Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Betonare / pavare curte

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009

 slai, on 21 aprilie 2018 - 19:35, said:

cumpara 2 gaini.
Eu ma gandisem la capre.

Varianta ce imi surade cel mai tare este piatra dinasta plata, ce are un pret de aprox. 20lei/mp pusa pe pamant (varianta cu sapa umeda este cam scumpa).
Are cine va asa ceva? Sunt curios daca tine in timp, daca ramane drept sau se fac denivelari.

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru initiator....tu pentru o curte de 400 mp , cauti sa o betonezi? De ce nu te muti la bloc. Cu parcare in fata blocului?

Eu am 1200 de mp si nu stiu cum sa fac sa mai scap de beton, ce i drept nu am foarte mult , dar tot mai vreau sa scap de el.  Am desfiintat deja o alee betonata care duce in fundul curtii si am pavat o cu busteni , mai am cateva petice de beton sa scap de ele.

#21
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sa stii ca te inteleg. Eu sunt adeptul gazonului, dar din ce vad la tine pamantul si umbra sunt doua impedimente majore in a face treaba de calitate. Vad ca esti si din Bv, acolo oricum este umiditate mai mare. Astia de prin Bucuresti ar da oricat sa aiba conditiile tale, eu personal nu am vazut peluza de calitate in zona capitalei (nici la oameni cu bani care isi permit sa angajeze gradinar). Sfatul meu este sa aduci pamant de padure, sa iei gazon de umbra (de calitate, nu ce gasesti prin magazinele de bricolaj) si sa te apuci de treaba. Este relativ ieftin si nu ai costurile pavarii complete. Pentru curtea cu pietre colturoase, ia un mester sa-ti chituiasca piatra aia. PS Vezi ca si gazonul in exces intr-o curte poate fi daunator. Iarna si in conditii de toamna tarzie cu ploi iti blestemi zilele sa mergi prin noroaie.

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cuculea, on 22 aprilie 2018 - 08:27, said:

......  Am desfiintat deja o alee betonata care duce in fundul curtii si am pavat o cu busteni .........
Fara poze ...

#23
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009
Am batut palma cu o echipa care imi va scoate piatra actuala si o va pune pe o sapa umeda, astfel incat sa stea fixata, sa nu se mai miste, si sa fie la nivel. Pietrele colturoase le va scoate definitiv, si voi mai cumpara piatra necesara pantru completare.

#24
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Pe sapa exista posibilitatea sa se desprinda dupa prima iarna, intra apa sub piatra, ingheata si o deslipeste, incearca sa o pui pe margaritar sau nisip.

Edited by baribalu, 23 April 2018 - 10:42.


#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 86-APP, on 22 aprilie 2018 - 10:18, said:

Fara poze ...
Nu locuiesc permanent acolo, merg cam o data la 3 saptamani, sotia merge mai des. Cu prima ocazie cand ajug, promit ca fac si niste poze.

#26
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009

 baribalu, on 23 aprilie 2018 - 10:38, said:

Pe sapa exista posibilitatea sa se desprinda dupa prima iarna, intra apa sub piatra, ingheata si o deslipeste, incearca sa o pui pe margaritar sau nisip.

Voi lua in considerare si varianta cu nisip. Toate lucrarile ce le-am vazut pana acum, in zona la mine, au fost facute pe sapa umeda.Piatra se integreaza perfect , apoi chiar daca se dezlipeste ramane in forma facuta de beton.

#27
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
scuze de off: ce material este la acoperisul terasei?

merci! Posted Image

#28
florinbadea

florinbadea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.04.2018

 GabrielAK, on 20 aprilie 2018 - 11:02, said:

Salut.

Am o curte de aproximativ 400mp. Jumatate din ea este cu piatra de rau pusa peste pietris, dar este o varianta colturoasa, ce se misca pentru ca nu s-au fixat bine, mai ales in zona de acces cu masina, acolo s-au deplasat destul.
Problema este ca fiind colturoasa, te impiedici cand mergi, copilul este plin de vanatai in genunchi, nu se poate da cu bicicleta sau ceva prin curte.
Cealalta jumatate este un spatiu verde, ce as vrea sa il acopar sa scap de tuns iarba si de "balariile" ce cresc pe langa iarba. As dori sa las doar mici zone unde am florile si copaceii.

Ce solutie imi recomandati sa imi indeplineasca necesitatile? M-am gandit la betonare, dar ma ajunge destul de mult...apoi la piatra de rau plata, ce ar trebui fixata pe pamant sau beton (in partea de acces cu masina). In privinta asfaltarii nu am fost atat de incantat, din cauza caldurii si mirosului ce il emana vara.

Va multumesc.

Pentru accesul masinii eu zic sa folosesti o alee betonata cu benzi de beton pentru roti, iar spatiul dintre roti sa il plantezi cu gazon sau alta vegetatie. Pentru un aspect si mai placut poti folosi un beton amprentat, asta daca ti la aspectul curtii. Betonul amprentat are destule avantaje, vezi aici: https://www.rombadco...ezavantaje.html

#29
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009

 irina2014, on 24 aprilie 2018 - 13:25, said:

scuze de off: ce material este la acoperisul terasei?

merci! Posted Image

Este tigla metaliza acoperita cu piatra. Are avantajul tiglei metalice, foarte usoara in comparatie cu tigla ceramica, iar piatra reflecta caldura si lumina soarelui. De asemenea atenueaza un pic din zgomotul produs de ploaie. Daca ar fi direct pe tabla ar foarte zgomotoasa.

Cu betonul amprentat am plecat initial ca idee. Din pacate este pacatos, se macina, si nu este recomandat mai ales in partea pe unde are masina acces. Iarna se va duce stratul protector, sarea si nisipul il distrug.

Ms de ideea cu aleea.

Edited by GabrielAK, 25 April 2018 - 07:31.


#30
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Foloseste piatra de rau pusa cu sapa in combinatie 2:1 (2 parti nisip, o parte ciment) + aditiv impermeabilizare, dupa maturare (28 de zile) aplica impermeabilizant cu pensula sau rola. Refaci impermeabilizarea la 3-5 ani daca nu dai cu sare si tine garantat 25 de ani

#31
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Omul nu are bani si tu ii recomanzi impermeabilizari care costa mai mult decat amenajarea intregii curti. Aia se face la materiale nobile, in interiorul casei, nu la piatra de rau. Daca dai la pensula 200 mp de piatra ajungi un mic Michelangelo in domeniu.

#32
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Cand nu ai bani sa tragi apa nu te agiti sa pui 200 mp de pavaj lasi sa creasca iarba de la natura si o tunzi asa cum e sa ai ceva in loc de noroi. Impermeabilizant de sapa este cc92 care se pune un sac (1kg) la sacul de ciment, peste piatra se gaseste la H... la cutie de 1l si era ultima oara cand am luat cam 40 de lei. Mie mi-a ajuns un litru pentru 25-30mp

#33
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 GabrielAK, on 25 aprilie 2018 - 07:27, said:

Este tigla metaliza acoperita cu piatra. Are avantajul tiglei metalice, foarte usoara in comparatie cu tigla ceramica, iar piatra reflecta caldura si lumina soarelui. De asemenea atenueaza un pic din zgomotul produs de ploaie. Daca ar fi direct pe tabla ar foarte zgomotoasa.
Merci, arata foarte bine!

#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 GabrielAK, on 25 aprilie 2018 - 07:27, said:


Cu betonul amprentat am plecat initial ca idee. Din pacate este pacatos, se macina, si nu este recomandat mai ales in partea pe unde are masina acces. Iarna se va duce stratul protector, sarea si nisipul il distrug.

De ce dai cu sare in curte? La mine e suficienta o lopata si eventual o matura de nuiele.

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 PoeOvidiu, on 27 aprilie 2018 - 08:33, said:

De ce dai cu sare in curte? La mine e suficienta o lopata si eventual o matura de nuiele.
Vecine , nu ai inteles pana acuma ca omul asta e lenes ?

#36
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna ziua,sunt la capitolul trotuare,am tasat pământului tre sa pun pietriș,nu găsesc piatra sparta, am găsit doar piatra de rau cam marisoara și mărgăritar,as putea pune una din astea doua ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate