Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Laptop programare 2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016
Salutare!
Am mai facut un topic asemanator dar chiar inainte sa fac comanda am revizuit scopurile pe care le va avea laptopul si am ajuns la  ideea ca imi v a trebuii pentru liceu deoarece m am apucat de programare si vreau sa progresez cat de mult pot si am ajuns la bugetul de 2000-2200 lei.
Treaba este ca nu prea stiu dupa ce ar trebuii sa ma uit pentru programare, m ar ajuta daca mi ati putea explica de ce este nevoie Posted Image .
Tin sa mentionez ca am cautat pe net raspunsul la aceasta intrebare dar am gasit doar recomandari de acum 3-4 ani si nu explicau ce si cum Posted Image
Am gasit laptop ul acesta(dupa criterii pentru jocuri). https://www.pcgarage...b-linux-silver/ . ( 2400 dar l am gasit mai ieftin).

Edited by Valentinp02, 20 April 2018 - 19:02.


#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ce fel de programare?
daca folosesti virtualbox iti trebuie RAM mult si un procesor decent. in rest, merge orice petarda.
eu ti-as recomanda unul mic si usor si cu carcasa de aluminiu. poti sa-l iei oriunde cu tine si nu scartaie din toate incheieturile ca alea din plastic.
macbook ar fi ideal dar e scump..

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Noi la liceu programam la inceput pe 286 si 386...Dupa ce ne-au cumparat apoi niste Pentium-uri, credeam ca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior.

Ontopic: cam orice laptop modern e mai mult decat suficient pentru programarea care se practica la nivel de liceu.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
In bugetul ala nu iei mare lucru insa cauta sa ai macar 8 GB RAM, sa ai un ecran de 17 inch, un SSD in loc de HDD.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Dell. Ca procesor i3 e suficient. Ram preferabil 6Gb sau mai mult. SSD ar fi minunat dar nu gasesti in bugetul tau. Insa cu 150-200 ron poti sa-l adaugi ulterior (renuntand la hdd).

#6
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
de pe olx cu ssd  poti lua, ti-am trimis pm!

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Inainte de laptop , ar trebui sa te uiti dupa o carte de gramatica. sa inveti sa scrii.
Ulterior, programare. Si acolo este extrem de utila gramatica, altfel, compilatorul nu va intelege comenzile si ne vei solicita ajutorul pentru depanare.
Spor.

#8
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostValentinp02, on 20 aprilie 2018 - 19:02, said:

Salutare!
Am mai facut un topic asemanator dar chiar inainte sa fac comanda am revizuit scopurile pe care le va avea laptopul si am ajuns la  ideea ca imi v a trebuii pentru liceu deoarece m am apucat de programare si vreau sa progresez cat de mult pot si am ajuns la bugetul de 2000-2200 lei.
Treaba este ca nu prea stiu dupa ce ar trebuii sa ma uit pentru programare, m ar ajuta daca mi ati putea explica de ce este nevoie Posted Image .
Tin sa mentionez ca am cautat pe net raspunsul la aceasta intrebare dar am gasit doar recomandari de acum 3-4 ani si nu explicau ce si cum Posted Image
Am gasit laptop ul acesta(dupa criterii pentru jocuri). https://www.pcgarage...b-linux-silver/ . ( 2400 dar l am gasit mai ieftin).
Generartia mea a terminat liceul de informatica , fiecare din noi neavand calculatoare personala acasa, iti vine sa crezi una ca asta ? Ba am mai si dat si bacul la informatic cu toti am promovat cu 9 si 10, iti dai seama ? Fara sa fii avut pc personal acasa, darmi-te laptop "pentru programare".
Poti alege orice calculator pentru "marile tale viitoare marete proiecte la informatica pe perioada liceuliu" desi tare imi este sa nu incepi sa chiulesti de la ore cand o sa vezi
cu ce se ocupa informatica.

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
uite acia. https://www.diablosc...reen-win-10-pro

#10
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postneagu_laurentiu, on 20 aprilie 2018 - 19:12, said:

In bugetul ala nu iei mare lucru insa cauta sa ai macar 8 GB RAM, sa ai un ecran de 17 inch, un SSD in loc de HDD.
neah, celeron dual core , 2 GB de ram, hdd la 5400 rpm, linux ubuntu pe el si tot este prea mult pt "maretele sale proiecte liceale informatice"
un latopt second-hand , cel mult 900 de ron este de ajuns

Edited by WinstonMontana, 20 April 2018 - 19:44.


#11
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View Postandu2006, on 20 aprilie 2018 - 19:38, said:

Inainte de laptop , ar trebui sa te uiti dupa o carte de gramatica. sa inveti sa scrii.
Prespun (corecteaza-ma daca ma insel) ca spui asta datorita lipsei de cratime.Sunt obisnuit sa scriu fara cratime,spatiul avand acest rol la mine cand am mai mult de scris,cu cratima scriu doar la scoala si la chestii importante si intradevar,  si un post aici este important si trebuie respectata gramatica.Voi tine cont pe viitor Posted Image

Edited by Valentinp02, 20 April 2018 - 19:50.


#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostValentinp02, on 20 aprilie 2018 - 19:45, said:

Prespun (corecteaza-ma daca ma insel) ca spui asta datorita lipsei de cratime.Sunt obisnuit sa scriu fara cratime,spatiul avand acest rol la mine cand am mai mult de scris,cu cratima scriu doar la scoala si la chestii importante si intr-adevar
Mama cate brasoave /propozitie, n-am vazut niciodata in viata mea asa ceva.In 486 si nimic in plus este de ajuns pt ce iti trebuie tie la informatica

#13
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View PostWinstonMontana, on 20 aprilie 2018 - 19:41, said:

Generartia mea a terminat liceul de informatica , fiecare din noi neavand calculatoare personala acasa, iti vine sa crezi una ca asta ? Ba am mai si dat si bacul la informatic cu toti am promovat cu 9 si 10, iti dai seama ? Fara sa fii avut pc personal acasa, darmi-te laptop "pentru programare".
Poti alege orice calculator pentru "marile tale viitoare marete proiecte la informatica pe perioada liceuliu" desi tare imi este sa nu incepi sa chiulesti de la ore cand o sa vezi
cu ce se ocupa informatica.
Ma pasioneaza informatica si am luat-o demult inaintea materiei din clasa.
Doresc ca aceste "mari viitoare marete proiecte la informatica pe perioada liceului" sa contina in spate mult mai mult decat materia de liceu deoarece sunt constient ca liceul este ca o introducere in lumea informaticii si eu vreau sa ajung si la cuprins datorita faptului ca netul este plin de informatii  care in trecut erau greu de gasit  dar totusi oamenii s-au descurcat asa ca nu vad de ce sa nu profit de ele Posted Image

View PostWinstonMontana, on 20 aprilie 2018 - 19:48, said:

Mama cate brasoave /propozitie, n-am vazut niciodata in viata mea asa ceva.In 486 si nimic in plus este de ajuns pt ce iti trebuie tie la informatica
Am zis sa dezvolt ca  sa nu se inteleaga gresit motivul Posted Image

Edited by Valentinp02, 20 April 2018 - 19:55.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostWinstonMontana, on 20 aprilie 2018 - 19:43, said:

si tot este prea mult pt "maretele sale proiecte liceale informatice"
Nu trebuie limitat la acele programele, nu stii de unde rasare dorinta-n om.

#15
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View Postvdesigns, on 20 aprilie 2018 - 19:20, said:

de pe olx cu ssd  poti lua, ti-am trimis pm!
L-am vazut, prefer sa iau ceva cu ecran mai mare dar si nou si sa schimb eu hdd-ul cu ssd  ca sa fiu sigur ca nu au fost uzate componentele(ma refer la uz excesiv pe care nu prea pot sa-l remarc din prima :)...dar mai ales ecranul doresc sa fie de 15 inch macar :),multumesc oricum pentru sugestie.

Multumesc pentru raspunsuri,acum stiu ca nu trebuie ceva foarte performant pentru programare neprofesionista.O seara buna!Posted Image

#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postandu2006, on 20 aprilie 2018 - 19:38, said:

Inainte de laptop , ar trebui sa te uiti dupa o carte de gramatica. sa inveti sa scrii.
Ulterior, programare. Si acolo este extrem de utila gramatica, altfel, compilatorul nu va intelege comenzile si ne vei solicita ajutorul pentru depanare.
Spor.

View PostValentinp02, on 20 aprilie 2018 - 19:02, said:

Salutare!
Am mai facut un topic asemanator dar chiar inainte sa fac comanda am revizuit scopurile pe care le va avea laptopul si am ajuns la  ideea ca imi v a trebuii pentru liceu deoarece m am apucat de programare si vreau sa progresez cat de mult pot si am ajuns la bugetul de 2000-2200 lei.
Treaba este ca nu prea stiu dupa ce ar trebuii sa ma uit pentru programare, m ar ajuta daca mi ati putea explica de ce este nevoie Posted Image .
Tin sa mentionez ca am cautat pe net raspunsul la aceasta intrebare dar am gasit doar recomandari de acum 3-4 ani si nu explicau ce si cum Posted Image
Am gasit laptop ul acesta(dupa criterii pentru jocuri). https://www.pcgarage...b-linux-silver/ . ( 2400 dar l am gasit mai ieftin).

View PostValentinp02, on 20 aprilie 2018 - 19:45, said:

Prespun (corecteaza-ma daca ma insel) ca spui asta datorita lipsei de cratime.Sunt obisnuit sa scriu fara cratime,spatiul avand acest rol la mine cand am mai mult de scris,cu cratima scriu doar la scoala si la chestii importante si intradevar,  si un post aici este important si trebuie respectata gramatica.Voi tine cont pe viitor
Nu este vorba doar de cratime.
Asculta sfatul lui @andu2006, o sa-ti fie de folos in viata.

#17
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View Postcristiany, on 20 aprilie 2018 - 20:11, said:

Nu este vorba doar de cratime.
Asculta sfatul lui @andu2006, o sa-ti fie de folos in viata.
Desigur, orice sfat este bine venit.

#18
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Off.
Nu ii caut scuze tanarului, insa problema cu cratima lipsa se datoreaza obisnuintei de a scrie tip "mess", iar i-urile multiple sunt deja o caracteristica a tinerei generatii.
Nu stiu de unde le-a venit cu i-urile astea, insa asa simt ei nevoia sa puna "accentul".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate