Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Informatica la facultate in Romania vs alte tari

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Foarte multe facultati din afara sunt ca si la noi in mare... mai exista exceptii pe ici pe colo, dar rar...

In orice caz, grosul informaticii folosite in industrie nu se invata in facultate, ci individual... facultatea, cel putin in domeniul IT, e doar o formalitate pentru hartie, cam peste tot... deci nu conteaza unde o faci, ci doar sa fie recunoscuta hartia dpdv legal... nu ai sa treci niciun interviu pe baza de diploma, note, numele facultatii sau alte prostii de genul...

#20
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Atunci mai bine raman in orasul meu ca sa fac facultate ? ( asta daca nu gasesc vreo oferta buna in Romania cu bursa,  camin ).
Eu oricum in timpul facultatii o sa lucrez la proiecte,  acum nu fac nimic in info pentru ca vreau sa dau bacu pe o nota cat de cat bunicica , invatand materiile la care nu prea am muncit in trecut si care nici nu imi vor trebui pentru viitor.
Ma gandeam si asa , sa fac un an aici de facultate  ( in care mai invat cate ceva , mai mult de unul singur , fac ceva proiecte , ma axez pe web dev, mai invat si mai bine franceza , dau C1)  si apoi sa fac in Franta  un DUT  ( e ca si facultatea dar doar practica faci , putina teorie, dupa terminare stii meserie) de 2 ani si poate inca un an de licenta si master.

Edited by exydos, 22 April 2018 - 13:31.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Tine-te de facultate daca vrei o hartie (de pus la dosar la nevoie) nu alte postliceale.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2018 - 13:55.


#22
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 13:31, said:

Atunci mai bine raman in orasul meu ca sa fac facultate ? ( asta daca nu gasesc vreo oferta buna in Romania cu bursa,  camin ).
Daaa, dai anunț și primești oferte!

Quote

Eu oricum in timpul facultatii o sa lucrez la proiecte,  acum nu fac nimic in info pentru ca vreau sa dau bacu pe o nota cat de cat bunicica , invatand materiile la care nu prea am muncit in trecut si care nici nu imi vor trebui pentru viitor.
Adică să iei bacu'; speranța: "nota cat de cat bunicica" spune multe!

Quote

Ma/ gandeam si asa , sa fac un an aici de facultate  ( in care mai invat cate ceva , mai mult de unul singur , fac ceva proiecte , ma axez pe web dev, mai invat si mai bine franceza , dau C1)  si apoi sa fac in Franta  un DUT  ( e ca si facultatea dar doar practica faci , putina teorie, dupa terminare stii meserie) de 2 ani si poate inca un an de licenta si master.
La o adică e bună și o școală profesională!Posted Image

#23
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nota bunicica pt mine e 10 la mate , 8-9 romana , 8-9 chimie 8-9 franceza. Dar nu e asta foarte important :))) Nu dau anunt , ci caut.

Edited by exydos, 22 April 2018 - 14:56.


#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 14:56, said:

Nota bunicica pt mine e 10 la mate , 8-9 romana , 8-9 chimie 8-9 franceza. Dar nu e asta foarte important Posted Image)) Nu dau anunt , ci caut.

la limbi straine e pe note:O? cand am dat eu era cu litere:))...mi se pare ca B2 era cea mai mare:)..

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 14:56, said:

8-9 franceza
In IT engleza face legea.

#26
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 neagu_laurentiu, on 22 aprilie 2018 - 15:12, said:

In IT engleza face legea.
Engleza o stiu , la cat youtube m-am uitat , muzica am ascultat, carti (cateva)  am citit pot lejer tine o conversatie sau sa ma informez pe subiectu' care imi trebuie.

 jimi91, on 22 aprilie 2018 - 15:00, said:

la limbi straine e pe note:O? cand am dat eu era cu litere:))...mi se pare ca B2 era cea mai mare:)..
la mine e pe note , competenta in scris e b2, da , puteam sa dau c1 pt a ma elibera dar ... prea tarziu.
_______________________

Eu mate stiu la nivel inalt , deci nu cred ca ar fi problema pt mine deloc Posted Image) ( fizica mai slabut)

Edited by MarianG, 23 April 2018 - 06:11.
removed quote of deleted post


#27
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 18:37, said:

Eu mate stiu la nivel inalt , deci nu cred ca ar fi problema pt mine deloc Posted Image) ( fizica mai slabut)
ce inseamna nivel inalt ?

#28
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 WinstonMontana, on 22 aprilie 2018 - 21:00, said:

ce inseamna nivel inalt ?
inalt de liceu, in general lucruri elementare pt mine , niste derivate, diferentiale ( cu tot cu calcule ) , calcule cu nr complexe , primitive,  integrale definite/ nedefinite , corpuri de rotatie , probabilitate , statistica , poliedre , polinoame , functii / limite de functii , functii continue , combinatorica , trigonometrie , matrici - in general , mai nimic.

Edited by exydos, 22 April 2018 - 22:06.


#29
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 22:05, said:

inalt de liceu, in general lucruri elementare pt mine , niste derivate, diferentiale ( cu tot cu calcule ) , calcule cu nr complexe , primitive,  integrale definite/ nedefinite , corpuri de rotatie , probabilitate , statistica , poliedre , polinoame , functii / limite de functii , functii continue , combinatorica , trigonometrie , matrici - in general , mai nimic.
ai facut calcul diferential in liceu ?

#30
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 WinstonMontana, on 22 aprilie 2018 - 22:14, said:

ai facut calcul diferential in liceu ?
da , pai am invatat regulile de calcul al derivatelor si diferentialelor functiilor

#31
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 22:39, said:

da , pai am invatat regulile de calcul al derivatelor si diferentialelor functiilor
ok, poti sa-mi dai un exemplu de ecuatie diferentiala pe care ai studiat-o la liceu ?

#32
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

jimi91, on 22 aprilie 2018 - 12:10, said:

costa si caminul mai mult..mi se pare ca e dublu
120 RON căminului, banii de tigari pe o saptamana.

Se invata chestii si aici, dar profesorii sunt mai slab pregatiti sau dezinteresați și studenții mai pe interes (se copiaza).
Dacă te iei strict după curriculum, materiile făcute de noi sunt mai grele. În practica, lucrurile stau diferit.




Edited by IonutYo, 23 April 2018 - 02:04.


#33
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
inca astept dupa  un exemplu de ecuatie diferentiala pe care ai invatat-o la liceu

#34
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

 IonutYo, on 23 aprilie 2018 - 01:54, said:

120 RON căminului, banii de tigari pe o saptamana.

Se invata chestii si aici, dar profesorii sunt mai slab pregatiti sau dezinteresați și studenții mai pe interes (se copiaza).
Dacă te iei strict după curriculum, materiile făcute de noi sunt mai grele. În practica, lucrurile stau diferit.
Unde asta?

#35
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

 aaaa4567, on 23 aprilie 2018 - 22:51, said:


Unde asta?
ce zic eu e valid (din experientele mele) pentru bucuresti si iasi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate