Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vouchere Biciclete Bucuresti 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 cenzunet, on 23 aprilie 2018 - 17:28, said:

Ma gandesc ca vanzatorul e obligat sa prezinte si o copie facuta CI-ului posesorului de voucher pentru a primi decontul.
ce il impiedica insa pe vanzator sa predea cumparatorului de pe olx si o copie CI ?
Nu cred ca o sa comenteze un magazin "nu pareti sa fiti dvs in poza"

#38
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Gata. Am primit si eu voucherul. Valabilitate pana la 31.07.2018.
Din pacate, planul meu era sa cumpar o trotineta simpla pentru fratele meu, insa n-am vazut ca se pot cumpara doar electrice :D.

Edited by FallenAngel, 23 April 2018 - 18:57.


#39
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008
https://www.hervis.r...p/COLOR-2202327
Sau
https://www.decathlo...id_8321326.html
Sau
https://imageshack.com/i/pn7GyDc0p
Sau
https://imageshack.com/i/pn7GyDc0p
O parere ?

Edited by razvan_3asy, 23 April 2018 - 23:53.


#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 babarzotea, on 23 aprilie 2018 - 11:27, said:

karax, lasă-ne cu second hand, că majoritatea sunt furate din alte ţări. Nema garanţie si altele. Vezi că topicele tale de pe la alte arii spun că eşti abia in clasa a 6-a, deci ce cauţi la politică?

Calul de dar nu se caută de dinţi. Oi vrea acum 100 milioane pt vreo bicicletă gratis.
E bună ideea pesedeului la bucuresti, că altii doar pomeni la   ţi ga ni   si leneşi au dat.

In 500 lei iei o bicicletă ok cât să o foloseşti sporadic să mergi colo colo, fără s-o forjezi. Nu te pune nimeni să mergi prin bolovani sau munti ca la biciclet trial cu aia subventionată, aşa cum nici cu loganul in rate nu mergi la campionatul de viteză in coastă.

Cand o da bani de logan o să spuneti că mai bine dădeau şi de cazane sudate sau de lamborghini.

Alte primării nu au dat nimic, preferă să indese banii in buzunarele unor pensionari anume votanţi fideli sau in propriile buzunare pt ca niciodata un ban in plus nu le strică spun ei şi nu se stie cât timp vor mai fi realeşi.
Sau in buzunarele baronilor de pahar care se fac că tot asfaltează la nesfârşit de ani de zile drumuri, in timp ce altele rămân mai departe cu asfaltul pus pe vremea lui ceausescu desi au trafic mai mare

E o risipă intradevăr, mai bine de banii ăia îşi trăgea firea o poşetă de lux ca udrea si nişte unguente ca celălălalt.
Mai termin-o ca nu mai suntem chiar ca in anii 90 sa treaca cine vrea si cu ce vrea granita....mai sunt camere ,sisteme automate etc etc

On:unde dracu sa mai faci si piste de biciclete in conditiile in care in bucuresti sunt niste stradute ppractic nu strazi? Pai cine dracu renunta la masina pe care a dat  atatia bani ca sa mearga cu bicicleta , cand masina il ajuta sa mearga si in afara bucurestiului? Asa , uite idee, pentru fiecare bicicleta cu voucher primesti reducere pe tren ...evident trebuie atentie cu bugetul cailor ferate....
Dar inlocuirea masinilor pe strazi cu biciclete e ceva care nu se face intr-o singura zi si mai avem de asteptat mult....

#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Am primit si eu.

Tot nu am inteles de ce au pus valabilitatea asa de scurta. Singura explicatie este ca sint pe acolo niste firme de-ale rudelor doamnei primar pregatite cu stocuri de segway sau biciclete si trebuie sa le execute rapid.

M-ar interesa daca a folosit cineva cuponul pt achizita de accesorii si ce inseamna asta ( de ex, cauciucuri de bicicleta + camere etc)

#42
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Am primit si eu azi voucherul dar sunt in ceata totala ca nu stiu ce bicicleta sa-mi iau Posted Image

#43
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Nu uitati ca trebuie platit impozit pentru voucherul folosit. Mai jos paragraful din art.24 :
"utilizarea    voucherului   atrage  obligaţia  beneficiarului atât de declarare a venitului aferent voucherului, cât şi de plată a impozitului rezultat, cu respectarea procedurilor stabilite de legislaţia învigoare."

#44
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

 emgd2me, on 25 aprilie 2018 - 09:20, said:

Nu uitati ca trebuie platit impozit pentru voucherul folosit. Mai jos paragraful din art.24 :
"utilizarea voucherului   atrage  obligaţia  beneficiarului atât de declarare a venitului aferent voucherului, cât şi de plată a impozitului rezultat, cu respectarea procedurilor stabilite de legislaţia învigoare."

asta e la misto

tu platesti impozit pentru fiecare voucher pe care il primesti de la emag, C&A , H&M, Cora etc ???

#45
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
sper că nu comparați voucher-ul de la emag C&A, H&M cu acesta....
aici sunteți într-o bază de date. eu dacă aș lucra ca responsabil pentru acea bază de date aș trimite-o la finanțe, de ce să fiu sancționat ulterior?!

#46
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

 bobalex18, on 25 aprilie 2018 - 10:09, said:

sper că nu comparați voucher-ul de la emag C&A, H&M cu acesta....
aici sunteți într-o bază de date. eu dacă aș lucra ca responsabil pentru acea bază de date aș trimite-o la finanțe, de ce să fiu sancționat ulterior?!

de ce sa nu fie comparat?
daca nu vrei sa-l compari si vrei sa-l incadrezi ca premiu atunci n-ar fi rau sa stii ca orice premiu sub 600 lei nu este impozabil
daca nu are cineva un argument fiscal cred ca putem inchide subiectul

#47
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 emgd2me, on 25 aprilie 2018 - 09:20, said:

Nu uitati ca trebuie platit impozit pentru voucherul folosit. Mai jos paragraful din art.24 :
"utilizarea voucherului   atrage  obligaţia  beneficiarului atât de declarare a venitului aferent voucherului, cât şi de plată a impozitului rezultat, cu respectarea procedurilor stabilite de legislaţia învigoare."
oh my god astia sint nebuni... sau doar smecheri

 lacustamarian, on 25 aprilie 2018 - 09:37, said:


asta e la misto

tu platesti impozit pentru fiecare voucher pe care il primesti de la emag, C&A , H&M, Cora etc ???
asta e un voucher din bani publici, e o mare diferenta

Si spatele voucherului, pe care nu scrie nimic de achizitia de accesorii desi in declaratia lui firea zice si de accesorii:

Attached Files



#48
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 lacustamarian, on 25 aprilie 2018 - 10:27, said:


de ce sa nu fie comparat?
daca nu vrei sa-l compari si vrei sa-l incadrezi ca premiu atunci n-ar fi rau sa stii ca orice premiu sub 600 lei nu este impozabil
daca nu are cineva un argument fiscal cred ca putem inchide subiectul
într-un caz este vorba despre un voucher emis de un privat pt achiziții tot de la el....etc.

pe altă parte vorbim de un voucher primit de la o instituție publică, dacă vreți să înțelegeți.

#49
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

 bobalex18, on 25 aprilie 2018 - 10:32, said:

într-un caz este vorba despre un voucher emis de un privat pt achiziții tot de la el....etc.

pe altă parte vorbim de un voucher primit de la o instituție publică, dacă vreți să înțelegeți.

Sunteti foarte amuzanti
impozitele se stabilesc prin codul fiscal. Codul fiscal nu este facut "pentru Privati" sau "pentru bani publici"
acolo se stabilesc niste impozite pentru niste venituri.
nu exista impozit pentru premii sub 600 lei decat in cazul premiilor din jocuri de noroc (pariuri etc)
va rog sa spuneti conform carui articol platiti voi impozite pentru aceste vouchere si ce declaratie completati la ANAF

Edited by lacustamarian, 25 April 2018 - 10:56.


#50
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008
La decathlon au spus ca daca pretul bicicletei este mai mic decat voucherul se pot lua accesori de diferenta.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
o trotineta se poate considera accesoriu?

p.s. azi a primit si eu tichetul...

#52
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt cateva biciclete de copii fara pedale pe la 180lei la decathlon. De diferenta putem lua o trotineta? hahaha

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca bicileta trebuie sa fie destinata persoanlor peste 18ani, ca si eu ma gandeam sa iau o bicicleta pentru cel mic.

e clar ca o sa fie omor la decatlon

Edited by arg, 25 April 2018 - 12:05.


#54
georgescu_psb

georgescu_psb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.04.2018
Am primit voucherul aseara. Un tip cu o duba de la Urgent Cargus le imparte in sectorul 3. Am primit SMS dimineata in care e si numarul omului, l-am sunat si asa am aflat ca il gasesc seara in fata Liceului Dante Alighieri (evident, ziua sunt plecat la munca). Am ajuns pe la ora 19, era o duba alba de Cargus in fata liceului, omul le impartea de pe scaunul soferului, chiar era o mica coada la usa masinii. Am aratat buletinul si am primit plicul cu numele meu pe el. Nu m-a pus sa semnez nimic.

In spatele meu venise un om care primise plicul altuia din greseala. In duba am vazut un teanc urias de plicuri, in mod logic daca le-ar duce la fiecare la usa probabil i-ar lua zile si zile. Ideea a fost buna din punctul meu de vedere, dar lumea bombanea.

Dupa ce am luat hartia m-am dus glont la Decathlon Pallady sa-mi iau o trotineta Oxelo de 400 lei (pardon, 399,9999999). Din ce am studiat e cea mai buna oferta din piata, de departe! (are si frana de mana si arcuri pe ambele roti de 200mm). Am luat trotineta de proba prin magazin sa dau ture, merge fain, apoi m-am dus la birouri sa intreb cum fac de diferenta de 100 lei ?! Aveam deja planul facut, sa-mi iau un far de bicicleta (cu USB, aprox. 100 lei, scump dar cica e bun) sau o geanta dubla de bicicleta.

Acolo am ramas masca! Mi-au spus..... CA NU POT SA-MI DEA TROTINETA PE VOUCHER!!!!!

Fata de la ghiseu a fost amabila, nu are nici o vina, a sunat la sefii ei, s-a uitat in computer, etc. Imi spusese de la inceput ca, citez, "Se dau numai biciclete!".... Evident, m-am enervat deoarece stiam de trotinete de la bun inceput!

Dupa ce a investigat cu vreo 4 telefoane si in PC, mi-a spus ca .....NU SE POATE!  .....Si mi-a aratat ca pe voucher pe spate, in textul ala, scrie doar "trotinete electrice"!!!!

INTREBARE - cine a fost CRETINUL ala de la Primarie care nu a pus trotinete normale pe lista dar a pus, "trotinete electrice si dispozititive de tip Segway/Ninebot"?!?!?!?!

CE AU AVUT CU TROTINETELE NORMALE ?!?! Astea de ce nu ?!?!

Culmea este ca una cat de cat buna pentru adulti costa peste 500 lei! Oferta Oxelo de la Decathlon mi se pare chiar anormala in timp ce altii au trotinete no-name chiar mai proaste cu peste 600....800 lei bucata! Defapt toate sunt facute in China (Oxelo cica in Franta dar e ca e-boda "facuta" in Romania). Cu 500 lei abia iti cumperi una mediocra sau proasta!

Am ramas socat ca nu pot cumpara o trotineta cu faimosul voucher! Nu-mi trebuie bicicleta, am 3 bucati! Nici trotineta electrica nu vreau! Sunt foarte scumpe, au rotile mici si drumurile sunt praf, sunt extrem de grele daca am nevoie sa intru la Metrou, si efectiv nu vreau! Ce au avut cu trotineta normala ?!?! Inteleg ca s-au dat ecologisti!

Iar in ce priveste prima mea intrebare, "Ce accesorii mai pot cumpara cu diferenta din voucher?", fata aia se mira si mi-a spus ca din ce stie ea numai biciclete si citez, "Nimeni nu a  luat accesorii, nu cred ca se poate". Ar si culmea tampeniei sa nu poti cumpara trotineta normala dar sa poti cumpara accesorii de.... trotineta ?!?!Posted Image

As vrea sa returnez Primariei voucherul meu!  Aveti idee cum pot returna voucherul ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate