Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce produse de curățat, de spălat, de îngrijire corporală se foloseau/foloseați în perioada 1900-2000?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De "Aquafresh" uitasem

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OHRLJjC1x0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Lesie. A fost primul detergent descoperit.
Apa de ploaie cu cenusa.


#21
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
In anii '60 se folosea Soda si mai tirziu Tix, pentru spalat vase. Hainele se spalau cu sapun cheia si se puneu la fiert in cazan de tabla zincata.
In anii '70 au aparut masinile de spalat Albalux si detergentul DERO.
La magazinul de cosmetice se gaseau tot felul de sapunuri romanesti si sampoane. Singurul sapun de fata valabil se numea Vis si era alb.
Erau si deodorante si tot felul de spume de berbierit.

Edited by WestPoint, 20 April 2018 - 05:13.


#22
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Sampon Urzica si clatit cu apa calda si otet.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 connectorxp, on 20 aprilie 2018 - 01:34, said:

Aquafresh, Head & Shoulder, produse Colgate Palmolive to name a few.
Eh, astia care v-ati nascut mai tarziu....
"Aqua fresh in trei culori, sparge dintii de trei ori", a la Romica Tociu.
Ei da, si Perlan alb si albastru( uitam de "albastreala" care se baga la limpezire ca sa dea un alb imaculat!)
Din cele doua "Perlane", cel alb era folosit si la "Cateaua Lesinata" de langa Stadionul  "1 Mai" din Timisoara, in felul urmator: La sfarsitul meciurilol jucate de Poli, suporterii veneau acolo ca sa sarbatoreasca victoria, sau sa-si inece amarul infrangerii. Acolo gaseai tot timpul mici, (nu foarte proaspeti, dar cu mult usturoi si boia si bine fripti) gratare  in aceeasi maniera, iar cu berea se proceda cam asa: venea in butoaie de stejar, mai tarziu in cele de aluminiu, se adauga apa in bere pana cand nu mai facea spuma de diluata ce era,(ca sa ajunga la toata lumea, breee) dupa care, se adauga un pumn de Perlan alb, (atentie,numai alb, ala albastru dadea o culoare falsa berii!) care producea o spuma rigida de ramanea pe halba si dupa ce goleai toata berea. Dar nu avea importanta, berea era proaspata si rece, iar mica cufureala care te trecea mai apoi, nu tinea mai mult de o zi, hai doua dupa victorii, asa ca la urmatorul meci erai pregatit pentru alte halbe de bere.Plus ca asigura o igiena corespunzatoare a sistemului intestinal si prevenea cancerul de colon, ale carui bacterii nu se puteau dezvolta in alcool cu detergenti.
Si sa stiti ca n-a murit nimeni din  aceasta cauza.

Edited by myshyk, 20 April 2018 - 08:16.


#24
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Imi aduc aminte vag de sampoanele pernute.

Attached Files



#25
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ca detergent foloseam Perlan alb care se întărea după o vreme încât trebuia să dai cu cutia de ceva să se spargă. La mașina de spălat Albalux sau Cristal 2 deseori foloseam pe post de detergent săpun de casă dat prin răzătoare.
În ceea ce privește săpunul de casă, încă mai avem stocuri de dinainte de 1990. Nu știu cum se face că atunci când mai mă apucă mâncărimile și mă umplu de măreață îl folosesc de câteva ori și problemele dispar. Bate orice head&shoulders sau soluție de la farmacie.
Nu s-a amintit de săpunul Oana și laptele Doina. Laptele Doina este și azi și este bun. Încă nu îl bate nimeni la folosirea după plajă, vara când plec în Grecia îmi iau câteva flacoane.
La noi se aducea ,,de pe ocean" așa îmi amintesc că se spunea la produsele aduse de navigatori deodorant Rexona și Fa. Astea nu lipseau niciodată din garderoba alor mei.
Se mai aducea pastă de dinți rusească care dacă nu era sărată avea un gust de eucalipt, camfor, menta și argilă. Oribilă la gust dar extrem de eficientă.
Ca o concluzie, deși oferta era mult mai săracă mirosul de transpirație era mult mai puțin răspândit decât în zilele noastre pentru că era ceva foarte rușinos să ieși astfel pe stradă.

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Şampon la pernuţe am prins şi eu   :)
Detergentul <<Perlan>> a apărut în 1958. Nu ştiu dacă ca denumire, dar cel puţin atunci s-a început producerea de detergen la Timişoara (la Ploieşti a început în 1962). În 1957 se vindeau maşini de spălat cu plata în rate. Ca f.d. nu <<Albalux>> au fost primele maşini de spălat rufe produse în România   :)

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Mount_Yerrmom, on 20 aprilie 2018 - 00:37, said:

Cu TIX se spalau vasele; era o pulbere in cutii de carton - ca de detregent dar pe sfert ca volum - si care, daca prindea umezeala, se intarea ca cimentul.

Curatarea se face mecanic, ca si cum ai fi spalat cu un nisip mai fin.
Am ramas cu sechele de la TIX, ne punea sa aducem in scoala ca sa spalam cu el bancile alea jegoase din lemn.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pasta de dinti cristal sau optima - cu gust de banane - v-o mai amintiti ? se mai gasea elmex - foarte buna, parca am vazut si acum in magazinele DM. si mai era o pasta de dinti care se gasea doar la farmacie, nu-mi amintesc cum se numea (oare pell-amar ?), stiu doar ca era de culoare bleu (pasta) si pe ambalaj scria ca are in compozitie "azulene" - ce-or mai fi fost si astea, nu stiu, dar suna interesant :-).
sapun oana, vis, egreta, crizantema, jaro (sau laro ?), alaturi de sapunurile "de la shop" sau micul trafic de frontiera - amo, lux, fa.
deodorant perla, favorit si farmec 16 - favorit exista si acum. mai aparusera si deodorantele "anotimpuri" tot de la farmec.
tot de la bisnita - deodorante fa, rexona, bac, 8x4
parfumurile din gama miraj.
crema de fata pond's, mama o tinea in frigider, sa nu se altereze, avea si aceasta un miros absolut superb, fin, elegant, de "femeie".
crema gerovital h3, la mare cautare pe atunci, exista si acum, este foarte buna.
gama produselor pell-amar.
cosmetice helena rubinstein, pentru cine le-a prins si isi mai aminteste de ele - foarte bune.
deodorantele impluse, rujul de culoare verde care aplicat pe buze isi schimba culoarea in roz turbat sau ciclam, pe care cu greu il mai puteai sterge de pe buze.
strugurel - baton, sau luciul de buze farmec, in cutiuta mica rotunda, cu capac transparent.
pentru barbati era spuma de ras (parca ? ) bob, lotiunea parfumata cu aroma de margaritar.
deodorantul sau after-shave-ul derby in flacon tip spray, mirosea demential.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da, exista o pastă de dinţi numită "Pell-Amar". Aş fi dat link către o reclamă, dar din păcate forumul nu mai uplodează pozele puse pe servere exterioare, aşa că   :(

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003

 victor29cr, on 19 aprilie 2018 - 22:52, said:

TARR de dat pe fata sa scap de cosurile pubertatii
L-am folosit pana recent, dar a inceput sa piste prea tare. Il prefeream in locul Nivea sau a altor aftershave-uri.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
a, si am uitat de samponul produs in ungaria, nu-mi amintesc si pace cum se numea, stiu doar ca era intr-un flacon verde-lime, avea miros de banane, atat de intens incat nu am rezistat tentatiei de a-l gusta, copil fiind. credeam ca daca miroase a banane, are si gust de banane...
am gasit pe net o poza, samponul cu pricina este pe primul rand din spate, intre deodorantul bac si flaconul verde mai inalt; si am regasit si produsele derby in poza, dspre care scriam in mesajul anterior

[ https://i.pinimg.com/564x/ec/18/94/ec18945373b193cb2367cdbe1c6bd4ed.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

djl, pasta de dinti pell-amar a aparut din nou, tot in magazinele DM am vazut-o.
tot din gama produselor de ingrijire - crema de maini kez balzsam, tot ungureasca, se gaseste si acum, tot in magazinele DM :-) are fix acelasi miros pe care mi-l amintesc din copilarie, este excelenta.

Edited by corinadaniela, 20 April 2018 - 10:10.


#32
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
informatii de la 1900 tre sa apelezi la iliescu

#33
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Produse Caola foloseati? Pasta de dinti Clorofila? Sapun Cheia? Era si un detergent de Timisoara, nu mai stiu exact numele. Strugurel pentru buze. Pentru maini glicerina. Sampon cu ou, ceva in sticla galbena de plastic. Mai era gama Pellamar.

Edited by arab, 20 April 2018 - 10:36.


#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Detergenţii produşi la Timişoara erau <<Perlan>> şi <<Azur>>.

#35
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Produsele astea le găseam prin casă
Attached File  pasta-de-dinti-supercristal.jpg   30.77K   1 downloadsAttached File  10441472_10202113568506169_6838909233298461378_n.jpg   188.81K   1 downloadsAttached File  emulsie-cu-laptisor-de-matca-doina.jpg   44.65K   1 downloadsAttached File  crema-chinezeasca.jpg   103.81K   1 downloads
țin minte că această cremă chinezească ustura al naibii de tare.

Edited by zyppster, 20 April 2018 - 10:52.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Crema aia e de fapt Vietnameză   :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate