Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Doresc să-mi cumpar un IPhone6S la mana a doua.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alexandrix

Alexandrix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2018
Bună ziua, doresc să-mi achziționez un iPhone6s la mâna a doua, însă nu sunt în totalitate sigură ce teste trebuie să fac la fața locului. Navigând pe net, am înțeles că în afară de funcțiile basic, trebuie să verific ca "Find my phone" să nu fie activat, contul iCloud să nu fie prezent pe telefonul proprietarului și să dau un search în privinta codului iMei. Am folosit iPhone și inca folosesc iphone de ceva timp, și cred că ma pot descurca să observ un fake.
Este ceva ce mi a scapat?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ti-a scapat ceva. Nu stii sa folosesti telefonul daca iti pui astfel de intrebari :lol:.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te duci cu vânzătorul la un Service GSM.
Plătești verificare.
Stai liniștită apoi.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Vezi sa fie bateria buna.

Edited by missionnad, 20 April 2018 - 11:27.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
@missionnad care e faza cu filmul ăla ?
Faci reclamă la vreo drujbă ceva ?

Edited by exceswater, 20 April 2018 - 11:29.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La ce pret e acuma un 6s sh ?

#7
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
"Reset all content and settings" nu e suficient?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ii faci si update la ultima versiune de ios fiindca Apple baneaza telefoanele ce au display schimbat.

#9
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Am iPhone-uri de 8-9 ani, asa ca din experienta:

Numarul 1. Verifica serial number-ul pe site-ul apple https://checkcoverage.apple.com/ro/ro - seria il gasesti pe metalul de sim. Acolo apar date despre iphone, daca e valid la apple etc.

Numarul 2. Asigura-te ca Find my iPhone este dezactivat

Numarul 3. Asigura-te ca este dat Signout la iCloud. Daca l-ai cumparat si apoi ai realizat ca inca este logat la iCloud nu poti face nimic cu el, bun de aruncat.

Nu este mare inginerie deci nu trebuie sa te duci la nu stiu ce gsm shop sa verifice. Bateria n-ai cum sa verifici decat daca ii faci update la 11.3 (au bagat o optiune sa vezi starea bateriei). Si nici update-uri sau reset-uri nu trebuie sa faci pe loc sau sa verifici. Alea le poti face dupaia.

In rest, vezi sa fi multumit de exterior.

Edited by stan108, 20 April 2018 - 13:06.


#10
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View Poststan108, on 20 aprilie 2018 - 13:01, said:

Am iPhone-uri de 8-9 ani, asa ca din experienta:

Numarul 1. Verifica serial number-ul pe site-ul apple https://checkcoverage.apple.com/ro/ro - seria il gasesti pe metalul de sim. Acolo apar date despre iphone, daca e valid la apple etc.

Numarul 2. Asigura-te ca Find my iPhone este dezactivat

Numarul 3. Asigura-te ca este dat Signout la iCloud. Daca l-ai cumparat si apoi ai realizat ca inca este logat la iCloud nu poti face nimic cu el, bun de aruncat.

Nu este mare inginerie deci nu trebuie sa te duci la nu stiu ce gsm shop sa verifice. Bateria n-ai cum sa verifici decat daca ii faci update la 11.3 (au bagat o optiune sa vezi starea bateriei). Si nici update-uri sau reset-uri nu trebuie sa faci pe loc sau sa verifici. Alea le poti face dupaia.

In rest, vezi sa fi multumit de exterior.

Cum e la nr. 4 adica mai jos de numarul 3. nu exista inca nici un soft pe lumea aceasta care sa zica cat la 100 mai tine bateria, aia se face ochiomotric. Sau soft, 1 care sa consume bateria si apoi sa genereze ca s-a consumat mai iute, dar asa pe moment inca nu exista nimic si nici nu va exista, cel putin la bateriile care sunt acuma pe piata.

Cand cumperi, nu un telefon, dar orice lucru second trebuie sa fii atent la orice detaliu. nu sti ce probleme ascunse are, deaia parerea mea e sa nu cumperi second daca pretul nu e cel putin cu 50% mai mic din magazin. Mai aud pe alti care vand si zic, pai e ca nou, sau a fost desfacut doar pentru poze, din moment ce ai rupt sigiliul la un produs, e second. Si apoi chiar daca e nou, nu prezinta aceleasi beneficii ca 1 din magazin. Garantie ? TVA ? Impozite  ? Salariu la angajati ? Chirie pe spatiu ? Ce plateste samsarul, nimica, dar are tupeu sa vanda la un pret de magazin, deaia eu nici nu ii suport pe astia care vand second la un pret care nu e mai mic cu cel putin 50% decat in magazin.

Edited by logy, 21 April 2018 - 02:22.


#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAlexandrix, on 20 aprilie 2018 - 11:13, said:

Bună ziua, doresc să-mi achziționez un iPhone6s la mâna a doua, însă nu sunt în totalitate sigură ce teste trebuie să fac la fața locului. Navigând pe net, am înțeles că în afară de funcțiile basic, trebuie să verific ca "Find my phone" să nu fie activat, contul iCloud să nu fie prezent pe telefonul proprietarului și să dau un search în privinta codului iMei. Am folosit iPhone și inca folosesc iphone de ceva timp, și cred că ma pot descurca să observ un fake.
Este ceva ce mi a scapat?
https://forum.softpe...ne-second-hand/

#12
Alexandrix

Alexandrix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2018
Va mulțumesc...aproape tuturor, unii o dau tare rău în penibil după atentie, ce să faci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate