Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acte vanzare/cumparare masina SH Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Buna seara,

Vreau sa va cer sfatul,intr-o tranzactie de vanzare/cumparare,a unei masini SH,din 2003,inmatriculata in Romania;mai exact, ce acte implica aceasta tranzactie, se pot face toate actele intr-o singura zi?

De asemenea,daca masina are ITP valabil,taxe si impozite platite, mai e necesar sa fac RAR-ul?

Daca cineva a cumparat recent o masina,imi poate detalia pasii/actele care sunt necesare?

Multumesc anticipat,

Andrei

#2
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu, la masinile inmatriculate deja nu mai era necesar RAR, la RAR te duci doar sa platesti o hartie de "autenticitate".

Nu cred ca o sa rezolvi intr-o zi.

#3
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 romangx, on 19 aprilie 2018 - 20:41, said:

Nu, la masinile inmatriculate deja nu mai era necesar RAR, la RAR te duci doar sa platesti o hartie de "autenticitate".

Nu cred ca o sa rezolvi intr-o zi.
Multumesc...stiu ca trebuie sa merg la Primarie..dar dupa aia...nu mai stiu...

#4
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ultima oara cand am facut prostia cu masina SH am facut contract de VC, m-am dus la RAR sa platesc certificatul de autenticitate, la ANAF sa scot adeverinta ca e platita taxa, la directia locala taxe si impozite a primariei. Dupa care am facut RCA pe serie si m-am dus cu hartogaria la DRPCIV.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
http://www.spcrpcivc...nia-transcriere

Vezi ca pe a primarie mai baga astia bete in roate.  Mie mi-au cerut si contractul stampilat si fiscal sa o pot  baga la impozit .

Edited by PoeOvidiu, 19 April 2018 - 20:52.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
faci contract in 5 exemplare.
fostul propitar merge le impozite, primeste stampila pe 4, unul il lasa acolo.
iei 3 contracte de la el, te duci la impozit, te iei in evidenta, ei opresc un contract tu ramai cu 2.
faci programare la inmatriculari, pana in ziua aia ai de platit taxa de certificat, 37 lei, de facut rca pe tine, si atat.
nu ai treaba la rar, anaf.

#7
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 slai, on 19 aprilie 2018 - 21:02, said:

faci contract in 5 exemplare.
fostul propitar merge le impozite, primeste stampila pe 4, unul il lasa acolo.
iei 3 contracte de la el, te duci la impozit, te iei in evidenta, ei opresc un contract tu ramai cu 2.
faci programare la inmatriculari, pana in ziua aia ai de platit taxa de certificat, 37 lei, de facut rca pe tine, si atat.
nu ai treaba la rar, anaf.
Daca masina o vinde cu tot cu numere...mai ramane sa fac doar treaba cu impozitele..si cam atat,nu?

 PoeOvidiu, on 19 aprilie 2018 - 20:51, said:

http://www.spcrpcivc...nia-transcriere

Vezi ca pe a primarie mai baga astia bete in roate.  Mie mi-au cerut si contractul stampilat si fiscal sa o pot  baga la impozit .
Multumesc.

 romangx, on 19 aprilie 2018 - 20:49, said:

Ultima oara cand am facut prostia cu masina SH am facut contract de VC, m-am dus la RAR sa platesc certificatul de autenticitate, la ANAF sa scot adeverinta ca e platita taxa, la directia locala taxe si impozite a primariei. Dupa care am facut RCA pe serie si m-am dus cu hartogaria la DRPCIV.
Multumesc.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
ce treaba au numerele? evident ca o vinde cu numere, cand ajungi la inmatriculari poti sa alegi sa le pastrezi, nu mai platesti nimic, sa iei altele la ordine, costa 40 lei, sau sa iei altele la preferinta, 85 lei. la inmatriculari trebuie sa ajungi, ca aia iti dau actele masinii pe numele tau.

#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
In Romania cel mai bine e sa vinzi masina fara numere... pentru ca putina lume inmatriculeaza masina pe numele lor si apoi o vand si revand de 7 ori si prostiile lor tot la tine acasa vin.
Cum era ala acum cateva saptamani care a lovit un copil pe trecere si a fugit... s-a trezit cel ce inmatriculase masina prima data cu politia acasa sa il bage la celula ca masina lui a dat peste copil. Dupa aia s-au lamurit ca omul vanduse masina si apoi masina aia a fost vanduta si revanduta de 7 ori pana a ajuns la criminalul fugar.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Io ma intreb cati fraieri ai gasit sa-ti ia masina fara numere.

#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Eu am gasit om serios, care din prima mi-a spus ca daca se poate ar inmatricula si in ziua aia masina.
I-am spus clar, iei masina, mergem la domiciliu sa o parchezi, apoi iau numerele si faci actele sa o inmatriculezi. Pana la sfarsitul saptamanii era deja inmatriculata.
Aia care doreau cu numere le-am dat eject din prima, mai ales ca toti pareau dubiosi si care mi-ar fi provocat neplaceri degeaba, se vedea pe fata lor ca erau tipul samsar sau tepar care sigur nu vor inmatricula masina si va sfarsi vanduta si revanduta... si belelele tot la adresa mea veneau.

De ce ar vrea cineva sa cumpere o masina cu numere decat daca ar vrea sa fenteze sistemul...

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Ca sa circule cu ea. Mama ei de logica...

#13
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Merita dat 350 lei pentru o firma d-asta de iti fac ei toate actele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate