Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Creatina sau alt supliment

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018
Salut ,am 16 ani .Sunt baiatul din topicul in care am vorbit despre dieta pe care mi a dat o antrenorul personal etc.

Am reusit sa ma mentin,cu toate ca este cam greu de crezut tinand cont ca m am reintors la mancat prosteste si fara sens,greutate intre 62-61 kg.

Acum as dori niste sfaturi in legatura cu niste suplimente,daca ar trb luate si care e riscu lor.
Am citit despre creatina ca esti cel mai bun si cunoscut supliment ,care ajuta pt masa musculara si da energie.
Probabil o sa ziceti ca nu e nevoie neeaparata si ca la varsta mea corpul produce destula,insa as vrea sa incerc macar o luna ca sa stiu ca am incercat si asta.

#2
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Si cine te opreste ? Incercarea moarte n-are...cred.

#3
cavalerul2706

cavalerul2706

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2018

View PostCossta, on 23 aprilie 2018 - 23:08, said:

Si cine te opreste ? Incercarea moarte n-are...cred.

As prefera niste sfaturi prima data 🙂

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O viata sanatoasa nu are legatura cu acele suplimente alimentare.
Nu stiu ce se intampla, dar parca doriti toti regimul puilor de Crevedia.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Mie de la creatina nu mai mi se scula lula, ai grija.

Edited by laffin, 24 April 2018 - 03:31.


#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cum? Cretinina?

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Poti sa incerci dar intr-o luna nu o sa vezi mari schimbari.
Sper ca tragi de fiare, ca altfel iei degeaba.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca faci bodybuilding iti ofera un supliment de proteine care ajuta la cresterea masei musculare.

#9
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Creatina este o ,, chestie '' naturala care se produse in ficat !!!!! Ficatul produce circa 5 grame / zi , dar aceasta, este  devorata  cu multa placere de catre inima si  rinichi. Studiile spun ca un surplus din exterior, de maximum 5 grame ( deci cat produce ficatul), ajuta la obtinerea unor performante mai bune la sala. Io foloseam la inceputuri, dar am inlocuit-o cu beta-alanina care este net superioara.

ps.
~~~ creatinina ~~~  este cu totul altceva si nu-i deloc bine pentru rinichi, atunci cand valoarea acesteia este crescuta in analizele de sange !!!!!

#10
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcavalerul2706, on 23 aprilie 2018 - 23:06, said:

Acum as dori niste sfaturi in legatura cu niste suplimente,daca ar trb luate si care e riscu lor.
Am citit despre creatina ca esti cel mai bun si cunoscut supliment ,care ajuta pt masa musculara si da energie.
Probabil o sa ziceti ca nu e nevoie neeaparata si ca la varsta mea corpul produce destula,insa as vrea sa incerc macar o luna ca sa stiu ca am incercat si asta.
Daca o sa faci progrese nu vor fi din cauza creatinei. Problema incepatorilor e ca nu stiu care sunt prioritatile atunci cand vine vorba de alimentatie. Ar fi ceva de genul:

1. Cantitatea totala de mancare(masurata in calorii) trebuie sa corespunda scopului pe care-l urmaresti. Daca vrei sa cresti in greutate, ar fi ideal sa fii intr-un exces caloric de vreo 300-500. Corpul tau consuma energie ca sa faca toata chestiile pe care le face pe parcursul unei zile. Daca el consuma sa zicem 2000 calorii, atunci ca sa-ti mentii greutatea constanta in timp, va trebui sa mananci @2000 de calorii. Daca vrei sa iei in greutate, 2300-2500.
2. Daca vrei sa iti dezvolti si masa musculara, si nu doar sa iei in greutate(nu vreau nimeni doar sa devina gras), atunci trebuie sa te asiguri ca mananci o cantitate corespunzatoare de proteine. O regula generala buna e sa-ti asiguri cam 1.5-2g/kg de proteine. Daca ai 60kg, atunci 90-120g de proteine zilnic ar fi ideal.
3. Micronutrienti: vitamine, minerale, all that shit.
4. Cand anume mananci. Nu foarte important pentru un incepator
5. Suplimente

As zice ca punctul 1 si 2 sunt responsabile pentru 90% din succesul pe care-l ai(dpdv alimentar). Daca iei sau nu creatina, as zice ca e cam 1-2%. Atata timp cat punctele 1 si 2(3 de asemenea) nu-ti sunt puse la punct, suplimentele vor fi absolut irelevante.

#11
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sunt 41 de discutii cu subiectul "creatina" in sectiunea dedicata sportului si suplimentelor.

#12
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Nici unul in schimb pe prima pagina a sectiunii "O viata sanatoasa". Nu poti sa nu ai un subiect legat direct de creatina pe prima pagina, parerea mea Posted Image Regula asta de fapt ar trebui sa se aplice fiecarei sectiuni. Brb, ma duc sa deschid un topic in poiana

#13
marcos11

marcos11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2014
Creatina Atlas ati incercat?

#14
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostEXIT, on 24 aprilie 2018 - 17:24, said:



#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cam cind a aparut creatina la noi am zis sa incerc si pot spune ca a dat rezultate, ideea este ca nu am consumat mult timp deci daca afecteaza rinichii nu mi-am dat seama.
Si da, trageam de fiare .

#16
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostEXIT, on 24 aprilie 2018 - 17:24, said:



#17
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Vezi ca ce faci tu se cheama troleala.
Stai sa bag o pulpa de pui (ca asta am azi la mine) si ma intorc sa vb despre creatina.

#18
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Pe primul loc trebuie sa fie stilul de viata si alimentatia. E valabil in orice regim de om sanatos sau de om bolnav.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate