Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Când ne vom împăca noi, ”credincioșii”...?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postjimi91, on 21 aprilie 2018 - 21:14, said:


daca aveai Dorel777 da, eu te credeam..dar asa, e clar ca este lucrarea diavolului:(
vezi tu, asta e problema ta: "Membru din 08 ian 2018".  Daca erai mai demult pe aici stiai povestea vietii lui si de ce are scris acel numar langa nume (nu stiu daca mai exista pe forum aceste lucruri sau sunt sterse).

View PostYourFan, on 21 aprilie 2018 - 23:03, said:

De cand esti tu crestin? Posted Image
El oricum e crestin insa tu incurci lucrurile, el a scris "Când ne vom împăca noi, ”credincioșii”...?" credincios nu inseamna neaparat crestin, poti sa crezi in Buddha etc.
Crestin inseamna ca ai baza credinta in Hristos, invataturile Sale etc.

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 21 aprilie 2018 - 22:00, said:

Auzi Dorel, tu ai fost abordat vreodata de Martorii lui Iehova sau mormoni ?
Nu stiu nici azi in ce constau particularitatile sectei lor, dar tupeul dus pana la nesimtire cu care te agaseaza spune totul.
Pana sa fie frati de credinta, ar fi bine sa invete cei 7 ani de acasa.

De martori, da, de mormoni, nu. Dar și unii  și alții sunt oameni ca noi. Până la urmă martorii au renunțat dar, dacă ar reveni, îi voi primi cu plăcere, de câte ori vor, să îi conving că Ortodoxia este calea cea dreaptă.

#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDorel666, on 21 aprilie 2018 - 20:55, said:

Cum poți să te declari creștin, musulman sau budist, să declari că predici și practici o religie a iubirii dar, în același timp, să arunci cu vorbe veninoase asupra fratelui tău de credință, să-l faci prost sau chiar nebun?! Păi, unde-i credința?! Unde-i dragostea?! Ce propovăduiești tu?!
...
Tu uiti ca unii nu cred in nimic! deci nu intra in categoria ”credincioșii” ci doar intre ghilimele undeva, ceva de genul asta:  " "
Cu toate astea unii dintre ei nu au macar moralitate umana!

#22
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Poststlk, on 22 aprilie 2018 - 00:02, said:


Cu toate astea unii dintre ei nu au macar moralitate umana!

Moralitatea vine din credință. Nu poți avea principii morale fara credința, decât imprumutate tot din credință. Altundeva nu sunt scrise. Ok...sunt scrise, dar primele tot in Biblie, Torra, etc au fost scrise.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Postjimi91, on 21 aprilie 2018 - 22:08, said:

mie mi se pare gresita abordarea de a te considera ateu...poate sunt persoane care isi permit sa nu creada Posted Image..eu personal ma consider agnostic, dar si credincios (strict pentru ca imi place sa cred)


Agnosticul e un ateu las, iar agnostic si credincios e imposibil.

#24
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 21 aprilie 2018 - 23:56, said:

De martori, da, de mormoni, nu. Dar și unii  și alții sunt oameni ca noi. Până la urmă martorii au renunțat dar, dacă ar reveni, ĂŽi voi primi cu plăcere, de câte ori vor, să ĂŽi conving că Ortodoxia este calea cea dreaptă.
Asta e altceva, e un mod de actiune inteligent, daca ai si resurse de timp pentru asa ceva.
Nu judec un cult sau o categorie religioasa dupa badarania a doua fete care te agata de cot pe strada si continua cu intrebari imbecile, in ciuda faptului ca deja le-ai explicat ca n-ai nevoie de o credinta noua. Sau ca poti citi si singur o carte si sa judeci cu capul tau. Sau ca dupa 5 minute in care depui eforturi serioase sa le explici ce si cum, ele insista (lolek si bolek in varianta feminina) ca numai secta lor detine adevarul, ca ceilalti sunt vraiste si praf de pulbere.
Pana sa ajungem la diferente doctrinare, uneori insignifiante, alteori care frizeaza erezia, mai trebuie sa parcurgem lungul drum al celor 7 ani de acasa.


#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Si care secta/religie nu detine adevarul absolut?

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 22 aprilie 2018 - 08:46, said:

Si care secta/religie nu detine adevarul absolut?

Doar Dumnezeu deține adevărul absolut. Bisericile, oricare dintre ele, sunt ca luna care doar reflectă lumina de la soare, unele luni mai mult, altele mai puțin, fiecare după mărimea ei și materialul din care este făcută. Și, de fapt, fiecare dintre ele este doar ”casa de poposire” la care Hristos, ”Bunul Samaritean” îl duce pe fiecare dintre noi, care este căzut între tâlhari. Adică un fel de spital, doar că este atât pentru trup, cât și pentru suflet. Iar ”Spitalul Central” este Ortodoxia.

View Postionutz_joe2009, on 21 aprilie 2018 - 21:54, said:

Dorel666, ce crezi ca-i gresit in cliprile astea?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E5wzOcSZUT4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TLwwy2U1_Aw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Poti raspunde, ce-i gresit in ele?

Greșit și orb este doar modul tău de a judeca lucrurile. Eu văd aici că Dumnezeu Tatăl primește pe toată lumea în ograda Lui, oricât de rău sau de prost ar fi acel fiu sau fiică a Sa. Vezi, tu, noi, oamenii, excludem astfel de ființe dintre noi, dar Dumnezeu poruncește bisericilor Sale ca să nu le dea afară, să continue să le educe și să încerce să le aducă la Sine, oricât de greu și de imposibil ar fi lucrul acesta. Pe ”babele” acelea, despre care domnia ta râzi, Dumnezeu le consideră demne de a moșteni Împărăția Sa, adică de a deveni blânde, bune, înțelepte și puternice, cu trup și puteri supraomenești. Binecuvântat și slăvit fie numele Lui!

Edited by Dorel666, 22 April 2018 - 11:41.


#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 22 aprilie 2018 - 05:54, said:

Agnosticul e un ateu las...
De fapt, este un ateu care a început să descopere că nihil sine Deo... :whistling:

#28
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostDorel666, on 22 aprilie 2018 - 11:40, said:

Doar Dumnezeu deține adevărul absolut. Bisericile, oricare dintre ele, sunt ca luna care doar reflectă lumina de la soare, unele luni mai mult, altele mai puțin, fiecare după mărimea ei și materialul din care este făcută. Și, de fapt, fiecare dintre ele este doar ”casa de poposire” la care Hristos, ”Bunul Samaritean” îl duce pe fiecare dintre noi, care este căzut între tâlhari. Adică un fel de spital, doar că este atât pentru trup, cât și pentru suflet. Iar ”Spitalul Central” este Ortodoxia.



Greșit și orb este doar modul tău de a judeca lucrurile. Eu văd aici că Dumnezeu Tatăl primește pe toată lumea în ograda Lui, oricât de rău sau de prost ar fi acel fiu sau fiică a Sa. Vezi, tu, noi, oamenii, excludem astfel de ființe dintre noi, dar Dumnezeu poruncește bisericilor Sale ca să nu le dea afară, să continue să le educe și să încerce să le aducă la Sine, oricât de greu și de imposibil ar fi lucrul acesta. Pe ”babele” acelea, despre care domnia ta râzi, Dumnezeu le consideră demne de a moșteni Împărăția Sa, adică de a deveni blânde, bune, înțelepte și puternice, cu trup și puteri supraomenești. Binecuvântat și slăvit fie numele Lui!

Nu am stat sa citesc tot, nici nu am rabdare.Am citit pe sarite , mi-a sarit in ochi ce am bolduit.E o mare pbl, nu am ras si nici nu inteleg cum de ai ajuns la concluzia asta.Acum, ca sa si spun parerea mea , eu unul sunt ingrozit cand vad ca pupa microfonul si face cruce la el, asta dupa ce se calcasera in picioare inainte.Si cati oameni inteleg asa religia-(cei ce s-au calcat in picioare).De ce am pus acele 2 clipuri?Cat e de la pupat microfoane pana la a detona bombe la brau?Ce mai vad eu iar gresit?Nu prea conteaza ce faci daca te duci la biserica si ceri iertarea.Caci nici nu mai conteaza ce faci/ai facut, vei face, vei fi iertat.

Edited by ionutz_joe2009, 22 April 2018 - 15:39.


#29
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postmario_bril, on 22 aprilie 2018 - 12:58, said:


De fapt, este un ateu care a Ăźnceput să descopere că nihil sine Deo... :whistling:

Adevărat! Mai are o treaptă pentru maturizare.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postionutz_joe2009, on 22 aprilie 2018 - 15:13, said:

Nu am stat sa citesc tot, nici nu am rabdare.Am citit pe sarite , mi-a sarit in ochi ce am bolduit.E o mare pbl, nu am ras si nici nu inteleg cum de ai ajuns la concluzia asta.Acum, ca sa si spun parerea mea , eu unul sunt ingrozit cand vad ca pupa microfonul si face cruce la el, asta dupa ce se calcasera in picioare inainte.Si cati oameni inteleg asa religia-(cei ce s-au calcat in picioare).De ce am pus acele 2 clipuri?Cat e de la pupat microfoane pana la a detona bombe la brau?Ce mai vad eu iar gresit?Nu prea conteaza ce faci daca te duci la biserica si ceri iertarea.Caci nici nu mai conteaza ce faci/ai facut, vei face, vei fi iertat.

Dacă citești pe sărite, nu avem cum să comunicăm, cu atât mai puțin să ne înțelegem!

Edited by Dorel666, 22 April 2018 - 18:15.


#31
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostDorel666, on 22 aprilie 2018 - 18:15, said:

Dacă citești pe sărite, nu avem cum să comunicăm, cu atât mai puțin să ne înțelegem!

Ar fi culmea,nu avem ce comunica, am studiat si eu destul problemele astea. Tu pusesei o intrebare, eu ti-am raspuns cu 2 clipuri din care trebuia sa tragi o concluzie(raspunsul meu la intrebarea ta). Nu ai fost tu cand ai raspuns la intrebarea de verificare, raspunsul a fost unul de prin carti  scrise si modificate  de oameni de-a lungul istoriei.Si pt ca vrei totul mecanic, nici nu ai cum sa intelegi de ce razboiul intre religii si chiar in interiorul religiilor.

Edited by ionutz_joe2009, 22 April 2018 - 19:17.


#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postionutz_joe2009, on 22 aprilie 2018 - 18:55, said:

Ar fi culmea,nu avem ce comunica, am studiat si eu destul problemele astea. Tu pusesei o intrebare, eu ti-am raspuns cu 2 clipuri din care trebuia sa tragi o concluzie(raspunsul meu la intrebarea ta). Nu ai fost tu cand ai raspuns la intrebarea de verificare, raspunsul a fost unul de prin carti  scrise de oameni de-a lungul istoriei.

Dacă nu vrei să comunici, nu te mai băga în discuții, stimate domn!

#33
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu ai cum sa intelegi.Astea-s de cand lumea, iti spune ceva?Nu poate exista pacea mondiala.Nu poate exista rau fara bine si nici invers(in sistemul asta si cred ca in niciunul).

Edited by ionutz_joe2009, 22 April 2018 - 19:18.


#34
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postionutz_joe2009, on 22 aprilie 2018 - 19:17, said:

Nu ai cum sa intelegi.Astea-s de cand lumea, iti spune ceva?Nu poate exista pacea mondiala.Nu poate exista rau fara bine si nici invers(in sistemul asta si cred ca in niciunul).

Poate exista pacea mondială, atunci când nu vor mai fi gigi-contra și oameni care să se pună de.a curmezisu' pe ideea că "nu mă prostesti, tu, pe mine cu ideile tale".

Când toată planeta îl va iubi pe Dumnezeu si va respecta poruncile Sale va fi pace. Până atunci, evident că nu.

#35
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Si toti vor trai fericiti pana la adanci batraneti.De atata fericire,pace si egalitate, oamenii se vor plictisi fantastic de rau.

Nu am spus ca nu respect cele 10 purunci, doar cele 10 porunci le accept (am o pbl cu primele, dar...hai...ma deranjeaza pt ca pt mine  primele par fortate pe primele pozitii si ca cele mai importante care ar aduce pacea sunt pe ultimele locuri).

Edited by ionutz_joe2009, 22 April 2018 - 19:56.


#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 22 aprilie 2018 - 05:54, said:

Agnosticul e un ateu las, iar agnostic si credincios e imposibil.

Agnosticul nu crede ca suntem capabili ca specie sa cunoastem totul, pentru ca noi umanizam lucrurile .  -ceea ce eu consider adevarat, exista o diferenta de doar 1 procent intre noi si cimpanzei (vorbesc de ADN), uite ce am facut noi, oamenii si ce au facut cimpanzeii, nici nu exista un termen de comparatie) ...asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu..cred, pentru ca vreau, strict alegerea mea

Eu nu cred ca exista atei:)..e doar ceva superficial, intalnit la tineri, sa se creada destepti:)

Edited by jimi91, 22 April 2018 - 19:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate