Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Am varicela....:(

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Este 4:20... de 2 ore ma zvarcolesc in pat ca pestele pe plita...

Afectiunea a debutat cu stare de oboseala, acum 4 zile. Zic, astenia de primavara.
Pur si dimplu dormeam la servici pe scaun + o durere de cap pe partea dreapta.
Dupa 2 zile mi-a aparut pe scalp prima bubita, in decurs de cateva ore inca 2 pe umeri si ceafa.
Citesc, pare sa fie varicele, sun la mama: NU AI FACUT CAND ERAI COPIL!??!?
Bun, poate nu o fi: mers la medic: Dl. xxxx aveti varicela!
Zda masii, am un organism destul de puternic, racesc rar, nu am stat niciodata in spital... cat de rau poate fi?
CM 10 zile....bun, zic eu, viata!
In a 3a zi (ca'n scripturi) a inceput;
frisoane (am voie paracetamol) dar la 5-6ore trece efectul, dar frisoane d'alea de nu pot sa beau apa cu o mana!
Vezicule, bube, sute, peste 400: pe scalp, pe fata, pe umeri, spate, burta, scrot, chiar si pe capul Anacondei Posted Image
....era sa uit, si o direre nesuferita in gat.
Pana in noaptea aceasta am dormit, cum am dormit, dar deja stau si tremur de 2 ore (la 6 pot lua paracetamol).
Nu pot sta 2 secunde intr-o pozitie:
Daca nu ma mananca, ma ustura, daca nu ustura, dor....crunt!
Si din cate am descoperit, mai am de indurat vre-o 2 zile pana ies toate bubele..
Am o alifie mentolata (roz) cu care ma dau, dar la cate am m-am dat cu pensula...is roz! hell no!
Aviz divelor care prefera roz!?
Stiu ca nu intereseaza pe nimeni ce scriu, dar concentrandu-ma la scris, parca se apropie mai repede ora 6, hai 5:30...
Cel mai bine este la dus, oameni buni, este o senzatie placuta.... dar trebui dush scurt si cu cat mai putin sapun!
Dar cand am frison, si ies de sub dus tremur ca bunica, de nu reusesc sa iau chilotii pe mine.
O sa revin cu noutati...

Multumesc!

Edited by dem3ntor, 21 April 2018 - 03:39.


#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
hmm..crezi ca o sa scapi teafar?Posted Image

injura-i pe astia de nu fac vaccinuri la copii.

#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Ce nu te omoara, te face mai puternic, sfatul meu: mergi urgent la un spital din apropiere...!

Edited by arisel, 21 April 2018 - 04:30.


#4
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Multa putere si tarie de caracter si vei trece si peste aceasta boala. Eu mai nou ma trezesc intre 3 si 5 dimineata. Criza de 45 de aniPosted Image

#5
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mergi inapoi ladoctor sa,ti prescrie ceva mai puternic pt durere.eu am facutvaricel pe la vreo 3o deani, da a fost oforma usoara. Acum cativa ani am facut Zona zoster si pt mancarime, durere mi,a dat ceva pe baza de paravetamol si codeina plus nu mai stiu ce. Da erau niste concentratii mai mari. Initial I,am zambit, amspus ca n,am nevoie, am prins boala devreme. Medicul a zambit si el si a spus Mergi lafarmacie si ia reteta. Vei avea nevoie. Si am avut,ca a durut tare. Asaca iti spun, meri la ala sa,ti Dea ceva mai puternic. Ai dreptul sa poti dormi linistit

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Tin minte ce suuuper a fost cand am facut varicela, am lipsit vreo doua saptamani de la scoala, stateam toata ziua si citeam/completam reviste pt copii si ma uitam la desene. Pe vremea aia nu aveam pc, erra undeva prin 2001-2002.

Edited by SpeedDemon, 21 April 2018 - 05:55.


#7
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 dem3ntor, on 21 aprilie 2018 - 03:38, said:

....era sa uit, si o direre nesuferita in gat.
Citisem diaree. :)

 dem3ntor, on 21 aprilie 2018 - 03:38, said:

Si din cate am descoperit, mai am de indurat vre-o 2 zile pana ies toate bubele..
Mai sunteti multi cu vre-o asta ?

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Oricum nu iesi din casa, deci ce conteaza ca e roz alifia?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mers la medicul de familie (sau sunat).
Febra trece cu un ibuprofen sau paractamol, mancarimea cu antihistaminice. Nu aspirina (desi la adulti nu ar fi bai, eu zic tot nu)

Nu mai pune naibii crema mentolata pe ele, nu face decat sa le agite.
Evident, nu te scarpina ca ramai cu ele.

Urmatorii cu biblia zboara 3 zile de pe forum.

Edited by Lex404, 21 April 2018 - 07:16.


#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Atentie ca la adulti e mai sever varsatul de vant asta! Poate da complicatii.

Pana la urma ai fost vaccinat in copilarie?  Poti face din nou boala ca adult, chiar daca ai avut-o in copilarie.

Cei din jurul tau au avut? E foarte contagioasa.

Nu te scarpina si nu rupe bubitele!

Sanatate!

Edited by arab, 21 April 2018 - 07:28.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Am făcut și eu acum câțiva ani la vreo 32. Mulți m-au avertizat că nu va fi ușor la vârsta aia. Pe naiba. Mi-a dat dermatologul o soluție și niște pastile. Nu m-a durut nimic, nu mi-a fost rău, nu m-a mâncat. Doar am stat în casă vreo zece zile. Am scăpat simplu față de alții care făcuseră tot la vârstă înaintată.

#12
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Important e sa nu faco dus pana nu ies toate bubele. Da-te cu pudra, nu cu crema.
Eu am avut niste dureri de cap crunte, imi venea sa ma sui pe pereti. Stateam cu ochii pe ceas ca sa vad cat mai am pana iau paracetamolul. Mananca usor, in special lichide, evita dulciurile.
Eu am stat o luna acasa. Eram o leguma, m-am pus pe urma pe picioare cu multivitamine si minerale.
Sanatate!
.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Acu vreo 3 saptamani a debutat si la sotie. 3 zile tragea sa moara. Dupa aia s-a mai linistit, cel putin in ceea ce priveste durerea, dar a inceput sa se plictiseasca in casa.
Dupa cate am observat, daca rezisti astea 3 zile, iadul va parea a fi o mangaiere. :)

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
http://m.adevarul.ro...31d1/index.html

Poti sa iei si ibuprofen, alternativ cu paracetamol. Dus poti face fara probleme, dar sa ai grija sa nu ti se rupa bubitele cu lichid, iti raman cicatrici. Ai grija in urmatoarele saptamani, te poti imbolnavi foarte usor de orice alta boala contagioasa, deoarece sistemul imunitar e pus la pamant dupa lupta cu virusul varicelei. Roaga pe cineva sa-ti ia de la farmacie pudra mentolata sau mixtura mentolata, sa aplici pe bube. Incearca sa bei si ceaiul mentionat in articol, rau n-are cum sa-ti faca, oricum ai nevoie de hidratare. Poarta imbracaminte lejera, sa nu te stranga sau sa se frece de bubite, se pot rupe si ramai cu cicatrici. Sper ca nu ai vreo femeie insarcinata printre cei cu care ai intrat in contact in ultimele 2 saptamani, erai contagios si in perioada de incubatie a bolii.

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 dem3ntor, on 21 aprilie 2018 - 03:38, said:

de 2 ore ma zvarcolesc in pat ca pestele pe plita...
ia pastilele doctorului si nu te mai vaita ca o baba cand isi teleporteaza smartfonu.

Vezi sa nu faci oreion, ca te vei uita la cuc ca la furtunas.

#16
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca te mananca foarte tare vezi ca exista in farmacii un spray special pentru asta -Poxclin (mai sunt si altele), care are efect pe termen indelungat fata de talc mentolat/mixtura mentolata/alcool mentolat. Incearca sa nu te scarpini ca raman cicatrici.

#17
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
O adevarata drama, slaba generatie, daca te zvarcolesti de la un simplu varsat de vant, daca te apuca vreo hernie ce faci? faci un film ? fii naiba barbat, ma uit si la altii,....sotia tragea sa moara, iad......daca un cacat de varsat ti se pare iad si dureros, sa vad cum reactionezi dupa ce esti operat de chist pilonidal si operatia este chiuretata zilnic timp de 10 zile, pe viu, sa stai cu curul in sus, sa strangi un lemn in gura, si aproape sa lesini de durere.
Hai, fruntea sus, si multa sanatate, nu mai fiti fetite plangacioase

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nene, dacă unii sunt mai tari, nu toţi sunt. Am o vorbă "dacă vreţi să faceţi experimente, faceţi pe voi".
Cât despre problema colegului: să se simtă repede cât mai bine!

Edited by djl, 21 April 2018 - 09:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate