Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Slabit la sala?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alxgss10

alxgss10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2018
Salutare.
De circa 3 luni mi-am pus in plan sa slabesc si totodata sa ma apuc de sala. Initial am vrut sa ma duc la sala doar pentru cardio, insa m-am gandit ca ar trebui sa le combin pe toate si am urmatorul program de vreo 3 luni:
ziua 1 - spate, triceps / ziua 2 - piept, biceps / ziua 3 - umeri / ziua 4 - picioare. Pe langa ce am scris in fiecare zi dupa ce termin ce am de facut in ziua respectiva fac 3 exercitii de abdomen cu cate 4-5-6 serii (depinde cat de odihnit sunt) si totodata fac si 30 de minute de cardio pe bicicleta. Pe bicicleta nu pot sa ajung la intensitatea cea mai maxima decat in ultimele 2-3 minute, in rest cresc pe parcurs ca aproximatie (5 minute level 3, level 6, level 9 dupa care 8 minute level 11/12 iar in ultimele minute fortez la intensitate maxima).
Probabil o sa spuneti ca primele 2 zile sunt aglomerate dar in primele 2 zile fac mai putine serii la abdomen, in rest cardio-ul este prezent in toate cele 4 zile. In ziua 3 si 4 fac mai mult abdomen fiind mai libera.
Ca si dieta sunt intre 1100 calorii si 1600 in functie de zi. Probabil sunt putine, insa inafara de sala nu mai am activitate pentru ca sunt nevoit sa petrec multe ore pe scaun la laptop, etc. Probabil ce e mai important si am omis e ca am 21 de ani, in jur de 1.85m inaltime si 89 de kg. Cred ca nu o sa vi se para multe kg, insa nu prea am musculatura pe mine deci am foarte multa grasime cam pe toate partile corpului si mai ales am burta. Ceea ce m-a facut sa ma apuc de asa ceva a fost ca nu mai suportam sa imi atarne burta. Am slabit pana acum ceva, dar de aproximativ 1 luna m-am cam plafomat. La sala incerc mereu sa trag din greu, transpir foarte rau mai ales la cardio, dar nu stiu de unde plafonarea asta. Pe cantar mai scad 500g / 1kg dar am impresia ca pe abdomen nu se vede deloc aceasta schimbare.
La grupele de muschi pe care le lucrez dupa cum am spus mai mult lucrez cu greutati mai mult.
Ca proteine din ce am calculat ajung pe la 75-100 in functie de ziua respectiva.
Ma gandeam sa nu mai fac cardio pe bicicleta pentru ca si dupa acele 30 de minute bicicleta imi spune ca am 'consumat' 200 de calorii ceea ce mi se pare destul de putin la cat de greu este, sa trec la banda? Initial am zis sa nu imi fortez articulatiile cu banda nefiind obisnuit cu sportul.
Ce imi sugerati sa fac?

EDIT: Ceea ce am uitat sa spun este ca la fiecare grupa am cautat pe Youtube si diferite site-uri exercitii pentru a stimula cat mai bine toate partile acelui muschi.

Edited by alxgss10, 20 April 2018 - 14:44.


#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sincer, eu cred ca inotul e cel mai bun sport!

daca alternezi stilurile - craul, liber, fluture - si faci continuu vreo 2 ore, eu cred ca echivalezi 4 ore de sala lejer!

fiindca muncesti simultan tot corpul, nu lasi nici un muschi sa stea, spre deosebire de sala

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 pinguinul666, on 20 aprilie 2018 - 14:46, said:

sincer, eu cred ca inotul e cel mai bun sport!

daca alternezi stilurile - craul, liber, fluture - si faci continuu vreo 2 ore, eu cred ca echivalezi 4 ore de sala lejer!

fiindca muncesti simultan tot corpul, nu lasi nici un muschi sa stea, spre deosebire de sala
Eu stiam ca sexul e cel mai bun sport...dar nah, fiecare cu preferintele lui :)

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

 alxgss10, on 20 aprilie 2018 - 14:41, said:

Ma gandeam sa nu mai fac cardio pe bicicleta pentru ca si dupa acele 30 de minute bicicleta imi spune ca am 'consumat' 200 de calorii ceea ce mi se pare destul de putin la cat de greu este, sa trec la banda? Initial am zis sa nu imi fortez articulatiile cu banda nefiind obisnuit cu sportul.
Ce imi sugerati sa fac?

La pedalat nu o să consumi mare lucru.
E mai eficient pe bandă. Dacă știi riscurile la care te expui - adică probleme cu articulațiile - poți încerca. Dar trebuie să te ții serios de treabă, e mult mai greu decât crezi.

Eu alerg câte 7-9 km o dată la 2-3 zile de câteva luni, și are efect. Am slăbit cam 15 kg în 6 luni, în condițiile în care nu urmez nicun regim alimentar. Per sesiune de alergat (40 minute) ard cam 600-700 de calorii, conform aparatului.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 pexCom, on 20 aprilie 2018 - 15:17, said:

...Am slăbit cam 15 kg în 6 luni, în condițiile în care nu urmez nicun regim alimentar.

Stii cum e asta ?
Ca cei (in special tineri) care spun ca ei mananca orice si nu se ingrasa,.. merge un timp, dupa care

[ https://i.redd.it/omjyhuknqpoz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
1100-1600 pt un tanar de 21 ani si peste 80kg este regim de exterminare pe termen mediu-lung.

#7
alxgss10

alxgss10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2018

 the_lion, on 20 aprilie 2018 - 18:34, said:

1100-1600 pt un tanar de 21 ani si peste 80kg este regim de exterminare pe termen mediu-lung.
Nu prea as mai vrea sa tin regimul mult, as prefera ca pana la jumatatea lui Mai sa termin. Tu cum imi sugerezi, sau ce / cum ar trebui sa fac in continuare?

#8
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 alxgss10, on 22 aprilie 2018 - 21:19, said:


Nu prea as mai vrea sa tin regimul mult, as prefera ca pana la jumatatea lui Mai sa termin. Tu cum imi sugerezi, sau ce / cum ar trebui sa fac in continuare?

Pt un tip care abia s-a apucat de sala, programul acela in care lucrezi o grupa musculara o singura data pe saptamana nu este deloc cel mai bun.
Daca tot te preocupa slabitul, poti incerca asa numitele complexe metabolice cu bara, sunt exercitii facute unul dupa altul, fara pauza,fara sa lasi bara din maini pana la sfarsitul ultimului exercitiu. Multi vor spune ca iti trebuie experienta si intr-adevar asa este la unele exercitii (aceste complexe sunt foarte eficiente cand se folosesc miscari compuse, unele care provin din haltere), dar poti alege exercitii ca indreptari, genuflexiuni, ramat,impins de la piept, fandari. Avantajul acestor complexe este ca vei folosi greutati mai mici,ajutandu-te sa-mi imbunatatesti tehnica la miscari. Greutatea trebuie aleasa astfel incat sa poti face repetarile pt miscarea cea mai usoara (de multe ori asta inseamna impinsul de la piept). Nu alege exercitii ca flexii cu bara pt biceps de ex...pt ca iti va limita mult greutatea pt restul exercitiilor.
Cauta pe youtube "barbell complex", fa de trei ori pe saptamana luni-miercuri-vineri plus alte 2 zile in care sa alergi.

#9
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
din datele tale biometrice  pt a slabi cam 0.5 kg /sapt ar trebui sa mananci undeva intre 2200-2500calorii/zilnic , la un efort sa zicem moderat. in niciun caz ce zici tu gen1100-1600 calorii . mananci mult prea putin si nu faci decat sa te infometezi iar slabirea nu va fi de durata.
nu pierde timpul cu exercitii pe grupe musculare ci incearca un program tip circuit ori full body ori partea superioara/partea inferioara. de 2-3 ori/saptamana la care mai adaugi 20 min la final cardio de tip HIIT gen 1 min alergi un minut mers rapid si tot asa.
minim4l de apa pe zi + odihna si fara alcool si in 30 zile vei vedea rezultate fara f mare efort si infometare.
secretul slabirii cu cap sta în deficitul caloric , nu in infometare, iar sportul ajuta la tonifierea musculara  si la o eventuala ardere a unor calorii  si dupa antrenament .
si apropo, ar tb sa fie un proces de durata, gen stil de viata obiceiurile alimentare sanatoase si miscarea , pt ca altfel dupa ce atingi sa zicem greutatea dorita, incepi sa rupi frigiderul, vei ajunge repede de unde ai plecat sau poate cu ceva in plus la cantar...

Edited by esaob13, 24 April 2018 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate