Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Urgent Cargus Ramburs

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
roxirocks

roxirocks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2009
Buna!

Imi poate si mie explica cineva, va rog, cum decurgea treaba la Cargus, atunci cand comand sa imi preia un colet si sa il trimit cu ramburs? Si nu stiu nici ce sa pun la "valoare declarata" si "ramburs numerar". Mersi!

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
stie soferul.
sa ai bani la tine

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ramburs numerar = cati bani vrei sa primesti pt produs.
ti da in plic a 2a zi.
mai bine alegi Fan pt ca aia pot sa iti trimita banii in cont bancar direct si nu te mai complici cu curierul.

valoarea declarata nu cred ca are vreo importanta. poate daca o pui si pe aia te despagubeste curierul in caz de ceva? sau poate te cauta fiscul acasa daca e prea mare?

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
in cazul in care pachetul ajunge terfelita la destinatie sau se "pierde" pe drum (intentionat sau nu) vei fi despagubit cu suma declarata. Pentru asta va trebui sa platesti, atunci cand il trimiti 1% (+-). insa, nu poti trimite o casoleta de oua si sa zici ca valoareaza 30.000. Daca se prind ca e ceva supraevaluat, vor avea nevoie de niste acte pentru a atesta valoarea marfii.

#5
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Ramburs numerar = valoarea pe care o ceri pe colet.
Valoare declarata = cat valoreaza marfa ta, o sa te coste transportul cu 10% mai mult din valoarea declarata. Daca se pierde coletul o sa primesti suma declarata. daca nu declari nimica ca sa nu platesti, se calculeaza la 10 x taxa platita pt. transport.

Nu recomand nici fan curier nici cargus, dar eu foloseam tot fan curier, ultima comanda a fost anul acesta prin fan curier, unde deobicei plateam 20-25 lei pentru un pachet ramburs. Pachet in valoare de 150 lei, a venit in 24 de ore, primesc sms cum ca pachetul in valoare de 160 a ajuns. Ma intalnesc cu curierul care imi cere 205 lei. Am zis ai gresit pachetul baiatul meu, la care zice, nu, 160 ramburs + 45 taxa de transport, pe care am primit si chitanta. Omul care mi-a trimis pachetul mi-a trimis si poza cu awb unde scria clar: ramburs 150 + 10 lei taxa transport pe care i-a platit el. A spus ca o sa mai fie inca 10-15 lei taxa pt. ramburs.

Uite aici un link sa vezi ce patesti daca te zgarcesti sa declari pachetul: https://forum.softpe...i-de-la-cargus/

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003

View Postlogy, on 22 aprilie 2018 - 20:54, said:

o sa te coste transportul cu 10% mai mult din valoarea declarata
Mai citeste o data sau mai taie din procent, ca nu-i atat. :)
E in jur de 1%.

#7
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View Postsorin147, on 22 aprilie 2018 - 20:58, said:

Mai citeste o data sau mai taie din procent, ca nu-i atat. Posted Image
E in jur de 1%.
Da, ai dreptate, am gresit eu, este 1% :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate