Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Execuție casă cu 2 proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005

 althea, on 24 aprilie 2018 - 05:21, said:

Nu e așa, 1/x indică (în funcție de x) câți coproprietari sunt. Proprietarul a 1/1 nu are proprietatea compusă din 1/2 + 1/2, deține tot. 1/2 + 1/2 = doi coproprietari. De acord cu asta? Dacă nu, nu are rost să mai argumentez.  

Desigur ca nu. Daca primus si secundus achizitioneaza un bun platind unul 1/4 din pret si celalalt 3/4 tocmai i-ai facut fortat coproprietari in cote egale cand poate ei convenisera altceva. In continuare, te pot intreba de ce nu aplici metoda asta de calcul si la succesiuni sa ii faci si acolo proprietari in cote parti egale.
Daca legea nu distinge asupra proprietatii comune dupa modul de dobandire, de ce ai face-o tu? Asta daca am neglija pentru un moment faptul ca te contrazice chiar litera legii.

Quote

Art. 634. – (1) Fiecare coproprietar este titularul exclusiv al unei cote-părţi din dreptul de proprietate şi poate dispune în mod liber de aceasta în lipsă de stipulaţie contrară.
(2) Cotele-părţi sunt prezumate a fi egale, până la proba contrară. Dacă bunul a fost dobândit prin act juridic, proba contrară nu se va putea face decât prin înscrisuri.

In acelasi mod, nu ai un raspuns ce se intampla daca secundus rascumpara partea lui primus. Exercita el acum separat dreptul de proprietate exclusiva asupra fiecarei cote-parti luate separat, sau asupra intregului bun? Ce ii scrii in cartea funciara dupa teoria ta?

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Atât comentez:

 sebulbus, on 24 aprilie 2018 - 10:28, said:

Daca primus si secundus achizitioneaza un bun platind unul 1/4 din pret si celalalt 3/4 tocmai i-ai facut fortat coproprietari in cote egale cand poate ei convenisera altceva.  
Notarul va scrie în contract, la cererea cumpărătorilor, cote proporționale cu procentele din preț plătite de fiecare.

Altfel, pentru că pui = (egal) între dobândirea unei proprietăți comune și vânzarea unei jumătăți dintr-un imobil de către unicul proprietar, eu nu mai am ce să zic.

 sebulbus, on 24 aprilie 2018 - 10:28, said:

Daca legea nu distinge asupra proprietatii comune dupa modul de dobandire, de ce ai face-o tu? Asta daca am neglija pentru un moment faptul ca te contrazice chiar litera legii.

De curiozitate, dacă ai chef.
Acte necesare la vânzare-cumpărare:
https://notariat-tin...nzare-cumparare
[2] Vânzarea se poate realiza doar dacă imobilul are cadastru și intabulare. Dacă imobilul nu este înscris în cartea funciară, contactați un expert cadastral autorizat pentru realizarea demersurilor necesare;

Acte necesare la schimb imobile:
https://notariat-tin...tract-de-schimb
- documentaţia cadastrală a bunurilor imobile (fişa bunului imobil şi planul de amplasament, respectiv planul releveu), întocmite de un expert cadastral autorizat;

Deci pot schimba doar imobile identificate. O jumătate abstractă de teren nu poate fi schimbată cu o jumătate abstractă de casă. Coproprietatea e exclusă la teren, în cazul lor desigur.
La casă poate ar reuși să fie 50-50, dar cred că nu poate lua el, și nici nu poate figura pe autorizația de construcție pentru că nu are niciun titlu asupra terenului - n-am timp să caut, deja ne întindem exagerat de mult. Are inițiatorul are de unde să aleagă în drum spre notar - sper că nu se apucă de construit fără acte, în ideea Las' că rezolvăm pe parcurs.

Edited by althea, 24 April 2018 - 13:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate