Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Cum de se face că în România există internet de mare viteză?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,706
  • Înscris: 14.10.2008
La mine in oras nu au existat retele de cartier si RDS au fost cei ce au adus Mileniul III pe internet. Si nu au muncit puscariasi pentru ei ci proprii lor angajati, iar in 2011-2012 subcontractori moldoveni si ardeleni, dar cartierul meu de case a fost cablat de angajatii RDS Slatina si nu de subcontractori pentru ca nu a fost inclus initial in proiect.

A fost cam asa:

- 2000-primul meu PC dar internet nema
- 2003-prima retea HFC a RDS, Romtelecom era cu dial-up abia de atunci sau cel devreme 2002
- 2005-baga si Romtelepom un amarat de ADSL
- 2009-RDS trece la GPON la blocuri
- 2011-2012 RDS baga GPON la case si spulbera peste tot ADSL-ul Romtelecom
- 2016-Romtelecom revopsit in Telekom fara Rom, baga si ei GPON la blocuri la 7 ani dupa RDS

Pe langa retelele de cartier, UPC e o alta chestie care nu a existat in orasul meu.

Edited by Neaceasca85, 22 April 2018 - 23:33.


#38
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pe scurt pentru ca a fost ieftin sa creeze infrastructura necesara pentru astfel de viteze.
in germania de exemplu niste cifre pentru cablarea cu fibra se invart pe la 160Mlrd. euro. rds cred ca a investit la acest capitol vreo 600M euro.

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,626
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am lucrat la o firma d-asta care a cablat un oras de >300k de oameni cu 1 milion de dolari, echipament SH, munca ieftina, cabluri pe diagonala intre blocuri (desi unele au fost trase prin subteran, pe linga tevi) etc. In vest dintr-un milion nu faci mai mult de 100 de case sau cit o fi.
Deci ieftin.
Fiind ieftin erau 4 firme in acelasi bloc. Au dau gauri pe toata verticala fara nici o problema. Dupa aia a inceput razboiul, in fiecare noapte isi taiau cablurile. Fibra e scump de refacut.
Deci concurenta acerba.

La altii infrastructura era deja monopol, oligopol, ca telefonul si cablul exista de multe zeci de ani ...o sa se intimple si la noi dar mai ia niste ani.
Apoi la noi a fost si haosul care a facut ca mai multe companii sa puna fibra la intimplare ca nu erau banii lor si rentabilitatea economica era irelevanta. Electrica si CFR sint 2 exemple.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate