mai putin.
Eu am depozit de studii la copii, de acum 12 ani. L-am crescut doar in raport cu inflatia. Acum 12 ani era 600 lei, acum platesc 1000 lei. A fost facut in lei,nu alta moneda. Acesta e cresterea in 12 ani. Ce o fi in 30 de ani? Nu stim. Doar razboi sa nu fie, ca restul le vom trece,nu?

Edited by alipiticot, 04 May 2018 - 13:04.


#63
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
2.68  azi roborul...in ritmul asta ajunge lejer la 4% pina la finalul lunii. Sa vedeti voi atunci cind va fi pe la 5% cit de multi isi vor pierde casele.

#64
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Si creste in continuare precum Fat Frumos, a ajuns la 2,73%. In ritmul asta pana la sfarsitul lunii ajunge la 4.

#65
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
BNR a marit dobanda de referinta de la 2.25 la 2.5. In conditiile in care inflatia reala e pe la 5%, asteptati-va sa tot creasca...

#66
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
La 4% ma astept si eu pina la sfarsitul lunii mai. Sa vedeti atunci ce declin economic incepe cind nu vom mai plati ratele la prina casa.

#67
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
cred ca glumesti. sunt oameni care au luat credite prin 2013(era roborul 3-4) si ani de zile au avut rata mai mica decat atunci cand au luat. abia acum rata se apropie de cat era la momentul cand au luat. intre timp veniturile au mai crescut la mai toata lumea.

iar la cei care au luat anul trecut cand robor era la 0.5 cresterea lunara este infima la un credit normal (adica de ~50.000euro suma contractata). cum sa ajungi sa nu mai platesti pentru o crestere de 100-150 lei.

#68
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Parerea mea e ca e o crestere pana la urma irelevanta si temporara ... pe sfarsit de an inflatia o va lua in jos si odata cu ea si ROBOR-ul. Pana la urma daca iei credit pe 25-30 de ani, te astepti ca in anumite perioade sa ai si un ROBOR mai mare. Iar cresterea ratei pentru cateva luni cu 300 de lei (fata de punctul de minim, nu neaparat fata de cand ai luat creditul!) n-ar trebui sa fie o mare problema. Cand unora le-a scazut rata cu 100-200 de lei, nu i-am auzit sa se planga :)

Edited by utopium, 09 May 2018 - 23:12.


#69
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Fiti atenti aici: https://www.zoso.ro/...omentul-masuri/

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
parerea mea e ca dupa ce ai avut cu un an in urma inflatie negativa (si ea o "anomalie"), era normal sa existe o "explozie" a inflatiei. Sigur, guvernarea haotica nu ajuta ROBOR-ul nici ea, dar nu cred ca era mare diferenta daca aveam un guvern capabil. Iar cine nu poate suporta o crestere de 200-300 de lei a ratei, nu ar trebui sa ia credite.

Edited by RealThing, 10 May 2018 - 08:25.
sa lasam politica in Poiana


#71
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View Postleusteanul, on 10 mai 2018 - 08:02, said:


Mai tembele si mai nedocumentate comentarii n-am mai vazut de mult.

#72
ramses21

ramses21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.09.2012

View Postslai, on 04 mai 2018 - 11:53, said:

Tot isarescu e de vina ca ai luat dobanda variabila in loc de fixa? Ce naiba, trebuia sa vina in clasa intai sa explice mai clar ce inseamna variabil?
Ce banca da prin Prima Casa dobanda fixa? Sunt si eu curios.....
Nimeni....
Isarescu mi-a tras-o (ne-a tras-o) cu creditul in lei. Punct.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate