Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Execuție casã cu 2 proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
Buna ziua dragi colegi ,

Am ocazia sa imi fac la tara o casa pe terenul unui var ,desigur ca el imi vinde locul acela de casa , dar vreau sa fac o casa cu doua camere , din care una sa fie a lui , adica el imi vinde 1/2 din terenul de casa , casa va fi impartita intre mine si el .
Am vazut pasii care trebuie urmati pe mai toate site-urile , dar in fiecare spune cum sa faci o casa daca propietar esti numai si numai tu   ( bine .... or fi existand informatii si pe la pagina 200 din  google ... )

Acum eu cum sa fac in cazul acesta ? care ar fi pasii ? fac contractul de v-c inatinte sau dupa ce am obtinut toate acordurile ?

Eu cred ca mai bine dupa dar vreau sa va aud si pe voi , care desigur aveti mai multe cunostinte in domeniu .....

Edited by gcosmin2, 23 April 2018 - 12:17.


#2
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Cel mai bine e sa nu te incurci cu nimeni ! Vrei o camera ? Fa-o pentru tine pe proprietatea ta , chiar daca va despart 3 metri !

#3
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Ce descrii tu aici e o reteta pentru dezastru.

#4
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Fii mai clar ca nu se intelege ce ai scris. Cine sa execute si in baza la ce titlu executoriu (datorie banca, ANAF etc) ?
Dupa ce cumperi vei fi executat doar tu sau celalalt coproprietar pentru datoria personala.

Edited by cald, 23 April 2018 - 12:33.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu îți poate vinde din teren fără să-l dezmembreze, adică să facă două bucăți din el, ca să se știe care a cui e.
Tu nu poți obține autorizație de construcție pentru casă pe două terenuri.

Să construiești casă pe terenul altcuiva e o idee foarte proastă.

 cald, on 23 aprilie 2018 - 12:30, said:

Fii mai clar ca nu se intelege ce ai scris. Cine sa execute si in baza la ce titlu executoriu (datorie banca, ANAF etc) ?
A vrut să scrie Execuție :)

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Poate sa incheie un contract de schimb imobiliar in care in schimbul unei cote de 50% din teren in devalmasie, proprietarului terenului i se ofera o cota parte de 50% din imobilul ce se va edifica pe teren.
Mai ramane ca proiectul de arhitectura sa fie realizat tinand cont de un posibil viitor partaj, in caz de neprevazute. Practic, sa realizeze o locuinta cuplata (impropriu zis, duplex), dar detinut pe cote parti.

#7
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca are cota, nu mai este in devalmasie.Este pe cote-parti.

Edited by paznicmare, 23 April 2018 - 13:03.


#8
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Lumea nu stie cum sa se separe de altii si tu vrei sa te unesti cu altii? Si ma refer aici la mosteniri si la case din alea "nationalizate" unde sunt cate un proprietar pe fiecare camera.
Zii sa iti vanda doar jumatate din teren pe numele tau, iti faci acolo odaia ta si gata.
Dupa aia pe restul terenului isi face varul odaia lui (inteleg ca din banii primiti de la tine pe teren).

#9
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013

 sebulbus, on 23 aprilie 2018 - 12:47, said:

Poate sa incheie un contract de schimb imobiliar in care in schimbul unei cote de 50% din teren in devalmasie, proprietarului terenului i se ofera o cota parte de 50% din imobilul ce se va edifica pe teren.
Mai ramane ca proiectul de arhitectura sa fie realizat tinand cont de un posibil viitor partaj, in caz de neprevazute. Practic, sa realizeze o locuinta cuplata (impropriu zis, duplex), dar detinut pe cote parti.

Buna @sebulbus , tu si Althea ati dat raspunsuri adevarate si la subinect si care ma intereseaza .

In fine deci daca am inteles corect , ii cumpar terenul pe care se face casa , si sa il avem in devalmasire ( sau cota parte - nu ma intereseaza definitia ) , cota parte din ceva pe care nu este definit un permietru intre ocupanti e acelasi lucru cu devalmasirea .

Si facem casa pe el , si cum facem ca sa avem fiecare partea lui de casa ?

Edited by gcosmin2, 23 April 2018 - 15:20.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 gcosmin2, on 23 aprilie 2018 - 15:10, said:

In fine deci daca am inteles corect , ii cumpar terenul pe care se face casa , si sa il avem in devalmasire ( sau cota parte - nu ma intereseaza definitia ) , cota parte din ceva pe care nu este definit un permietru intre ocupanti e acelasi lucru cu devalmasirea .
Să-ți explice sebulbus cum poți să cumperi o jumătate abstractă dintr-un teren, eu știu că așa ceva nu se poate ci trebuie făcută dezmembrare în două loturi, cadastru și întabulare.  

V-ați înțeles să-i faci o jumătate de casă în schimbul unei jumătăți din teren, sau de unde ideea asta? Nu e bună pentru tine până când nu ai terenul tău.

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce naiba...e in mijlocul Parisului pamantul ala? De ce ti-ai complica viata cu asa ceva cand toti iti spun sa stai cuminte..

Mergi la un notar. Te lamureste ala ce si cum..

Ca si idee...eu nici cu tata n-as face casa impreuna...daramite cu un..var.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005

 althea, on 23 aprilie 2018 - 17:22, said:

Să-ți explice sebulbus cum poți să cumperi o jumătate abstractă dintr-un teren, eu știu că așa ceva nu se poate ci trebuie făcută dezmembrare în două loturi, cadastru și întabulare.  

Daca exista o lege speciala ce interzice explicit proprietarului unui teren sa instraineze cote-parti, chiar as fi interesat sa o aflu. S curios cum nu ar fi discriminatorie (limitand dreptul de a dispune) fata de proprietarul unui procent de 100% din dreptul de proprietate asupra unui teren comparat cu cel ce detine orice fractie subunitara din dreptul de proprietate, despre care e de notorietate publica faptul ca se tranzactioneaza.

Pana la urma, maine se poate lamuri asupra chestiunii cu un simplu telefon la un cabinet notarial cu practica mai diversa.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sebulbus, on 23 aprilie 2018 - 19:26, said:

Daca exista o lege speciala ce interzice explicit proprietarului unui teren sa instraineze cote-parti, chiar as fi interesat sa o aflu.
Pot fi înstrăinate, cu condiția să existe. În cazul ăsta nu există proprietar cu cotă-parte (ca de exemplu la moștenire) ci un proprietar cu un teren întreg. Nu poate vinde o cotă abstractă de 50% din teren, trebuie dezmembrat în două loturi.
Să meargă la notar și dup-aia să vină să ne spună ce i s-a zis.

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005

 gcosmin2, on 23 aprilie 2018 - 15:10, said:

In fine deci daca am inteles corect , ii cumpar terenul pe care se face casa , si sa il avem in devalmasire ( sau cota parte - nu ma intereseaza definitia ) , cota parte din ceva pe care nu este definit un permietru intre ocupanti e acelasi lucru cu devalmasirea .

Si facem casa pe el , si cum facem ca sa avem fiecare partea lui de casa ?

Daca nu exista interdictii explicite, solutia pe care am propus-o presupune sa intocmiti un contract de schimb imobiliar. Asemanator contractului de vanzare, si contractul de schimb poate purta asupra unui bun viitor si i se aplica aceleasi dispozitii.
In cadrul acestui contract de schimb imobiliar veti oferi o cota parte de 1/2 neindividualizata din constructia edificata pentru a primi o cota parte de 1/2 din terenul discutat. In urma executarii acestui contract veti ramane in proprietate cu o cota de 1/2 din constructie si veti primi o cota de 1/2 din teren.
Cota parte neindividualizata inseamna nu "jumatatea asta e a ta, cealalta a mea" ci ca fiecare stapaniti 1/2 din fiecare molecula de constructie si cm de teren pana la un asa moment cand se va ajunge la o imparteala voluntara sau nu. Evident ca puteti conveni liber cum alegeti sa exercitati in fapt acest drept de proprietate pe care il detineti la comun cu cealalta parte.
Daca relatiile se strica la o data ulterioara executarii acestui contract (sau pur si simplu pentru ca asa doriti), puteti imparti bunul stapanit in comun format din constructie si teren din care fiecare detineti cate 1/2, fie voluntar fie adresandu-va instantei.
Pentru a evita situatia in care nu ar fi posibila o impartire in natura pentru ca uneia din jumatati i-ar lipsi vreuna din dotari si ar ajunge improprie locuirii va trebui sa aveti grija ca tot ce e necesar sa fie prevazut de la inceput in dublu exemplar sau sa poata ramane pe o fasie asupra careia sa ramaneti coproprietari.
Pentru a ajunge sa puteti sa ridicati o constructie pe terenul proprietatea unui tert, pentru a avea ce sa predati varului, va trebui ca tot acesta sa constituie in favoarea voastra un drept de superficie.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005

 althea, on 23 aprilie 2018 - 19:32, said:

Pot fi înstrăinate, cu condiția să existe. În cazul ăsta nu există proprietar cu cotă-parte (ca de exemplu la moștenire) ci un proprietar cu un teren întreg. Nu poate vinde o cotă abstractă de 50% din teren, trebuie dezmembrat în două loturi.
Să meargă la notar și dup-aia să vină să ne spună ce i s-a zis.

De ce nu ar exista? Cota de 1/x se regaseste in cuprinsul cotei de 1/1. Este evident o data ce un partaj, de exemplu, rezulta in mai multe cote subunitare prin partajarea bunului initial. Invers, prin reunirea cotelor parti partajate sub acelasi proprietar se reintregeste cota initiala de 1/1 si starea de coproprietate inceteaza. Mai mult, noul cod civil, in capitolul dedicat proprietatii comune nu restrange modalitatile prin care poate fi dobandita.
Mai mult, intentia de inovare e evidenta daca analizezi si faptul ca s-a introdus institutia proprietatii periodice. Nu numai ca s-a permis o pluralitate de titulari ai dreptului de proprietate, dar s-a permis si ca ei sa se succeada in exercitarea atributului posesiei exclusive pentru o perioada determinata.

Nu in ultimul rand, nu mi se pare ceva iesit din comun, deja sunt la ordinea zilei cazurile de imobile achizitionate impreuna de concubini, parteneri de acelasi sex etc. Proprietatea comuna incepe sa nu mai fie utilizata predominant ca o modalitate de rezolvare a succesiunilor si partajelor.


Apoi, daca gresesc, aparent nu sunt singurul:

https://legeaz.net/d...a-pe-cote-parti (ultimele 4 paragrafe, mai ales)

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Hai să o luăm altfel, că nu e timp de mai mult acum.

 sebulbus, on 23 aprilie 2018 - 23:44, said:

Cota de 1/x se regaseste in cuprinsul cotei de 1/1.  
Nu e așa, 1/x indică (în funcție de x) câți coproprietari sunt. Proprietarul a 1/1 nu are proprietatea compusă din 1/2 + 1/2, deține tot. 1/2 + 1/2 = doi coproprietari. De acord cu asta? Dacă nu, nu are rost să mai argumentez.  


Știi că terenurile (ca să vorbim concret) au reguli stricte la vânzare. Vânzătorul trebuie să aibă la notar, printre altele, e) Extrasul de carte funciară pentru autentificare sau Certificatul de sarcini emis de Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (O.C.P.I. ) de la locul situării bunului imobil. Cu asta ești de acord?

Fără extras nu îi face v-c, iar extras nu îi dă pe jumătate din teren,  de-aia spun că trebuie identificată cadastral jumătatea pe care zice că vrea să o cumpere. Nici dacă ar vrea să îi cedeze cu schimb imobiliar după construire, cum ai sugerat, nu ar putea fără să facă dezmembrare.



LE

 sebulbus, on 23 aprilie 2018 - 23:44, said:

Apoi, daca gresesc, aparent nu sunt singurul:
https://legeaz.net/d...a-pe-cote-parti (ultimele 4 paragrafe, mai ales)
E foarte bun articolul, dar e despre coproprietăți dobândite simultan prin moștenire/succesiune sau cumpărare. Aici e vorba despre vânzarea unei părți abstracte din cota de 1/1.

Edited by althea, 24 April 2018 - 06:12.


#17
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
sebulbus a explicat f clar ca, urmeaza sa se faca schimbul imobiliar dupa edificarea locuintei.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Să presupunem că inițiatorul a făcut casa.

Și după construire se poate face schimb imobiliar doar dacă proprietățile sunt dezmembrate: cedezi un imobil în schimbul altui imobil, nu se pot schimba jumătăți abstracte din imobile. Căutați orice model de contract de schimb, dacă găsiți unul în care să scrie la obiect altfel decât transmiterea dreptului de proprietate asupra imobilului situat în ... cu suprafața de ... etc., o să scriu cu majuscule și bold că vă rog să mă scuzați.

Deci nu schimb de cote, că nu au o cotă dintr-un întreg, ci dețin 1/1 din imobile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate