Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Aflare an constructie bloc?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salut tuturor,

Sunt pe cale sa achizitionez un apartament la bloc in Bucuresti zona Iancului, mai exact Bloc 468 din Aleea Zarandului.

Ceea ce ma intriga este ca acest apartament este pus la vanzare de diferiti agenti avand anul constructiei 1970 sau 1978 sau 1980-1981 iar in zona exista toti acesti trecuti la blocuri.

Sunt nedumerit si nu as vrea sa cumpar un apartament mai vechi de 1978, din pacate momentan cartea de imobil nu poate fi vazuta si blocul dupa spusele celor de acolo este din jurul anilor 1980.

In general stiu sa estimez anii blocurile din Bucuresti dar acest bloc este atipic in sensul ca este in forma de U iar pe spate intre etaje are ghena cumva intr-un balcon. Totodata in spate in zona ghenelor se afla niste traverse / grinzi exterioare iar liftul se afla fix pe mijlocul blocului, find  inconjurat de scari si marginit de geamuri ..


Va rog sa ma ajutati in estimarea anului acestui bloc sau daca aveti idee cui as putea sa ma adresez pentru a afla anul constructiei..

Multam fain..

Attached Files



#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mergi la primul vecin, pensionar de preferat si faci o intrebare. Ce nu stiu cei de la SRI vei afla de acolo.

#3
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
E facut dupa cutremur, monolit interior (cu pereti din beton - nu cele cu stalpi si grinzi) cu placi la exterior si are pe nivel - 4 apartamente de 2 camere decomandate si o garsoniera pe mijloc decomandata. Sunt foarte rezistente deoarece nu au scara de intrare larga. Scara din interior este in jurul liftului. Nu te lua dupa aspect si ca are placi pe exterior, blocurile de tipul ala sunt FOARTE rezistente (monolit interior).
Iti scriu cum sunt ap. de 2 camere - sunt 2 holuri in forma de L si ai la intrare baia si bucataria pe primul hol, iar pe al 2 hol sunt - dormitorul, sufrageria (cu balconul) si 2 debarale. Au in jur de 52 de mp. Sunt MULT mai rezistente decat blocurile de tip stalpi, grinzi, placa de beton.

Edited by cald, 21 April 2018 - 18:08.


#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
data de constructie ar trebuie sa fie trecuta pe decizia de impunere, cel putin la S1 asa e
ma refer la impozitul pe locuinta/apartament

Edited by irina2014, 21 April 2018 - 18:10.


#5
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Initiatorul nu a fost la vizionare, daca ar fi fost stia. El vrea sa stie inainte de a viziona cu agentia si, eventual, sa cumpere fara agentie.

Edited by cald, 21 April 2018 - 18:13.


#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pune niste poze ca lumea, doar nu te astepti sa ne sucim gatul ca sa vedem blocul...

#7
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Initiator - blocurile din Bucuresti cu placi la exterior si monolit la interior au fost facute DUPA cutremur.

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Ca fapt divers, merită zona. Ai multe pe aproape.

#9
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Ini cer scuze pentru poze. Eu le-am facut drepte dar prin atasare de pe mobil cumva s-au schimbat.

Multumesc pentru informatii si mai ales multumesc lui cald. Am fost si am vazut apartamentul. Anul constructiei nu apare in acte din pacate.  Da apartamentul are hol in forma de L si este foarte mare.

Multumesc



#10
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Din curiozitate, ce pret are?

#11
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Preturile in zona in acest moment sunt intre 63k-72k EUR in functie de etaj si modificari interioare (preturi la proprietari fara agenti). Cele mai ieftine sunt la ultimele 2 etaje si fara prea multe modificari.

Am deschs acest topic pentru ca eram ingrijorat de faptul ca pe spate, la acest bloc, imbinarile intre placi se prezinta foarte rau.. multe crapaturi si bucati mai mici sau mai mari lipsa iar pe interior liftul este inconjurat de geamuri securizate cu plasa ceea ce arata destul de antic...In plus acest tip de balcoane care au gemulete pe lungimea lor in partea de jos le-am vazut la cateva blocuri care cred eu erau mai vechi de '77.

Oricum acum sunt lamurit mai ales ca ati raspuns foarte repede si va multumesc.. ca si dispunere au 2 holuri.. din cel mare se intra in bucatarie si in holul doi din care se intra in baie, debara, dormitor si sufragerie.

Edited by Patrick007, 21 April 2018 - 21:05.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
In certificatul energetic e trecut anul constructiei.

#13
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
Auditorul energetic sau/ si Primaria/ Administratia Financiara.
Daca are actele vechi, se vede data in Procesul Verbal de predare- primire- receptie/ Contractul de construire.

#14
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Initiator - daca nu ai aflat anul, te duci la Romconfort pe Edgar Quinet unde se afla TOATA arhiva fostelor ICRAL (cele care au avut blocul tau si l-au repartizat cu chirie dupa constructie) cu adresa exacta, urci la un etaj unde sunt 2 birouri si acolo te descurci cu o atentie. Este nivel de primarie atentia.

De placile alea pe exterior nu iti fa probleme - ele nu stau fixate una peste cealalta ca si caramizile la un zid, ele sunt fixate pe structura de rezistenta. Intre placile alea poti sa bagi si mana.

Edited by cald, 23 April 2018 - 19:28.


#15
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Administratorul a spus 1981.. apoi bazandu-ma si pe ce s-a scris aici am hotarat sa merg mai departe. Blocurile de placi sunt construite dupa 1977. Astept sa semnez actele. Legat de certificatul energetic, acesta nu este inca gata. Multumesc

#16
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
SA-L STAPANESTI SANATOS. AI FACUT O ALEGERE EXCELENTA. Ar trebui sa ia exemplul tau toti aia care se duc si cumpara in CAMP.

#17
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostPatrick007, on 24 aprilie 2018 - 08:50, said:

Administratorul a spus 1981.. apoi bazandu-ma si pe ce s-a scris aici am hotarat sa merg mai departe. Blocurile de placi sunt construite dupa 1977. Astept sa semnez actele. Legat de certificatul energetic, acesta nu este inca gata. Multumesc
Bravo, sa il stapanesti sanatos! Imi place zona, sta maica-mea acolo, in bloc similar cu al tau!

#18
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Important e sa fie dupa '77 si bloc de 4 etaje, de preferinta, fara proprietari dezaxati care au spart pereti si stalpi de rezistenta ca turbatii.


View Postcald, on 24 aprilie 2018 - 08:59, said:

SA-L STAPANESTI SANATOS. AI FACUT O ALEGERE EXCELENTA. Ar trebui sa ia exemplul tau toti aia care se duc si cumpara in CAMP.

Matale clampanesti degeaba, ca din comisionul alora care isi cumpara in CAMP traiesti, asa ca ciocu' mic!

Alegere EXCELENTA nu e, e o alegere decenta. Alegere EXCELENTA e pe langa Herastrau, prin Dorobanti, Floreasca, Cotroceni, Domenii, adica cele cateva zone mai spalate dintr-un Bucuresti mizerabil, poluat si plin de ghiolbani.

Edited by leusteanul, 24 April 2018 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate