Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Când a dispărut în România moda de a face diapozitive: în anii '90 sau când a ajuns de nișă fotografia pe film?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri era chestie să faci fotografie pe film pozitiv și să proiectezi diapozitive pe perete. În anii '80 în România încă o mai făceau oamenii. Dar când a dispărut din mainstream această pasiune: în anii '90 sau când a ajuns chestie de nișă fotografia pe film?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,724
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am vazut niciodata film pozitiv. Doar diapozitive cu povesti. Sau mai degraba dia-film. Am vazut in schimb prin 1997 un Polaroid pe litoral si mi se parea wooowww, sa fie gata poza atat de repede.

Ai mei au avut aparat Kodak cu film. Pana in 2007 cand am luat Sony Cibershot si Sony Handycam. Acum telefoanele sunt cele care pozeaza, nici camera foto nu prea mai e folosita.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
100% pe la jumatatea anilor 90' !
Stiu din surse sigure   Posted Image

Daca doresti si motive, anunta-ma sa ti le enumar.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Doresc.

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 djl, on 19 aprilie 2018 - 19:33, said:

Pe vremuri era chestie să faci fotografie pe film pozitiv şi să proiectezi diapozitive pe perete. În anii '80 în România încă o mai făceau oamenii. Dar când a dispărut din mainstream această pasiune: în anii '90 sau când a ajuns chestie de nişă fotografia pe film?

Ce chestie era?
Ce anume "o mai faceau" oamenii in anii '80? Posted Image  Si ce stii tu ce faceau oamenii in '80? Erai prea mic!
De unde pasiune in mainstream? Era si atunci ceva de nisa.

Ma invarteam in niste cercuri de montarniazi... in mediile astea se proiectau fotografiile din expeditii.
Stiam si pe cineva care facea fotografie tehnica - la fel, isi expunea realizarile astfel.
Dar - repet - era ceva de nisa.

Edited by BlueKing-69, 19 April 2018 - 19:43.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 djl, on 19 aprilie 2018 - 19:33, said:

Pe vremuri era chestie să faci fotografie pe film pozitiv şi să proiectezi diapozitive pe perete. În anii '80 în România încă o mai făceau oamenii. Dar când a dispărut din mainstream această pasiune: în anii '90 sau când a ajuns chestie de nişă fotografia pe film?

Fotografia pe diapozitiv a fost intotdeauna o chestie de nisa - oamenii nu faceau poze ca sa le proiecteze acasa, cu familia si prietenii pe pereti, ci poze in format hartie. Era prea mare deranjul - nu gaseai decat foarte rar centre mai dichisite care sa-ti poata pune pozele pe diapozitiv si costa niste bani.

Diapozitivele au avut alta utilitate - poze de la muzee (am niste diapozitive din 1982, de la Sankt Petersburt, fostul Leningrad, cu Ermitajul si se vede superb pe ele tot ce e acolo), apoi, pana pe la Revolutie au fost aparatele alea de proiectat role cu cadre statice cu povesti pentru copii pe perete.  In copilaria noastra cam astea erau mijloacele tehnice.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005
Nici eu nu stiu pe nimeni care sa fi facut diapozitive, nu stiu daca era chiar o "moda".

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mai făceau poze pe film pozitiv. Tatăl meu, pasionat de fotografie m-a pozat pe film pozitiv în anii '80, dar din anii '90 nu am vreo asemenea amintire.
Prin talciocuri am găsit diapozitive de familie făcute în anii '60 şi '70, ceva din anii '80, dar din anii '90 nu am văzut decât pe negativ.

Alea de proiectat role pe perete erau diafilmele. Se găseau în comerţ. Am şi eu.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
prin 75-79 eram pasionat de fotografie...alb-negru, mai apoi color după 80. diapozitivele nu se căutau, cîteva am realizat eu...dar nu mai ştiu pe unde sunt în kilogramele de celuloid ce le ţin amintire.

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Cei care faceau diapozitive din pasiune erau in primul rand cei pasionati de diaporame, avand ca subiect muntele si mai rar calatoriile in strainatate;
Utilizarea la nivel de amator (fotograf de concediu) era din cauza faptului ca filmele reversibile color (Orwochromurile UT si UK) erau mult mai usor de gasit decat negativele NC si daca vroiai o amintire color aia era cam singura solutie.
Filmul diapozitiv cerea o expunere mult mai precisa decat  negativul color , iar cateodata mai trebuiau folosite si filtre de conversie care sa corecteze WB-ul.,-greu la nivel de amator-  din cauza asta erau evitate, pozele se puteau arata  doar prin proiectie...era mai complicat, chiar daca calitatea imaginii era foarte buna.
Sau cateodata aveai diapozitive fara sa vrei (cazul meu) ; am dus un NC la developat si am luat un film pozitiv...misto,mai ales ca era unul din filmele de la nunta, si-mi cereau nasii poze .
Cand au disparut e greu de spus; doar cineva care facea diaporame sa stie ...dupa '89 cand au aparut filme color performante pe piata, minilab-urile care scoteau pozele amatorilor rapid si relativ ieftin , diapozitivele nu mai aveau nicin un rost ...cu atat mai putin in era digitala.
Asa ca fapt divers : la sfarsitul anilor '80 in vest si USA ,consumul de film reversibil era dublu fata de cel negativ iar o foto a/n era mult mai scumpa decat una color ...ceea ce ,pentru noi era socant !

#11
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Am developat doua filme de diapozitive,nu mai tin minte exact anul,perioada 1985-1989.Filme ORWO,18 DIN,35 mm,din pacate erau cam expirate,pe unul am avut dominanta albastra si pe altul galbena.Probabil nu am avut nici temperatura prescrisa la revelator.Aveam un proiector Etiud,si am facut proiectie cu ele pe un perete,imaginea pe o  latime de 8 metri,se vedeau bine.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005
Imi aduc aminte ca pe vremuri, intrai intr-o biserica evreiasca, deh, nu era deschisa vizitarii caci era in renovare, dar am ajuns intr-un hol, o incapere asa de vreo 3x4m. pe jos era PLIN de filme albnegru, developate, desfacute, spirale, gramezi, calcai pe ele, ti se infundau picioarele in ele, nu mai retin daca pozitive sau nu, dar pozele era clar ca erau vechi, caci m-am uitat la cateva, eu zic ca cel mult din anii `50 daca nu cumva si mai vechi.

N-am luat nici unul ca nu ma interesau atunci...

Le luam pentru tine, draga djl, daca stiam ca existi. Posted Image  Precis ca au ajuns sa fie aruncate.

Edited by Phobos, 19 April 2018 - 20:41.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ tinel231 : era mai scumpă a-n că probabil majoritatea o făceau manual. La noi nu existau minilaburi pentru filme color, aşa că normal că alb-negru era mai ieftin. Vechile filme foto aveau nişte culori superbe, chit că procesul manual de developare era greu (dia am impresia că şi azi numai manual se developează).
Filme foto color din ţări capitaliste mai găseai dacă aveai P.C.R. (Pile, Cunoştiinţe, Relaţii), deşi cred că prin anii '70 s-au găsit şi în magazine.
Pe viitor, la cât de nebun sunt am să scot manual poze color.

Edited by djl, 19 April 2018 - 20:43.


#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
aveam eu asa ceva, cand eram mic:P...ma jucam cu ele, aveam 2 diapozitive si cateva cutii cu poze:)...era interesant, dar se incingea destul de repede..mi se pare ca aveam doua..acum, nu mai stiu pe unde sunt:|..prin pod pe la tara probabil

Edited by jimi91, 19 April 2018 - 20:59.


#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Io am cunoscut persoane care făceau diapozitive, Cel mai recent îmi aduc aminte de un amic, fotograf pasionat, care după cîte o vacanță, sau ieșire, sau șpriț, la care făcuse poze, ne chema la el acasă la proiecție, să vedem ce isprăvi făcusem. Ultima dată cînd am fost la el la o proiecție de diapozitive a fost prin 99 sau chiar 2000. Asta nu înseamnă că n-a mai făcut și după aia, doar că n-am io idee.
Proiecțiile astea de diapozitive au ceva de filme cu spionaj. Să ne distrăm cu o scenă celebră:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LALVqehgA1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by abancor, 19 April 2018 - 21:18.


#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
am văzut și eu oameni proiectînd pozitive cu propriile poze, dar fenomenul era comparativ la fel de rar ca cei care acum își iau acasă proiector de calculator ca să-și proiecteze pe perete pozele.
sau care se uită la poze pe tv ecran mare

pur și simplu grosu oamenilor se uitau la poze pe hîrtie, respectiv se uită pe calculator normal

#17
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Suntem ultimă generație care a folosit diafilm, camere foto film, picap, vhs, televizor cer.

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Avea unchiu-meu diapozitive, pe unele le facuse el, cand a fost in excursie la Moscova, aletele erau cu Ermitajul, probabil le cumparase tot din Rusia, avea si cateva dispozitive de plastic prin te uitai la ele, nu trebuia neaparat sa le proiectezi pe perete, se vedeau si asa foarte bine, ca si cum te-ai uita pe un ecran foarte mare.
[ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2018/feb/21/c19b2f3eb3c40d2f8e209daee3abfd17-3540333-1000_1000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate