Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Garantie produs cumparat de pe site anunturi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Vreau sa cumpar de la cineva un telefon, in anunt zice ca-i folosit o luna si are factura si garantie. Legal, pot sa beneficiez de acea garantie? Trebuie sa fac vreo formalitate sa o mut pe numele meu sau nu ma incalzeste cu nimic?

#2
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
Eu am cumparat produse de pe olx avand factura pe numele primului proprietar. Nu am intampinat nicio probleme in utilizarea garantiei.

#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
depinde de la magazin la magazin
in certificatele de garantie scrie ca nu e transmisibila, dar magazinele serioase au bunavointa sa onoreze garantia.

#4
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cauta ei motive sa iti puna bete in roate cand e scris propriul nume prenume cnp pe factura sa nu iti rezolve pe garantie... dar sa mai vii cu o hartie pe care scrie alt nume prenume cnp.
Asta desigur, considerand ca factura de la vanzator e reala, ca se mai practica si falsuri pentru disperatii care sunt dispusi sa plateasca pentru o hartie de garantie ceva in plus.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
in cazul meu e vorba de quickmobile, stie cineva cum abordeaza ei aceasta situatie?

Multumesc

#6
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ti-ai ales cine sa ofere garantie... QuickMobile. Mai incearca.
Astia sunt ca bisnitari de coltul strazii... cand e sa le dai banii e bine, cand e vorba sa iti ceri drepturile te iau la pumni.
De la QuickMobile sa nu cumperi niciodata ceva la care chiar vrei sa ai garantie.

Edited by romangx, 21 April 2018 - 10:57.


#7
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
QuickMobile stiu ca iti cam cauta nod in papura, deci nu ma pot pronunta. Eu nu am intampinat probleme la Altex, Samsung ori eMAG, spre exemplu.

#8
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 meanman, on 21 aprilie 2018 - 10:48, said:

in cazul meu e vorba de quickmobile, stie cineva cum abordeaza ei aceasta situatie?

Multumesc
cauta pe gugal

#9
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

 meanman, on 21 aprilie 2018 - 10:48, said:

in cazul meu e vorba de quickmobile, stie cineva cum abordeaza ei aceasta situatie?
Este recunoascuta ca una din firmele de evitat din toate punctele de vedere. Mai informeaza-te inainte de achizitie, este topic destinat QuickMobile si pe forum.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 OmulLLORT, on 21 aprilie 2018 - 10:37, said:

in certificatele de garantie scrie ca nu e transmisibila, dar magazinele serioase au bunavointa sa onoreze garantia.
Pentru că magazinele serioase cunosc legislația: garanția însoțește produsul, nu omul, e valabilă indiferent cine e proprietarul.

#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Problema majora apare cand e vorba de negatie si stornare, mai ales la operatori.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru asta există ANPC :)

#13
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Si cu ce te ajuta ANPC cand pe factura telefonul e luat cu ceva aproape de 0 lei ca a fost luat cu abonament cu reducere mare?

Edited by romangx, 21 April 2018 - 12:13.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Nu te ajuta nici cand e la pret intreg.
Vanzatorul pe buna dreptate returneaza banii celui cu care are relatie contractuala.
Daca el a facturat produsul catre popescu, si da banii catre ionescu, pe de o parte anaf nu e de acord, pe de alta parte popescu vine si cere banii, si nu merge sa-i explici ca a zis ionescu sa ia el banii.

#15
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Merge fara problema folosita garantia vanzatorului . Produsul e achitat si se supune acelorasi norme legale indiferent de proprietar . Se strica , beneficiaza de garantie si reparatii .

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 romangx, on 21 aprilie 2018 - 12:12, said:

Si cu ce te ajuta ANPC cand pe factura telefonul e luat cu ceva aproape de 0 lei ca a fost luat cu abonament cu reducere mare?
Iar legătura cu obligația de a asigura garanția este...? Că-mi scapă.

 slai, on 21 aprilie 2018 - 12:17, said:

Vanzatorul pe buna dreptate returneaza banii celui cu care are relatie contractuala.
Daca el a facturat produsul catre popescu, si da banii catre ionescu, pe de o parte anaf nu e de acord, pe de alta parte popescu vine si cere banii, si nu merge sa-i explici ca a zis ionescu sa ia el banii.
Nu e precizat niciunde în lege ce spui tu. Obligația comerciantului e să asigure garanția produsului vândut, datele de identificare ale produsului trebuie să corespundă nu ale persoanei fizice care îl deține. Ca să fie cum zici ar trebui să scrie în lege, la capitolul Garanții, ceva de genul că nu garanția nu e transmisibilă, sau că se pierde la vânzarea produsului. Ei bine, nu scrie absolut nimic care poate fi măcar interpretabil în sensul ăsta.

Legat de ANAF: Popescu vine și cere banii pe un produs vândut de firmă, are factură care corespunde cu datele telefonului... n-are ANAF nicio treabă cu asta, nu-s bani împrumutați de la X și dați lui Y.

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Obligatia comerciantului nu cumva este fata de "consumator", adica fata de cel care a incheiat contractul?

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Consumatorul, în sensul legislației protecției consumatorului, e deținătorul produsului în garanție. Dacă obligația era față de cel cu care a încheiat contractul, în legislație scria cumpărător și atunci ar fi fost, evident, ce se susține pe-aici.

Edited by althea, 21 April 2018 - 16:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate