Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

22 Aprilie, ziua planetei Pamant

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

Quote

În fiecare an, ziua de 22 aprilie se sărbătoreşte Ziua Pământului, ziua când s-a născut mişcarea pentru protejarea mediului înconjurător.
https://ro.wikipedia...


Quote

Un caşalot găsit fără viaţă pe o plajă din Murcia, localitate aflată în sudul Spaniei, a decedat în urma şocului gastric produs de ingerarea a 29 de kilograme de deşeuri din plastic, au anunţat vineri autorităţile locale, citate de The Telegraph.
În stomacul şi intestinele exemplarului mascul tânăr au fost găsite deşeuri precum pungi, saci de rafie, fragmente de plase de pescuit şi de frânghii, dar şi o canistră din plastic, au anunţat experţii marini în urma autopsiei.
https://www.agerpres...-plastic--87278


O punga de plastic are nevoie de 400 de ani ca sa se dezintegreze in natura.

72% din esantioanele de apa potabila verificate in rutopa si 94% din cele verificate in USA contin fibre din plastic. Dupa o ancheta comandata de Orbmedia


In Pacific a aparut ceea ce este numit  The Great Pacific garbage patch, Pacific trash vortex, sau continentul de plastic o suprafata de 1,6 milioane de km patrati si ar contine vreo 80 000 de tone de deseuri, majoritar din plastic.

Totodata, recent s-a desoperit o enzima care mananca plastic.

Quote

O enzima mutant ne-ar putea ajuta pe viitor sa curatam planeta de plastic.

https://www.bzi.ro/d...lasticul-648328



Eu cred ca fiecare dintre noi, la nivelul sau, poate face ceva incat sa reduca poluarea pentru ca poluarea planetei este o realitate.
Eu incerc sa nu mai folosesc deloc pungi de plastic, caut inlocuitor mai ecologic de fiecare data.


Pe voi va preocupa mediul inconjurator?

Edited by zartdato1-0, 22 April 2018 - 13:03.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Și eu incerc să folosesc cât mai puține pungi de plastic, sticle de plastic. Și cât mai puțină hârtie.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cu pungile de plastic recunosc, cam imi uit sacosele din material acasa si cumpar sacosi pe loc, oricum in nici un caz nu le arunc in apa.
La hartie da e foarte nosol, prin prisma meseriei am vizitat multe fabrici de hartie, imi vine sa le pun pe alea de la banci care toaca o groaza de hartie pt niste operatiuni simple sa manance toata hartia aia. Fabricile de hartie is niste locuri nasoale si pt angajatii lor, dar pur si simple pline de cherestea gata sa fie tocata de birocrati de aiurea.

Edited by SpeedDemon, 22 April 2018 - 13:00.


#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
maine e Ziua Internațională a cărții , si azi la Brasov -acum- se organizeaza cel mai mare lant de oameni care citesc

#5
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Zeci de tone de deşeuri din plastic au fost colectate in orasele din Romania.
Pe linga asta "Pungile de plastic, interzise definitiv în comerțul din România, de la 1 ianuarie 2019"
BRAVO Romania !!!

Mi-as dori sa avem si noi asemenea masuri in Germania.
In Germania si in proiectul UE, este vorba de interzicerea pungilor de plastic gratuite, ceace nu va avea efectul scontat, dimpotriva.
In Germnia demult platim pentru pungile de plastiv 0.30€, masura care nu are efect asupra reducerii consumului de pungi de plastic.

Edited by WestPoint, 22 April 2018 - 13:29.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postzartdato1-0, on 22 aprilie 2018 - 12:36, said:

Eu cred ca fiecare dintre noi, la nivelul sau, poate face ceva incat sa reduca poluarea pentru ca poluarea planetei este o realitate.
Gata, fuguta pe jos, lasati masina a casa!

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
O sa folosim pungi de carton care vor necesita copaci taiati Posted Image

Edited by andreic, 22 April 2018 - 14:22.


#8
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View Postandreic, on 22 aprilie 2018 - 13:32, said:

O sa folosim puni de carton care vor necesita copaci taiati Posted Image

Sau din panza/tesatura, refolosibile. :)

#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
O sarbatoare satanica illuminati, move along people.

#10
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Vai ce emotionant, nu mai folositi pungi din plastic! Dar gel de dus folositi? Sau pasta de dinti? Ca si alea contin plastic. Particule de plastic pentru efect abraziv si alea imbolnavesc planeta. Recipientele de pasta de dinti sunt marcate cu patratele colorate, verde, rosu si negru. Verde inseamna numai ingrediente naturale si e folosit calcar pentru efect abraziv, au o culoare alb murdar pastele de dinti naturale din cauza calcarului, rosu partial naturale si negru numai substante artificiale si e folosit poliesterul pentru efect abraziv.

#11
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

Sau din panza/tesatura, refolosibile.

Nu folosesc niciodata pungi din plastic sau alte sacosi, am in masina doua ladite pliabile si foarte usor de transportat in casa. Inainte sa plec la cumparaturi le umplu cu sticle si alte reciclabile pe care le duc la containerele de langa supermarket.

Attached File  1.jpg   122.31K   9 downloads

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postzartdato1-0, on 22 aprilie 2018 - 13:39, said:

Sau din panza/tesatura, refolosibile. Posted Image
Care sunt tot pe baza de plastice... e oki. Numai sa nu coste mai mult decat astea.

Sa vedem noi cum mai cumperi branza fara pungute de plastic... nu de alta dar ar fi neigienic sa cari in abureli de panza de ex, au spatii mici prin care colcaie microbii...

Edited by andreic, 22 April 2018 - 14:23.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postzartdato1-0, on 22 aprilie 2018 - 12:36, said:

Pe voi va preocupa mediul inconjurator?

Nu.
Am afirmat deja acest lucru pe mai toate topicele deschise pe aceasta tema.
Nu in sensul capitalist in care sunt folositi termenii eco,bio,etc.In numele acestor termeni s-au inventat si se inventeaza taxe,norme si alt gen de regulamente facute sa traga 1001 piei de pe amarasteni.
De cand ma stiu am avut foarte mare grija sa nu-mi las gunoiul pe unde apuc,sa las totul curat si in buna oranduiala.Am avut nenumarate altercatii,din fericire doar verbale,de-a lungul timpului cu dobitocii care-si aruncau rahatul si lasau mizerie in urma lor.
Ca si un exemplu,in "trusa" de escapade din masina nu-mi lipseste niciodata saculetul pentru gunoi si scrumiera (meteahna sotiei).
Ma conformez (pe cat imi permite situatia) normelor de reciclare judicioasa a gunoiului menajer.
Chestia cu pungile din plastic imi este total neclara,in forma in care a fost enuntata.Parerea mea este ca acela care a inventat plasticul,acela are si obligatia de a inventa modalitatile de a contracara efectele asa-zis nocive ale acestuia.Facem profit,da' cheltuim din buzunar si pentru sanatate.Valabil si pentru producatorii obiectelor din plastic.

Edited by adisz, 22 April 2018 - 14:36.


#14
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
E bine să protejăm natura. E bine să reciclăm. E bine să fim mai economi şi să luăm chestii care să ţină mai mult. Dar din păcate destui o dau în extreme: consumerism sau eco-nazism.
Eu recunosc că folosesc mult PET-uri. Sticlele de sticlă sunt mai bune, dar sunt şi mai grele (nu-s un forţos) şi se sparg... Bine, berea o prefer la sticlă.

#15
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View PostMembruAnonim, on 22 aprilie 2018 - 12:46, said:

Și eu incerc să folosesc cât mai puține pungi de plastic, sticle de plastic. Și cât mai puțină hârtie.
Orice actiune in sensul reducerii poluarii este binevenit.

View PostSpeedDemon, on 22 aprilie 2018 - 12:59, said:

Cu pungile de plastic recunosc, cam imi uit sacosele din material acasa si cumpar sacosi pe loc, oricum in nici un caz nu le arunc in apa.
La hartie da e foarte nosol, prin prisma meseriei am vizitat multe fabrici de hartie, imi vine sa le pun pe alea de la banci care toaca o groaza de hartie pt niste operatiuni simple sa manance toata hartia aia. Fabricile de hartie is niste locuri nasoale si pt angajatii lor, dar pur si simple pline de cherestea gata sa fie tocata de birocrati de aiurea.

Despre plastic am pomenit in mesajul initial, dar o atitudine responsabila priveste orice risipa si forma de poluare.  Inclusiv evitarea risipei de hartie. Eu l-am copiat pe Ingvar Kamprad, la mine la firma toate hartiile sunt folosite recto-verso de fiecare data cand situatia o permite.

#16
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postzartdato1-0, on 22 aprilie 2018 - 12:36, said:

Totodata, recent s-a desoperit o enzima care mananca plastic
Am citit pe vremuri un roman SF, niște savanți ecotembeli inventează o bacterie care se hrănește cu petrol drept soluție pentru deversările marine. Toate bune și frumoase, până când bacteria trece la păpat direct zăcămintele de țiței după care se prinde de poanta că plasticul are tot gust de petrol! Înapoi la Evul Mediu, visul fierbinte al ecohipsretilor!
Acum mă gândesc că autorul a fost un vizionar de fapt! :D

Edited by garett, 22 April 2018 - 15:46.


#17
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View Postomuspan, on 22 aprilie 2018 - 13:49, said:

Vai ce emotionant, nu mai folositi pungi din plastic! Dar gel de dus folositi? Sau pasta de dinti? Ca si alea contin plastic. Particule de plastic pentru efect abraziv si alea imbolnavesc planeta. Recipientele de pasta de dinti sunt marcate cu patratele colorate, verde, rosu si negru. Verde inseamna numai ingrediente naturale si e folosit calcar pentru efect abraziv, au o culoare alb murdar pastele de dinti naturale din cauza calcarului, rosu partial naturale si negru numai substante artificiale si e folosit poliesterul pentru efect abraziv.

Nu, nu este vorba doar de pungile de plastic.

Folosesc sapun homemade, sampon solid, homemade, folosesc pudra de spalat dintii (cel mai important dintre produsele igiena dentara este periuta pentru spalat dintii, nu pasta de dinti).  Perturbatorii endocrini (endocrin disruptor) sunt prezenti in mai tot de este produs de igiena, pentru copii nu este deloc bine folosirea produselor care contin acesti perturbatori endocrini, deci incerc sa evit cat pot sa folosesc astfel de produse.

Atentie, sunt pentru vaccinoare si o consider pe tampiat aia de Steer un pericol public, doar doresc o transparenta totala a produselor pe care le cumpar, mai ales cele privind santatea. Neavand transparenta pe care o doresc din partea vanzatorilor si producatorilor, caut furnizori alternativi de la care sa pot cumpara cu incredere sau incerc sa mi le produc eu, in limita posibilitatilor (timp si know-how).

View Postgarett, on 22 aprilie 2018 - 15:46, said:

Am citit pe vremuri un roman SF, niște savanți ecotembeli inventează o bacterie care se hrănește cu petrol drept soluție pentru deversările marine. Toate bune și frumoase, până când bacteria trece la păpat direct zăcămintele de țiței după care se prinde de poanta că plasticul are tot gust de petrol! Înapoi la Evul Mediu, visul fierbinte al ecohipsretilor!
Acum mă gândesc că autorul a fost un vizionar de fapt! Posted Image


Pai exact asta este si teama actuala pentru aceasta enzima a celor care au descoperit-o (este o enzima mutant): daca enzima nu se limiteaza la a manca doar plasticul din oceane si va ataca si flora si fauna marina?!  Posted Image

Privind vizionarii autori de SF, priveste cate chestii din ce a scris in cartile sale Jules Verne s-au materializat! :)

Edited by zartdato1-0, 22 April 2018 - 15:51.


#18
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ucenicul vrăjitor! ;)
După ce dai drumul djinului din sticlă un "oops" nu e suficient...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate