Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Telegram - mesagerie mai sigura decat Whatsapp si Facebook

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Telegram exista de ceva timp prin alte tari, am vazut ca este utilizat mult de "batranii" forumisti, de cei care prefera anonimitate.
Telegram este disponibil pe Android, iOS, Windows, MacOS si Linux

Ghid complet al aplicatiei, ce este, cum functioneaza, cu ce difera fata de Whatsapp etc

La inregistrare solicita doar numar de telefon, fara parole username sau alte nebunii.
In Supergrupuri ofera anonimitate completa, nu permite altor useri sa va vada numarul de telefon, o chestie pe care Whatsapp si Facebook nu o au.
Va puteti schimba oricand numele afisat, la fel si usernameul. Iar acum probabil o sa intrebati "Dar ce username, nu ai spus ca e doar pe baza de numar de telefon?"
Da, puteti alege optional si un username in cazul in care vreti sa discutati cu cineva, dar nu vreti sa va faceti public numarul de telefon, va va contacta pe baza acelui nume de utilizator.
Partea si mai frumoasa e ca va puteti schimba oricand si acel username.


Topicul pentru Xiaomi A1 are deja un grup, acum nu stiu daca vor sa fie public, eu am primit doar invitatie in el.
Ca urmare a inchiderii forumului CG, unde activam in topicul cu promotii si a faptului ca multi dintre utilizatori ar ramane "in pom", am creat un Supergrup ( Telegram: Contact @promotii ) pentru cei care vor sa primeasca instant notificarile, dar mai ales sa posteze rapid cand apare vreun chilipir (sper eu).
Cam asa am vazut ca functioneaza si in afara tarii, ca supliment la forumuri.

Edited by gumball3000, 22 April 2018 - 19:30.


#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Nu-i de mirare c-a fost blocata in Rusia...

#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Reclama mascata la grupul de profitshare.

#4
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Telegram asta e noul ICQ...

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 gumball3000, on 22 aprilie 2018 - 19:05, said:

Telegram exista de ceva timp prin alte tari, am vazut ca este utilizat mult de "batranii" forumisti, de cei care prefera anonimitate.
Telegram este disponibil pe Android, iOS, Windows, MacOS si Linux

La inregistrare solicita doar numar de telefon, fara parole username sau alte nebunii.
In Supergrupuri ofera anonimitate completa, nu permite altor useri sa va vada numarul de telefon, o chestie pe care Whatsapp si Facebook nu o au.
Va puteti schimba oricand numele afisat, la fel si usernameul. Iar acum probabil o sa intrebati "Dar ce username, nu ai spus ca e doar pe baza de numar de telefon?"
Da, puteti alege optional si un username in cazul in care vreti sa discutati cu cineva, dar nu vreti sa va faceti public numarul de telefon, va va contacta pe baza acelui nume de utilizator.
Partea si mai frumoasa e ca va puteti schimba oricand si acel username.

Momentan am creat un Supergrup ( Telegram: Contact @promotii ) pentru topicul cu promotii pentru  cei care vor sa primeasca instant notificarile si mai ales sa posteze rapid cand apare vreun chilipir (sper eu).
Cam asa am vazut ca functioneaza si in afara tarii, ca supliment la forumuri.
Daca nu ma insel imi facuse un cont cand nu exista inregistrare cu numarul de telefon (imediat dupa decaderea Yahoo Messenger). S-au smecherit si astia (acum cer numere de telefon)?  nu le ajungea doar o adresa de email?  sau nu imi mai aduc eu bine aminte!? Neinteresant pentru mine! nu folosesc nici Whatsapp iar Facebook (Mess.) uneori. Partea cu securitatea, vrajeala curata!

Edited by stlk, 22 April 2018 - 19:33.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Whatsapp oricum ramane baza pentru facilitatile oferite.

#7
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Cel mai rapid, ubicuu si fiabil servicu de mesagerie e Whatsapp.

#8
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Si cum face logarea daca nu e cu parola?
Pe unde "mineaza" sa faca logarea?

Nu am inteles prostia asta cu messengerele cu numar de telefon... care e scopul? De ce trebuie sa iti stie celalalt automat si numarul de telefon? De ce nu au lasat cu username, sau usercode, ca tot mentiona cineva ICQ mai sus.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, pentru cei carora nu le pasa de anonimitate, ori pentru acces rapid la un numar mare de utilizatori, avand in vedere gradul de adoptie.
Nu e neaparat un inlocuitor al Whatsapp si Facebook, ci un supliment, mai ales pentru cei obisnuiti cu forumurile, cel putin asa il vad eu.

In grupurile de Whatsapp nu cred ca poti da admin sau share public sa se alature oricine, e doar pe baza de invitatie parca.
Plus ca aici poti aduga vreo 10.000 persoane intr-un grup.

 romangx, on 22 aprilie 2018 - 19:25, said:

Si cum face logarea daca nu e cu parola?
Pe unde "mineaza" sa faca logarea?

Nu am inteles prostia asta cu messengerele cu numar de telefon... care e scopul? De ce trebuie sa iti stie celalalt automat si numarul de telefon? De ce nu au lasat cu username, sau usercode, ca tot mentiona cineva ICQ mai sus.
Pe Telegram nu-ti stie nimeni numarul de telefon in afara de cei pe care ii ai in agenda.
Scopul este securitatea, parolele pot fi sparte usor, pe cand pentru autentificarea cu SMS ar trebui sa ai acces fizic la dispozitiv.

Edited by gumball3000, 22 April 2018 - 19:32.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
toate cdatele care se vehiculeaza prin aceste sisteme pot fi interceptate.
decodarea lor este doar o chestiune de timp, de inters, sau de presiune asupra cui trebuie.

#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 gumball3000, on 22 aprilie 2018 - 19:27, said:

Pe Telegram nu-ti stie nimeni numarul de telefon in afara de cei pe care ii ai in agenda.
Scopul este securitatea, parolele pot fi sparte usor, pe cand pentru autentificarea cu SMS ar trebui sa ai acces fizic la dispozitiv.
Deci e login prin sms, credeam ca e prin ceva "minare", cum de exemplu in aplicatia MyVodafone logarea in contul numarului din telefon se face prin "minare" a unor date pe fundal.

Si asta cu SMS-ul e vulnerabila, atata timp cat nu e combinata cu o parola, adica sa fie 2FA.

Si daca nu iti stie numarul, atunci ce ii apare celuilalt cand vorbesti cu el si cum il gasesti pe celalalt sa vorbesti cu el?

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iti poti seta un nume si optional si un nume de utilizator, asta le va aparea celorlalte persoane.
Poti vorbi cu alte persoane daca le stii username-ul, care arata asa @username
Acel username poate fi schimbat oricand.

Edited by gumball3000, 22 April 2018 - 19:42.


#13
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 gumball3000, on 22 aprilie 2018 - 19:05, said:

Telegram - mesagerie mai sigura decat Whatsapp si Facebook
Siguranţa asta e o chestie relativă

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 gumball3000, on 22 aprilie 2018 - 19:27, said:

Nu e neaparat un inlocuitor al Whatsapp si Facebook, ci un supliment, mai ales pentru cei obisnuiti cu forumurile, cel putin asa il vad eu.
Corect.

 gumball3000, on 22 aprilie 2018 - 19:27, said:

In grupurile de Whatsapp nu cred ca poti da admin sau share public sa se alature oricine, e doar pe baza de invitatie parca.
Orice admin poate baga useri dar si scoate. Oricine poate fi admin daca i se da la intrare acest drept.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andreic, on 22 aprilie 2018 - 19:21, said:

Whatsapp oricum ramane baza pentru facilitatile oferite.


Da... dar doar Telegram si Signal ofera trafic de chat criptat care nu poate fi interceptat de Google, Facebook, banci, corporatii si guverne.

Apropo, cik Google a negociat cu furnizorii de telefonie mobila sa se desfiinteze SMS-ul clasic si sa fie inlocuit integral cu sesiune de chat online (necriptat), prin serverele Google

Edited by rosix, 22 April 2018 - 20:08.


#16
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 radu2014, on 22 aprilie 2018 - 19:11, said:

Reclama mascata la grupul de profitshare.
Inseamna ca ii foame mare...

Edited by sSorsy, 22 April 2018 - 20:09.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 rosix, on 22 aprilie 2018 - 20:06, said:

Da... dar doar Telegram si Signal ofera trafic de chat criptat care nu poate fi interceptat de Google, Facebook, banci, corporatii si guverne.
Si astia cripteaza end to end. In rest legea trebuie sa o respecte toti.

Nu stiu de ce atata abureala cu rusii care vor cheile Telegram... nu de alta dar francezii l-au citit imediat si au prins anul trecut un terorist dupa ce a comunicat ceva pe Telegram... or avea europenii cheile si rusii nu le au ? Posted Image

Alta faza amuzanta:
https://economie.hot...ifunctional.htm
"Kaspersky Lab: Hackerii au folosit o vulnerabilitate zero-day a serviciului de mesagerie Telegram, pentru a raspandi malware multifunctional"

 rosix, on 22 aprilie 2018 - 20:06, said:

Apropo, cik Google a negociat cu furnizorii de telefonie mobila sa se desfiinteze SMS-ul clasic si sa fie inlocuit integral cu sesiune de chat online (necriptat), prin serverele Google
E un articol mincinos prin inducere in eroare... ei nu vor sa inlocuiasca ci sa ofere o alternativa pe care o poti folosi daca vrei sau nu... aplicatia de baza sms ramane.

Edited by andreic, 22 April 2018 - 21:05.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 Peter Blood, on 22 aprilie 2018 - 19:42, said:


Siguranța asta e o chestie relativă
Au refuzat si in rusia mai poate fi folosit doar cu vpn.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate