Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Betonare / pavare curte

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009
Salut.

Am o curte de aproximativ 400mp. Jumatate din ea este cu piatra de rau pusa peste pietris, dar este o varianta colturoasa, ce se misca pentru ca nu s-au fixat bine, mai ales in zona de acces cu masina, acolo s-au deplasat destul.
Problema este ca fiind colturoasa, te impiedici cand mergi, copilul este plin de vanatai in genunchi, nu se poate da cu bicicleta sau ceva prin curte.
Cealalta jumatate este un spatiu verde, ce as vrea sa il acopar sa scap de tuns iarba si de "balariile" ce cresc pe langa iarba. As dori sa las doar mici zone unde am florile si copaceii.

Ce solutie imi recomandati sa imi indeplineasca necesitatile? M-am gandit la betonare, dar ma ajunge destul de mult...apoi la piatra de rau plata, ce ar trebui fixata pe pamant sau beton (in partea de acces cu masina). In privinta asfaltarii nu am fost atat de incantat, din cauza caldurii si mirosului ce il emana vara.

Va multumesc.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Unde bagi ciment/ beton, in 4-5 ani vei turna din nou.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Fă o zonă de parcare decentă cu beton cum trebuie.
Nu distruge iarba că betonul e oribil.
Stai la curte ca să nu mai vezi beton...

Piatră cubică pusă cum trebuie ????

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Poti sa incepi cu o decopertare de 30-40cm, pus balast si compactat la umiditate. Cu un pic de insistente poti sa il scoti destul de drept pentru plimbat cu bicicleta pe el si fara risc de accidentari pe suprafete colturoase. La 1 an dupa tasare poti sa torni un strat foarte subtire de ciment, sau pus pavele. Fa-ti doar alea de masina si pietonala, in rest lasa iarba, dupa o sa plangi dupa ea. Si buruienile tot verzi sunt

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
curte de 400 mp? pfff, e raiul pe pamant. pune oxygazon peste tot, brazi, niste piersici pitici si fa un foisor. copiii tai nu vor mai avea genunchii zdreliti, vor respira aer curat, veti face picnicuri la iarba verde chiar la voi in curte. lasa-le-n colo de betoane, masini si macarale, alea-s daunatoare grav sanatatii in curte
PS Pune si o poza sau mai multe cu curtea sa ne edificam complet.

Edited by androholic, 20 April 2018 - 11:46.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu faci schimb cu apartament :) ?

Mai pui și tu ceva acolo.
Are și parcare de beton. Numai betoane o să vezi.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 GabrielAK, on 20 aprilie 2018 - 11:02, said:

Salut.

Am o curte de aproximativ 400mp. Jumatate din ea este cu piatra de rau pusa peste pietris, dar este o varianta colturoasa, ce se misca pentru ca nu s-au fixat bine, mai ales in zona de acces cu masina, acolo s-au deplasat destul.
Problema este ca fiind colturoasa, te impiedici cand mergi, copilul este plin de vanatai in genunchi, nu se poate da cu bicicleta sau ceva prin curte.
Cealalta jumatate este un spatiu verde, ce as vrea sa il acopar sa scap de tuns iarba si de "balariile" ce cresc pe langa iarba. As dori sa las doar mici zone unde am florile si copaceii.

Ce solutie imi recomandati sa imi indeplineasca necesitatile? M-am gandit la betonare, dar ma ajunge destul de mult...apoi la piatra de rau plata, ce ar trebui fixata pe pamant sau beton (in partea de acces cu masina). In privinta asfaltarii nu am fost atat de incantat, din cauza caldurii si mirosului ce il emana vara.

Va multumesc.

Desfiinteaza tot ce-i piatra si pune iarba.
Pustanul poate sa mearga cu bicicleta pe iarba.Daca cade,eventual se murdareste de IARBA (viata,motivul traiului la casa,etc.,etc.,.etc.)
Buruienile se pot tine in frau.Plantezi trifoi pitic,o splendoare.
Ce este mai placut deact sa umbli descult prin iarba,sa te tavalesti in iarba,sa stai la umbra pe iarba,sa bei o bere rece intins pe iarba.Sa-ti mai zic?
Nu cred ca ai vreun motiv puternic de a elimina iarba.
Gandeste-te bine inainte sa te decizi.Decat sa bagi (arunci) bani in betoane,mai bine asa ceva:
Attached File  trifoi.jpg   9.09K   134 downloads
Ce zici,nu-i mai fain si mai sanatos atat pentru fizic cat si pentru spirit?

#8
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Poti pune pavele din acelea gaurite, cu gazon intre ele.
https://concept-casa...ntru-curte.html

Edited by d-ardeleanu, 20 April 2018 - 12:11.


#9
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 adisz, on 20 aprilie 2018 - 12:04, said:

Desfiinteaza tot ce-i piatra si pune iarba.
Pustanul poate sa mearga cu bicicleta pe iarba.Daca cade,eventual se murdareste de IARBA (viata,motivul traiului la casa,etc.,etc.,.etc.)
Buruienile se pot tine in frau.Plantezi trifoi pitic,o splendoare.
Ce este mai placut deact sa umbli descult prin iarba,sa te tavalesti in iarba,sa stai la umbra pe iarba,sa bei o bere rece intins pe iarba.Sa-ti mai zic?
Nu cred ca ai vreun motiv puternic de a elimina iarba.
Gandeste-te bine inainte sa te decizi.Decat sa bagi (arunci) bani in betoane,mai bine asa ceva:
trifoi.jpg
Ce zici,nu-i mai fain si mai sanatos atat pentru fizic cat si pentru spirit?
:wub: te iubesc frate Posted Image

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Scoate pietrisul din curte cu totul.
Proiecteaza niste alei minimale de acces de la poarta pana in casa si zona in care tii masina. Aleile astea le faci cu pavele, exista diverse modele. Pavajul se intretine mai usor ca betonul si poate fi extins/restrans dupa nevoi.
In rest - gazon, trifoi, trandafiri, pomi. Pe marginile curtii poti incropi chiar si niste zone cu rosii/castraveti/ardei.

Betonul este hidos.

#11
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Stai ca n-am inteles.

Adica tu ai asa ceva:
Attached File  gazon.jpg   76.01K   150 downloads

si vrei sa schimbi cu asa ceva:
Attached File  parcare_beton_2.jpg   146.12K   145 downloads

asta da simt al umorului!

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca nu ai verdeata ...degeaba ai curte. Mai bine stai la bloc si nu mai ai costuri de casa. Tunsul gazonului trebuie sa fie o indeletnicire placuta , un mod de viata , nu o corvoada. Daca este corvoada, inseamna ca nu esti facut pentru casa ...esti prea comod .

#13
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Piatra cubica este pe viata,mai ales acolo pe unde circula masina.
Merg si pavelele,dar se vor degrada pe unde calca masina.
Dar astea numai acolo unde este stricta nevoie.In rest verdeata.

#14
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Piatră cubică+ iarbă.

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 06.01.2014

 danaciu, on 20 aprilie 2018 - 13:12, said:


Adica tu ai asa ceva:
gazon.jpg

Nu are așa ceva, dacă ar avea așa ceva , la cât de greu se obține așa ceva, ar rămâne la așa ceva.
E doar ... prea leneș.

#16
GabrielAK

GabrielAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.07.2009
Multumesc pentru raspunsuri.
Am incercat de mai multi ani sa fac un gazon frumos, nu am avut noroc. Solul nu ajuta, Pamantul nu ajuta, s-a ars, s-a facut urat...
Acum spatiul verde este acoperit cu trifoi pitic, care s-a dovedit a nu fi atat de pitic pe cat speram. Creste prea inalt, sau cei de la magazin m-au pacalit.

Am fost astazi sa vad ceva piatra dinasta de pavat, omul mi-a recomandat si el ca si voi piatra cubica, dar la pretul ce l-a cerut, de 65 lei/mp + 35-40 lei/mp manopera + pietris si pamant ajung la 10.000 euro. Nu am atatia bani...Sper sa rezolv cam la jumatate fata de acum.

Pun si poza cu ce am acum. https://photos.app.g...RJ6Rl7tH54WLUj2
De la distanta arata f bine, dar piatra nu este deloc dreapta, iar trifoiul ala nu poate fi utilizat asa cum vinsam noi. Tine foarte multa apa, este umed mereu, nu poti pune o patura pe el. Intr-adevar a rezistat mult mai bine decat gazonul.

 cristobob, on 21 aprilie 2018 - 06:38, said:

Nu are așa ceva, dacă ar avea așa ceva , la cât de greu se obține așa ceva, ar rămâne la așa ceva.
E doar ... prea leneș.

Intr-adevar sunt lenes. Nu imi place sa tund iarba :))
La fel nu imi place ca nu vad rahateii cainelui in iarba si ii calc cand ma joc cu copilul :P

Edited by GabrielAK, 21 April 2018 - 18:34.


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 GabrielAK, on 21 aprilie 2018 - 18:32, said:

Acum spatiul verde este acoperit cu trifoi pitic, care s-a dovedit a nu fi atat de pitic pe cat speram. Creste prea inalt, sau cei de la magazin m-au pacalit.


Pai si ala trebuie tuns. E pitic  el dar tot ajunge la 10-15cm. Eu am cules de pe deal seminte de trifoi si am aruncat prin gazon. Se pare ca ii merge  bine.  Gazonul trebuie intretinut ca sa fie frumos. Udat vara, dat ingrasaminte (NPK toamna tarziu si azot pe la inceputl verii) tuns etc.
La mine daca nu ii dau ingrasameinte incepe sa se ingalbenesca si se rareste. Dar totusi rezista de 8-9 ani si e chiar frumos cu reteta NPK toamna si azot vara. Cand e canicula il ud cam o data pe saptamana pana balteste apa.

  Avantajul gazonului fata de pavaj il observi vara. Temperatura intr-o curte cu gazon este cu 2-5 grade mai mica decat in cea cu beton. Poate chiar mai mult de 5 grade.
  La tara jumatate curtea e betonata si jumatate e cu iarba. Intre cele doua jumatati e un gard de scandura. Se simte incredibil de tare diferenta de temperatura vara.
La mine am evitat  la maxim betonul.

Edited by PoeOvidiu, 21 April 2018 - 19:31.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007

 GabrielAK, on 21 aprilie 2018 - 18:32, said:

Intr-adevar sunt lenes. Nu imi place sa tund iarba Posted Image)
La fel nu imi place ca nu vad rahateii cainelui in iarba si ii calc cand ma joc cu copilul Posted Image
cumpara 2 gaini.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate