Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Informatica la facultate in Romania vs alte tari

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Salut! Sunt interesat daca este cineva care a facut facultatea aici / peste hotare ( de info) sau daca aveti cunostinte care fac/au facut facultatea  in alte tari si v-au spus care e diferenta. Daca puteti sa impartasiti experientele acestora v-as multumi foarte mult =)) . Este asa mare diferenta fata de invatamantul de aici si cel de peste hotare? Merita cheltuielile ca sa faci facultatea in alta tara ( precum Franta) ?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
In Romania, lenesii sunt lasati sa treaca de mai multe etape, in afara sunt eliminati mai rapid din sistem.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu strica sa ai o diploma obtinuta la o universitate din vest. Da' nu sta totul in ea. Adica in primul rand contezi tu si cat te tii de studiu si pus in practica. Daca intelegi ca la orice facultate ai merge pe lumea asta, nu strict cursurile iti pun meseria in brate ci ele sunt doar punctul de start spre studiul individual atunci ai sanse sa devii meserias.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2018 - 12:01.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
suntem in UE, n-are rost sa mergi afara..la noi e gratis scoala..ai nevoie doar de diploma pentru a profesa..restul depinde de ce stii tu..mergi la facultate sa stii ce sa cauti;)..de invatat inveti singur;)

#5
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 neagu_laurentiu, on 22 aprilie 2018 - 12:00, said:

Nu strica sa ai o diploma obtinuta la o universitate din vest. Da' nu sta totul in ea. Adica in primul rand contezi tu si cat te tii de studiu si pus in practica. Daca intelegi ca la orice facultate ai merge pe lumea asta, nu strict cursurile iti pun meseria in brate ci ele sunt doar punctul de start spre studiul individual atunci ai sanse sa devii meserias.
eu am inteles asta , doar stau si ma gandesc daca are rost efortul financiar de peste hotare , de exemplu oricum , e diferit complet in alta tara,  oamenii , ofertele de lucru , orele , atitudinea...

 OriginalCopy, on 22 aprilie 2018 - 12:00, said:

In Romania, lenesii sunt lasati sa treaca de mai multe etape, in afara sunt eliminati mai rapid din sistem.
in Franta cel putin stiu ca sunt primiti toti la facultate ( pe an costa vreo 200 euro ) , dar raman foarte putini =))

 jimi91, on 22 aprilie 2018 - 12:03, said:

suntem in UE, n-are rost sa mergi afara..la noi e gratis scoala..ai nevoie doar de diploma pentru a profesa..restul depinde de ce stii tu..mergi la facultate sa stii ce sa cauti;)..de invatat inveti singur;)
si in Franta e foarte ieftina , plus mai primesti jumate de pret din cel de chirie ,  un ajutor de vreo 100 euro

P.S Plus in Romania am inteles ca daca ai media mai mare ca 7 primesti vreo 1500 ron , da?

Edited by exydos, 22 April 2018 - 12:05.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:04, said:

eu am inteles asta , doar stau si ma gandesc daca are rost efortul financiar de peste hotare , de exemplu oricum , e diferit complet in alta tara,  oamenii , ofertele de lucru , orele , atitudinea...


in Franta cel putin stiu ca sunt primiti toti la facultate ( pe an costa vreo 200 euro ) , dar raman foarte putini =))

aici ai dreptate, depinde de tine, daca crezi ca merita efortul financiar doar pentru a merge intr-o tara noua:)..cand la noi e gratis..printre singurele lucruri bune pe care le avem;)

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:04, said:

stau si ma gandesc daca are rost efortul financiar de peste hotare
Daca iti permiti studiul acolo atunci fa-l. Altfel poti si aici la fel de bine. Sunt destui care au ajuns la firme mari in domeniu si nu i-a impiedicat ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2018 - 12:08.


#8
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 jimi91, on 22 aprilie 2018 - 12:05, said:


aici ai dreptate, depinde de tine, daca crezi ca merita efortul financiar doar pentru a merge intr-o tara noua:)..cand la noi e gratis..printre singurele lucruri bune pe care le avem;)
gratis ?  nu era vreo 4000 la ubb?

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:04, said:

eu am inteles asta , doar stau si ma gandesc daca are rost efortul financiar de peste hotare , de exemplu oricum , e diferit complet in alta tara,  oamenii , ofertele de lucru , orele , atitudinea...


in Franta cel putin stiu ca sunt primiti toti la facultate ( pe an costa vreo 200 euro ) , dar raman foarte putini =))


si in Franta e foarte ieftina , plus mai primesti jumate de pret din cel de chirie ,  un ajutor de vreo 100 euro

P.S Plus in Romania am inteles ca daca ai media mai mare ca 7 primesti vreo 1500 ron , da?

my friend, eu nu vorbesc strict de taxa pe an a facultatii..mai costa caminul, mancarea etc. la noi se dau si burse;)..nu stiu exact cat e...te interesezi. In plus, inveti intr-o limba straina:)..crede-ma, e cumplit..iti ia mult mai mult timp...

Cum ti-am spus, incearca sa fii pragmatic in viata..ai de facut o alegere, destul de simpla;)...

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:08, said:

gratis ?  nu era vreo 4000 la ubb?

eu vorbesc de buget, se intra destul de usor la cele tehnice.. La IT, daca nu ai medie, da, e destul de scump...nu numai taxa, costa si caminul mai mult..mi se pare ca e dublu

#10
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Si merita sa depui efort sa  intri la cele atehnice ; UBB, UVT, UB ?]
Medie nu am foarte mare ( 8,87- 1 semestru cl12) deja o sa vad poate dau examen de admitere

Edited by exydos, 22 April 2018 - 12:20.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:18, said:

Si merita sa depui efort sa  intri la cele atehnice ; UBB, UVT, UB ?]
Medie nu am foarte mare ( 8,87- 1 semestru cl12) deja o sa vad poate dau examen de admitere

depinde unde vrei tu se te duci:)..asta doar tu stii;). ideea e sa ai diploma, ai nevoie de ea pentru a lucra (in it nu prea e necesara, dar tot e bine)...restul depinde de tine..te duci la facultate sa sa stii ce sa inveti;)

#12
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 jimi91, on 22 aprilie 2018 - 12:23, said:

depinde unde vrei tu se te duci:)..asta doar tu stii;). ideea e sa ai diploma, ai nevoie de ea pentru a lucra (in it nu prea e necesara, dar tot e bine)...restul depinde de tine..te duci la facultate sa sa stii ce sa inveti;)
in Timisoara / Bucuresti / Cluj sau in cel mai rau caz in Iasi =))

 jimi91, on 22 aprilie 2018 - 12:23, said:

depinde unde vrei tu se te duci:)..asta doar tu stii;). ideea e sa ai diploma, ai nevoie de ea pentru a lucra (in it nu prea e necesara, dar tot e bine)...restul depinde de tine..te duci la facultate sa sa stii ce sa inveti;)
pai logic dar destul de importante sunt si stagiile de la care poti invata multe ...

Edited by exydos, 22 April 2018 - 12:28.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:28, said:

in Timisoara / Bucuresti / Cluj sau in cel mai rau caz in Iasi =))


pai logic dar destul de importante sunt si stagiile de la care poti invata multe ...

in viata nimanui nu-i pasa cat de greu iti e;)...

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 26.11.2001
Te duci la facultate de IT afara pentru a te integra deja intr-un sistem functional. Dupa facultate ramai acolo si iti faci un rost in viata.
Cu aceasta optica, merita cu varf si indesat.

Daca vrei sa ramai in tara, fa scoala aici.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:28, said:

in Timisoara / Bucuresti / Cluj sau in cel mai rau caz in Iasi =))
Crezi ca la Timisoara / Bucuresti / Cluj se invata precum o facea Fat-Frumos, intr-o zi cat altii intr-un an?! Toate-s la fel.

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:28, said:

dar destul de importante sunt si stagiile de la care poti invata multe ...
Inca speri ca altii sa te invete ori nu-i asa. Deloc. Da' ai sa te convingi.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2018 - 12:33.


#16
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 OriginalCopy, on 22 aprilie 2018 - 12:00, said:

In Romania, lenesii sunt lasati sa treaca de mai multe etape, in afara sunt eliminati mai rapid din sistem.

/thread Posted Image

Eu am un prieten care a făcut facultatea de info în Ungaria.
Și da, era talentat și avea cap pentru matematică,
dar era comod spre leneș,
totuși a ajuns în an terminal.

Am mulți prieteni care au terminat info și au rămas în țară.
Majoritatea dintre ei sunt informaticieni de nivel mediu.
Adică știu ceva, dar sunt prea comozi să depășească un anumit nivel.
Totuși, duc un trai decent și nu s-au stresat prea mult, au învățat la facultate + singuri.

Depinde deci de cât ești de ambițios.
Dacă nu vrei marea cu sarea, poți sta liniștit în țară.

Edited by Daredevil666, 22 April 2018 - 12:44.


#17
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 neagu_laurentiu, on 22 aprilie 2018 - 12:33, said:

Crezi ca la Timisoara / Bucuresti / Cluj se invata precum o facea Fat-Frumos, intr-o zi cat altii intr-un an?! Toate-s la fel.


Inca speri ca altii sa te invete ori nu-i asa. Deloc. Da' ai sa te convingi.
normal ca tu inveti , dar poti fi indrumat oarecum =)) poti vorbi cu oameni care deja lucreaza si stiu ce si cum se mananca =))

Vrei sa zici ca nu este nici o diferenta intre universitati de prestigiu : UBB, UB, UVT fata de Spiru Haret din Bucuresti , Tibiscus din Timisoara?

 Daredevil666, on 22 aprilie 2018 - 12:44, said:

/thread
Dacă nu vrei marea cu sarea, poți sta liniștit în țară.
vreau licenta + master( asta daca nu gasesc un job prea bine  platit  cu perspective pe viitor )

Edited by exydos, 22 April 2018 - 12:46.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:46, said:

dar poti fi indrumat oarecum =)) poti vorbi cu oameni care deja lucreaza si stiu ce si cum se mananca =))
Pentru tine inca orice zboara se mananca. Toti am trecut prin asta insa ai si tu vremea ta sa afli.

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:46, said:

Vrei sa zici ca nu este nici o diferenta intre universitati de prestigiu : UBB, UB, UVT fata de Spiru Haret din Bucuresti , Tibiscus din Timisoara?
Nu. Sau diferenta e doar de studenti data. Dar iarasi irelevanta cand stii sa-ti urmaresti socopul. E usor de zis, de acceptat dar mai greu de infaptuit.

 exydos, on 22 aprilie 2018 - 12:46, said:

daca nu gasesc un job prea bine  platit  cu perspective pe viitor
Gasesti si fara master. Totul e sa-ti aduci aminte ca tu esti in centrul universului IT si nu altii.

De cat sa te intrebi despre drobul de sare mai bine ai face un program in plus, te-ar ajuta mai mult.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2018 - 12:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate