Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Obturatie de canal bine facuta - durata de viata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
eldoli

eldoli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2018

View Postpinguinul666, on 20 aprilie 2018 - 14:20, said:

sal!


am cativa dinti la care a trebuit, de-a lungul timpului, sa fac obturatie de canal  (za (in)famous root canal).
procedura mi s-a parut chiar comfortabila - poate mai comfortabila si ca detartrajul cu vibratiile alea Posted Image

intrebare: daca e facuta corect, bine curatate radacinile etc., coroana nu se sparge si am grija de dinti si gingiile sunt sanatoase....care e durata de viata aproximativa?

intreb, fiindca vad pe multe site-uri  (e adevarat, multe din aceste site-uri sunt site-uri cu chestii holistice, vegane etc), ca se spune ca si in cel mai bun caz, un dinte obturat "moare" de tot pana in 10 ani si trebuie neaparat scos (adica se reinfecteaza nasol de tot)

eu am inteles ca un implant e mai nasol dpdv al organismului, decat sa lasi dintele acolo si sa il obturezi cu guta percha!

pana la urma cum e ?


E vorba de genetica omului nu de faptul ca acel dinte obturat moare. Am cunoscut multe persoane care nu au avut carii pana la 30 ,40 sau chiar 50 de ani! Un dinte fara nerv continua sa fie hranit de gingie,etc, cu sange. Poti lua un os cand cumperi carne, de porc ca de ex. Ai sa vezi ca fara sa fie hranit acel os devine casant in cateva zile. Dintii insa, chiar si fara nerv continua sa fie hraniti de organism. Am dinti fara nerv de 15-17 ani si nici nu a trebuit sa schimb plomba. La 17 ani , am facut cele mai multe carii . Probabil varsta, crestea, am avut carenta de calciu sau ceva. De atunci am avut o carie care a progresat la un nerv si nimic altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate