Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vouchere Biciclete Bucuresti 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#235
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Dar se bateau cu pumnii in piept ca la orice sediu anaf gasesti un PC si pe cineva care sa te indrume...nu e chiar asa?

#236
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Daca a depus cineva declaratia, un ghid ar ajuta enorm.

#237
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 mmcornel, on 03 mai 2019 - 07:32, said:

da, ti se da o chitanta. trebuie sa mergi la unul din sediile anaf, oricare din astea, care e mai aproape  https://www.anaf.ro/...EvZ0FBIS9nQSEh/
dar sa te duci dupa ce ai facut cerere de cont pe spatial privat virtual (SPV) ca sa ti-l activeze.
e si normal ca epopeea continua - apparent in celebra declaratie online eu am bagat la CUI datele din CNP, ca atat m-am priceput, ca doar nu sunt firma.deci am primit mesaj ca nu e bine, trebuie sa vad unde le declar CNP ca sa ma gaseasca cumva Posted Image o rezolv luni poate. intre timp a aparut si in SPV chitanta cu care am platit impozitul- yey Posted Image)

Salut,
Imi poti spune, te rog, cum ai rezolvat cu CNP-ul, in declaratie? Multumesc.

#238
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
bai nu stiu ce sa zic, am incercat sa redepun declaratia si imi zice ca e depusa deja si nu pot sa depun alta, deci ura si la gara. am vb la call center care mai rau m-a incurcat cica "sa nu iau in seama mesajele de pe mail", ca daca am recipisa e bine. in fine totul a ramas intr-o mare ceata pentru mine, am depus am platit, am incercat tot posibilu pentru 50 de lei, in timp ce altora li se iarta datorii de miliarde si altii nu platesc nimic, nu declara nimic. sa-i ia draq, daca vor sa ma amendeze au contul meu, sa fie sanatosi

Edited by mmcornel, 16 May 2019 - 08:14.


#239
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 JAWS, on 13 mai 2019 - 13:16, said:

Dar se bateau cu pumnii in piept ca la orice sediu anaf gasesti un PC si pe cineva care sa te indrume...nu e chiar asa?

Si politicienii ti-au spus ca iti doresc binele si vor sa ai o viata mai buna...tu chiar crezi toate astea?

#240
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 mmcornel, on 16 mai 2019 - 08:13, said:

bai nu stiu ce sa zic, am incercat sa redepun declaratia si imi zice ca e depusa deja si nu pot sa depun alta, deci ura si la gara. am vb la call center care mai rau m-a incurcat cica "sa nu iau in seama mesajele de pe mail", ca daca am recipisa e bine. in fine totul a ramas intr-o mare ceata pentru mine, am depus am platit, am incercat tot posibilu pentru 50 de lei, in timp ce altora li se iarta datorii de miliarde si altii nu platesc nimic, nu declara nimic. sa-i ia draq, daca vor sa ma amendeze au contul meu, sa fie sanatosi

o sa vad exact si eu cum vor decurge lucrurile, inca nu am intrat pe contul spv, am zis sa aflu parerea la cele scrise de tine.
Multumesc

#241
teodanm

teodanm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2006
Deci, trebuie sau nu atasata copie dupa factura (chitanta) de la cumparare?

#242
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007

 yesyesyesyo, on 14 mai 2019 - 16:20, said:

Daca a depus cineva declaratia, un ghid ar ajuta enorm.
Sunt de acord, o declaratie completata model pentru cazurile de salariati care nu au avut alte venituri ar fi de mare ajutor. Imi imaginez ca sunt destul de multi in situatia asta.

#243
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

EU am depus declaratia inca din 7 mai, nu prea am gasit multe informatii, dar am zis sa o fac. Am incarcat-o pe SPV, am primit recipisa dar pe ghiseul.ro inca nu imi apare suma de plata la rubrica ANAF.
Mai am sa o depun si pe a sotiei, o sa incerc zilele urmatoare. Am completetat conform celor de mai jos. La CAS am completat 0.

“Veniturile sub forma voucherelor pentru biciclete se incadreaza in categoria veniturilor din alte surse care se declara si se impoziteaza prin depunerea declaratiei unice de catre beneficiarul veniturilor (persoana fizica), in anul urmator celui de realizare a venitului. Astfel, pentru veniturile de aceasta natura obtinute in anul 2018, persoana fizica are obligatia depunerii declaratiei unice in anul 2019, prin completarea Capitolului I - Date privind impozitul pe veniturile realizate si contributiile sociale datorate in anul 2018 - Sectiunea 1 - Date privind impozitul pe veniturile realizate din Romania in anul 2018."

sursa

Edited by crazyalex86, 27 May 2019 - 13:40.


#244
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Ok , teoria/legea se stie , dar cum sau ce trebuie completat pe aceasta declarative unica
Rog frumos pe cei care au reusit sa completeze/valideze aceasta declaratie daca poata sa puna un printscreen sau maca sa ne indice si noua ( noviciilor ) ce puncte/subpuncte trebuiesc completate pe aceasta declaratie unica
Sincer mai mare beleaua cu competatul acestei declaratii unice , decat plata efectiva a celor 50 de lei

Edited by wather, 27 May 2019 - 22:56.


#245
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.01.2008
Am completat dupa tutorialul de la postul #214 ( multumesc autorului ! ). S-a validat fara probleme. Ba mai mult, am apasat si butonul Aplica bonificatia si mi-a redus 3 lei. Am de platit 47 lei. Ramane sa o depun, dar mai astept, poate se razgandesc si nu mai trebuie...

#246
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Am incercat si eu cum scrie la #214 , insa la mine se repeta dupa ce dau - Adauga Venit - si am incercat sa o validez si imi scrie ca am omis sa completez campurile care sunt cu rosu dupa ce am incercat sa o validez
Adica incepand de la bifarea - Alte surse - si tot asa mai departe , initial am crezut ca trebuie reluata de 12 ori ( 12 luni cat are anul ) , dar deja la mine sa ajuns a 13-a oara si am renuntat
Am descarcat si incercat sa completez/validez de aici - https://static.anaf....atie_unica.html - acum fiind - dclUnica 09052019 - ca fisier pdf
Am trimis un e-mail la relatii cu publicul al ministerului de finante pe aceasta subiect , dar.......inca astept un raspuns OFICIAL

#247
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007

 wather, on 02 iunie 2019 - 17:32, said:

Am incercat si eu cum scrie la #214 , insa la mine se repeta dupa ce dau - Adauga Venit - si am incercat sa o validez si imi scrie ca am omis sa completez campurile care sunt cu rosu dupa ce am incercat sa o validez
Acum am vazut ce scrie la #214 si am reusit sa completez. Dupa ce completezi suma de 500, nu apasa pe "adauga venit", doar da un clic pe pagina oriunde si se calculeaza automat la impozit.
Eu am alta dilema, daca nu mai am factura, ce fac?

#248
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.01.2008
Dupa ce bifezi "10.Alte surse" si  "Alte venituri decat cele prevazute la art.114 alin.(2) lit.1 din Codul fiscal" completezi suma de 50 lei in sectiunea I.1.1.B si NU mai apesi pe Adauga venit. Te duci direct la I.5.1 si apesi Aplica bonificatia, dupa care te duci sus in stanga si validezi. Apoi il salvezi in PC.
Eu nu am pus nicio factura, nu am gasit vreo rubrica in declaratie unde sa o introduc...

Edited by emgd2me, 03 June 2019 - 10:01.


#249
bondalicir

bondalicir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 27.08.2010
vin si eu cu o intrebare? cum se poate plati acest impozit de 50 de lei online? de exemplu pt impozitul de pe chiria apartamentului am cont si platesc din homebank si nu am avut probleme pana acum. pt impozitul asta nu exista un cont ceva?

#250
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Am reusit sa validez/salvez in pc asa cum a scris/recomandat Emgd2me
Sa vad cand apare pe ''ghiseul.ro'' suma de 50 lei in contul meu

#251
pap1

pap1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.05.2006
Salutare ,

Poate pune cineva un screenshot cu ce a bifat ? Eu ma duc fizic si vreau sa o completez manual , cu pixul.

#252
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Pap , incearca si completeaza on-line fara sa o validezi , conform instructiunilor #214 si #248
Salvezi fisierul pdf in pc si apoi il scoti la imprimanta

#214 - in primul rand se completeaza DOAR partea de 2018, pentru cei care au luat voucher anul trecut, ca mine. pentru restul, nu stiu.
SECȚIUNEA I.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România în anul 2018
se bifeaza:
SUBSECȚIUNEA I.1.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România, impuse în sistem real
se face <Salt la sectiune> si se bifeaza <10. Alte surse>
se face <Salt la punctul B> si se bifeaza < Alte venituri decate cele prevazute la art.114 alin. (2) lit.1 din Codul fiscal>
se trece la: 1. Venit brut: 500 (lei)

#248 - Dupa ce bifezi "10.Alte surse" si  "Alte venituri decat cele prevazute la art.114 alin.(2) lit.1 din Codul fiscal" completezi suma de 500lei in sectiunea I.1.1.B si NU mai apesi pe Adauga venit.
Te duci direct la I.5.1 si apesi Aplica bonificatia, dupa care te duci sus in stanga si validezi ( in cazul tau Pap NU )
Apoi il salvezi in PC si apoi printezi documentul pdf salvat si il iei cu tine , drept ciorna

Edited by wather, 11 June 2019 - 23:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate