Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Hai sa adunam impreuna toate dovezile despre evolutie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
558 replies to this topic

#109
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Infinitty, on 22 aprilie 2018 - 22:29, said:

Pe cand o sa ajungeti si la exemple concrete sa ma cotiti si pe mine.
Eu totusi am impresia ca nu stiti ce aveti de facut, practic ati inventat ideea ca biblia neaga evolutia iar acum incercati sa ...
Ce exemple concrete vrei iar ?
Ia un grup de indieni din Amazon, du-i in Groenlanda, imbraca-i, schimba-le dieta, bagi si vreo doua blonde, ii lasi 20 de generatii si ai altceva, dar tot oameni sunt.
Ia boi, oi, cai, caini, pesti, du-i in alte conditii si izoleaza-i reproductiv sau introdu o specie locala si ai "microevolutie".

Acum ia o populatie de girafe, du-le pe o insula si vezi daca in 500 de generatii o sa ai altceva decat girafe. Vor avea sigur o talie mai mica, dar dinozauri nu scoti din ele.

Asa, ca mi-am amintit, nu tu ai venit cu stickleback fish ? Ai luat asa exemplul pe nemestecate, sau ai si citit ce zic oamenii aia ? Toate speciile de stickleback de apa dulce au fost obtinute dupa glaciatiune, dupa retragerea gheturilor, prin izolarea unor grupuri dintr-o populatie martor. Tot pesti sunt, chiar trebe sa repetam la infinit treaba asta ? Ce salt macroevolutiv ai tu la stickleback ? Au devenit amfibieni ?

Edited by Xlander, 22 April 2018 - 23:33.


#110
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Shade_Wo, on 20 aprilie 2018 - 14:58, said:



Normal, este singura care explică ceva.

Cea mai arzătoare problemă e apariția vieții, nu ceea ce explică evoluția!

 subjective, on 22 aprilie 2018 - 18:27, said:



Informațiile despre univers închegate in teorii științifice conțin observații empirice transpuse întotdeauna în ecuatii matematice. Și nu e vorba de sute de milioane de ani ci de miliarde. Prin urmare, ca sa păstrăm totuși un limbaj coerent, trebuie sa facem diferența între ce înseamnă teorie în fizica și ce înseamnă teorie în antropologie sau biologie. Teoria in fizica este dublată consistent de un aparat matematic, lucru care lipsește în ceea ce se numește 'teoria evoluției'.

Corect! Plus că în cazul TE, nu poate fi aplicată metoda științifică, ci speculația științifică... :)

#111
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 Xlander, on 22 aprilie 2018 - 23:22, said:

[...] ia o populatie de girafe, du-le pe o insula si vezi daca in 500 de generatii o sa ai altceva decat girafe.

Și dacă aștepți 50 de milioane de ani?

 heart_of_ice, on 22 aprilie 2018 - 23:31, said:

Cea mai arzătoare problemă e apariția vieții, nu ceea ce explică evoluția!


Atunci deschide un topic separat, aici vorbim despre evoluție.

#112
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Shade_Wo, on 22 aprilie 2018 - 23:34, said:

Și dacă aștepți 50 de milioane de ani?
Daca prin absurd, ai avea 50 de milioane de ani, si ar fi o insula mica, cu o populatie restransa, sa zicem 500 capete, nu vei avea o variabilitate genetica destul de mare sa pastrezi indivizii sanatosi. Vor aparea probleme, se vor stinge treptat.
Se considera teoretic ca minimul este de 5000 indivizi ca sa ai si o variabilitate genetica optima.
Dar nu trec 50 de milioane fara o catastrofa, fii sigur.
Daca esti uniformist, bine acum, nu-ti schimb eu opinia.

#113
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Shade_Wo, on 22 aprilie 2018 - 23:34, said:

Și dacă aștepți 50 de milioane de ani?
poate vor fi de marimea unui ciine, vor avea gitul mai scurt, picioare mai scurte, blana va avea alta culoare, in functie de mediu....dar tot girafe vor fi.
pe chestia asta fac pariu cu tine pe 10 mii euro.

#114
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Umbla de mult un zvon precum ca NASA ar fi investit zeci de milioane de dolari pentru dezvoltarea unui pix care sa poata fi folosit in spatiu, si au reusit. Rusii au folosit creionul.
Cam asa e si cu teoriile evolutionismului vs creationism.
Investitii de milarde de dolari in genetica, arheologice, si cate si mai cate ca sa se formeze o teorie cat de cat educata, cand cealalta jumate crede ca lumea a fost facuta de un om din cer, stand pe un nor.

#115
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
concluzia ta este?

#116
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Panspermie, of course. :)

#117
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Xlander, on 22 aprilie 2018 - 23:40, said:


Daca prin absurd, ai avea 50 de milioane de ani, si ar fi o insula mica, cu o populatie restransa, sa zicem 500 capete, nu vei avea o variabilitate genetica destul de mare sa pastrezi indivizii sanatosi. Vor aparea probleme, se vor stinge treptat.
Se considera teoretic ca minimul este de 5000 indivizi ca sa ai si o variabilitate genetica optima.
Dar nu trec 50 de milioane fara o catastrofa, fii sigur.
Daca esti uniformist, bine acum, nu-ti schimb eu opinia.

Există animale pe pământ care timp de zeci de milioane de ani chiar sute de milioane de ani nu și-au schimbat "înfățișarea":
Crabul-potcoavă - 450 milioane ani
Coelacanth - 400 milioane ani
Scorpionul imperial - 300 milioane ani
Tuatara - 200 milioane ani
Rinocerul de Sumatra - 50 milioane ani
Nevăstuica - 15 milioane ani, etc.

Întrebare: "Aceste ființe de ce nu s-au transformat/evoluat?!"

#118
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 heart_of_ice, on 22 aprilie 2018 - 23:51, said:



Există animale pe pământ care timp de zeci de milioane de ani chiar sute de milioane de ani nu și-au schimbat "înfățișarea":
Crabul-potcoavă - 450 milioane ani
Coelacanth - 400 milioane ani
Scorpionul imperial - 300 milioane ani
Tuatara - 200 milioane ani
Rinocerul de Sumatra - 50 milioane ani
Nevăstuica - 15 milioane ani, etc.

Întrebare: "Aceste ființe de ce nu s-au transformat/evoluat?!"

Eu am altă întrebare. Cum de știu cât timp au trăit?

#119
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 heart_of_ice, on 22 aprilie 2018 - 23:51, said:



Există animale pe pământ care timp de zeci de milioane de ani chiar sute de milioane de ani nu și-au schimbat "înfățișarea":
Crabul-potcoavă - 450 milioane ani
Coelacanth - 400 milioane ani
Scorpionul imperial - 300 milioane ani
Tuatara - 200 milioane ani
Rinocerul de Sumatra - 50 milioane ani
Nevăstuica - 15 milioane ani, etc.

Întrebare: "Aceste ființe de ce nu s-au transformat/evoluat?!"
Coelacanth -ul e pestele ala declarat disparut acum 65 milioane ani si descoperit in 1940.
Cum de ce ? Ca nu exista milioane de ani. Astept intrebari mai grele de la tine. :)

#120
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 cirus6, on 22 aprilie 2018 - 23:41, said:

poate vor fi de marimea unui ciine, vor avea gitul mai scurt, picioare mai scurte, blana va avea alta culoare, in functie de mediu....dar tot girafe vor fi.

Înseamnă că existau girafe și acum 50 milioane de ani. Cum se face că fosilele arată altceva?

 heart_of_ice, on 22 aprilie 2018 - 23:51, said:

Există animale pe pământ care timp de zeci de milioane de ani chiar sute de milioane de ani nu și-au schimbat "înfățișarea":
Crabul-potcoavă - 450 milioane ani
Coelacanth - 400 milioane ani
Scorpionul imperial - 300 milioane ani
Tuatara - 200 milioane ani
Rinocerul de Sumatra - 50 milioane ani
Nevăstuica - 15 milioane ani, etc.

Întrebare: "Aceste ființe de ce nu s-au transformat/evoluat?!"

Nu există nici o teoremă care să spună că o anumită specie trebuie neapărat să se schimbe foarte mult, și dacă se schimbă, nu există nici o teoremă care să spună că scheletul trebuie să se schimbe semnificativ. Aș paria că multe animale din lista au suferit transformări însemnate, doar că scheletul a rămas aproximativ la fel.

Aș propune și eu o întrebare: cum se face că fosilele mai vechi de cca 400 milioane de ani aparțin unor animale exclusiv marine?

#121
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
"Eu am altă întrebare. Cum de știu cât timp au trăit?"

Iata o alta intrebare care ma duce cu gandul la troll sau cineva slab instruit. Te referi la limitele datarii cu carbon? Daca da, iata ce scrie aici - https://www.fossiler.../dating-fossils - pe scurt se fac corelatii in functie de obiectele a caror varsta este deja cunoscuta si/sau datand rocile a caror vechime se poate afla prin datarea cu potasiu.

Sunt deci aceste vietuitoare care nu s-au schimbat deloc pe parcursul a 50-300-400 milioane de ani. Numar in exemplu 6 animalute. Parca nu e atat de relevant cand stim ca la ora actuala exista pe Terra vreo 950.000 de specii de animale catalgote dintr-un total estimat de vreo 7 ori mai mare. Un posibil motiv pentru teoretica stopare a evolutiei acelor animale poate fi faptul ca au ajuns la un apogeu in ceea ce priveste adaptarea la mediu. Trebuie sa retinem ca evolutia are ca scop supravietuirea in functie de mediu. Se modifica mediul sau vietuitoarea e scoasa din mediul sau -> apare o forma de adaptare (pe care o voi numi tot evolutie, devreme ce nu exista un argument impotriva a ceea ce spun).

Si are sens ca sunt multe vietuitoare acvatice in lista pentru ca uscatul s-a modificat destul in ultima jumatate de miliard de ani, dar marile si oceanele - not so much.

Edited by Bylly00, 23 April 2018 - 07:38.


#122
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Xlander, on 22 aprilie 2018 - 23:22, said:


Ce exemple concrete vrei iar ?
Ia un grup de indieni din Amazon, du-i in Groenlanda, imbraca-i, schimba-le dieta, bagi si vreo doua blonde, ii lasi 20 de generatii si ai altceva, dar tot oameni sunt.
Ia boi, oi, cai, caini, pesti, du-i in alte conditii si izoleaza-i reproductiv sau introdu o specie locala si ai "microevolutie".

Acum ia o populatie de girafe, du-le pe o insula si vezi daca in 500 de generatii o sa ai altceva decat girafe. Vor avea sigur o talie mai mica, dar dinozauri nu scoti din ele.

Asa, ca mi-am amintit, nu tu ai venit cu stickleback fish ? Ai luat asa exemplul pe nemestecate, sau ai si citit ce zic oamenii aia ? Toate speciile de stickleback de apa dulce au fost obtinute dupa glaciatiune, dupa retragerea gheturilor, prin izolarea unor grupuri dintr-o populatie martor. Tot pesti sunt, chiar trebe sa repetam la infinit treaba asta ? Ce salt macroevolutiv ai tu la stickleback ? Au devenit amfibieni ?

Ce spui tu este magie, doar zeii pot face asa ceva, in timp ce natura lucreaza din aproape in aproape.

Asadar nu astepta asemenea dovezi ca nu vor veni niciodata, de fapt evolutia este complet straina de asa ceva.

 Bylly00, on 23 aprilie 2018 - 07:38, said:

"Eu am altă Ă®ntrebare. Cum de știu cât timp au trăit?"

Iata o alta intrebare care ma duce cu gandul la troll sau cineva slab instruit. Te referi la limitele datarii cu carbon? Daca da, iata ce scrie aici - https://www.fossiler.../dating-fossils - pe scurt se fac corelatii in functie de obiectele a caror varsta este deja cunoscuta si/sau datand rocile a caror vechime se poate afla prin datarea cu potasiu.

Sunt deci aceste vietuitoare care nu s-au schimbat deloc pe parcursul a 50-300-400 milioane de ani. Numar in exemplu 6 animalute. Parca nu e atat de relevant cand stim ca la ora actuala exista pe Terra vreo 950.000 de specii de animale catalgote dintr-un total estimat de vreo 7 ori mai mare. Un posibil motiv pentru teoretica stopare a evolutiei acelor animale poate fi faptul ca au ajuns la un apogeu in ceea ce priveste adaptarea la mediu. Trebuie sa retinem ca evolutia are ca scop supravietuirea in functie de mediu. Se modifica mediul sau vietuitoarea e scoasa din mediul sau -> apare o forma de adaptare (pe care o voi numi tot evolutie, devreme ce nu exista un argument impotriva a ceea ce spun).

Si are sens ca sunt multe vietuitoare acvatice in lista pentru ca uscatul s-a modificat destul in ultima jumatate de miliard de ani, dar marile si oceanele - not so much.

Sunt la fel doar in aparenta, deoarece asa ceva nu poate exista in realitatea noastra temporala.

 Shade_Wo, on 23 aprilie 2018 - 00:10, said:

ĂŽnseamnă că existau girafe și acum 50 milioane de ani. Cum se face că fosilele arată altceva?
Nu există nici o teoremă care să spună că o anumită specie trebuie neapărat să se schimbe foarte mult, și dacă se schimbă, nu există nici o teoremă care să spună că scheletul trebuie să se schimbe semnificativ. Aș paria că multe animale din lista au suferit transformări Ă®nsemnate, doar că scheletul a rămas aproximativ la fel.

Aș propune și eu o Ă®ntrebare: cum se face că fosilele mai vechi de cca 400 milioane de ani aparțin unor animale exclusiv marine?

O forma similara a scheletului ori chiar identica, nu inseamna ca genetic ori chiar morfo-fiziologic ori chiar anatomic discutam despre aceeasi specie dupa milioane de ani.

Uite hienele seamana cu canidele dar genetic sunt un fel de felide arhaice.

Gusterul de astazi nu poate fi soparlita fosilizata de dinainte de dinosauri.

In paleontologia comparata exista exemple nenumarate de omologie si evolutie comparata, iar geneticul si tesuturile moi nu pot fi probate in cazul fosilelor.

Koala si lenesul par a fi maimute.
Delfinul, ihtiozaurul si rechinii ori pestii in general par a fi la fel, idem ornitorincul si ratele, liliecii si pasarile ori fluturii, ...

#123
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Bylly00, on 23 aprilie 2018 - 07:38, said:

Iata o alta intrebare care ma duce cu gandul la troll sau cineva slab instruit. Te referi la limitele datarii cu carbon? Daca da, iata ce scrie aici - https://www.fossiler.../dating-fossils - pe scurt se fac corelatii in functie de obiectele a caror varsta este deja cunoscuta si/sau datand rocile a caror vechime se poate afla prin datarea cu potasiu.
Daca ne poti demonstra cum s-au sedimentat straturile astea, care includ si o fosila de copac, si cum le datezi, poate poate iesim la lumina. Exemplele astea nu le gasesti nu ? Definitia lor privind stratificarea si depozitarea in sute de milioane de ani e o poveste.
Ca sa datezi o fosila dupa stratul geologic si invers nu e stiinta.
Ai auzit de Tiktaalik, stramosul animalelor terestre, cica a iesit din ocean, asa cu chiu cu vai. Prin 2010, a aparut in Nature intr-un articol descoperirea unor amprente a unei presupuse creaturi terestre patrupede (in Polonia), amprente datate cu 10 milioane de ani mai vechi decat Tiktaalik. Cum putea uscatul sa fie bantuit de animale terestre inainte de Tiktaalik ? Cum poti gasi fosile mai vechi pe scara evolutiva in straturi mai la suprafata, peste fosile mai noi mai in adancime ? Asta nu-ti zic povestitorii.
Toate cimitirele fosiliere contin de regula un numar mare de specii, amestecate, indica o moarte violenta si o depozitare rapida in sedimente de mal.

 Shade_Wo, on 23 aprilie 2018 - 00:10, said:

Aș propune și eu o Ă®ntrebare: cum se face că fosilele mai vechi de cca 400 milioane de ani aparțin unor animale exclusiv marine?
Am si eu o intrebare. Cum ajunge o balena moarta pe fundul oceanului ? Crezi ca mai ajunge ?

Si vestitul coelacant, declarat missing in action de evolutionisti acum 65 milioane ani, si descoperit extrem de viu in anii 30 sec.trecut.

Attached Files



#124
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mai recent,ceva zeci milioane,sau milioane sau fractii de million,au existat mai multe tipuri de hominizi.Corect pana aici?Daca da, factorii de clima,alimentatie,comunicare,pana si fizic a avantajat un grup in detrimentul celeorlalte.Cei ce au supravietuit au evoluat sau nu?Si mai e o treaba pe care neavand studii de specialitate o pun:sistemul nervos`,aka neuroni,sinapse,nervi,receptori.Si pozitionarea server-uli in fiinta.Si aparitia organului specializat:ochi.Sau alte forme de orientare pentru orice:ex. un rahat de matreata broastei(alga,planta acvatica)se dezvolta de o ia naiba in balti caldute,da aceiasi buruiana in fantana nu prea.N-are ochi,da simte(Posted Image ) ca e naspa in fantana.

#125
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Infinitty, on 23 aprilie 2018 - 08:42, said:

Ce spui tu este magie, doar zeii pot face asa ceva, in timp ce natura lucreaza din aproape in aproape.
Asadar nu astepta asemenea dovezi ca nu vor veni niciodata, de fapt evolutia este complet straina de asa ceva.

Da tu mai spui si ceva concret din cand in cand ?
Ia-ti 1000 de oi Carabas din Teleorman, muta-te in Etiopia cu ele, amesteca-le cu ceva exemplare dintr-o specie locala, da ai grija ca in perioada fatarilor, nu ti se vor naste lei din ele.
Poate asa mai scapam si de trollingul matale. :lol:
Daca nu te poti concentra indeajuns nici sa intelegi termenul de "microevolutie", care oricum a aparut tot din cauza minciunilor voastre.
Nu era nevoie de el, tot ce e observabil in fauna si flora are deja definitii.

#126
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 Xlander, on 23 aprilie 2018 - 08:52, said:

Am si eu o intrebare. Cum ajunge o balena moarta pe fundul oceanului ? Crezi ca mai ajunge ?


Nu înțeleg ce vrei să spui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate