Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Autostrada A2 plina de gropi

* * * * - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#1
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Autostrada spre mare începe cu 26 de kilometri de gropi. Poliţiştii avertizează  (e bine totusi ca avem tragatori de semnale de alarma).

Autostrada Soarelui începe cu 26 de kilometri de gropi formate la îmbinarea plăcilor de beton din care este construită. Şoferii ştiu că pe prima bandă nu este de mers.
Poliţiştii le dau dreptate şoferilor şi ca să evite accidentele au cerut Companiei de Drumuri să repare rapid autostrada sau să restricţioneze circulaţia pe prima bandă în zonele cele mai afectate. Autorităţile spun că au cheltuit anul acesta aproape 116.000 de lei ca să astupe găurile, dar cârpelile nu folosesc la nimic. (noi credeam ca folosesc, e bine ca ne-au deschis ochii)

https://www.digi24.r...rtizeaza-916673

Sunt curios daca intr-o tara civilizata din vest, o astfel de carpeala ar ramane deschisa circulatiei de viteza - vad ca la romani se poate.

Edited by rosix, 21 April 2018 - 20:40.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu-i nimic iesit din comun. La mine in zona pe o "trecatoare" s-a asfaltat anul trecut , au ras tot, au turnat de la zero, o grosime impresionanta , ziceam WOW... , iar acuma e praf tot, observ ca e plin de pamant in compozitie... Posted Image

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Adica au cheltuit 116.000 de lei ca sa carpeasca in bataie de joc 26 de kilometri?Cand un kilometru de autostrada a costat cel putin 6.000.000 de euro?

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Deși mulți or să zică că sunt un extremist cred că numai glonțul va mai repara ceva. Sau ștreangul.

#5
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Situatia nu este de anul asta, de ani de zile este lasata intentionat asa, scopul? taxa de autostrada, om trai si om vedea,desi sunt bani in sistemul asta de drumuri, ca la nebuni, la fel ca sistemul medical, care a primit majorari de buget de 20 de ori mai mult ca anii precedenti, si nu sunt bani, nu sunt bani domne` pentru servicii de calitate, desi oamenii din sistemul asta traiesc bine, se vede cu ochiul liber, se vede dupa casele unde locuiesc, dupa masinile care el conduc, si altele
Poate ar trebui sa umblam la mentalitate si la calitate, inclusiv raspunderea pentru lucrarile efectuate, in tara asta nu raspunde nimeni, nici medicii, nici judecatorii, nici parlamentarii, poate ar fi util ceea ce spunea colegul mai sus, glontul sau streangul

Edited by karapok, 21 April 2018 - 21:24.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Partea cu adevarat idioata e urmatoarea - pe banda 1 efectiv nu se poate circula - iti risti viata si masina... n-ai cum sa anticipezi gropile la intervalele la care apar si vezi doar pete negre in fata, fara sa poti sa stii cat sunt de adanci gropile pe care le reprezinta.

Daca intri pe banda 2 (de mijloc) trebuie sa mergi cu adevat tare, mai tare decat ai face-o de obicei. In maxim 5 minute ai un bizon in spate care merge si mai tare si iti face semn cu farurile. La viteza mare pe care o ai deja, ca sa-i faci loc bizonului, tre sa treci in viteza (ati ghicit) pe prima banda, plina de gropi (ca nu apuci sa reduci viteza suficient), eventual sa te bagi printre tiruri si camioane.

Morala?  Daca mergi incet n-ai pe unde (prima banda e praf), daca vrei sa mergi tare pe banda a doua, in 5 minute iti sufla in ceafa unul care merge si mai tare decat tine.

Ori cum ai da-o, in Romania, tot o pola faci...

Eu stau si ma intreb - escrocii care conduc aceasta tara (Iohannis included) ei nu merg niciodata spre Constanta pe Autostrada Soarelui, sau iau elicopterul. Ca vad ca pe toti ii doar in paispe de soarta acestei asa-zise autostrazi, care ar fi inchisa circulatiei in secunda doi, daca am fi in Germania sau Franta.

Edited by rosix, 21 April 2018 - 21:25.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,553
  • Înscris: 13.06.2004
De parcă ar fi ceva nou. La noi e tradiţie ca să arate drumurile după un război sau vreun dezastru.
Am trecut pe acolo acum o săptămână şi un pic şi singura întreagă era banda de urgenţă.

#8
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 rosix, on 21 aprilie 2018 - 21:24, said:

Partea cu adevarat idioata e urmatoarea - pe banda 1 efectiv nu se poate circula - iti risti viata si masina... n-ai cum sa anticipezi gropile la intervalele la care apar si vezi doar pete negre in fata, fara sa poti sa stii cat sunt de adanci gropile pe care le reprezinta.

Daca intri pe banda 2 (de mijloc) trebuie sa mergi cu adevat tare, mai tare decat ai face-o de obicei. In maxim 5 minute ai un bizon in spate care merge si mai tare si iti face semn cu farurile. La viteza mare pe care o ai deja, ca sa-i faci loc bizonului, tre sa treci in viteza (ati ghicit) pe prima banda, plina de gropi (ca nu apuci sa reduci viteza suficient), eventual sa te bagi printre tiruri si camioane.

Morala?  Daca mergi incet n-ai pe unde (prima banda e praf), daca vrei sa mergi tare pe banda a doua, in 5 minute iti sufla in ceafa unul care merge si mai tare decat tine.

Ori cum ai da-o, in Romania, tot o pola faci...

Eu stau si ma intreb - escrocii care conduc aceasta tara (Iohannis included) ei nu merg niciodata spre Constanta pe Autostrada Soarelui, sau iau elicopterul. Ca vad ca pe toti ii doar in paispe de soarta acestei asa-zise autostrazi, care ar fi inchisa circulatiei in secunda doi, daca am fi in Germania sau Franta.

Ai putea sa te muti pe banda 2, sa respecti limita de 130 de km/h, nu scrie nicaieri in codul rutier ca trebuie sa faci loc unui cretin ca merge el cu 200 km/h, devine agresiv? suni la 112, si ceri ajutor, din momentul ala nu mai ajunge acasa cu permis valid

Sufla in ceafa? Este semn de prostie si inconstienta, la 130 trebuie sa ai minim 50-60 m fata de masina din fata ta, bolizii astia nu se opresc asa usor, cu toate franele din lume....dar am uitat ca noi traim in tara prostilor

Edited by karapok, 21 April 2018 - 21:32.


#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 TLGTLC, on 21 aprilie 2018 - 21:17, said:

Deși mulți or să zică că sunt un extremist cred că numai glonțul va mai repara ceva. Sau ștreangul.
Tu decizi ce-ti face bine ...

#10
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Doctorii inginerii și economiștii au început să se plângă că nu se repară autostrada.
Domnilor să știți că banii nu sunt suficienți.
Mai e nevoie și de niște jegoși care nu le-a plăcut să învețe carte și la școală scriau cu briceagul FUT pe bancă.
Știu voi vă plătiți taxele și vreți să beneficiați de toate câte intră în grija statului dar și statul ca și privații au rămas fără mână de lucru.
Hai începeți și înjurați-i pe toți analfabeții care au plecat la căpșuni!

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 karapok, on 21 aprilie 2018 - 21:30, said:

Ai putea sa te muti pe banda 2, sa respecti limita de 130 de km/h, nu scrie nicaieri in codul rutier ca trebuie sa faci loc unui cretin ca merge el cu 200 km/h, devine agresiv? suni la 112, si ceri ajutor, din momentul ala nu mai ajunge acasa cu permis valid

Teoretic e corect ce spui dar.. stii bine ca atunci cand il vezi pe ala in oglinda venind mancand pamantul si oprindu-se fix in curul tau.. nu prea ai ce face - cei care ati mers pe autostrada stiti despre ce e vorba... Ca daca am putea merge toti cu 200 Kmh, am incapea toti pe banda doi, cred...  iar autoritatile romane ar putea lua prima banda, plina de gropi, sa si-o bage undeva.  

Parerea mea sincera este ca ar trebui sa ne vedem lungul nasului la nivel de autoritati (si anume ca suntem o tara de kkt) si sa inchidem autostrada, pana la readucerea acesteia la satutul de autostrada, urmand sa circulam, cum circulam pe vremuri, spre Constanta, cand nu aveam autostrada ca prin 2002 nu stiu daca era data in circulatia... si n-a murit nimeni ca ajungea in 5 ore la Constanta in loc de 3 cum ajunge in prezent.

Daca chiar nu suntem in stare, nu inteleg de ce am tine deschisa o autostrada cu gropi... E clar ca nu poti circula nici cu 60kmh prin gropile alea.. si atunci de ce sa ne furam caciula?

Edited by rosix, 21 April 2018 - 21:50.


#12
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 rosix, on 21 aprilie 2018 - 21:49, said:


Teoretic e corect ce spui dar.. stii bine ca atunci cand il vezi pe ala in oglinda venind mancand pamantul si oprindu-se fix in curul tau.. nu prea ai ce face - cei care ati mers pe autostrada stiti despre ce e vorba... Ca daca am putea merge toti cu 200 Kmh, am incapea toti pe banda doi, cred...  iar autoritatile romane ar putea lua prima banda, plina de gropi, sa si-o bage undeva.  

Parerea mea sincera este ca ar trebui sa ne vedem lungul nasului la nivel de autoritati (si anume ca suntem o tara de kkt) si sa inchidem autostrada, pana la readucerea acesteia la satutul de autostrada, urmand sa circulam, cum circulam pe vremuri, spre Constanta, cand nu aveam autostrada ca prin 2002 nu stiu daca era data in circulatia... si n-a murit nimeni ca ajungea in 5 ore la Constanta in loc de 3 cum ajunge in prezent.

Daca chiar nu suntem in stare, nu inteleg de ce am tine deschisa o autostrada cu gropi...

Pui mana pe telefon, il arati in oglinda sa il vada bizonul, si daca nu se potoleste suni la 112, ai sa ramai uimit cat de repede se misca politia de pe autostrada, nu uita ca au si camerele de la rovignete, si probabil ca mai sunt si altele,si amenzile pentru sicanarile astea din trafic sunt mari, suficient sa il faca sa fluiere a paguba, daca ai camera si in spate, l-ai aranjat bine

#13
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 adisz, on 21 aprilie 2018 - 21:09, said:

Adica au cheltuit 116.000 de lei ca sa carpeasca in bataie de joc 26 de kilometri?Cand un kilometru de autostrada a costat cel putin 6.000.000 de euro?
A costat mult mai putin. Pe vremea cand s-a facut aceasta autostrada nici nu se auzise de euro.
Portiunea dintre Bucuresti si Fundulea (cei 26 de km) au fost construiti incepand din 1991 folosind o tehnologie romaneasca gandita la inceputul anilor 80 pe principiul "ieconomiei", adica doar beton, fara asfalt deasupra. Tehnologie care nu a trecut proba timpului.
Exact la fel au fost construiti cei 15 km intre Fetesti si Cernavoda (in 1986-87) si acel mic tronson intre DN39 (Eforie Nord) si portul Constanta Sud. La Constanta Sud, unde de 30 de ani nu s-a reparat nimic, se poate vedea cum rezista in timp un asemenea drum.
Portiunea Fetesti-Cernavoda arata la fel cu Bucuresti-Fundulea dupa 20 de ani de la inaugurare (2006-2007) doar ca acolo s-a spart tot betonul si s-a refacut lucrarea de la zero, cu o noua fundatie.
Asta ar trebui facut si pe Bucuresti-Fundulea unde se circula deja de 14 ani (2004) dar multe portiuni sunt construite deja de 25 de ani si peste.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 karapok, on 21 aprilie 2018 - 21:30, said:

Ai putea sa te muti pe banda 2, sa respecti limita de 130 de km/h, nu scrie nicaieri in codul rutier ca trebuie sa faci loc unui cretin ca merge el cu 200 km/h, devine agresiv? suni la 112, si ceri ajutor, din momentul ala nu mai ajunge acasa cu permis valid

Sufla in ceafa? Este semn de prostie si inconstienta, la 130 trebuie sa ai minim 50-60 m fata de masina din fata ta, bolizii astia nu se opresc asa usor, cu toate franele din lume....dar am uitat ca noi traim in tara prostilor

Hai sa nu mai facem pe corectii in tara lu papura voda, plin de oameni ai dreptatii pe aici...

#15
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 jadcomp, on 21 aprilie 2018 - 21:57, said:

Asta ar trebui facut si pe Bucuresti-Fundulea
Hai să vedem cu ce bani și mai ales cu cine.

#16
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 owl1960, on 21 aprilie 2018 - 21:44, said:

... In maxim 5 minute ai un bizon in spate care merge si mai tare si iti face semn cu farurile. La viteza mare pe care o ai deja, ca sa-i faci loc bizonului...
franezi brusc, si pui mana pe secera care o ai sub scaun ! ... Posted Image

Edited by realduc, 21 April 2018 - 22:14.


#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 rosix, on 21 aprilie 2018 - 21:24, said:

Daca intri pe banda 2 (de mijloc) trebuie sa mergi cu adevat tare, mai tare decat ai face-o de obicei. In maxim 5 minute ai un bizon in spate care merge si mai tare si iti face semn cu farurile. La viteza mare pe care o ai deja, ca sa-i faci loc bizonului, tre sa treci in viteza (ati ghicit) pe prima banda, plina de gropi (ca nu apuci sa reduci viteza suficient), eventual sa te bagi printre tiruri si camioane.

De ce ii faci loc ? Iti este teama de un idiot care da din faruri ??
Cand il vezi ca este nervos pune frana si incetineste pana cand va intelege mesajul. Il poti lasa pe idiot sa mearga pe banda 1, sa guste toate gropile din asfalt.

Soferii din Romania si Italia au prostul obiecei de a fugi din calea prostilor care blitzuiesc. Obiceiul este intalnit si la manelistii din Germania.

#18
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 TruculMagic, on 21 aprilie 2018 - 22:08, said:


Hai sa nu mai facem pe corectii in tara lu papura voda, plin de oameni ai dreptatii pe aici...

Cand ai permis din 97 fara NICI UN ACCIDENT nu cred ca faci pe corectul, chiar esti, DA?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate