Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pot afla serial key-ul de 8.1 dupa ce am facut upgrade la 10?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Se dau doua laptopuri unul al meu si unul al fratelui meu. Ambele au venit fara sistem de operare si am cumparat pentru fiecare cate o licenta de 8.1 retail. La ambele am facut upgrade la 10 (gratuit) insa la al meu vreau sa ma intorc la 8.1. Problema e ca nu mai stiu care e serial key-ul meu si care e al fratelui meu.

Avem doua cutii identice de 8.1 fiecare dintre ele avand cate un serial key diferit. Nu stiu ce serial key sa folosesc pentru ca nu stiu pe care l-am folosit pe fiecare laptop. Se poate afla acest lucru chiar daca am facut upgrade la 10? Ce se intampla daca il folosesc pe cel "gresit"? Adica ce se intampla daca folosesc pentru laptopul meu serial-ul care a fost folosit pentru fratele meu?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se intampla nimic daca il folosesti pe cel gresit. Iti va spune serial invalid. Si apoi il pui pe cel corect

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Simplu: te intorci la 8 si incerci unul din ele. Daca nu merge, incerci celalalt.
Oricum nu inteleg pentru ce te-ai intoarce la 8.1 cand 10 este net superior...

#4
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Nu vreau sa o dau prea mult in versus (exista alt topic pentru asa ceva) insa eu folosesc calculatorul pentru aplicatiile sale si nu pentru sistemul de operare. Aplicatiile pe care le folosesc eu merg practic la fel pe 7, 8.1 si 10, nu e absolut nicio diferenta, 10-le nu este deloc superior. Nu ma deranjeaza nici 10-le insa am avut niste probleme cu el in trecut si acum am altele. Ma rog s-ar putea sa nu fie vina lui si sa aiba ceva laptopul meu insa pentru a ma convinge trebuie sa incerc 8.1

De mers cel mai probabil o sa mearga oricare dintre cele doua serial keys dar daca il folosesc pe cel cu care am activat laptopul fratelui meu nu stiu exact ce o sa faca Microsoft, ma rog serverele lor. Faptul ca am facut upgrade la 10 pe ambele laptopuri complica lucrurile.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Copy paste  in Notepad, salveaza cu extensia .vbs, rulezi si afli serialu.
Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))
Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

Desi 99% s-ar putea sa fie alt serial si nu cel de la 8.1...

 tehnics, on 22 aprilie 2018 - 21:54, said:

cand 10 este net superior...

Cand nu-l folosesti :lol:

Edited by xxvirusxx, 22 April 2018 - 22:17.


#6
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Solutia se afla aici: https://www.youtube....s 8 serial key

A fost postata deja una, dar nu strica sa inveti sa cauti singur inainte de a deschide topicuri pentru astfel de intrebari simple

#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@xxvirusxx: pe laptopul meu cred ca am reinstalat Windows 10 pe curat dar pe al fratelui meu aproape sigur e upgradat din 8.1 Am sa rulez scriptul tau pe sistemul lui si daca ce apare acolo e unul dintre serialele de pe una din cutii atunci am sa il folosesc pe celalalt. Posted Image

Edited by e2k, 22 April 2018 - 22:37.


#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Am senzatia ca va face activarea automata. Am avut un desktop cu W7 home cu un serial, am facut update la 10, la reinstalare am sarit peste serial, dupa activarea online am avut Windows-ul original, activat fiind pe baza seriei placii de baza.

La fel am patit si la un laptop HP cu Windows 8 din fabrica, actualizat la 10.

Nu vad avantajele lui W8, am la munca sisteme ramase la 8 si sunt mai "gaunoase" decat desktop-ul meu de acasa pe care instalez toate tampeniile si ruleaza W10 home.

Edited by connectorxp, 22 April 2018 - 22:30.


#9
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 R10, on 22 aprilie 2018 - 22:19, said:

Solutia se afla aici: https://www.youtube....s 8 serial key

A fost postata deja una, dar nu strica sa inveti sa cauti singur inainte de a deschide topicuri pentru astfel de intrebari simple

Acolo iti arata cum gasesti serial key-ul de Windows 8.x cand ai Windows 8.x instalat. Eu am 10 instalat si vreau sa gasesc serial-ul de 8.x care a permis upgrade-ul gratuit la 10.

Intre timp Windows 10-le de pe laptopul meu a murit de tot. Incearca sa faca automatic repair dar nu mai poate. Poate o fi de vina SSD-ul si saracul 10 sa nu aiba nicio vina. Daca nu sunt sigur care este serialul de 8.1 cred ca am sa incerc sa instalez 10-le din nou. Pentru 10 nu am nevoie de serial. As fi vrut totusi sa pot incerca si cu 8.1 ca 10-le mi-a facut multe figuri in trecut pe laptopul asta.

Edited by e2k, 22 April 2018 - 22:36.


#10
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Solutiile ar trebui sa mearga fie ca ai win 8.1 instalat, fie ca ai 10.

Chiar daca sistemul de operare s-a schimbat in urma unui update, serialul a ramas acelasi.

Insa e posibil sa nici nu fie nevoie sa il afli, poate este integrat in bios, si se activeaza windows-ul automat.

Nu am folosit 8.1, dar cu 10 am avut experiente negative. Capac a pus punct faptul ca la un update major am primit fail, si nu l-am mai putut face sa mearga, deci e buna ideea de a incerca 8.1. Daca nu te vei impaca cu el,si daca nu ai vreun software care nu exista pe alte platforme, poti oricand sa instalezi linux, si te bucuri te stabilitate.

Edited by R10, 22 April 2018 - 22:50.


#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 connectorxp, on 22 aprilie 2018 - 22:29, said:

Nu vad avantajele lui W8, am la munca sisteme ramase la 8 si sunt mai "gaunoase" decat desktop-ul meu de acasa pe care instalez toate tampeniile si ruleaza W10 home.

Ma rog, in ceea ce priveste rularea aplicatiilor (nu jocuri) eu nu vad nicio diferenta intre 7, 8.1 si 10. Doar niste modificari de interfata grafica si cam atat, functionalitatile noi nu fac ca aplicatiile sa mearga mai bine, merg la fel pe toate sistemele.

Dar nu asta ma intereseaza pe mine acum, 10-le a crapat nu stiu din ce motive, fie din cauza ca e prost fie e ceva in neregula cu hardware-ul meu. Nu exclud nici virusii insa as fi vrut sa pot instalat si 8.1 dar nu stiu ce serial key sa folosesc. :)

 R10, on 22 aprilie 2018 - 22:48, said:

Solutiile ar trebui sa mearga fie ca ai win 8.1 instalat, fie ca ai 10.

Chiar daca sistemul de operare s-a schimbat in urma unui update, serialul a ramas acelasi.

Da se poate dar acum nici nu mai pot testa pe laptopul meu ca 10-le si-a dat duhul. Oricum pe al meu am reinstalat 10-le pe curat fara nici-un serial cu digital licence (sau cum naiba se numeste) insa ca sa ajung aici am activat in trecut o licenta de 8.1. Nu mai stiu insa ce serial am folosit, e unul din cele doua cutii. Celalat e activat pe laptopul fratelui meu care a facut si el upgrade la 10. In fine.

 R10, on 22 aprilie 2018 - 22:48, said:

Insa e posibil sa nici nu fie nevoie sa il afli, poate este integrat in bios, si se activeaza windows-ul automat.

Folosesc o licenta retail laptopul a venit fara SO. Daca as fi avut licenta OEM cred ca nici nu m-ar mai fi intrebat de serial key.

Cred ca pana la urma o sa incerc sa pun iara 10 si sa vad sa nu fie problema hardware. Va multumesc pentru sfaturi. :)

#12
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Ok, deci nestiind care este serial key-ul corect de 8.1 am reinstalat 10 cu Media Creation Tool. S-a instalat foarte repede si m-a lasat sa ii dau skip la serial key. S-a activat pentru ca am digital entitlement (sau cum naiba se numeste chestia aia) pe laptop.

Am rulat si script-ul si nu imi da nici-una dintre cele doua chei de 8.1 pe care le am. Una dintre ele a fost folosita pe Windows-ul de pe care s-a facut upgade-ul gratuit.

In concluzie intrebarea mea nu este simpla deloc si cel mai probabil ea nu are raspuns. Adica daca instalezi 8.1 cu o cheie apoi faci upgrade la 10 si in final reinstalezi 10-le fara nicio cheie (folosind digital entitlement) cel mai probabil nu mai este posibil sa mai afli care a fost cheia de 8.1 folosita pentru a activa sistemul de la care s-a facut upgrade la 10.

Fratele meu din cate stiu nu a reinstalat pe curat, deci are upgrade-ul de la 10, am sa incerc scriptul si pe laptopul lui sa vad daca ii da serial-ul de 8.1 sau nu.

Ramane acum de vazut daca laptopul meu are sau nu probleme hardware insa s-ar putea ca 10 sa fie crapat de prost ce era. Nu stiu ce au mai facut desteptii astia de la Microsoft cu 8.1 dar parca as avea mai multa incredere in el decat in 10. Bine poate am fost si eu de vina, dar nu am instalat nici-un program suspect asa ca putin probabil.

Edited by e2k, 23 April 2018 - 00:45.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
la Win 10 vei avea alta cheie.

Dar acum sunt chei digitale pe contul MS, unde ai serialul placii de baza si CPU. Daca e acelasi PC se activeaza automat, daca e altul si ai licenta Retail trebuie sters din contul MS inainte (sau contactat support). Si eu tot upgrade am avut si cheia de la 8.1 e diferita fata de cheia Win 10 (vazuta cu ceva tool)

Win 10 e foarte bun, chiar si eu care eram hater MS sunt multumit de Win 10.

#14
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 tehnics, on 22 aprilie 2018 - 21:54, said:

Simplu: te intorci la 8 si incerci unul din ele. Daca nu merge, incerci celalalt.
Oricum nu inteleg pentru ce te-ai intoarce la 8.1 cand 10 este net superior...
Este exact invers, cand incepe 10-ele sa-si faca updateuri ca prostul stai si-ti plangi de mila pe langa sistemul acela ca ai dat atata banet pe licenta aia. Dpdv al meu 10 este la fel de bun ca Vista, merge greoi, isi face niste updateuri aiurea cand n-ai nevoie de ele si ti-e lumea mai draga si cei cel mai grav, te monitorizeaza in draci. Am vazut cateva sisteme care rulau cu 8.1 si am fost placut surprins ca rulau cat de cat fluent. Oricum Windows-uri ca 98, XP si 7 n-o sa mai faca Microsoft prea curand, o sa-i astepte falimentul daca mai relanseaza Windows-ul asta cum a facut dupa 7

Edited by pascali_daniel, 23 April 2018 - 06:29.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
@pacali_daniel: ce ragalii de sisteme antice, sau cu 3-4 solutii antivirus active in acelasi timp erau respectivele sisteme?
Windows 10 merge foarte bine chiar si pe sisteme cu procesoare de acum 8-10 ani, atat timp cat ai instalate driverele necesare, nu sunt virusate si nici nu ai in permanenta active cine stie ce programe inutile.
La fel si cu update-urile. Daca nu e un 'creators update' sau alt update mare, atunci in maxim 5 minute e instalat.

Edited by Hider141, 23 April 2018 - 07:56.


#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Lex404, on 23 aprilie 2018 - 02:43, said:

la Win 10 vei avea alta cheie.

Dar acum sunt chei digitale pe contul MS, unde ai serialul placii de baza si CPU. Daca e acelasi PC se activeaza automat, daca e altul si ai licenta Retail trebuie sters din contul MS inainte (sau contactat support). Si eu tot upgrade am avut si cheia de la 8.1 e diferita fata de cheia Win 10 (vazuta cu ceva tool)

Pai merge chestia asta si la 8.1? Eu cand am incercat ieri sa instalez 8.1 ma intreba serial key-ul si nu avea buton de skip (am folosit Media Creation Tool de 8.1 facut de pe site-ul MS). Nu am stiut ce serial sa folosesc pentru ca am vrut sa evit sa il folosesc pe cel folosit pe laptopul fratelui meu. Habar nu am ce s-a fi intamplat daca as fi folosit serial-ul folosit pe sistemul lui pentru ca oricum a facut si el upgrade la 10.

Un amanunt important atat laptopul meu cat si cel al frate-lui meu au folosit versiuni de 8.1 retail pentru ca ele au venit fara sistem de operare, deci serialul nu e in BIOS sau in baza de data MS.

 Lex404, on 23 aprilie 2018 - 02:43, said:

Win 10 e foarte bun, chiar si eu care eram hater MS sunt multumit de Win 10.

Da ma rog, pentru mine 7, 8.1 si 10 sunt la fel aplicatiile pe care le folosesc eu (multe de serviciu) merg la fel, nicio diferenta. Acum insa 10-le mi-a facut figuri pe laptop si din aceasta cauza ma gandeam sa ma intorc la 8.1. Nu am putut din cauza serial-ului asa ca am bagat iar 10 care deocomandata se pare ca merge. Momentan am renuntat la idee. Sper insa sa nu crape iar 10-le.

Edited by e2k, 23 April 2018 - 08:55.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai avut licenta de 8 Retail probabil s-ar activa fara probleme si pe calculatorul celelalt. In general Microsoft te lasa sa faci cam 2 instalari e an cu un serial inainte sa intre la banuieli, cu conditia ca licenta sa ruleze doar pe calculatorul curent - sa fie stearsa de pe cel pe care a rulat anterior.

Si in mod normal si in 8.1 este posibilitatea de a da skip la cheie. Nu mai stiu pe unde si in ce mod. Asta stiu sigur ca m-am folosit de ea ca sa-mi instalez pe curat 8.1 la un moment dat eu avand licenta retail de upgrade de la 7 la 8. Kitul de 8.1 retail l-am luat de pe site-ul Microsoft dar imi respingea serialul la instalare, ptr ca era de upgrade. Si nu aveam chef sa instalez iar 7 si apoi 8., urmat de upgrade la 8.1. Dupa instalare pe curat fara cheie mergea introdusa ulterior ptr activare cea de upgrade.

10-le doar daca ai licenta Retail cumparata ai nevoie de cheie la prima instalare. Dupa care se memoreaza in serverele Microsoft ca pe acel hardware a fost activat windwos 10 si versiunea sa iar pe viitor nu mai e nevoie de cheie.

#18
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 eiffel, on 23 aprilie 2018 - 09:22, said:

Daca ai avut licenta de 8 Retail probabil s-ar activa fara probleme si pe calculatorul celelalt. In general Microsoft te lasa sa faci cam 2 instalari e an cu un serial inainte sa intre la banuieli, cu conditia ca licenta sa ruleze doar pe calculatorul curent - sa fie stearsa de pe cel pe care a rulat anterior.

La mine daca as folosi serial-ul cu care a activat fratele meu 8.1 atunci as fi in situatia in care as folosi un serial care a mai fost folosit pe alt sistem insa acest alt sistem nu il mai foloseste pentru ca s-a upgradat la 10. Nu mi se pare o utilizare corecta a licentei. Adica faptul ca un sistem care a folosit un serial de 8.1 a fost upgradat la 10 nu inseamna ca acel serial poate fi refolosit.  Sau cel putin asa cred eu.

Ciudatenia e ca eu am si serial-ul bun insa nu stiu care e dintre cele doua.

 eiffel, on 23 aprilie 2018 - 09:22, said:

Si in mod normal si in 8.1 este posibilitatea de a da skip la cheie. Nu mai stiu pe unde si in ce mod.

Am instalat 8.1 pe un Asus Vivo book care venise cu 8.0 OEM. Nu mi-a trebuit serial, ori am dat skip ori nici macar nu a intrebat, nu mai retin ca am instalat cu mult timp in urma.

In fine cred ca raspunsul la intrebarea mea e ca nu se poate afla cheia de 8.1 folosita pentru a activa sistemul de pe care s-a facut upgrade-ul la 10. Momentan nu mai ma intereseaza subiectul pentru ca am pus iar 10 si sper sa nu mai faca figuri. Totusi ar fi fost bine sa am si varianta intoarcerii la 8.1. Daca se buseste iar 10-le cred ca am sa sun la Microsoft la suport si le spun problema si poate ma pot ajuta ei. Posted Image

Edited by e2k, 23 April 2018 - 17:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate