Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

ING Romania - Credit respins

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Valmont, sigur ceva nu le-a convenit la profilul tau economic. Esti angajat de 32 de ani la aceeasi firma (bugetar?) sau experienta ta in munac e de 32? Un prieten isi ia casa prin Prima Casa si a aflat ca e in biroul de credite (lista neagra) pentru 70 de lei de acum un an si nu a primit nicio notificare. Pentru aia 70 de lei a platit 200 pentru un avocat sa faca verificari si sa ceara stergerea din lista neagra.

Fatuca de la Digi nu are treaba cu ING, doar le acceseaza platforma. 120 lei/luna=2880 lei in 2 ani (presupun ca urma sa fie un contract pe 2 ani). Ori ai ceva care te retine de la a accesa un credit la ING, ori s-a intamplat ceva pe traseu si a iesit un refuz.

Edited by Pololica, 19 April 2018 - 14:53.


#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 easy90rider, on 19 aprilie 2018 - 14:53, said:

Alte credite mai ai? / Alt card de credit?

Nu, am spus clar nu mai aveam nicio alta datorie....nu exista nicio alta explicatie decat ca ori aplicatia lor este de kkt ori poate trebuie sa ai un istoric la ei....

http://www.romaniacu...g-nu-mai-minti/
vad ca au prieteni peste tot Posted Image

Edited by Valmont43, 19 April 2018 - 15:02.


#21
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Stai asa sa ne intelegem, te-ai simtit umilit si batjocorit ca o aplicatie software ti-a refuzat un credit?

La asta s-a ajuns? Sa ne fie rusine ca banca nu ne da credit?

Vai de capul nostru...

Normal ca fatuca aia din prima sucursala nu a stiut sa-ti raspunda. Ca sa stie ce sa-ti raspunda, fatuca respectiva trebuia sa stie pe de rost termenii si conditiile intelegerii dintre Digi si ING (iti poti imagina ca exista mii de astfel de intelegeri, a se citi contracte, intre ING si diversi retaileri), si trebuia sa stie foarte clar situatia ta (civila, familiala, financiara, bancara etc.).

Tu ai intrat in sucursala de pe strada, nefiind client al bancii, si ai intrebat direct de ce ti-a refuzat O APLICATIE un credit. Sunt cinspe mii de motive in general pentru care o banca iti poate refuza un credit, si probabil alte cinspe mii de motive din perspectiva intelegerii dintre ING si Digi. De unde vrei sa stie fata aia? Cat research sa stea sa faca, in conditiile in care tu nici macar nu esti client?

Imi pare rau ca te-ai enervat, dar daca refuzul unei aplicatii software ale unei banci de a-ti acorda credit te-a umilit si injosit, poate ar trebui sa-ti regandesti sistemul de valori.

#22
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Nu înțeleg de ce iei rejectul ălora la modul personal. Profesia m-a cărat prin sistemele de decizie bancare (workflow top-down, implementare cu full disclosure). Pot să-ți spun că acel "da" sau "nu" depinde de multe alte aspecte - faptul că îndeplinești criteriile pentru credit nu îți garantează primirea lui.

Tu ai nevoie de banii lor, asta e problema ta. Ori strângi bani și cumperi când ai (lucru pe care-l recomand), ori trebuie să ai răbdare și să treci ușor peste răspunsurile negative. Mai sunt bănci, iar dacă banca X te-a supărat cel mai nașpa pentru ei e să nu le dai niciun ban.

Dacă te consumi și te enervezi nu câștigi nimic. Distanță și perseverență, dacă e cazul.

Edit: M-au bătut diacriticele 5-0 la pauză.

Edited by A10Warthog, 19 April 2018 - 15:17.


#23
mortu100

mortu100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.05.2008
Problema nu e la ING, ci la RDS...sau la cum au gandit cei de la RDS aceasta promotie.Si eu am patit acelasi lucru...mers la RDS (abonat de mai bine de 10 ani) si-mi spune ca am nu stiu ce probleme la banca...restante sau cont blocat.Dau buletinul sotiei...acelasi raspuns.

Mergem amandoi (deja speriati) la ING sa vedem care-i problema.De fapt noi nu mai aveam nimic la ING, totul inchis si pe zero, si trebuia sa ne redeschidem iarasi cont la ei ca sa facem rata la RDS.

Asta nu prea am inteles-o....deschid cont la ING ca sa pot face o rata la RDS, care e de fapt tot o rata tot la ING  Posted Image ....Si atunci, de ce n-as face direct o rata la ING sa-mi iau telefon de unde vreau eu?!

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Valmont43, on 19 aprilie 2018 - 14:10, said:

.zice intr-un final: posibil sa va fi respins ca nu sunteti clientul nostru...Posted Image


Nici o banca nu va da credit unei persoane care nu are cont deschis la ei.
Prostia e ca ING a uitat sa precizeze - cu bold pe primul rand - ca e valabil pentru clienti existenti ING.
Asta dovedeste cat intelege si Digi oferta respectiva pe care o vinde.

#25
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Valmont43, on 19 aprilie 2018 - 14:10, said:

[...]
Pe scurt:
-am fost la Digi sa-mi cumpar un tel.in rate(ei au aceasta facilitate doar prin ING cu un avans de achitat), dupa ce ma tine fatuca aia aproape o ora la ghiseul Digi sa ma verifice la ANAF si ING imi spune ca ING refuza sa-mi acorde creditul! Atentie: vb.de o suma de cca.120 lei/luna!
-intreb de ce, dar fatuca de la Digi imi spune ca ING nu le spune motivul, doar dau respins sau admis....
-plec uluit si ma opresc la prima filiala ING sa intreb motivul in conditiile in care sunt angajat pe perioada nedeterminata de peste 32 de ani si cu un salariu peste medie si fara datorii nicaieri!
-fatuca de la ING se uita ca proasta la mine si nu stie ce sa-mi spuna, intreb sa-mi spuna macar 1 motiv sa stiu si eu de ce.....surpriza, imi spune ca nici ea nu stie ca daca aplicatia respectiva mi-a dat respingere ea nu are ce sa faca....zice intr-un final: posibil sa va fi respins ca nu sunteti clientul nostru...Posted Image

La BCR din 2 click-uri mi-au dat si credit si card de cumparaturi!
in atatia ani de munca cu salar "peste medie" nu ai bani cash ptr un telefon ? ... Posted Image

Edited by realduc, 19 April 2018 - 15:21.


#26
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 realduc, on 19 aprilie 2018 - 15:21, said:

in atatia ani de munca cu salar "peste medie" nu ai bani cash ptr un telefon ? ... Posted Image
Uite ca n-am acum 3000 de lei disponibil(atat e telefonul), care este problema ta? Poate ma duc saptamanal la curve, ai ceva impotriva?Posted Image

Edited by Valmont43, 19 April 2018 - 15:36.


#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Valmont43, on 19 aprilie 2018 - 15:30, said:

Poate ma duc saptamanal la curve, ai ceva impotriva?

Eu cred ca ING a avut aceasta informatie adversa de te-a refuzat :)  gluma !

#28
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Valmont43, on 19 aprilie 2018 - 14:10, said:

Atentie: vb.de o suma de cca.120 lei/luna
De curiozitate, despre ce telefon este vorba?

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 Valmont43, on 19 aprilie 2018 - 14:10, said:

La BCR din 2 click-uri mi-au dat si credit si card de cumparaturi!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bhEl4PuIXxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 YourFan, on 19 aprilie 2018 - 15:41, said:

De curiozitate, despre ce telefon este vorba?
s8 plus, da ce importanta are???

#31
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

 Valmont43, on 19 aprilie 2018 - 14:50, said:

Sunt client la BCR de aproape 20 de ani, sub cuvant de onoare o spun ca nu lucrez la nicio banca: intre ING si BCR la nivel de comportament cu clientii si rezolvarea problemelor este o prapastie adanca. Paleolitic? Esti prea bland ...posibil ca evolutia la ei sa fi stagnat la creanga, adica inca n-au trecut la mersul biped....

Fiecare cu experienta lui. Eu sunt multumit de ING si total dezamagit de BCR...

#32
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

 romangx, on 19 aprilie 2018 - 16:13, said:

Daca 43 e anul nasterii, e foarte posibil sa te fi respins din cauza varstei inaintate si deci a riscului foarte mare de a pleca pe lumea cealalta cu banii bancilor.  

 Valmont43, on 19 aprilie 2018 - 14:31, said:

Cardul la BCR l-am facut DUPA umilinta de la ING, iar ca varsta am 49 nu 89

Nu cred că vârsta e problema.

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
E foarte clar care e duma. ING si Digi au fost atat de incantati de noua lor jucarie ca au uitat sa-i comunice clientului regula no. 1: sa aiba deja cont deschis si activ la ING.

#34
pana_v

pana_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2007
Ai avut cumva propire pe conturi in ultima perioada (1-2 ani) sau firma la care lucrezi e cu toate taxele la zi?

Eu din ce inteleg problema ar fi ca nu ti-au dat creditul atunci pe loc, nu ca nu ti-ar acorda indiferent. Am fost intr-o situatie asemenatoare cu prietena mea care a vrut un credit la ING insa din cauza la niste propiri pe care le-a avut pentru niste amenzi neplatite, nu i-au putut acorda creditul pe loc (dupa interogarea bazei de date de la ANAF) ci au trimis dosarul la analiza in back-office. Dupa 2 zile s-a acordat si a fost in regula insa na, a trebuit sa asteptam un pic.

Personal am fost intotdeauna multumit de serviciile ING.

#35
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu prea vad de ce sa te complici cu sisteme de rate in magazine... fa un card de credit si cumpara cu el cu optiunea Rate fara dobanda.
Doar bati PIN-ul in POS si gata, ai luat in rate cu dobanda 0.

#36
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Să zic că am citit pe forum ca ing este sistem?
Ia credit la BCR.

Edited by Htngf, 19 April 2018 - 16:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate