Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

GDPR persoane juridice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostWinstonMontana, on 23 aprilie 2018 - 21:29, said:

Certificati de catre Autoritatea Nationala de Protectie a Datelor Personale,  cu o licenta in acest sens.


Pai dumneta esti ceritificat de Autoritatea nationala de protectie a datelor ?
Daca nu, ia-ti acel ceritifica si licenta (presupune fie sa ai un sistem informatic de tip DataWarehouse si personal calificat sa-l gestioneze sau faci abonoment la  o firma acreditata si licentiata ca
operator de date personale care sa-ti gestioneze datele personale ale clientilor
La tine problema nu este acest GDPR ci alta : cum dovedesti unei terte parti ca protejezi datele personale ale clientilor impotriva furtului ? Eh ?
Vezi mai sus cum.

De acord cu tine, dar ce date ale clientilor se fura ? In contractele mele scrie S.C. Alfa Beta Srl, CUI XXXX J 40/GGBGB cu adresa in Bucuresti strada Florilor Nr. 14 Sector 8 Bucuresti, reprezentata de domnul X Y, fara date de identificare, ca nu ma intereseaza!
Aceste date sunt pe hartie, momentan nu am ajuns la contractele electronice, si nu stiu la ce ar folosi cuiva acele date, chiar nu imi dau seama daca trebuie sa imi iau datacenter si licenta de operator de date pentru ca eu nu prelucrez date, scopul acelor informatii este sa identifice clientul, fara alte scopuri, contractele nu le vand pentru ca in domeniul meu nu se pot vinde sau cesiona sub nici o forma, daca prin absurd as vinde acel contract, cumparatorul ar trebui sa isi faca el singur alt contract, pentru ca asa spune legea

#20
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

Quote

LE: Winston Montana, daca nu știi nu mai duce oamenii în eroare. E o treabă de băieți mari. Nu scrie doar de dragul de a scrie.
In linkul de mai sus găsiți tot.
Nici macar nu intelegi ce dai, dar ca sa te linistesc : nu ti se va sterge nici un trafic de internet nici un site pe unde ai fost , nimic,absolut nimic.
Acesta hotarare este ca sa grupeze datele personale ca "baietii mari"  sa la aiba pe toate la dispozitie doarece nu multe firme isi permit sa fie operatori de date caracter pesonal iar firmele mici
nu au bani de o astfel de acreditare,si atunci vin la cei care au , si acele date personale vor fi stocate pe serverele acelor corporatii contra unor abonmente /luna considerabile.
Iar acele corporatii isi au patronii pe acei "baieti mari"  de la care dai tu citire.

E totul un mare business in care cei mici trebuie sa mai plateasca celor mari alte taxe inventate, cum este aceasta. Ca oricum acele date nu se vor sterge niciodata doarece insemmna putere,bani, continuitate, supravietuire pe piata fara a mai produce  ceva.Pur si simpu se incaseaza bani doar din faptul ca acele date stau pe niste servere

View Postkarapok, on 23 aprilie 2018 - 21:43, said:

De acord cu tine, dar ce date ale clientilor se fura ? In contractele mele scrie S.C. Alfa Beta Srl, CUI XXXX J 40/GGBGB cu adresa in Bucuresti strada Florilor Nr. 14 Sector 8 Bucuresti, reprezentata de domnul X Y, fara date de identificare, ca nu ma intereseaza!
Aceste date sunt pe hartie, momentan nu am ajuns la contractele electronice, si nu stiu la ce ar folosi cuiva acele date, chiar nu imi dau seama daca trebuie sa imi iau datacenter si licenta de operator de date pentru ca eu nu prelucrez date, scopul acelor informatii este sa identifice clientul, fara alte scopuri, contractele nu le vand pentru ca in domeniul meu nu se pot vinde sau cesiona sub nici o forma, daca prin absurd as vinde acel contract, cumparatorul ar trebui sa isi faca el singur alt contract, pentru ca asa spune legea
Cum demonstrezi tu ca ai datele securizate si aceastea nu ajung pe internet sau se pot pierde ? Ce sistem de protectie ai pentru acestea ?

Edited by WinstonMontana, 23 April 2018 - 22:16.


#21
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Winston Montana tu crezi in teoria conspiratiei. Este in primul rand despre "dreptul de a fi uitat".

Eu mă retrag. Oricum găsiți tone de info pe siteurile de specialitate unde se discuta pe bune.

#22
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
GDPR-ul se aplica doar datelor in format electronic sau si pe hartie?

Concret, daca firma X face cateva zeci de contracte cu persoane fizice, unde prin natura contractului se scrie Nume, prenume, serie, cnp, adresa etc, are un dosar cu acele contracte dar nu are neaparat o situatie centralizata  cu datele personale ale clientilor, intra sub incidenta GDPR? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Multumesc.

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcmedia, on 23 aprilie 2018 - 11:32, said:

Eu, ca firma, am dreptul sa creez o baza de date simpla cu numele unor firme + numarul lor de telefon, in scop personal?

Poți crea o astfel de bază de date și în scop comercial. Numele firmei, adresa, numărul de telefon, obiectul de activitate, sunt informații publice, le afli de la Registrul Comerțului, pentru orice firmă din țară.

Problema apare la datele cu caracter personal, care nu sunt publice, prin definiție. De exemplu, numărul de telefon personal al administratorului, adresa acestuia, alte date care pot duce la identificarea unei persoane, oarecare. La datele astea ai o legislație specifică, care, în principiu, te obligă să iei toate măsurile pentru ca ele să nu fie făcute publice sau să ajungă la vederea altcuiva. Tu te obligi, în cazul în care lucrezi cu date cu caracter personal, să nu le faci publice, să le tratezi într-un anumit fel, conform legislației.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate