Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Idee retea printer

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Salutare !

Am in casa configuratia urmatoare:

modem Huawei HG8247 de la Orange care actioneaza drept AP
router Archer C2 care actioneaza drept AP si este configurat drept switch sau mai bine spus AP cu DHCP disabled. Nu stiu exact termenul la ora asta. Este conectat prin mufa din perete la modemul Huawei.

Problema este in felul urmator. Cum nu vreau sa trag cabluri prin casa deloc si nici nu pot muta imprimanta langa aceste 2 routere din lipsa de spatiu ma gandeam sa iau cel mai ieftin AP cu USB care sa fie conectat la imprimanta si astfel sa se lege la retea.

Intrebarea este: imi puteti recomanda un AP cu USB fix pentru ce am eu nevoie ? Nu am nevoie de viteze astronomice pentru imprimanta. Pentru asta am Archer C2-ul si isi face treaba super.

Preferabil pana in 80 de lei.

Multumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pui problema gresit.
1. Acel AP doresti probabil sa il legi la retea prin WIFI  - WDS.
Asta e o idee execrabila in practica, cu sau fara imprimanta.

2. Acel port USB nu e ceva universal la imprimante! De fapt foarte putine imprimante moderne pot fi folosite cu portul USB de pe router, pentru ca in goana dupa cost-cutting, producatorii au tot scos chestii de pe imprimante si le-au pasat computerelor pentru procesare.
Nu am vazut niciun router care sa spuna cu ce imprimante merge, pentru ca e un efort titanic sa ai o baza de date cu asta.

3. Pe viitor cumpara o imprimanta cu WIFi.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am un TL-WR1043ND cu o imprimata hp 1020 si merge excelent.

View PostAdm, on 24 aprilie 2018 - 10:23, said:

Nu am vazut niciun router care sa spuna cu ce imprimante merge, pentru ca e un efort titanic sa ai o baza de date cu asta.

https://www.tp-link....l#Compatibility

(nu fac reclama doar vorbesc despre ce am si stiu ca merge)

Edited by arg, 24 April 2018 - 10:36.


#4
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am o imprimanta laser ceva mai veche de la HP (deci probabil sanse foarte slabe sa o regasesc pe lista de compatibilitate a vreunui echipament mai nou), dar am legat-o la un router tot de vreo 10 ani (cam aceeasi generatie :) ) flash-uit cu OpenWRT, firmware Linux pentru routere, care iti permite sa instalezi diverse pachete. Dupa ce am cautat putin pe net si am gasit un tutorial care imi confirma compatibilitatea, am instalat CUPS si firmware-ul aferent imprimantei mele, ceea ce imi permite sa printez de oriunde din retea, insa nu pot folosi si functia de scanare.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
te-am luat, imprimanta mea are 12ani

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate