Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alfa Romeo 159 Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
element3112

element3112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2017
Salutare,doresc sa imi achizitionez o masina si am vrut inainte sa o fac sa ma interesez de fiabilitatea acesteia si de faptul ca aud multe lucruri precum:
*Masina foarte proasta pe partea electrica
*Piese extrem de scumpe
Si alte lucruri de genul care par a face parte dintr-o comunitate care e facuta doar sa spuna lucruri proaste despre aceasta masina.

Chestia este ca nimeni nu zice exact ce probleme are pe partea electrica sau cat de "scumpe" pot fi aceste piese.

Daca cineva stie si are vreun sfat pe care poate sa mi-l dea despre sa zicem Alfa Romeo 159 motorizarea 2.0(din anii 2005 pana in 2007-2008)pentru ca am auzit ca aceste masini cu motorizarea 2.0 ar fi printre cele mai reusite.

Bugetul este cam 4000€

Multumesc anticipat

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
In principiu sa tii o alfa iti trebuie un buget stabil pt reparatii si un mecanic care sa se priceapa bine la el, mecanicul meu cand i-am zis ca ma gandesc la o Alfa m-a luat la fugarit si mi-a povestit de unu care a venit in service vreun an cu o alfa la care niciodata nu a reusit sa se prinda ce avea de fapt, multe piese schimbate fara rezolvare. In final a vanduto ala. Si asa s-a terminat orice gand al meu sa imi iau Brera.
Intreaba aici despre 159 si motorizarea dorita, vezi jurnalele de bord ale unora cu masina aceasta.
https://www.alfaclub...026c0c3072a4d23

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Iti e mare greu sa intri pe un site de piese si sa compari piese uzuale de la suspensii, motor, transmisie, etc cu un alt model de masina ?

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Am avut un 1.9 jts de 160 de cai. Piesele sunt la nivelul altor mașini din clasă, nicio problema aici. Pe partea electrică am avut o mică problemă cu luminile și ștergătoarele. Probabil un contact cu probleme, uneori făcea alteori nu. Motorul impecabil, trăgea bine, se auzea bine. De design.. vezi și tu.. genial :)

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 element3112, on 22 aprilie 2018 - 03:42, said:

Chestia este ca nimeni nu zice exact ce probleme are pe partea electrica sau cat de "scumpe" pot fi aceste piese.
Bugetul este cam 4000€

Stii de ce se intampla acest lucru?Pentru ca 90% din comentatorii contra masininilor italiene in general sunt habarnisti sadea,ei nici macar n-au vazut o masina italiana in viata lor,dar se lasa dusi de folclorul fals si comenteaza si mai fals.
Doar restul de 10% ar putea spune cate ceva desre aceste masini.Si sunt foarte multi care le apreciaza si sunt foarte multe masini fara probleme majore,adica cu nimic mai diferite decat ale altor marci.

Iar legat de mecanicul de mai sus,comportamentul lui denota doar incompetenta,nimic altceva.Daca nu te pricepi la ceva nu accepta lucrarea.Dupa 12 luni si habar sa n-ai de defect nu denota decat nepricepere.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Are un prieten un 159 1.9 jtd, a avut probleme pe la motor, etc , probleme care mai sunt si pe la VW, insa la service nu prea stiau mecanicii , daca nu e vw-audi nu se prea baga in reparatii. E un dezavantaj in tara noastra. La noi in tara mecanicii (90% din ei) stiu sa schimbe ulei, filtre , placute si sa repare un 1.9tdi Posted Image , deja daca le dai un golf 4 1.6 benzina nu prea stiu de unde sa-l "apuce" Posted Image

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
159 chiar e exceptia de la regula.
1.8 Turbo si 2.2 aspirat, ambele benzinare, sunt fiabile si puternice.
JTD-urile nu chiar asa, dar sunt ok.

Daca as cauta masina de joaca m-as uita la Brera 1.8 T sau 2.2 benzina. Sau 3,2 daca vrei sa o arzi opulent.

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
3.2 e prea grea.

#9
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 TruculMagic, on 22 aprilie 2018 - 10:48, said:

Are un prieten un 159 1.9 jtd, a avut probleme pe la motor, etc , probleme care mai sunt si pe la VW, insa la service nu prea stiau mecanicii , daca nu e vw-audi nu se prea baga in reparatii. E un dezavantaj in tara noastra. La noi in tara mecanicii (90% din ei) stiu sa schimbe ulei, filtre , placute si sa repare un 1.9tdi Posted Image , deja daca le dai un golf 4 1.6 benzina nu prea stiu de unde sa-l "apuce" Posted Image

Aia nu sunt mecanici..Aia sunt inlocuitori de piese.

Motorul de 2.0 Mjet este un motor bun,spre foarte bun. Este pus si pe Bravo si pe Insignia(daca nu ma insel).
Vorbind de o masina SH de cel putin 10 ani trebuie sa o verifci foarte bine.Din pacate,multi "ciobani" isi iau masina si o tin cu minimul necesar(ca nu si-o permit),cu servisare si revizii cat mai rare si efectuate cat mai ieftin...
Nu.piesele NU sunt mai scumpe ca celelalte din gama.
Nu sunt neaparat slabiciuni la nivel de instalatie electrica.Nu mai mult ca restul.(foarte important cum a fost intretinuta de fostul propietar)..
NU mai asculta mecanicii(aka inlocuitori de piese) de la coltul blocului.Abia stiu sa desfaca capota la o Alfa Romeo,daramite sa o mai si diagnostigheze,sau si mai rau,sa o mai si repare.
Si nu in ultimul rand,Alfa Romeo alaturi de Saab sunt din punctul meu de vedere masini destinate pasionatilor.

L.E. Alfa Romeo cu motorul de 3.2 NU este prea grea..Nu cel putin pentru cei 260 CP si tractiune intergala..Posted Image

Edited by Bebeluka, 22 April 2018 - 20:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate