Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ați prevăzut venirea criziei din 2009?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
În timpul acelei nebunii cu credite mai accesibile, ați prevăzut că va veni și o depresie sau cel puțin ați crezut că va înceti economia?
Care credeți că au fost efectele acelei "nebunii" cu creditele asupra României?

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdjl, on 20 aprilie 2018 - 23:40, said:

Aţi prevăzut venirea criziei din 2009?
Da, pentru ca sunt Nostradamus in persoana Posted Image

#3
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdjl, on 20 aprilie 2018 - 23:40, said:

Care credeţi că au fost efectele acelei "nebunii" cu creditele asupra României?
2 efecte :
Basescu a spus ca, daca nu era el si Boc. Romania ajungea ca Grecia
I a stricat apele lui Basescu, ca altfel ajungea ca Merkel.

#4
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Şmecherii au dat lovitura.
Exact reteta bulei crypto recente.

Pe plan local sau politic a fost perioada maxima de supraimbogatire a echipei portocalii

Grecia o făcătură a mai marilor.
Apoi au vândut si porturi, care au ajuns la chinezi. daca mai da o "criză" in ei, vom merge in Grecia si vom vedea made in china pe ea

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

View PostYourFan, on 20 aprilie 2018 - 23:43, said:

Da, pentru ca sunt Nostradamus in persoana   Posted Image

Unii se puteau gândi o creştere bazată pe forţarea piesei spre supraconsum s-ar putea sfârşi precum în 1929.

Edited by djl, 20 April 2018 - 23:57.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Și nu e normal? În timp ce chinezul își rupea spatele prin toată lumea și nu strâmba din nas când era vorba de muncă grecul își bea iaurtul, încasa pensia babană și stătea la soare. Pe credit..

#7
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Djl, subiectul e prea mare pt tine, te bazezi doar pe info de suprafaţă.
Capitalismul este un sistem al crizelor, sunt curios daca intra china in vreo criză.
Nu se spune de ex cum a facut soros short pe bursa prabusind unele chestii.

Ideal ar fi să faci o legatură intre obiectele vechi si cryză. Eventual un pret de backup al lor care sa fie pe post de refugiu la o criză

Edited by babarzotea, 20 April 2018 - 23:59.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Ceva,ceva mirosea a oua stricate.Toata lumea lua cu buletinul.Elvetia blocase de nn ani cursul la liber al monedei lor.EU personal la economii nu m-a lovit.Creditele in Ro.se dadeau mai ciuciu.Multi,eu inclus,din diaspora ramasi fara job.Bani mai putini-deloc in tara trimisi.Dar ca dupa orice boala(ce nu te omoara te intareste)m-am orientat.Niciodata bugetar.Pe ce pot face.ORIUNDE.

Parca si acum vad dimineata aia cand a iesit min. finante elvetian si a dat liber la schimb F. elv. .Cu gulguta ca nu a anuntat din timp.Cine conteaza pe planeta stia,stia.plebeea mumu. Ps:la fel ca moda si crizele sant ciclice.

#9
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Se prevede că in momentul când cryptomonezile vor deţine un capital suficient de bare variatiile lor vor influenta si piata astalalta, deci cred că in situatia aia vom fi la mana catorva organizatii si baroni planetari. Va fi pa libertate, vom fin ca soarecii, ne vor strivi si vinde la kg.

Prăbuseste careva ceva ca sa isi faca mendrele si sa preia controlul mai mare si o iau razna toate preturile si altele.

Edited by babarzotea, 21 April 2018 - 00:20.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am prevazut-o...asa ca in Septembrie 2008, am zbughit-o in Norvegia....si zbughit am ramas pana acum Posted Image

Oricum parca prea bine o ducea lumea fara nimic palpabil...

Edited by tehnics, 21 April 2018 - 00:53.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Cum adică fără nimic palbabil?   :huh:   Adică prea mult import şi prea puţină producţie?

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
eu cred ca este o problema la bibilica omului.
pe toti ii aud ca se plang de credite dar o spun ca si cum sa iei niste credite e o obligatie, nu o alegere.

de ce trebuie sa iei credite? se poate trai si fara credite, e foarte simplu... iti cumperi ce si cat iti permiti. societatea cred ca ar putea fi mai sanatoasa financiar (si odata cu ea si inflatia, puterea de cumparare, puterea leului in comparatie cu alte monede) daca fiecare s-ar intinde cat ii este plapuma.

singurul credit la care poate ca esti cu adevarat obligat este unul la o locuinta,acolo mai inteleg, dar multi iau credite sa isi renoveze casa, sa isi schimbe mobila, sa isi zugraveasca casa, sa isi schimbe tv-ul si asa mai departe.
vrei sa iti schimbi mobila? pune nene bani deoparte niste luni. faci un sacrificiu (neobligat). mai bine faci sacrificiul asta benevol, ti-l impui tu INAINTE sa iei mobila decat sa iei un credit si apoi sa faci sacrificiul fortat in perioada cand dai banii inapoi.

Edited by bossake, 21 April 2018 - 02:17.


#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Am prevazut-o cand a inceput Base sa ne spuna ca Romania refuza sa intre in criza :)

#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
numai mircea badea a prevazut-o. ca pe mai toate, defapt.

#15
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Unii au "preavăzut-o"...
A venit, a trecut, vor veni altele, vor trece altele.
Doar așa unii se îngroapă iar alții își clădesc imperii.

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
În sistemul capitalistă crizele sunt normale, ciclice, inevitabile, cam una la un deceniu. Nu toate sunt catastrofale!

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 20 aprilie 2018 - 23:40, said:

În timpul acelei nebunii cu credite mai accesibile, aţi prevăzut că va veni şi o depresie sau cel puţin aţi crezut că va înceti economia?
Care credeţi că au fost efectele acelei "nebunii" cu creditele asupra României?

NU. Nu cred ca se gandea nimeni la criza in forma in care s-a manifestat. Stiu oameni care erau atat de disperati in 2007 sa ia o casa ca au luat 130.000 de franci elevetieni de la banca si s-au mutat in Pipera, intr-o zona cu case din alea lipite una de alta.
Efectele le stii si singur - multa lume cu venituri mici, indatoarata pe viata la banca pentru 45p intr-un bloc din 68.  Afacerea pooly...

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdjl, on 20 aprilie 2018 - 23:40, said:

În timpul acelei nebunii cu credite mai accesibile, aţi prevăzut că va veni şi o depresie sau cel puţin aţi crezut că va înceti economia?
Care credeţi că au fost efectele acelei "nebunii" cu creditele asupra României?
Toata lumea a vazut-o, mai putin niste unii de la TV care tineau sus si tare ca "Romania refuza sa intre in criza"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate