Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Reparare/vopsire jeanta

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Am si eu o mica mare problema. Eu prost de fel am oferit unei domnisoare posibilitatea sa imi conduc masina deoarece eu sunt activ pe 2 roti in sezonul cald. Ieri de dimineata am constat ca domnisoara nu le are cu parcarea si mi-a distrus jeantele pe partea dreapta (fata, spate). Jeante care au o valoare destul de ridicata ca sa spun asa, nu doresc sa le las asa. In primul rand arata rau de tot, in al doilea rand mi-as dori sa le refac.

Am vorbit cu un roman din Viena care are un service auto ca mi le repara el cu 200eur incl. vopsit. Banuiesc ca le da cu jmirgel pana le "indreapta" si dupaia le revopseste. Ca tot a venit vorba de revopseala, ma gandeam sa le revopsesc pe toate 4 direct intr-o alta culoare. Problema este ca nu stiu ce sa zic si nu stiu daca o sa imi placa, astfel ca baiatul cu service-ul mi-a spus ca exista un spray care vopseste jeantele cu un fel de folie. Dupa o perioada de timp pot da folia jos si am jeantele in culoarea clasica. Produsele sunt facute de foliatec si costa undeva la 20-25eur o doza de spray.

Dupa cateva cautari pe internet si youtube, pareriile sunt extrem de diferite. Unii spun ca dupa 1 saptamana deja cade folia, alti spun ca de 1 sezon nu au probleme.
Acum intrebarea mea este, are careva experienta cu folie spray pentru jeante? Tin sau nu, merita sau nu? Poti da jos folia cat de cat usor sau ramane urat.

Edited by business11, 20 April 2018 - 10:40.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar domnisoara ce zice, e dispusa sa plateasca pentru pagubele produse ? asa ar fi civilizat si corect.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Trimiti jantele la sablare + vopsit electrostatic, asta e cea mai sigura metoda. Spray-urile nu tin suficient de mult, spray-ul se numeste plastidip, e pentru copilasi si tine 1 sezon maxim. e o metoda ieftina.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La vopsirea aia soliciți garanție.

Dacă nu diferă prețul mult le-aș face la un neamț. Nu un român.
Din diverse motive.

Nu mai împrumuta mașina.
Dacă a rupt jantele, mi-e milă de ambreiaj și de restul mașinii.

Vezi că mai e ceva și gen cauciuc. Plastidip ?

https://www.google.c...lient=firefox-b



Dă o poză cu modelul mașinii culoare etc și spune cum le vrei vopsite. Ne dăm cu părerea dacă e frumos sau manele.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Este vorba de un Ford Focus Titanium cu bodykit de ST Line 2011-2014 cu alb. Ca si idee de bodykit: link

Jeantele sunt acestea:
Attached File  1.png   225.3K   65 downloads

Ma intereseaza putin mai inchise la culoare un gri inchis.

Edited by business11, 20 April 2018 - 11:12.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcorinadaniela, on 20 aprilie 2018 - 10:44, said:

dar domnisoara ce zice, e dispusa sa plateasca pentru pagubele produse ? asa ar fi civilizat si corect.

Avand in vedere ca nu stim absolut nimic despre relatiile initiatorului cu "domnisoara" respectiva,este hazardat sa ne exprimam parerea in acest sens Posted Image

#7
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015

View Postcorinadaniela, on 20 aprilie 2018 - 10:44, said:

dar domnisoara ce zice, e dispusa sa plateasca pentru pagubele produse ? asa ar fi civilizat si corect.
normal ca plateste daca nu a si platit deja .cea mai buna varianta e plata in rate !

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
plata si relatia mea cu domnisoara nu cred ca trebuie discutata aici, este vorba de cu totul altceva.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu personal aș merge pe negru sau ceva contrast total. Albul ăla de OZ.

Tu ai dat așa mașină la o cucoană așa neatentă?

Posted Image

Acum între noi colegii, dacă nu ți-e soață sau iubită, nu mai da mașina așa pe ochi frumoși.
Vorba aia cu "femeia și mașina nu se împrumută" nu era rea.

Edited by exceswater, 20 April 2018 - 12:03.


#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Recomanda cineva initiatorului un atelier serios unde sa i se sablezeze si revopseasca in camp electrostatic, jantele?
Am si eu nevoie de informatia asta :)

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View Postexceswater, on 20 aprilie 2018 - 12:01, said:

Eu personal aș merge pe negru sau ceva contrast total. Albul ăla de OZ.

Tu ai dat așa mașină la o cucoană așa neatentă?

Posted Image

Acum între noi colegii, dacă nu ți-e soață sau iubită, nu mai da mașina așa pe ochi frumoși.
Vorba aia cu "femeia și mașina nu se împrumută" nu era rea.

am zis sa fiu baiat politicos si a distrus jeantele. Mi-a fost invatare de minte, clar este pregatita sa plateasca dauna.
Negru m-am gandit si eu, dar fiecare masina are in ziua de azi jeante negre, asta este motivul pentru care ma gandeam la gri mat inchis.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
@sonnydellmarco inițiatorul nu mai locuiește în România.
Te ajută cu ceva dacă zicem că a găsit vopsitorie undeva în Austria ?

Pont.
Cauți pe google așa:

vopsitorie în câmp electrostatic orașul tău

@business11 insist.
Negru sau alb.

Edited by exceswater, 20 April 2018 - 12:52.


#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
sa nu uiti de garantie pentru lucrare. Au fost cazuri, nu putine, in care dupa o vopsire in camp electrostatic s-au deformat jantele din cauza temperaturilor de uscare(200 grade C)

#14
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Deci sa intelegem ca sunt din aluminiu, pai pe langa presupuse indoituri nu cumva ai si raschetari din ea ?
Daca ai julituri adanci trebuie umplute cu sudura (dupa ce in prealabil se curata toata vopseaua, prin sablare) si pe urma slefuite pana la cota si revopsite in camp electrostatic.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
sunt zgarieturi, nu sunt adanci, acolo unde este contactul cu cauciucul sunt zgariate complet.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș lua janta nouă. Care e zgâriată rău bam alta.
Data viitoare duducuța o să aibă grijă.

#17
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postbusiness11, on 20 aprilie 2018 - 13:03, said:

sunt zgarieturi, nu sunt adanci, acolo unde este contactul cu cauciucul sunt zgariate complet.
Atunci trebuie doar inlaturata vopseaua veche, slefuita cu dibacie si vopsite din nou in camp electrostatic.
Ps. Daca nu ai posibilitatea sa le vopsești în camp electrostatic, mai merge vopsite clasic (pistol) după ce le pregătește cu șpriț chit dar în foarte multe straturi foarte fine (abia pulverizate), în principiu cam 20 staturi câte unul la 30 minute.

#18
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Salut!

Am avut ocazia să văd jante vopsite cu Plasti Dip și nu recomand să investești în așa ceva decât dacă știi că se vor zgâria des.

Legat de culori închise pentru jante, ia în calcul că zgârieturile care apar în timp se văd mult mai repede. După zece luni de folosire am observat deja mici lipsuri de vopsea pe niște jante complet negre. Pe de altă parte, arată foarte bine.

De asemenea, dacă vrei jante negre, încearcă să-ți imaginezi dacă e nevoie de vreo delimitare de culoare între acestea și cauciuc. La mine nu a fost nevoie pentru că discurile din spatele roților sunt mari, totuși vezi cum ți-ar plăcea și ce se potrivește pentru mașina ta.

Am întrebat de service-uri, uite două: ASC (Kalvarienberggasse 62) sau Lucky Car (Viaduktgasse 6). Cei din urmă se ocupă în special de vopsit și retușuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate