Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transcriere auto

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Se poate trascrie masina daca imi da fiscal si contract vanzare-cumparare dar nu este trecut in talon? o are bagata la fiscal pe numele lui.

Edited by diegodanny, 23 April 2018 - 07:11.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca iti poate elibera certificat fiscal pe numele lui , da , e ok . Insa ar fi bine sa-ti dea si o copie dupa contractul de v-c cu proprietarul din acte .

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Da.
La inmatriculare trebuie sa ajungi cu contracte si fiscale din care sa reiasa traseul de la propitar la tine. Ar trebui sa le aiba pe toate din urma si sa ti le dea.

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Si nu are nimic daca imi trece el si nu cel din acte instrainat catre in talon? eu vreau sa o trec si in talon pe numele meu.
Trebuie si copie dupa fiscalul de la fostul proprietar?

Edited by diegodanny, 23 April 2018 - 07:33.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu are treaba ca e sau nu trecut in talon "instrainat catre". Aia e o masura de precautie doar ca sa te oblige sa o transcri. Actele ti le ia si fara sa fie completat in talon.
Iti trebuie copie dupa toate contractele de V-C de la primul propietar pana la tine si fiscal de la toti, incepand cu priml propietar si continuand cu toti intermediarii.


http://www.spcrpcivc...nia-transcriere

Vezi punctul 15.

Edited by PoeOvidiu, 23 April 2018 - 07:39.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Instrainat catre nu este doar precautie este si transfer raspundere in caz de accident.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Da. Este si transfer raspundere. Raspunderea pentru accident o are soferul nu masina.  
Ideea e ca nu e musai sa fie scris "instrainat" ca sa iti primeasca actele la politie pentru transcriere. Le primeste si daca nu e completat.

Edited by PoeOvidiu, 23 April 2018 - 08:00.


#8
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Contractul de vanzare in 5 exemplare stampilat tine loc de fiscal.

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
nu mai exista ,,certificat fiscal" ca in urma cu cativa ani!
se vizeaza contractul VC la fisc(la fiscuri, mai exact)!

#10
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Atunci imi trebuie doar o coipie dupa contractul v-c dintre el si cel din talon?

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postflavius18, on 23 aprilie 2018 - 08:02, said:

Contractul de vanzare in 5 exemplare stampilat tine loc de fiscal.
Am mai zis asta. La inmatriculari ajunge  contractul stampilat. Eu m-am impiedecat la primarie. Unde nu au vrut sa imi ia masina in evidenta la taxe si impozie daca le dau si fical si contrat stampilat. Ei sunt mai smecheri si le vor pe toate ca altel nu isi justifca existenta postului  caldut de la primarie.

View Postrichi_e, on 23 aprilie 2018 - 08:14, said:

nu mai exista ,,certificat fiscal" ca in urma cu cativa ani!
se vizeaza contractul VC la fisc(la fiscuri, mai exact)!
  Sa le spui si la aia de la taxe si impozite de la mine. Ei nu au aflat inca. Nu stiu daca e un caz singular sau e o obisnuinta la primarii.

Edited by PoeOvidiu, 23 April 2018 - 08:43.


#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Din ce am inteles,ca sa o pot transcrie pe numele meu am nevoie de copie contract v-c dintre cel trecut in talon si vanzator  + contract v-c intre mine si vanzator cu stampila fiscala?

Edited by diegodanny, 23 April 2018 - 08:50.


#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

View PostPoeOvidiu, on 23 aprilie 2018 - 08:45, said:

Am mai zis asta. La inmatriculari ajunge  contractul stampilat. Eu m-am impiedecat la primarie. Unde nu au vrut sa imi ia masina in evidenta la taxe si impozie daca le dau si fical si contrat stampilat. Ei sunt mai smecheri si le vor pe toate ca altel nu isi justifca existenta postului  caldut de la primarie.


  Sa le spui si la aia de la taxe si impozite de la mine. Ei nu au aflat inca. Nu stiu daca e un caz singular sau e o obisnuinta la primarii.
Aia de la tine de la primarie sunt batuti in cap.. Acu 1 sapt. am inmatriculat in Bucuresti o masina luata din Arad... daca aia de la primaria din Arad au auzit ca nu se mai cere fiscal... ai tai sunt pilaf.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdiegodanny, on 23 aprilie 2018 - 08:46, said:

Din ce am inteles,ca sa o pot transcrie pe numele meu am nevoie de copie contract v-c dintre cel trecut in talon si vanzator  + contract v-c intre mine si vanzator cu stampila fiscala?
Da, ce nu e clar
? Si fiscale, originale, care pot fi fiscal obisnuit, ala de se da pe foaie a4, sau stampila pe fisa de inmatriculare, sau stampila pe contractele tip nou.

#15
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Contractul de vanzare cumparare model ITL, adica acesta din atasament - cu cele 3 vize pe el in spatiile A, B (de la primaria vanzatorului) si C (de la primaria cumparatorului) tine loc si de fiscal si de fisa de inmatriculare. Se fac 4 copii de pe el completat si se semneaza in original (cu pixul pe copii) de catre vanzator si cumparator in caseta din dreapta jos, acolo unde scrie conform cu originalul.

Attached Files


Edited by Fantasio, 23 April 2018 - 11:37.


#16
Razvann1234

Razvann1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2019
Asigurarea și verificarea făcută de fostul proprietar mai e valabila?

#17
yulys

yulys

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2019
Din motive care nu contează pentru discuția de față (să spunem că o năzăreală) doresc să trec mașina pe numele soției. În cartea de identitate și în certificatul de inmatriculare figurez eu. Vreau ca în carte și în talon să figureze ea, cu asigurare și tot tacâmul. Este în regulă dacă închei contract de vânzare-cumpărare (pare cam ciudat între soți)? Ce sumă ar trebui să indic în contract? Mașina a fost cumpărată cu 18000 lei în urmă cu un an (Peugeot 307 2006), dacă trec o sumă modică, să spunem 2000 lei, este ok sau bate la ochi? Contractul îl pot întocmi eu (pe baza formularului 054 descărcat de pe internet) sau trebuie musai la boroul specializat (+45 lei)? Am mai citit de declarație la notar sau la primărie, nu mi se pare mai comod:

#18
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Dacă n-am dovada ITP in original pot folosi o copie? Mulțumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate