Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Plantarea pomilor intr- o curte mica

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Vreau sa ajut un amic care tocmai si a cumparat o casa  ce nu are o curte foarte mare.

Intre gardul cu fundatie de beton si casa, exista o fasie de gazon (deci pamant) de aproximativ 2 metrii, 2 metrii 30, apoi un “brau” de beton de 1 metru 50 care de fapt e un trotuar de acces, si apoi casa.

Pe aceasta zona de pamant unde este pus gazon, se intentioneaza a se planta niste pomi, din 5 in 5 metrii, poate si mai putin ( pe lungimea fasiei care inconjoara casa) . Intrebarea mea este, pe latime, cum ar fi mai bine sa fie plantati pomii? Mai spre gard, adica spre fundatia de beton a gardului, mai pe mijlocul fasiei de pamant? Daca ii punem pe mijloc, o sa muste foarte mult din spatiul de latime si o sa fie greu de intretinut gazonul in jurul pomilor (este doar supozitia mea). Cum s ar dezvolta pomii daca vor fi plantati chiar langa fundatia de beton a gardului?

Eu, la casa mea, am mult teren si am plantat pomi dar in spatiu larg deschis, deci nu mi am pus problema de spatiu. Nu stiu cum sa abordez plantarea lor pe o fasie ingusta si lunga

Multumesc

Edited by cuculea, 22 April 2018 - 08:56.


#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Conform Codului Civil, pomii care cresc mai inalti de 2 metri se planteaza la minimum doi metri de limita de proprietate.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țar i mi place aa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde de pomi.
  Daca sunt fructiferi  si au corana mare atunci e posibil sa se incline daca sunt langa gard deorece isi dezvolta radacinie doar intr-o singura parte. In primii 7-8 ani nu sunt probleme ca sunt inca mici dar pe urma vor creste.
  Daca sunt arbusti gen liliac, iasomie etc merg pusi la 25-30 cm de gard.

De intretinut gazonul pe laga pomi e mai usor daca nu sunt aproape de gard. Daca sunt aproape de  gard nu incape masina de tuns gazonul  intre gard si pom. Altfel te invarti cu ea in jurul pomului fara probleme si raman 5-6 cm netunsi langa tulpina. Aia ii rezolvi in 30 de secunde cu foarfeca manuala. Eu folosesc una de tuns oile. Mi se pare mai practica decat cele dedicate.
http://www.zootehnic...ca-tuns-oi.html

Edited by PoeOvidiu, 22 April 2018 - 09:06.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Planteaza tuja ca nu au radacini mari si le poti planta langa gard fara restrictii ( si le pui dese la 50 cm una de cealalta ca sa formezi un " zid " verde ) . Cand cresc la o inaltime de 2-3 m le tai varfurile ca sa mentii inaltimea .

Edited by Baxon, 22 April 2018 - 09:07.


#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
poate sa faca un gard belgian din pomi fructiferi, sau palmeta. sunt multi portaltoi de vigoare mica indicati pentru acest proiect.

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus rul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011

 Baxon, on 22 aprilie 2018 - 09:06, said:

Planteaza tuja ca nu au radacini mari si le poti planta langa gard fara restrictii ( si le pui dese la 50 cm una de cealalta ca sa formezi un " zid " verde ) . Cand cresc la o inaltime de 2-3 m le tai varfurile ca sa mentii inaltimea .
Daca tot ai dat sfatul asta trebuia sa precizezi si de care tuia sa puna, ca sa nu aiba mari probleme la iarna. Deci daca recomanzi tuia, atunci recomanda tuia occidentalis!

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
la cat perimetru exista, se poate cineva "incapatana" sa planteze pomi ?
pomi d'aia fructiferi, nu ?
deoarece coroana unui arbol este rotunda,  adu-i aminte prietenului tau ca suprafata cercului este 2 pi R ! ... Posted Image

Edited by realduc, 22 April 2018 - 09:51.


#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Omul vrea neapart pomi fructiferi, inca nu s a gandit la ce dar va lua ce gaseste in comert, pesemne ca ciresi sau caisi.

Pana la urma, cred ca o sa ii punem pe mijlocul fasiei, conform sfatului lui Ovidiu.

Doua tuya are chiar in fata portii unde terenul e ceva mai lat, dar plantele inca su t mici, nu au ajus nici pana la jumatatea gardului. Nu cred ca mai vrea tuya. Iar de gard viu de jur imprejurul gardului , nu cred ca se pune problema deoarece spatiul de prea putin

Orice informatie sau sfat e binevenit

 realduc, on 22 aprilie 2018 - 09:49, said:

la cat perimetru exista, se poate cineva "incapatana" sa planteze pomi ?
pomi d'aia fructiferi, nu ?
deoarece coroana unui arbol este rotunda,  adu-i aminte prietenului tau ca suprafata cercului este 2 pi R ! ... Posted Image
Ai perfecta dreptate . Dar, din experienta mea cu pomii pe care ii am la mine in curte, coroana pomilor se poate tunde si modela cu vrei...o poti modela sa creasca oe ianltime si nu pe latime. Am dreptate? Nu sunt un expert in pomicultura, experienta mea cu pomii fructiferi e aproape de 0

Edited by cuculea, 22 April 2018 - 09:52.


#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am la 1 m de gard, la fel au și vecinii. Nu ne supărăm să mai culegem câte un fruct unul de la celălalt.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 realduc, on 22 aprilie 2018 - 09:49, said:

la cat perimetru exista, se poate cineva "incapatana" sa planteze pomi ?
pomi d'aia fructiferi, nu ?
deoarece coroana unui arbol este rotunda,  adu-i aminte prietenului tau ca suprafata cercului este 2 pi R ! ... Posted Image
Iegzact ! Se pot planta si pomi fructiferi si dirija pa spaleti , ca via ...

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țar i mi place aa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Oricum caisii nu cresc prea mari si sunt destul de pretentiosi. Ciresii cresc destul dar daca vecinii au copii chiar e indicat sa mai treaca si cate o creanga cu cirese peste gard :)  Oricum la copii sunt mai bune alea de "furat" :)

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 realduc, on 22 aprilie 2018 - 09:49, said:

suprafata cercului este 2 pi R ! ... Posted Image
Nu prea cred. Aia e lungimea. Suprafata e "pi R patrat".
Ciresul creste foarte mult atat in inaltime, cat si in diametru. Eu n-am probleme cu crengile vecinului care trec de gard, dar nu toti suntem la fel. Un vecin fixist cu legea de partea lui iti poate face viata un calvar.

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am pus 10 pomi fructiferi la 1m de gardul cu fundatie de beton, acum 8 ani. S-au dezvoltat in. Cat tine de tuns iarba, dupa 3 incercari o sa realizeze ca e mult mai practic si mai util sa smulga buruienile de pe langa pom cu mana sau ceva manual. Daca uda pamantul un pic, in 2 minute nu are ce face cu mana. Personal am pus o folie permeabila neagra si pietris alb la toti, se descurca de minune. Nu iti recomand coaja de copac pentru ca il ia vantul eventual, ciorile (alea de pe cer, nu din ghetouri), etc.

#14
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 cuculea, on 22 aprilie 2018 - 08:49, said:

...
Intre gardul cu fundatie de beton si casa, exista o fasie de gazon (deci pamant) de aproximativ 2 metrii, 2 metrii 30, apoi un âœbrau❠de beton de 1 metru 50 care de fapt e un trotuar de acces, si apoi casa.
...
Deci o fâșie cu lățime de aproximativ 3,5 metri;
După cum s-a zis deja mai sus pomii se plantază la minim 2 metri de răzor/hotar/gard și față de zidul/peretele casei la o distanță sificientă pentru a nu provoca daune: cu coroana - la acoperiș, la perete/fereastră și cu rădăcinile - la fundație.

#15
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
O solutie: pomi columnari

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 honeymik, on 23 aprilie 2018 - 12:47, said:

O solutie: pomi columnari
Buna ideea, dar, din cate vad, au nevoie de sustinere pe viitor, o mica schela ceva. Plus ca, din punctul  meu de vedre, planti in pamant, arata urat tare. , mai trebuie sa le faci si sutinere...ca idee de suprafata mica, nu e rea

#17
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
columnarii nu au nevoie de sustinere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate