Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Am varicela....:(

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator:
Isopinozinul ar trebui sa te ajute! in doza maricica(6cp/zi).
la simptomatice, inghiti ce-ti merge tie!(ce ai mai folosit in trecut ptr dureri, febra)

PS: desi este folosit destul de putin, isoprinozinul poate ,,inlocui" vaccinarea de toamna! o cura in septembrie-octombrie creste imunitatea generala a organismului!
LE: am avut pe la 25 de ani, aveam leziuni inclusiv pe cerul gurii, urechi.. oribil! A fost ptr a 2-a oara in viata cand am luat diazepam(si ultima, pana acum) ptr ca nu puteam de mancarime.. dupa 12 ore de somn nu ma tineam pe picioare Posted Image

Edited by richi_e, 21 April 2018 - 09:36.


#20
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
A trecut noaptea... dupa paracetamolul de la 5:30 am mai fost constient pana pe la 6, apoi am dormit pana la 8...
Bubele s-au dublat, ca numar si multe au lichid...
Am foarte multe pe fata...sper ca nu ramana semne pe viata.
Nu am fost vaccinat antivaricela!
Am mai facut un dush rapid dimineata si parca ma simt mai bine.
M-am pictat iar cu lichidul roz...
Cum scriam mai sus, am si o durere in gat sacaitoare.
Doctorul mi-a prescris si aerius, pe care-l iau.
De ibuprofen mi-a spus ca ar influenta negativ eruptia si sa nu iau.

Sunt curios daca mai ies si azi... nu ca ar mai avea unde!?!

Multumesc pt. incurajari!

#21
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdem3ntor, on 21 aprilie 2018 - 09:53, said:


Sunt curios daca mai ies si azi... nu ca ar mai avea unde!?!


Eruptia vine in valuri, deci da, pe masura ce dispar unele vezicule, apar altele noi.

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
In general sunt cam 3 valuri de eruptie. Partea nasoala e ca la unele persoane apar vezicule si in gura, in gat...probabil de aceea ai si acea durere sacaitoare in gat.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Acele vezicule sunt peste tot, inclusiv pe mucoasa intestinală deci trebuie sa mananci hrana care sa nu irite mucoasele adica sa nu fie acru, iute, prăjit, dulce. Cartofii fierți sunt buni fiindca au acțiune cicatrizanta.

#24
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Multa sanatate! Din pacate nu pot decit sa te compatimesc.

#25
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Tin cont de sfaturile voastre!
Din pacate (pt mine) si noaptea care urmeaza va fi de pomina...:(
La 7 ore am luat paracetamolul ca incepeau frisoanele, temperatura era 38.1 la subbrat.

Aceste zile cand am stat foarte mult in pat, invelit cu 2 paturi am frecat tv-ul pe toate posturile.
In rest nu prea acord mare atentie tv-ului...
Din pacate nu mai este nimic natural, indiferent de tipul si de canalul tv: daca e sa cada o caramida, nu cade la intamplare, cade acolo trebuie...
Iar reclame la medicamete sunt agasante, oare nu-i poate pri nimeni sa mai intoxice populatia?
Manipulare, plasare de produse, reclame pe fata sau ascunse, replici de 2 lei...
Urmaresc canalele de cultura generala, mai mult, dar si alea s-au spurcat..

Multumesc!

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu am făcut varicelă imediat după fiu-meu dar nu m-am umplut atât de tare ca tine, amărâtule :)
Sfaturile medicului meu: mult ceai călduț de tei cu miere + alimentație ușoară (fără carne): supe de legume, legume crude, fructe și lactate.

Însănătoșire grabnică!

#27
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Salut,
nu credeam ca mai apuc ziua de azi...
A fost o noapte crunta, febra ajungea la 38.8, abia am prins 1ora de somn.
Bubele nu prea mananca, dar au facut o coaja alba uscata si au devenit dureroase, mai ales cele de pe fata, am numarat 140...
Cel mai mult stau pe spate...
Sper ca de azi sa ma simt mai bine, ca au cam trecut cele 4 zile de eruptie, iar de ieri nu au mai aparut altele noi.
Noaptea trecuta ini tot rasunau in cap versurile: Suparat e omul Doamne, cand se culca si n'adoarme' 😄
Asa aratam dimineata...

Attached Files



#28
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Salut,
vad luminita de la capatul tunelului!
azinoapte am dormit ~7ore... starea de rau mai trecut, dar bubele is uraate.
acum ma doare piele din cauza bubelor, mai ales pielea capului.
Am o fata de speriat copii.. dar starea de rau si febra au trecut.,
Urmeaza 10zile de cm, timp in care sper sa scap si de 'vezicule'.
Voi mai reveni cu noutari cand trec bubele sa va spun daca am ramas cu semne!

sanatete, si VACCINATI-VAAAAA!!!!!

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Vaccinul se face in copilărie . Medicul de familie, părinții tai nu au avut grija? Copiii mei sunt născuți inainte de’89 si tin minte ca venea asistenta de la circa sanitara sa-i vaccineze. Apoi au fost vaccinați si la scoala. Totul era trecut in fisa medicala. Totusi exista posibilitatea ca din diverse motive sa nu fi prins vaccinul, caz in care se face o forma foarte usoara. Dar la cat de rau ti-a fost, e clar ca nu ai fost vaccinat. Vestea buna e ca n-o sa mai faci niciodata boala asta. Ai grija cu oreionul (parotidita epidemică) e f. contagioasa si la varsta adulta se fac forme mai grave decat in copilărie. Poti face oreion de 2-3 ori. Fiul meu, desi a fost vaccinat in copilărie, a avut oreion pe la 20 de ani iar medicul de familie i-a spus ca s-a dezimunizat. A facut o forma usoara, nu a avut starea generala alterata, nu a avut alte complicații dar exista o statisca care afirma ca 35% din bolnavii de sex masculin au avut afectare testiculara.

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
vaccinul impotriva varicelei NU este inclus in schema nationala de vaccinare gratuita. este un vaccin optional, pe care trebuie sa-l cumperi daca doresti sa te imunizezi sau sa-ti imunizezi copilul.

http://www.desprecop...-in-Romania.htm

initiator, dupa ce te faci bine si te pui pe picioare, daca NU mai ai fisa medicala din copilarie sau mama ta nu-si mai aminteste exact ce boli ale copilariei ai facut sau nu, poti sa-ti faci analize medicale pentru depistarea anticorpilor bolilor "copilariei" pentru care nu se facea vaccinare obligatorie. discuta cu medicul de familie in legatura cu asta, macar sa stii la ce te mai poti astepta sau sa te vaccinezi daca e cazul.

#31
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Cred ca mai am fisa medicala, o voi cauta.
Oreion am facut, o data, la 4 ani.. si pojar pe  la 3, parintii au avut grija de mine,
cat au reusit si cat i-a dus capul,
oameni simpli de la tara veniti la oras inainte de '70.
Acum ma simt fantastic, normal ar spune cineva, dar eu spun 'fantastic' fata de acum doua zile!
Multumesc pt sfaturi

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
vezi ca inca esti contagios, nu te-apuca sa intri in contact cu alte persoane. nu mai esti contagios abia in momentul in care bubitele cu lichid se usuca si fac crusta.
asa ca mai ai de stat in casa cateva zile. daca vrei, te poti plimba pe afara, in parc, dar sa nu interactionezi cu alte persoane.
colegii de la locul de munca stiu ca ai varicela ? ai vreo colega insarcinata, sau colegi cu copii mici acasa ?

si eu am facut acum multi ani zona zoster, iar copila mea a facut varicela cand avea 6 ani. in ambele situatii, medici diferiti au recomandat acelasi lucru : sustinerea imunitatii organismului prin suplimente. eu am primit recomandare sa iau un supliment pe baza de ginseng (pe langa tratamentul cu aciclovir pastile), copila mea un produs pentru imunitate, parca imunovit (?).
nepotii mei (gemeni), dupa ce au facut varicela, imediat au facut si roseola, pentru ca aveau imunitatea scazuta.

trebuie sa ai grija sa nu te imbolnavesti de altceva timp de minim o luna dupa vindecarea varicelei.

#33
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdem3ntor, on 21 aprilie 2018 - 03:38, said:

Este 4:20... de 2 ore ma zvarcolesc in pat ca pestele pe plita...

Afectiunea a debutat cu stare de oboseala, acum 4 zile. Zic, astenia de primavara.
Pur si dimplu dormeam la servici pe scaun + o durere de cap pe partea dreapta.
Dupa 2 zile mi-a aparut pe scalp prima bubita, in decurs de cateva ore inca 2 pe umeri si ceafa.
Citesc, pare sa fie varicele, sun la mama: NU AI FACUT CAND ERAI COPIL!??!?
Bun, poate nu o fi: mers la medic: Dl. xxxx aveti varicela!
Zda masii, am un organism destul de puternic, racesc rar, nu am stat niciodata in spital... cat de rau poate fi?
CM 10 zile....bun, zic eu, viata!
In a 3a zi (ca'n scripturi) a inceput;
frisoane (am voie paracetamol) dar la 5-6ore trece efectul, dar frisoane d'alea de nu pot sa beau apa cu o mana!
Vezicule, bube, sute, peste 400: pe scalp, pe fata, pe umeri, spate, burta, scrot, chiar si pe capul Anacondei Posted Image
....era sa uit, si o direre nesuferita in gat.
Pana in noaptea aceasta am dormit, cum am dormit, dar deja stau si tremur de 2 ore (la 6 pot lua paracetamol).
Nu pot sta 2 secunde intr-o pozitie:
Daca nu ma mananca, ma ustura, daca nu ustura, dor....crunt!
Si din cate am descoperit, mai am de indurat vre-o 2 zile pana ies toate bubele..
Am o alifie mentolata (roz) cu care ma dau, dar la cate am m-am dat cu pensula...is roz! hell no!
Aviz divelor care prefera roz!?
Stiu ca nu intereseaza pe nimeni ce scriu, dar concentrandu-ma la scris, parca se apropie mai repede ora 6, hai 5:30...
Cel mai bine este la dus, oameni buni, este o senzatie placuta.... dar trebui dush scurt si cu cat mai putin sapun!
Dar cand am frison, si ies de sub dus tremur ca bunica, de nu reusesc sa iau chilotii pe mine.
O sa revin cu noutati...

Multumesc!
Copy paste din experienta mea de la 30 de ani.
da. de ziua mea, fix
seara eram la taverna cu prietenii ( si motocicleta, la 300 km departare de casa) si dupa 6 ore cresteau bubitele pe mine din minunt in minut
am poze cu totul..parca erau vii,
mi-a zis doctoul - ai 3 ore in care poti sa mai mergi, dupa asta o sa ai bubite ..pana in anaconda cum zici tu
m-am urcat pe motor , fara casca, doar cu ochelarii de soare. si ..Go.
la granita s-au uitat la mine ca la morti, aratam ca un adolescent cu acnee juvenila cronica
am ajuns acasa si s-a rupt filmul pt 7 zile. nu m-am putut uita in oglinda .
am facut insa poze Posted Image ca sa le trimit la medic si la birou pt acte.
dupa 10 zile eram ca nou faranici o urma (mai putin 2 - una de la rama ochelarilor si una de la cagula ce a frecat pe pomet)
nu m-am dat cu nici o alifie - mind over body. Doar tratamentul antifebra
nu e grav insa este extrem de neplacut..te inteleg perfect.
incearca sa ti eliberezi mintea de orice,virsul oricum moare orice ai face . doar ca...durea

Doamne ajuta!

se pare ca nu ai garantii ca daca ai facut-o de copil n-o mai faci. naspa e ca la varste "mari" e mai "activa" si mai urata nitel. deh..HDR ca la camerele video.

View Postdem3ntor, on 22 aprilie 2018 - 10:01, said:

Salut,
nu credeam ca mai apuc ziua de azi...
A fost o noapte crunta, febra ajungea la 38.8, abia am prins 1ora de somn.
Bubele nu prea mananca, dar au facut o coaja alba uscata si au devenit dureroase, mai ales cele de pe fata, am numarat 140...
Cel mai mult stau pe spate...
Sper ca de azi sa ma simt mai bine, ca au cam trecut cele 4 zile de eruptie, iar de ieri nu au mai aparut altele noi.
Noaptea trecuta ini tot rasunau in cap versurile: Suparat e omul Doamne, cand se culca si n'adoarme' ��
Asa aratam dimineata...
eruptia ta e cam 30 % din ce am avut tu. ai o forma usoara. bafta mare!

Edited by foxbat, 25 April 2018 - 10:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate