Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Usi interior MDF sau furnir?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna seara, nu ma pricep la usi. Am doua oferte pentru 6 usi:
- 11 200 lei pe MDF
- 13 200 lei pe furnir de la Pinum sau Porta Doors parca.
  Ce imi recomandati sa aleg dintre cele doua. E mai calitatib furnirul? Ce avantaje ar avea fata de MDF ? Multumesc.


#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
furnir, MDF-ul este un carton cu o folie peste

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Nu știu ce fel de uși vrei dar mi se pare exagerat prețul pentru mdf. Mdf merge pentru interior unde nu este umezeală și nici solicitări mecanice exagerate (copii mici de exemplu).
Atenție și la cele furniruite pentru că nici ăstea nu se mai fac cum se făceau odată.

#4
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Mi se par foarte scumpe. Ori castigati banul foarte usor si nu va pasa.
Am pus de la porta acu vreo 8 ani ceva cu 700 bucata. Si acum sunt ca noi.

#5
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Vezi ca-ti iei teapa mare la usile alea daca accepti una din ofertele alea. O usa plina (din lemn) este la vreo 300 lei maxim + cat o mai costa si tocul usii (vreo 100 de lei daca stai la casa si vrei sa-l schimbi sa se potriveasca la fix cu usa noua). Furnirul si MDF-ul sunt resturi ramase din prelucrarea lemnului/hartiei amestecate cu niste rasini si vandute mai departe. Cum sa dai peste 11000 de lei pe 6 usi?

Edited by pascali_daniel, 23 April 2018 - 05:53.


#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
da, corect pretul este urias. Eu am luat usi furniruite decente ca si calitate, parca pe la 600 lei bucata cu montaj cu tot

#7
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Tocmai d-asta intreb, ca nu ma dau banii afara din casa. Dar recomandati-mi un producator/firma de unde spuneti voi ca le-ati luat pe cele pline/furniruite.
  Asa ma gandeam si eu, maxim 700-800 lei o usa, doar ca am lasat pe cineva sa se ocupe si mi-a venit cu ofertele astea.


De unde ai luat tu usile respective pascali daniel? Mersi

#8
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am stat in bloc comunist, cu usi asa cum le stie toata lumea, dar erau net superioare usilor din ziua de astazi si spun asta din punct de vedere al izolatii fonice. Astea de astazi sunt ZERO la izolare fonica.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am ceva asemanator.  
https://www.dedeman....88-cm/p/6022465

Furnirul sintetic e o folie ca aia autocolanta dar putin mai groasa. Dar sunt ok. In 10 ani inca nu s-au deformat, arata bine si dupa 10 ani. Suntmaimulte modele si culori. Dar sa e uiti sa fie pe cadru de lemn la interior, se vede unde e data gaura pentru broasca. Sunt si integral din MDF. Am avut una care nici macar nu am mai montat-o.

6*354=2120 +900 montajul (nu cred ca e mai mult e 150/usa) 3024.  pana la 11200 mai sunt vreo 8000 de lei. Din difrenta de pret le faci pe comana din lemn masiv si ramai cu banii de usi.

#10
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
usilemn.ro
  Am pus cu ei si sunt multumit.

Edited by al bundy ro, 23 April 2018 - 13:18.


#11
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Am comandat o vizionare de la Hornbach azi pentru usi de interior, una este 517 lei cu tot cu clanta de 50 lei.
deci ma costa cam 1230 Euro toate cele sapte usi in care intra si montajul, tencuitul ce trebuie.
Deci 3619 toate usile cu tot ce le trebe, plus restul montajul cam 1505.
E bine ? Nu e bine ? Doresc un sfat ! Ca pot astepta vizionarea si apoi sa nu comand daca nu e ok.
Vreau ceva care sa izoleze si fonic macar ca usile ceausiste ca am din alea.
Nu am copii ci nu voi avea, deci aici stau okey.
Pun poza cu usa ca sa vedeti, eu nu ma pricep si de aia intreb, nu vreau nici prea scumpa inutil, dar nici proasta, sa aiba garntura si asta sa nu se balangane in tot la curent, ei zic ca are.
Deci e aia din dreapta sus deasupra pretului
Mai era una de 660 de o culoare mai deschisa, deci 710 lei cu tot cu clanta cre nu am pozat-o, ce dif e intre aia si aia ?!
E necesar de lemn lemn in interior ?! Sau merg si astea ?

La intrare e buba mai mare, ce usa sa pun ? Vreau una sa nu transmita frigul si nici zgomotul cine stie ce, sa aiba si garnitura sa nu intre mirosul de pe palier in caz de ceva.
Sa pun din lemn lemn si sa fac la comanda ? Sau sa iau metalica, daca metalica, de care ?!
Si inca ceva...vreau si eu o broasca care sa NU se auda toata scara cand intorc cheia ! Sa se auda f putin, ca la restul aud din ultima camera cand ies si intra in apartamente...
Mersi anticipat de raspunsuri.

Attached Files

  • Attached File  usa.jpg   364.01K   37 downloads

Edited by MinetoMatoi, 30 April 2018 - 20:38.


#12
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
Am ales sa pun aici video pt. ca face referire la usi de interior ...cu ce face "Bogdan" de la Dedeman
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P8cDQrtUS4U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mmiclaus, 20 May 2018 - 23:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate