Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ce fac sa opresc sangerarea gingiilor?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Sper sa nu folosesti periuta de dinti electrica ! Oricum schimba periuta cu una cu par moale !

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
probleme de coagulare

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 arab, on 22 aprilie 2018 - 20:57, said:

Clateste gura cu apa oxigenata.
Ma. voi cind ii dati sfaturi va ginditi mai intii daca voi ati aplica sfaturile alea? :)

#22
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Am patit si eu asa ceva. Sangerarea s-a oprit cu ceai de galbenele.
Poti incerca, se va opri. Clatesti des. Doar sa nu fie ceva mai grav.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Gălbenelele au efect cicatrizant deci recomandarea sa faci gargara cu ceai e buna. O alta idee ar fi sa-ti badijoneze gingiile cu solutie de propolis. Cel mai frecvent gasesti tinctura dar exista si propolis glicolic(fara alcool) de la firma Favisan.

Attached Files


Edited by Freddy12, 23 April 2018 - 01:56.


#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Dihorul Razboinic, on 22 aprilie 2018 - 21:48, said:

Ma. voi cind ii dati sfaturi va ginditi mai intii daca voi ati aplica sfaturile alea? Posted Image
De spalat dintii cu bicarbonat de sodiu si apoi clatit cu apa oxigenata nu ai auzit?

Edited by arab, 23 April 2018 - 06:18.


#25
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Si musetelul ar trebui sa aiba efect cicatrizant si a fost fix zero in cazul meu.
Mi s-a oprit sangerarea pe la 11 noaptea dar la 12 a inceput din nou brusc. N-am dormit toata noaptea, am tot scuipat sange si cheaguri intr-o cana. Pe la 7 dimineata a incetat, nu se vede nimic la gingie, nu pare inflamata sau altceva, dar daca incepe iar sa imi sangereze?

#26
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E Luni, e sarbatoare, gasesti un dentist disponibil, la telefon macar?

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 arab, on 23 aprilie 2018 - 06:17, said:

De spalat dintii cu bicarbonat de sodiu si apoi clatit cu apa oxigenata nu ai auzit?
Nu. Nu stiu cit de buna e apa oxigenata in gura.

 Freddy12, on 23 aprilie 2018 - 01:55, said:

Gălbenelele au efect cicatrizant deci recomandarea sa faci gargara cu ceai e buna. O alta idee ar fi sa-ti badijoneze gingiile cu solutie de propolis. Cel mai frecvent gasesti tinctura dar exista si propolis glicolic(fara alcool) de la firma Favisan.
Poate in felul asta afla ca e alergic la propolis. Si umbla cu gura umflata pe la urgente. :huh:

#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
N-am mai sangerat de vreo 6 ore...Mi-am clatit intre timp gura cu ceai de galbenele, am mestecat si niste propolis ca pe o guma de mestecat, sa vedem ce o sa se mai intample...

#29
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Salut! Am trecut in graba prin topic si vad ca nimeni nu s-a gandit sa-ti spuna ca E NORMAL sa sangerezi dupa detartraj, mai ales ca zici ca nu l-ai mai facut de mult.
In perioada in care fumam, si nu mergeam la detartraj cate 2 ani, imediat dupa ce-l faceam, imi sangerau o multime de dinti, chiar si 2-3 zile. Cum crezi ca elimina piatra aceea depusa fara a traumatiza un pic si gingiile de care e practic lipita?
Stai linistit ca nu se pierd dintii asa usor, dar oricum pare ca esti dispus la gingivita/paradontoza usoara. Si chiar daca nu o sa crezi in prima instanta, mai important decat pasta este folosirea atei dentare (sau irigator bucal, daca te tine buzunarul), preferabil dupa fiecare masa. E cea mai de succes metoda de a elimina resturile alimentare. Cum ziceam, am fost in aceeasi situatie, si destul de speriat de sangerari si de miscat dintii prin gura, acum 10 ani mai tarziu, n-am pierdut nici un dinte, si n-am mai avut nici o problema in afara de cateva pucte de carie. Daca vrei sfaturi de tehnici de spalare sau branduri, lasa-mi un mesaj.

#30
gabrielm80

gabrielm80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.04.2018
Ce zici de o vizita la stomatolog? Atatea sfaturi pe-aici, dar nici macar unul nu contine cuvantul dentist...

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 gabrielm80, on 23 aprilie 2018 - 15:01, said:

Ce zici de o vizita la stomatolog? Atatea sfaturi pe-aici, dar nici macar unul nu contine cuvantul dentist...

I-am zis eu dar era duminica.

 MembruAnonim, on 23 aprilie 2018 - 11:52, said:

Cauterizeaza cu un letcon!

Poate e alergic la letcon :huh:

#32
alvernadentalstudio

alvernadentalstudio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.05.2018
Bună ziua! Dacă aveți nevoie de ajutor vă așteptăm cu drag la Alverna Dental Studio la un control.
Pentru mai multe detalii puteți să vizitați site-ul nostru: https://alvernadental.com/
Vă dorim sănătate și soare în suflet! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate