Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Mai merita sa te duci la un psiholog?Eu personal nu mai cred.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Psihologii, majoritatea sunt aburitori din vorbe, prea putini chiar te pot ajuta, sedintele sunt foarte scumpe si de obicei nu sunt cine stie ce efecte, asta m-am convins.SRL in toata regula, psihologii nu au pacienti ci clienti si nici nu se baga la cazuri grave, majoritatea is buni de vorba multa si seaca.Aveti vreo problema serioasa si chinuitoare?Apelati la pastile si la psihiatru mai intai si doar dupa la.un psiholog si nu invers ca se poate agrava.Pe mine nici un psiholog nu m-a ajutat si nu a stiut sa imi amelioreze simptomele de toc ca ptr.asta m-am dus doar vorbarie multa.Cand am fost in episod de toc de cadere grava m-a trimis una titrata si experimentata psiholog la spital la bucuresti sa mai cer o parere la doctori facand o singura sedinta apoi m-a expediat la obregia eu fiind din galati.Am toc, nimeni nu m-a ajutat in ameliorare, iar unde am facut gratis era si mai neeficient.Ce sa inteleg?Ca psihologii cauta numai cazuri usoare si cazurile grave le refuza?Cine ma primeste pe mine cu tulburare obsesiv compulsiva?Ei cauta doar anxietate, atacuri de panica ce e mai usor de abordat.Si intrebarea mea este merita sa mai te duci la psihologi sau sunt doar aburitori din vorbe sau doar afacerea e de ei?


#2
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Daca iti permiti si simti nevoia mai cauta pana gasesti unul pe frecventa ta .Poate gasesti chiar aici .sigur vei primi sfaturi mai bune.   Si medicamentele zic eu ca ajuta.
In ziua de azi sunt multi tantalai cu diplome care nu nici o treaba....gaseste unul care sa stie ce vorbeste din experienta. studiaza-l tu inainte .

Edited by Un-ZeU, 22 April 2018 - 02:18.


#3
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 AlynutzTigerAtlantic, on 22 aprilie 2018 - 01:42, said:

Psihologii, majoritatea sunt aburitori din vorbe, prea putini chiar te pot ajuta,
In loc sa dai banii la psihologi , mai  bine te duci la un preot , te spovedesti si te apropii de Dumnezeu si apoi nu o sa mai ai  nevoie de nimeni

------------------------------------------------------------------------


Edit Mod: Poate o sa fiti curiosi sa cititi asta din regulamentul ariei:

Quote

9. Abtineti-va de la remarce/completari cu tenta erotica si religioasa. Nu au ce cauta pe o arie medicala.

2p pentru fiecare dumnezeu online, actualul si urmatorii.

Edited by Lex404, 22 April 2018 - 04:02.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu aveam probleme grave cu somnul prin clasa a 6-a sau a 7-a. Dupa o singura sedinta cu o psiholoaga am dormit tun de atunci.

Edited by SpeedDemon, 22 April 2018 - 06:00.


#5
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Merita .Psihologii au locul lor  in terapie,  diferit de al psihiatrului .Psihiatrul trateaza alopat afectiunea iar psihologul abordeaza latura  psihicului uman, complexitatea sa .
Sunt ocupatii care se vad anual cu psihologul, sunt psihologi in firme, in armata, in ministerul de interne , au nevoie soferii profesionisti, aviatorii , mecanicii de locomotiva .
Deci merita .

#6
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 MareleGingisKhan, on 22 aprilie 2018 - 06:10, said:

Merita .Psihologii au locul lor  in terapie,  diferit de al psihiatrului .Psihiatrul trateaza alopat afectiunea iar psihologul abordeaza latura  psihicului uman, complexitatea sa .
Sunt ocupatii care se vad anual cu psihologul, sunt psihologi in firme, in armata, in ministerul de interne , au nevoie soferii profesionisti, aviatorii , mecanicii de locomotiva .
Deci merita .
Cu siguranţă MERITĂ :)

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tu personal, crezi foarte bine. Sunt cazuri complet inutile, nu se mai pot repara.
Daca incepi cu "merita", atunci sigur nu "merita"!

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OjQzwyVFWc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Vodka ! Posted Image

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
uite un mic test

un tip era suparat ca a fost inselat de nevasta, se duce la bar, se intalneste cu un prieten...dupa o discutie cu el, tipul se simte mai bine..oare ce i-a spus prietenul?

Edited by jimi91, 22 April 2018 - 09:12.


#11
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 AlynutzTigerAtlantic, on 22 aprilie 2018 - 01:42, said:

.....
Ai și tu dreptate în unele privințe.

Psihologii sunt persoane care au terminat o facultate destul de ușoară și nu au fost expuși la un nivel de stres ridicat.
De ce este important asta ?
Pentru că în viață te lovești de mulți oameni care au ajuns să aibă probleme psihice din cauza unor situații stresante.
Adică se duce unul la tine și îți zice că ”Mi-am pierdut jobul, avem 3 copii, soția a făcut cancer, eu am o cădere nervoasă - ce să fac ?!
Aici vine partea la care mulți psihologi se apucă să baliverneze.
Și nu funcționează.
Cei care sunt mai deștepți își dau seama de acest lucru rapid.
Cei mai puțini răsăriți stau o vreme bună așa, ca și cei care stau la preoți, așteptând să se schimbe ceva.
Psihologii profită de categoria a doua, că de prima nu poate.

Sunt excepții printre psihologi, dar puțini.
Aceia sunt oameni care în afară de o facultate ușoară au scos capul afară și au câștigat experiență prin contact direct cu situații dificile.
Oameni care au făcut școala vieții, care au trecut prin mizerii și au avut relații cu oameni din cât mai multe zone și circumstanțe, că doar așa poți înțelege lumea.

La partea cu ”Apelati la pastile” ești un pic în ceață.
Sunt ăia care zic că ”Nu luați pastile, nu sunt bune de nimic!”
Tu ești fix în extrema cealaltă, crezând că pastilele sunt soluția esențială mereu.
Sunt și persoane depresive, și persoane cu OCD, și persoane cu neuroze, care nu iau pastile.
Asta e o discuție lungă, nu are rost probabil s-o dezbatem aici,
dar pe scurt: în multe cazuri pastilele îți dau acel ”boost” mental pe care ți l-ai putea da și tu singur
dacă ai fi mai treaz;
în alte cazuri ele îți dau acea calmare pe care din nou ți-ai putea-o da și tu singur
dacă ai fi mai clar în gândire.

Și ca și încheiere: oricine te poate trage pe sfoară.
Indiferent că e psiholog, popă, psihiatru sau maestru de arte marțiale.

Edited by Daredevil666, 22 April 2018 - 10:57.


#12
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Psihologia si psihiatria sunt niste domenii bazate pe pseudo-stiinta, niste habarnisti isi dau cu parerea aiurea-n tramavai, fara sa inteleaga nici ei ce fac, important e doar sa dea impresia naivilor ca stiu sau inteleg ceva. Toate "tulburarile" alea sunt inventate din pix si votate de o mana de sarlatani. Vezi-ti de viata fara sa-ti complici existenta cu ce spun acesti sarlatani, ca nu te ajuta la nimic.

#13
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Attached File  9afdb4aca2a4758e267108c861f15f61.jpg   47.21K   7 downloads

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Geth, on 22 aprilie 2018 - 11:42, said:

Psihologia si psihiatria sunt niste domenii bazate pe pseudo-stiinta, niste habarnisti isi dau cu parerea aiurea-n tramavai, fara sa inteleaga nici ei ce fac, important e doar sa dea impresia naivilor ca stiu sau inteleg ceva. Toate "tulburarile" alea sunt inventate din pix si votate de o mana de sarlatani. Vezi-ti de viata fara sa-ti complici existenta cu ce spun acesti sarlatani, ca nu te ajuta la nimic.

xd, pshihiatria e o latura a medicinei my friend... astia se ocupa de nebuni..

#15
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 jimi91, on 22 aprilie 2018 - 12:25, said:


xd, pshihiatria e o latura a medicinei my friend... astia se ocupa de nebuni..
Psst, nu îi spune adevărul.

Probabil este unul căruia îi place să creadă că țuica este leacul pentru tot  :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate