Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Un senzor de miscare cu piese arse

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
Am un senzor pe miscare ce comanda becul(lampa gen creion) de la un proiector cu lampa de maxim 50W.
Pe senzor a plouat si s-a ars un condesator notat C10. Bineinteles ca nu se vede ce a fost acolo ca sa stiu cu ce pot inlocui.
Fiind plouat cred ca in secunda unu cand a primit curent s-a ars. Apoi apa a stat in interior si au aparut depunerile de piatra.

1. Ce condensator este acela? Mentionez ca nu scrie nimic pe placuta care sa-mi perimta sa identific schema.
2. Mai am vreo sansa sa-l resuscitez pe acest senzor?
3. Ce ar trebui sa fac ca sa fuinctioneze?

Stiu ca un senzor nou ar fi undeva la 30 de lei, da daca vreau sa invat parca m-as ocupa si de el.
Multumesc oricui imi raspunde.

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Nu pune in functie instalatii care nu sunt garantate minim IP66... se vede ca a intrat apa in el, chestiile astea trebuie etansate sa reziste. Se poate repara doar daca s-a ars ceva usor gen alimentarea capacitiva... daca e integratul dus nu merita reparat ci inlocuit. Daca s-a umflat/explodat condensatorul negru sunt sanse ca tensiunea pe intrare sa fie prea mare dupa troznirea diodei zenner si atunci adios...
Apa a atins condensatorul si a modificat intensitatea dupa el incat dioda stabilizatoare nu a mai rezistat si a dat liber la tensiune mai mare ce a dus la defectarea condensatorului ulterior si probabil la restul montajului.

Edited by andreic, 21 April 2018 - 10:07.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu acolo vad o dioda arsa. Care e condensarorul suspect? Dupa ce scoti dioda, poate se mai vede pe placa care sunt anodul si catodul, daca e zener. Oricum, dioda aia nu a puscat fara motiv, posibil sa mai fi cedat ceva.

Edited by rumegus, 21 April 2018 - 10:05.


#4
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Acolo este un zenner cu catodul ( - ) catre condensatorul de filtrare ( cel rosu - grena)

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din cite vad eu, prin piesa notata C10, care si mie mi se pare ca ar fi o dioda, se duce faza direct la bobina releului care functioneaza la 24V. Alt traseu nu vad sa existe. Doar legatura dintre faza si bobina releu prin piesa respectiva.
LE
Cred ca nu am vazut bine. Duce la condensatorul verde.

Edited by florin71_skoda, 21 April 2018 - 10:17.


#6
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018
[ https://i.imgur.com/tD86mOd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ceea ce e marcat cu portocaliu nu-mi aparține și nu are nicio relevanță în cazul de față.

LE
Schema e pur orientativă. În cazul tău poate să fie oarecum diferită, iar componentele să aibă alte notații.

Edited by sanhan, 21 April 2018 - 10:25.


#7
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009

 andreic, on 21 aprilie 2018 - 10:03, said:

Nu pune in functie instalatii care nu sunt garantate minim IP66... se vede ca a intrat apa in el, chestiile astea trebuie etansate sa reziste. Se poate repara doar daca s-a ars ceva usor gen alimentarea capacitiva... daca e integratul dus nu merita reparat ci inlocuit. Daca s-a umflat/explodat condensatorul negru sunt sanse ca tensiunea pe intrare sa fie prea mare dupa troznirea diodei zenner si atunci adios...
Apa a atins condensatorul si a modificat intensitatea dupa el incat dioda stabilizatoare nu a mai rezistat si a dat liber la tensiune mai mare ce a dus la defectarea condensatorului ulterior si probabil la restul montajului.
Si zici ca nu se mai poate repara? Senzorul a fost in fata casei in exterior. Nu a rezistat. acum as dori sa-l pon pe o scara de ploc la interior, asa ca nu ar mai fi perobleme cu etansarea lui. Mersi!


 rumegus, on 21 aprilie 2018 - 10:04, said:

Eu acolo vad o dioda arsa. Care e condensarorul suspect? Dupa ce scoti dioda, poate se mai vede pe placa care sunt anodul si catodul, daca e zener. Oricum, dioda aia nu a puscat fara motiv, posibil sa mai fi cedat ceva.

 meshgheru_andu, on 21 aprilie 2018 - 10:09, said:

Acolo este un zenner cu catodul ( - ) catre condensatorul de filtrare ( cel rosu - grena)

 florin71_skoda, on 21 aprilie 2018 - 10:11, said:

Din cite vad eu, prin piesa notata C10, care si mie mi se pare ca ar fi o dioda, se duce faza direct la bobina releului care functioneaza la 24V. Alt traseu nu vad sa existe. Doar legatura dintre faza si bobina releu prin piesa respectiva.


Si daca e o dioda, desi pe placa scrie C10, ce valori ar trebui sa aiba dioda inlocuitoare? Nu se poate afla dupa celelalte piese? Sau sa caut o schema care sa-mi fie de folos?

#8
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018

 meshgheru_andu, on 21 aprilie 2018 - 10:09, said:

Acolo este un zenner cu catodul ( - ) catre condensatorul de filtrare ( cel rosu - grena)
Nu e niciun fel de zener (căci termenul corect ăsta este : zener, nu zenner). Pe respectiva placă dioda zener este notata conform standardelor, adică ZD (se află exact în colțul opus, pe diagonală)
LE
@florinutzu2
Tu ce aștepți? Să muncească altcineva pentru tine și să-ți dea informația mură-n gură? Parca te folosisei de pretextul:

 florinutzu2, on 21 aprilie 2018 - 09:49, said:

da daca vreau sa invat parca m-as ocupa si de el.

Daca vrei să înveți, pune mâna pe hârtie și creion și extrage schema ca să-ți dai seama ce a fost acolo, că sunt doar câteva piese. Sau măcar s-o postezi ca să știm despre ce discutăm, nu poze, că nu e interesul nimănui altcuiva să facă asta în locul tău.
V-ați învățat numai să vi se dea totul dea gata.

Ca să te lămuresc: Aia nu este C10, ci D10 și este figurată chiar pe schema pe care am postat-o mai inainte (în paralel pe bobina releului)

Edited by sanhan, 21 April 2018 - 10:51.


#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu nu sunt de acord cu voi!
Piesa arsă este un rezistor în serie cu acel condensator verde. În schema atașată de Sanhan R1=150Ω C1=33nF.
Dacă inițiatorul va măsura acel condensator verde pe scala de Ohm-i și va găsi 0Ω îmi va confirma părerea.
Argument: condensatorul verde are sub el semnul de rezistor iar rezistorul semn de condensator.
Numai acolo se poate inversa poziția lor, ele fiind în serie.
După spălarea cablajului cu alcool izopropilic se pot elimina condensatorul și rezizistorul ars. Montajul fucționează și fără ele.
Se măsoară condensatorul de reactanță, cele 4 diode din redresorul de 25V, condensatorul electrolitic de filtrare și ZD1 dioda de stabilizare.
Se alimentează montajul dintr-o sursă externă de 24V și se verifică tensiuni și funcționarea senzorului.

Edited by Mircel, 21 April 2018 - 12:01.


#10
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018

 Mircel, on 21 aprilie 2018 - 11:52, said:


Piesa arsă este un rezistor în serie cu acel condensator verde. În schema atașată de Sanhan R1=150Ω C1=33nF.

Argument: condensatorul verde are sub el semnul de rezistor iar rezistorul semn de condensator.

Ai dreptate. Mi-a scăpat acest aspect.La prima impresie mi s-a părut că nu se mai vede bine inscriptionarea, dar n-am observat si simbolul, De fapt nici nu m-am uitat cu mare atenție și nu-nțeleg nici măcar de ce vă bateti voi capul pentru un puști care cică vrea sa invețe electronica, dar așteaptă să-i fie servit totul pe tava și nici măcar o portiune de schemă nu e dispus să extragă, că e prea mare efortul pentru el.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Şi eu cred că e de fapt un rezistor de protecţie acolo.

#12
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

 sanhan, on 21 aprilie 2018 - 12:13, said:

și nu-nțeleg nici măcar de ce vă bateti voi capul pentru un puști care cică vrea sa invețe electronica, dar așteaptă să-i fie servit totul pe tava și nici măcar o portiune de schemă nu e dispus să extragă, că e prea mare efortul pentru el.

Sanhan calmeaza-te. Daca nu ai chef sa ajuti omul e problema ta, dar nu scoate ochii altora care incearca. Pana la urma asta e rostul forumului, sa ceri ajutorul altora mai buni ca tine. Vad ca tu esti un pic cam elitist si te ataci cam rau. Ho mai usor, ca nu ai vreo obligatie sa postezi aici, daca te deranjeaza topicul treci mai departe.

#13
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 mihaicozac, on 21 aprilie 2018 - 12:39, said:

Şi eu cred că e de fapt un rezistor de protecţie acolo.
Nu-i de protecție!
Este în paralel cu sarcina (becul). O fi un filtru pasiv trece bandă sau alt fel deși astea sunt dispuse în Γ (gama)...
Am uitat aceste subtilități.
Alții zic că acest circuit RC este o adaptare de impedanță ptr. că filamentul rece al becului are o impedanță mare și circuitul RC serie (paralel pe bec) preia șocul inițial.
Și atunci Mihai are dreptate când vorbește ceva despre protecție (în postarea #11).
Las pe ceilalți să ne spună ce face acest circuit RC serie.

Edited by Mircel, 21 April 2018 - 15:23.


#14
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
Mirel : "Dacă inițiatorul va măsura acel condensator verde pe scala de Ohm-i și va găsi 0Ω îmi va confirma părerea." Pentru masuratoare trebuie sa desfac condensatorul din circuit? Daca da zero ohmi nu inseamna ca acel condensator este strapuns?

"Se măsoară condensatorul de reactanță, cele 4 diode din redresorul de 25V, condensatorul electrolitic de filtrare și ZD1 dioda de stabilizare.
Se alimentează montajul dintr-o sursă externă de 24V și se verifică tensiuni și funcționarea senzorului." Asta suna a cercetare deja iar eu sunt la partea de practica, de inceput.

Sanhan : "nu-nțeleg nici măcar de ce vă bateti voi capul pentru un puști care cică vrea sa invețe electronica, dar așteaptă să-i fie servit totul pe tava și nici măcar o portiune de schemă nu e dispus să extragă, că e prea mare efortul pentru el." Nu stiu sa desenez conexiunile piesei dreptunghiulare din centru. In rest m-as descurca sa fac o schema.

Desfac piesa, voi spala placuta in zona respectiva si revin cu informatii.

Multumesc tuturor pentru parerile exprimate.

#15
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017
Florinele tu dai cititate în loc să faci ce ți-a spus mirel și sanhan?
Măsoară, ridică schema, spune-ne rezultatele!

#16
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
Baieti, aveti mila !  Am spus ca vreau sa invat...

Am desfacut piesa arsa de pe circuit si intradevar este o rezistenta acolo unde scrie C10. Era pur si simplu sectionata si am ramas cu bornele piesei in mana. Se vede doar rugina smizerie pe capetele sarmelor (bornelor) restul s-a sfaramat.

Intradevar la condensatorul verde scrie R22.
Si intradevar cele doua, condensatorul si rezistenta,  sunt legate in serie.

Edited by florinutzu2, 21 April 2018 - 16:33.


#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Încearcă cu o rezistenţă de 4-500 ohmi în locul celei arse.

#18
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017
Merge și fără. Și fără C10 și fără R22.

Edited by Rubin1977, 21 April 2018 - 17:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate