Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Obturatie de canal bine facuta - durata de viata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal!


am cativa dinti la care a trebuit, de-a lungul timpului, sa fac obturatie de canal  (za (in)famous root canal).
procedura mi s-a parut chiar comfortabila - poate mai comfortabila si ca detartrajul cu vibratiile alea Posted Image

intrebare: daca e facuta corect, bine curatate radacinile etc., coroana nu se sparge si am grija de dinti si gingiile sunt sanatoase....care e durata de viata aproximativa?

intreb, fiindca vad pe multe site-uri  (e adevarat, multe din aceste site-uri sunt site-uri cu chestii holistice, vegane etc), ca se spune ca si in cel mai bun caz, un dinte obturat "moare" de tot pana in 10 ani si trebuie neaparat scos (adica se reinfecteaza nasol de tot)

eu am inteles ca un implant e mai nasol dpdv al organismului, decat sa lasi dintele acolo si sa il obturezi cu guta percha!

pana la urma cum e ?

Edited by pinguinul666, 20 April 2018 - 14:21.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

Quote

...care e durata de viata aproximativa?
Daca nu traiesti mult, te tine toata viata! Posted Image

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
chiar vroiam sa deschid un subiect pe tema asta. se pare ca procedura asta este periculoasa pentru orgasnism. un medic stomatolog a demonstrat ca obturarea genereaza o punga unde se dezvolta bacterii mutante si, la o eventuala depresie a sistemului imunitar, pot genera grave probleme de sanatate.
ideea de baza este ca tu pastrezi un organ mort in tine.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postrich1974, on 20 aprilie 2018 - 14:26, said:

ideea de baza este ca tu pastrezi un organ mort in tine.


Pai asta e si intrebarea cheie: ce e mai bine?
Pastrarea dintelui obturat....sau implant dentar?

Am inteles ca nici implantul nu e chiar "copil inocent", si el fiind destul de traumatic asupra gingiei!

View PostLesbianu, on 20 aprilie 2018 - 14:23, said:

Daca nu traiesti mult, te tine toata viata! Posted Image

Ceva detalii ?

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
aceste deduceri cum ai ajuns la ele?

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca te tine buzunarul, implantul dentar este de preferat.

#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postrich1974, on 20 aprilie 2018 - 14:37, said:

daca te tine buzunarul, implantul dentar este de preferat.

stomatoloaga care mi-a facut obturatia, mi-a zis ca din contra, obturatia e de preferat implantului, pt ca implantul provoaca o retragere relativ rapida a gingiei, si este mai predispus la infectii decat dintele ramas.

a ras si mi-a zis ca din punctul ei de vedere, e mai bun implantul pt ca e mult mai scump, dar profesional, tot o obturatie bine facuta ar recomanda, daca e posibil.

problema cu mine, e ca uneori, dezvolt veritabile infectii nasoale fix pe nerv sau langa radacina...dar total asimptomatice, pana la faza finala, cand nu prea mai e nimic de facut

aparent, si mama mea patea similar, deci e posibil sa fie genetica faza.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu exista obturatie bine facuta din cauza ca este imposibil.
din ciclul: de ce dati paine diabeticilor? pai ce altceva sa le dam?

#9
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
obturatia e de preferat implantului, pt ca implantul provoaca o retragere relativ rapida a gingiei, si este mai predispus la infectii decat dintele ramas.

#10
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postvdesigns, on 20 aprilie 2018 - 15:13, said:

obturatia e de preferat implantului, pt ca implantul provoaca o retragere relativ rapida a gingiei, si este mai predispus la infectii decat dintele ramas.
nu chiar, am o masea cu canale obturate cam de 7-8 ani, dintele e negru si gingia s-a retras considerabil, nu se vede mare lucru deoarece dintele nu mai este intreg, era ci doar putin deasupra gingiei.

Edited by ando01, 20 April 2018 - 16:24.


#11
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

View Postpinguinul666, on 20 aprilie 2018 - 14:20, said:

intrebare: daca e facuta corect, bine curatate radacinile etc., coroana nu se sparge si am grija de dinti si gingiile sunt sanatoase....care e durata de viata aproximativa?

8-10 ani,depinde foarte mult "materialul clientului" (structura morfopatologica a osului).

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am obturatii de canal facute de un adevarat medic stomatolog(nu carpaci) ...
....8 ani si sunt ok.Nici o problema avuta pana acum.

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postando01, on 20 aprilie 2018 - 16:23, said:

nu chiar, am o masea cu canale obturate cam de 7-8 ani, dintele e negru si gingia s-a retras considerabil, nu se vede mare lucru deoarece dintele nu mai este intreg, era ci doar putin deasupra gingiei.
scapa cat mai repede de el, ai un organ mort in gura.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
Majoritatea stomatologiei e cautarea celui mai bun compromis pt pacient. Voi aveti senzatia ca mergeti la stomatolog si el va da ce Dumnezeu nu v-a dat, cu garantie pe viata...

Edited by Fane, 20 April 2018 - 19:36.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am o obturatie de peste 20 de ani vechime si molarul arata ca la la inceput :P  Obturatia fiind facuta pe metoda clasica ("senzorul" de capat la mana stomatologului si la durerea pacientului) - acum obturatiile se fac cu apex si sunt mult mai precise - aproape perfecte ;)
Implantul il faci doar daca nu mai ai cum salva dintele... E ultima instanta pentru un stomatolog serios! Acum gasesti greu asa ceva, majoritatea sunt pusi pe scos banu gramada!
Pe astia ii dibuiesti usor, te duci la ei si iti spun ca ai toti dintii cariati - trebuie sa-ti faci abonament la ei cativa ani sa te rezolve complet... :)

#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2018 - 19:19, said:

Eu am o obturatie de peste 20 de ani vechime si molarul arata ca la la inceput :P  Obturatia fiind facuta pe metoda clasica ("senzorul" de capat la mana stomatologului si la durerea pacientului)
"Cand simțiți o ușoară intepatura ridicați mâna (de obicei cea opusă părții pe care lucrează stomatologul)"

#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postrich1974, on 20 aprilie 2018 - 19:02, said:


scapa cat mai repede de el, ai un organ mort in gura.

Mai ai si alte sfaturi atat de pline de deșteptăciune?

#18
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postpinguinul666, on 20 aprilie 2018 - 14:20, said:

...........
intrebare: daca e facuta corect, bine curatate radacinile etc., coroana nu se sparge si am grija de dinti si gingiile sunt sanatoase....care e durata de viata aproximativa?

intreb, fiindca vad pe multe site-uri  (e adevarat, multe din aceste site-uri sunt site-uri cu chestii holistice, vegane etc), ca se spune ca si in cel mai bun caz, un dinte obturat "moare" de tot pana in 10 ani si trebuie neaparat scos (adica se reinfecteaza nasol de tot)
....................................

Eu am obturatii de canal la 1 dinte și 2 măsele. Obturațiile sunt de circa 20 - 23 de ani.
Pentru cei care nu știu pe atunci canalele se curățau cu ace cu un fel de zimți pe ele și totul depindea de priceperea stomatologului, în sesnul că el curăța cu acel ac mai mult sau mai puțin, în funcție de cum simțea zona respectivă și cum se vedea pe radiografie.
Dintele și măselele erau îmbrăcate și recent mi-am dat jos coronițele și mi-am pus alte coronițe.
Obturația la dinte era perfectă.
Obturația la măsele era într-o stare mai rea, în sensul că în timp se infectase zona (dar nu mă durea deloc) și a trebuit curățat mai mult. Măselele s-au păstrat, s-a pus un fel de pivot din fibră de sticlă, pe care s-a montat noua coroniță.
În prezent tehnologia a evoluat foarte mult, în sensul că pentru cele două măsele s-a dat jos ce era pe acolo și s-au refăcut obturațiile de canal. Curățarea canalelor și obturațiile s-au făcut cu un microscop și un aparat care arată exact când s-a ajuns la capătul rădăcinii, deci cred că ar trebui să mai țină mulți ani fără probleme.

Eu personal sunt mulțumit - obturațiile și plombele au ținut 20 - 23 de ani, ceea ce eu consider suficient - deci mult mai mult de cei 10 ani indicați de inițiator.

Implantul eu îl consider a fi ultima soluție, când nu se mai poate salva nimic din dinte/măsea sau rădăcină, din mai multe motive :
-implantul nu se poate pune din prima, ci mai întâi se scoate dintele ori rădăcina rămasă, se așteaptă vindecarea, se pune acel implant, apoi se vindecă zona, abia ulterior pe implant se pune coronița definitivă;
-deci probabil se așteaptă cam 6 luni - 1 an fără dinte/dinți în acea zonă;
-prețul este extrem de mare - am înțeles că în total costă 3 - 4000 lei pentru un dinte (cu tot ce implică - extracție, implant, coroniță, radiografii etc.)
-implantul nu se poate pune chiar în locul oricărui dinte - osul maxilarului poate fi subțire (se poate face implant de os, dar asta înseamnă alți bani), sinusurile pot fi aproape etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate