Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

AFACERE - PRODUCTIE DE HAINE.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Andi90

Andi90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2018
Vreau sa îmi fac o fabrica de facut  haine mai exact - tricouri,hanorace,pulovere etc... -   De  barbati,femei si copii.

Cu materiale ok , gen cele de la mall-uri. Are cine ma ajuta provin dintr-o familie de croitori. Imi place moda si designul vestimentar practic as face de drag afacerea asta dar ma gandesc si daca ar merge pe piata din Romania.

M-am interesat de utilaje sunt în jur de 30-35 mii euro pentru o fabrica de 7-8 angajati.

Acu întrebarile sunt:
  Dupa parerea voastra ar merge afacerea?
   Se poate lua fonduri europene pentru o fabrica de acest  gen?

Edited by Andi90, 22 April 2018 - 19:02.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu o sa reusesti atata timp cat in china se produc haine la preturi infime, sau deja lumea cumpara de la branduri cunoscute nu noname. Deja vanzatorii pe care ii cunosc ca fac asta de o viata incep sa inchida magazinele, ca hainele aduse de ei nu se mai cumpara.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
incepe cu tricouri și nu sări direct la angajați.la început lucrează tu împreună cu familia.astfel garantat vei avea succes mai ales dacă le faci faine

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Asa este....testezi piata cu tricouri facute de tine....dupa ce iti faci clienti te gandesti la o fabrica!Posted Image

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 TruculMagic, on 22 aprilie 2018 - 19:10, said:

Nu o sa reusesti atata timp cat in china se produc haine la preturi infime, sau deja lumea cumpara de la branduri cunoscute nu noname. Deja vanzatorii pe care ii cunosc ca fac asta de o viata incep sa inchida magazinele, ca hainele aduse de ei nu se mai cumpara.
Multe din hainele celor de la Benetton, Prada şi Valentino etc sunt facute in Romania, sunt o gramada de fabrici in Romania care fabrica haine pentru branduri mari la preturi de nimic si aia pun brandul pe ele dupa care le vand la unii care cica cumpara haine de firma din strainatate. De exemplu un tricou iese pe poarta fabrici din Romania la 11-13 lei bucata  si revine in tara cu nume de brand la 200 sau 300 lei bucata. Cunosc firme din astea care se lauda ca lucreaza pentru firme mari dar angajatii sunt platiti cu salariu minim pe economie (majoritatea au patroni straini).
Uite un exemplu
(*citeste si la comentarii)
In concluzie initiator daca o sa oferi tot salariul minim pe economie (sau poate nici ala) o sa fie criza de angajati. Deci mai bine stai la un loc! De ce zic asta? citeste articolul asta

Edited by stlk, 22 April 2018 - 20:20.


#6
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
ca sa-ti mearga , trebuie sa iti faci un brand propriu si sa deschizi magazine in mall-uri si vinzi ca sa faci profit, altfel daca vrei sa faci pentru altii le vei vinde la pretul cerut de ei , adica vei lucra doar ca sa acoperi salarii si etc

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 virtualx, on 22 aprilie 2018 - 19:56, said:

ca sa-ti mearga , trebuie sa iti faci un brand propriu si sa deschizi magazine in mall-uri si vinzi ca sa faci profit, altfel daca vrei sa faci pentru altii le vei vinde la pretul cerut de ei , adica vei lucra doar ca sa acoperi salarii si etc
La asta ma gandeam si eu! vinde sub brand propriu la preturi cat de cat normale asa nu o sa aiba nici el de suferit, nici angajatii.

Edited by stlk, 22 April 2018 - 20:16.


#8
Andi90

Andi90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2018
Am uitat sa specific detin un magazin cu haine pentru femei, barbati copii... Aduc din turcia si china  la preturi bunicele  tocmai daia m-am gandit sa le fac eu as iesi cu mult mai mult profit find si marfa mai calitativa decat cea cumparata. Putin mai greu sa gasesti oameni care sà cumpere en-gros, da nu imposibil.  Cunascund o firma cu materiale foarte ieftine.     Si daca se poate lua fonduri europene dece sa nu profit?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Andi90, on 22 aprilie 2018 - 19:01, said:

Vreau sa îmi fac o fabrica de facut  haine mai exact - tricouri,hanorace,pulovere etc... -   De  barbati,femei si copii.

Cu materiale ok , gen cele de la mall-uri.

Materialele din mall-uri nu sunt deloc ok.. E material din sintetic prost, care se scamoseaza si deformeaza repede, in culor inchise (urate) si costa mult.  Formatele sunt de toata jena.
So... daca poti face ceva in aceste domenii - in special sa scoti o linie de produse deschise la culoare, pe formate corecte (care sa stea bine pe om) si la un pret competitiv, vei da lovitura.
Umblu de vreo 2 luni sa-mi iau o bluza decenta cu fermoar, de culoare deschisa, care sa mearga peste camasa... si nu gasesc nimic cum trebuie.

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Andi90, on 22 aprilie 2018 - 20:12, said:

Am uitat sa specific detin un magazin cu haine pentru femei, barbati copii... Aduc din turcia si china  la preturi bunicele  tocmai daia m-am gandit sa le fac eu as iesi cu mult mai mult profit find si marfa mai calitativa decat cea cumparata. Putin mai greu sa gasesti oameni care sà cumpere en-gros, da nu imposibil.  Cunascund o firma cu materiale foarte ieftine. Si daca se poate lua fonduri europene dece sa nu profit?
Uite in primul link dat de mine scrie ca fabricuta respectiva a fost facuta cu fonduri europene (citeste acolo). Din ce stiu se da fonduri europene pentru asa ceva dar nu stiu daca intr-un fel sau altul esti obligat sa faci contracte cu firme straine din UE.

Edited by stlk, 22 April 2018 - 20:20.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cam toate fabricile de textile s-au inchis, pentru ca nu poti face fata concurentei din Asia.

Ce mai merge local sunt hainele pe comanda si se castiga binisor, mai ales daca ai in familie croitorii.

Oamenii vor ieftin, frumos si de marca.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Andi90, on 22 aprilie 2018 - 20:12, said:

Am uitat sa specific detin un magazin cu haine pentru femei, barbati copii... Aduc din turcia si china  la preturi bunicele  tocmai daia m-am gandit sa le fac eu as iesi cu mult mai mult profit find si marfa mai calitativa decat cea cumparata. Putin mai greu sa gasesti oameni care sà cumpere en-gros, da nu imposibil.  Cunascund o firma cu materiale foarte ieftine. Si daca se poate lua fonduri europene dece sa nu profit?

Parerea mea este te axezi pe o linie ingusta de productie si distributie proprie (exclus en-grossisti). Creezi un site, iti pui produsele acolo si lumea comanda... E cea mai ieftina varianta cu care poti sa incepi.. Daca business-ul merge, te extinzi... faci productie de serie.

#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 Andi90, on 22 aprilie 2018 - 19:01, said:

Vreau sa îmi fac o fabrica de facut  haine mai exact - tricouri,hanorace,pulovere etc... -   De  barbati,femei si copii.

Cu materiale ok , gen cele de la mall-uri. Are cine ma ajuta provin dintr-o familie de croitori. Imi place moda si designul vestimentar practic as face de drag afacerea asta dar ma gandesc si daca ar merge pe piata din Romania.

M-am interesat de utilaje sunt în jur de 30-35 mii euro pentru o fabrica de 7-8 angajati.

Acu întrebarile sunt:
  Dupa parerea voastra ar merge afacerea?
   Se poate lua fonduri europene pentru o fabrica de acest  gen?
1. te sfătuiesc cămăși de bărbat.
2. da, se pot lua fonduri. chiar în prezent se derulează un program de start-up (dacă nu greșesc)

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
la fonduri nu ajungi așa ușor.vor 30% șpagă și asta înainte de a primi banii.știam caz concret de polițist ce a luat fonduri europene și a realizat ceva acum 10 ani și mă tot miram cum a reușit și-l admiram sincer,ca să aflu pe urmă că avea o rudă mare undeva  iar peste ani când aceasta a picat a picat toată afacerea și-a intrat în insolvență.dacă v-aș spune numele ,,rudei,,nu cred că există forumist să nu fi auzit de ea

#15
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Singura sansa de a deveni boss dintr-o astfel de fabrica e sa ai o baza de fraieri carora sa le vinzi mizerii facute cu 2 lei de catre o mana de angajate pe minim la preturi premium.
Gen Catalin Botezatu si altii ca el. S-au lipit pe langa infractori pe care ii pacalesc sa isi cumpere si sa le cumpere la nevestele si amantele lor prostiile lor supraevaluate, ca oricum nu dau din banii lor, dau din banii altora, ca au bani furati Posted Image Si cand ai bani furati, nu te uiti la preturi si calitate, important e sa te faca vanzatorul sa te simti boss.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
pe vremuri când mai existau la noi croitori in piele mi-am adus o haină de piele din turcia și spunându-i prețul de achiziție acesta nu cumpăra din românia nici vatelina și căptușeala hainei

nu cred că au mai trecut 3-4 ani și respectivul croitor a devenit taximetrist

#17
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Concurenta e mare in domeniu, mai ales prin unele orase in care industria textila a fost la putere si inca mai este.
Cel mai probabil, in lipsa unui brand propriu sau a unei conexiuni puternice cu un brand anume sau un grup de branduri o sa sfarsesti prin a deveni subcontractor, poate chiar de mana a 4-a pentru a produce pentru ceva branduri internationale (Inditex, Beneton, Levis, Lee Cooper, etc).
Cunosc pe cineva care a devenit subcontractor al unui alt detinator de asemenea afacere din zona lui (erau la vreo 3 km unul de altul). Si la randul lui si ala era subcontractor al unui subcontractor. Si prelua de la ala materialele si le facea. Si uneori mai presta diverse servicii pentru "concurenta" el avand aparatura necesara pentru asa ceva.

Edited by romangx, 22 April 2018 - 21:09.


#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Iti place moda si designul vestimentar, familie de croitori?

Lasa productia industriala. Baga-te pe artizanal,la inceput, ai nevoie doat de o masina de cusut, chef de munca si mupta creativitate.

Vezi tu ce target gasesti, rochii pentru femei mai grase cu bani, camasi pentru aia de vor sa-si scrie initialele pe ele etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate