Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Romanii spun lucruri traznite

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Adica spunem „Sa iei si tu niste dero daca ajungi in piata!” asta in ciuda faptului ca se stie foarte bine ca „Dero” este o marca de detergenti si ca nu are unitate de masura (un dero, doua derouri!) si ca nimeni nu cerem vanzatoarei un detergent anume decat dupa ce suntem rugati sa specificam marca. O alta marca impamantenita este si Adidas, fiindca azi nimeni nu-si mai ia pantofi de sport, ci toti ne luam adidasi asta chiar daca pe cutia pantofilor este trecuta mare sigla si denumirea unei alte marci sportive.
Insa cea mai „romanizata” companie este fara doar si poate Xerox care a dezvoltat si un verb in limba romana. Toata lumea merge sa „traga la xerox” de parca am fi vite si animale de tractiune, iar conjugarea verbului a xeroxa este facila pentru oricine. Poate asta se datoreaza si faptului ca in perioada comunista si cea imediat urmatoare, principala companie de copiatoare prezenta la noi in tara era cea sus amintita. Mai in gluma, mai in serios stau si ma intreb oare ce s-ar fi intamplat, daca la acea vreme, compania canon ar fi fost cea mai implementata in economia romaneasca am fi mers toti sa … canonizam niste documente!?
Sa nu uitam sa luam pampersi pentru cei mici, care indiferent de ce scrie pe ambalaj, nu sunt scutece pentru copii sau adulti cu incontinenta, ci intotdeauna sunt pampersi si nimeni nu ne intreaba de ce!?
Despre blugi nu mai vorbim, caci nu am mai finaliza articolul; chiar daca nu sunt albastri (blue jeans = pantalon din panza albastra) mereu vom vrea niste blugi negri, albi sau maro si niciodata albastri!
Vegeta nu face nici ea nota discordanta de la aceasta tema abordata, asa ca indiferent daca este Knorr, Maggi sau Delikat, mereu v-om intreba vanzatorul de pe raionul supermarketului daca are si unde gasim niste vegeta!?
Nu vreau sa fac filozofia batului de chibrit, dar ma gandesc ca in procesul nostru de europenizare si adoptarea standardelor internationale nu ar strica sa fim mai atenti la felul in care vorbim!
P.S. Sper sa nu fiu acuzat cu acest scurt articol al meu de publicitate mascata, fiindca intre noi fie vorba, la publicitatea asta contribuim cu totii fara sa ne dam seama si fara sa primim sumele cuvenite din difuzarea „spoturilor publicitare” in conversatiile si dialogurile noastre zilnice! Posted Image


Voi mai stiti alte "marci lingvistice" ?

Edited by althea, 21 April 2018 - 06:21.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Da, lucrurile care ne impacteaza desi nu sunt chiar lucruri ci mai mult intamplari.

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Aha, mare problema... :)

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca v-om fi mai atenti cum scriem, nu v-om mai fi luati la misto pe forum. Vom fi lasati in pace.

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Peco, cum de ai uitat de el?
Gecko-folosit de vinatori si pasionatii de tir,
Vola-desi utilajul folosit e demult iesit din uz. Azi se folosesc alte marci.
Ifron-acceasi chestie ca la vola
Bic-pt ap de ras de plastic, de unica folosinta, desi ap poate fi Gillette, Wilkinson, etc

Dar nu vad ce e chiar asa de rau in asta. Iti pot da exemple si din alte lb vb in Europa, chiar mai prestigioase decit romana.

Edited by petit_christian, 21 April 2018 - 07:09.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca ai uitat de "scoci" (scotch) sau nu am vazut eu.
Prin anii '60-'70 ai secolului trecut, scuterele (scuze, scooters) erau numite "manet", indiferent de provenienta. Manet a fost prima marca (Cehoslovacia) comercializata in tara.

Edited by altuser09, 21 April 2018 - 07:11.


#7
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 Ploiesteanul2015, on 21 aprilie 2018 - 06:18, said:

Adica spunem „Sa iei si tu niste dero daca ajungi in piata!” asta in ciuda faptului ca se stie foarte bine ca „Dero” este o marca de detergenti si ca nu are unitate de masura (un dero, doua derouri!) si ca nimeni nu cerem vanzatoarei un detergent anume decat dupa ce suntem rugati sa specificam marca.

Doua lucruri traznite spuse intr-o singura fraza Posted Image
Deci da, se poate.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nimic anormal, unele denumiri, din cauza raspandirii si folosirii intense, au devenit comune. La fel cum Jeep inseamna orice masina de teren, desi am auzit si de "Aro-Mitsubishi", adica un Mitsubishi suv sau de teren.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Ploiesteanul2015, on 21 aprilie 2018 - 06:18, said:

"Romanii spun lucruri traznite"
Adica spunem „Sa iei si tu niste dero daca ajungi in piata!” asta in ciuda faptului ca se stie foarte bine ca „Dero” este o marca de detergenti si ca nu are unitate de masura (un dero, doua derouri!) si ca nimeni nu cerem vanzatoarei un detergent anume decat dupa ce suntem rugati sa specificam marca.
O alta marca impamantenita este si Adidas, fiindca azi nimeni nu-si mai ia pantofi de sport, ci toti ne luam adidasi asta chiar daca pe cutia pantofilor este trecuta mare sigla si denumirea unei alte marci sportive.....
Se numeste *limbaj colocvial regasit pe intreg mapamondul.
Limbajul colocvial este un limbaj de conversatie familiar intre doua persoane de acelasi statut social, aceeasi educatie, acelasi grad de cultura.

De exemplu:
daca doi programatori vobesc despre scripturi si ii aude un preot, acesta va fi bulversat neavand cunostiinte despre programarea software;
daca doi medici vorbesc despre starea unui pacient in termeni medicali, acesta nu intelege nimic;
daca doi mecanici auto vorbesc despre problema masinii in fata unui barbat sau a unei femei care nu cunoaste mecanica, el/ea nu va intelege nimic;
daca doi agramati dintr-un cartier rau famat vorbesc in stilul lor caracteristic, acestia nu vor fi intelesi de oamenii cu educatie;
exemplele pot continua......


*https://dexonline.ro...nitie/colocvial

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Ce zici despre Delco?
Cred ca 95% vor raspunde ca e un element de la aprinderea motoarelor.
(delcou) ;)

Edited by dorin_2k, 21 April 2018 - 07:27.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 altuser09, on 21 aprilie 2018 - 07:05, said:

Cred ca ai uitat de "scoci" (scotch) sau nu am vazut eu.
Prin anii '60-'70 ai secolului trecut, scuterele (scuze, scooters) erau numite "manet", indiferent de provenienta. Manet a fost prima marca (Cehoslovacia) comercializata in tara.
Inainte de Manet, a fost "Simson" cea dupa care a fost copiata motoreta "Carpati", primul model.
http://romaniancar.c...cle-carpati-c1/
https://carzz.ro/mot...nt_1306352.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LZouEGtLc3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by myshyk, 21 April 2018 - 07:36.


#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Suc - cand se refera la cola/pepsi sau alta bautura racoritoare carbogazificata.

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 ioppo, on 21 aprilie 2018 - 07:35, said:

Suc - cand se refera la cola/pepsi sau alta bautura racoritoare carbogazificata.
Nu stiam ca Suc a fost o marca in sine.

#14
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 dorin_2k, on 21 aprilie 2018 - 07:27, said:

Ce zici despre Delco?
Cred ca 95% vor raspunde ca e un element de la aprinderea motoarelor.
(delcou) Posted Image
Aşa este :) !!!

#15
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Cafea "nes" -> Nescafé

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Dar de ferodou de la firma Ferodo?
(tot din domeniul mecanica).
Sigur mai sunt dar nu-mi vin acum in minte

#17
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Sau multe altele :)

#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ai descoperit apa calda ?!
E veche treaba, studiata si disecata de altii mai destepti ca noi.
Se intimpla atunci cind o marca/un produs este atit de cunoscut si folosit, incit devine substantiv comun.
Si multi ar vrea sa se intimple asa, iti dai seama ca majoritatea vorbeste, practic, despre produsul lor, chiar daca se refera la alte marci, deci tot reclama pentru ei este.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate