Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

GDPR persoane juridice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
Inainte sa imi iau cateva ore de studiu asupra acestui "fenomen" denumit GDPR, am o intrebare scurta:

Eu, ca firma, am dreptul sa creez o baza de date simpla cu numele unor firme + numarul lor de telefon, in scop personal?

Vad o gramada de site-uri pe care imi apare si numele firmei mele si alte date ale acesteia fara sa-mi fi exprimat acordul, astfel ca nu vad de ce eu n-as putea.

Edited by cmedia, 23 April 2018 - 11:33.


#2
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
nu ai acest drept.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 cmedia, on 23 aprilie 2018 - 11:32, said:

in scop personal?
Pai cine dracu te vede sub plapuma? Cat timp nu expui datele fa bors cu ele.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuie să ai grijă ce faci cu datele angajaților și ale clienților (cum le prelucrezi, la ce le folosești și cum le stochezi), nu cu ce culegi de pe net.

#5
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ai dreptul.
Insa nu ai dreptul sa folosesti firma pentru a colecta acele date "in scop personal"

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 cmedia, on 23 aprilie 2018 - 11:32, said:

Vad o gramada de site-uri pe care imi apare si numele firmei mele si alte date ale acesteia fara sa-mi fi exprimat acordul, astfel ca nu vad de ce eu n-as putea.
Ba 99% ti-ai exprimat acordul.
Poate nu direct la acel site, dar indirect la altul, care avea dreptul sa le vinda (scrie cu litere mici, dar scrie).
Chiar acum de curind zicea cineva aici pe forum ca a primit SMS de la o alta firma, care avea numarul de la Vodafone, perfect legal de altfel.

#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
GDPR nu ar trebui sa se aplice pe datele persoanelor juridice, din moment ce ele prin definitie sunt date publice.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 romangx, on 23 aprilie 2018 - 12:12, said:

Ai dreptul.
Insa nu ai dreptul sa folosesti firma pentru a colecta acele date "in scop personal"
El s-a exprimat confuz dar se înțelege ce vrea să spună. Din ce scrii tu nu se înțelege nimic.

#9
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 cmedia, on 23 aprilie 2018 - 11:32, said:

Eu, ca firma, am dreptul sa creez o baza de date simpla cu numele unor firme + numarul lor de telefon, in scop personal?

Tu ca firma sau in scop personal, ca nu-i tot una?

GDPR-ul se refera la datele cu caracter personal, adica date ale persoanelor fizice, nu ale firmelor.

Datele firmelor sunt publice (recom). Deci, ai voie.

#10
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 cmedia, on 23 aprilie 2018 - 11:32, said:

Inainte sa imi iau cateva ore de studiu asupra acestui "fenomen" denumit GDPR, am o intrebare scurta:

Eu, ca firma, am dreptul sa creez o baza de date simpla cu numele unor firme + numarul lor de telefon, in scop personal?

Vad o gramada de site-uri pe care imi apare si numele firmei mele si alte date ale acesteia fara sa-mi fi exprimat acordul, astfel ca nu vad de ce eu n-as putea.
Vezi din 25 mai.

Edited by Travertin2_0, 23 April 2018 - 20:19.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Ce să vadă? Nu e sfârșitul lumii, n-o să sară nimeni cu amenzi pe oameni în 25 mai, la ora 09:00, iar deocamdată totul e în ceață.
Oricum ce întreabă el nu are legătură cu GDPR, dar la ce isterie e pe net nu mă mir că a întrebat.

#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Dar nu are cum sa se implemeneteze pentru organizatiile care sunt operatori de date personale acreditati.

#13
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 WinstonMontana, on 23 aprilie 2018 - 20:48, said:

Dar nu are cum sa se implemeneteze pentru organizatiile care sunt operatori de date personale acreditati.

Ce inseamna acreditați?

#14
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Sa incercam o discutie constructiva totusi ...

Eu stau si ma intreb, eu ca persoana juridica, firma mea ce impact are mizeria asta numita GDPR, o basina a uniunii europene, deci am asa: contractele de prestari servicii cu clientii, in format de hartie, in contracte am numele clientului generic, asociatia X firma Y, adresa, numar de telefon, reprezentata de domnul X Y, NU AM CNP sau Datele de CI ori buletin, si mai am in arhiva contractele de munca ale angajatilor care contin datele lor, ce ar trebui sa fac eu conform GDPR? nu stiu cum pot cripta contractele acelea, sunt pe hartie, decat sa le ascund sub pat, sau trebuie sa imi cumpar vreun seif solid, sa il cimentez in placa, sa sudez fiare peste el.....
Noi practic nu prelucram acele date ( nici nu imi dau seama ce inseamna sa prelucrezi date) nu le vindem, nu le folosim decat strict pentru activitatea noastra, iar datele angajatilor sunt obligat de lege sa le pastrez 50 de ani, chestia este ca nu stiu daca mai traiesc atat, eu sper....

#15
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 Travertin2_0, on 23 aprilie 2018 - 20:59, said:

Ce inseamna acreditați?
Certificati de catre Autoritatea Nationala de Protectie a Datelor Personale,  cu o licenta in acest sens.

 karapok, on 23 aprilie 2018 - 21:06, said:

Sa incercam o discutie constructiva totusi ...

Eu stau si ma intreb, eu ca persoana juridica, firma mea ce impact are mizeria asta numita GDPR, o basina a uniunii europene, deci am asa: contractele de prestari servicii cu clientii, in format de hartie, in contracte am numele clientului generic, asociatia X firma Y, adresa, numar de telefon, reprezentata de domnul X Y, NU AM CNP sau Datele de CI ori buletin, si mai am in arhiva contractele de munca ale angajatilor care contin datele lor, ce ar trebui sa fac eu conform GDPR? nu stiu cum pot cripta contractele acelea, sunt pe hartie, decat sa le ascund sub pat, sau trebuie sa imi cumpar vreun seif solid, sa il cimentez in placa, sa sudez fiare peste el.....
Noi practic nu prelucram acele date ( nici nu imi dau seama ce inseamna sa prelucrezi date) nu le vindem, nu le folosim decat strict pentru activitatea noastra, iar datele angajatilor sunt obligat de lege sa le pastrez 50 de ani, chestia este ca nu stiu daca mai traiesc atat, eu sper....
Pai dumneta esti ceritificat de Autoritatea nationala de protectie a datelor ?
Daca nu, ia-ti acel ceritifica si licenta (presupune fie sa ai un sistem informatic de tip DataWarehouse si personal calificat sa-l gestioneze sau faci abonoment la  o firma acreditata si licentiata ca
operator de date personale care sa-ti gestioneze datele personale ale clientilor
La tine problema nu este acest GDPR ci alta : cum dovedesti unei terte parti ca protejezi datele personale ale clientilor impotriva furtului ? Eh ?
Vezi mai sus cum.

#16
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

Pt cine e interesat:

https://ec.europa.eu...a-protection_en

#17
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
Adica sa folosesc datele in scop personal eu ca firma. Am nevoie de un excel cu o coloana "nume firma" si "nr tel". Din ce am citit pana acum de la voi ar fi perfect legal.

Lista construita de un angajat care ulterior ar suna la aaceste firme

Edited by cmedia, 23 April 2018 - 21:34.


#18
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
LE: Winston Montana, daca nu știi nu mai duce oamenii în eroare. E o treabă de băieți mari. Nu scrie doar de dragul de a scrie.
In linkul de mai sus găsiți tot.

Și aici mai "la țintă"

https://ec.europa.eu...rotection-eu_en

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate